Szkolenia okresowe w czasie epidemii

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

b.h.p.
125...249 postów
125...249 postów

Szkolenia okresowe w czasie epidemii

Post autor: b.h.p. »

Witam

Czy pomimo wprowadzenia nowych przepisów dotyczących okresowych szkoleń bhp (niezależnie od stanowiska) ktoś z Państwa robi/robił szkolenia? Co Państwo myślicie o samokształceniu kierowanym, z wyłączeniem stanowisk robotniczych. I co ewentualnie z robotniczym?
Jakie są Państwa doświadczenia w tym temacie w dobie epidemii? Zupełnie nic się nie robi czy jednak coś się dzieje?
Pozdrawiam i dziękuję za każdą odpowiedź :-)

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Re: Szkolenia okresowe w czasie epidemii

Post autor: ewania »

Wstępne muszą być robione i można je też robić online, dla wszystkich stanowisk.
Okresowe - także mozna online lub samokształcenie, jednak Z WYJĄTKIEM stanowisk robotniczych. Te można robić tylko stacjonarnie, ale - jeśli nie ma ku temu bezpiecznych, "antycovidowych" warunków, to można z tymi szkoleniami poczekać do odwołania stanu epidemii.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Kontakt:

Post autor: admin »

Jak przyjdzie co do czego to na pewno "czynniki nadrzędne" umyją rączki.
Pozdrawiam
Admin

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S »

ewania pisze:
24 sierpnia 2020, 12:19
Wstępne muszą być robione i można je też robić online, dla wszystkich stanowisk.
Mówisz chyba tylko o instruktażu ogólnym bo instruktaż stanowiskowy musi odbyć się na stanowisku pracy :wink:

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Andrzej J.S pisze:
25 sierpnia 2020, 18:16
instruktaż stanowiskowy musi odbyć się na stanowisku pracy
To oczywiste przeciez :D
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 »

ewania pisze:
Okresowe - także mozna online lub samokształcenie, jednak Z WYJĄTKIEM stanowisk robotniczych. Te można robić tylko stacjonarnie, ale - jeśli nie ma ku temu bezpiecznych, "antycovidowych" warunków, to można z tymi szkoleniami poczekać do odwołania stanu epidemii.
Można. Covid na to pozwala.
ewania pisze:
można z tymi szkoleniami poczekać do odwołania stanu epidemii.
I owszem.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

wal221 pisze:
26 sierpnia 2020, 19:47
ewania pisze:
można z tymi szkoleniami poczekać do odwołania stanu epidemii.
I owszem.
Oczywiście, ale nie w każdej sytuacji.

Np. Pracodawca zakupił nową / nowoczesną maszynę, której jeszcze nikt z pracowników takiej nie obsługiwał. W takie sytuacji instruktaż stanowiskowy przeprowadza serwisant producenta.
I w związku z tym, pracodawca nie może sobie pozwolić na to ażeby maszyna / obrabiarka stała nieużywana np. przez kilkanaście miesięcy. W takiej sytuacji instruktaż stanowiskowy trzeba przeprowadzić - oczywiście przy zachowaniu wymogów określonych w tarczach COVID 19.
Zresztą wszystkie instruktaże stanowiskowe można przeprowadzać stacjonarnie przy zachowaniu przepisów "Cowidowych".

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Andrzej J.S pisze:
26 sierpnia 2020, 20:21
Np. Pracodawca zakupił nową / nowoczesną maszynę, której jeszcze nikt z pracowników takiej nie obsługiwał. W takie sytuacji instruktaż stanowiskowy przeprowadza serwisant producenta.
I w związku z tym, pracodawca nie może sobie pozwolić na to ażeby maszyna / obrabiarka stała nieużywana np. przez kilkanaście miesięcy. W takiej sytuacji instruktaż stanowiskowy trzeba przeprowadzić - oczywiście przy zachowaniu wymogów określonych w tarczach COVID 19.
Zresztą wszystkie instruktaże stanowiskowe można przeprowadzać stacjonarnie przy zachowaniu przepisów "Cowidowych".
Andrzej. Nie mówiłem o instruktażu, tylko o szkoleniach okresowych.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

wal221 pisze:
26 sierpnia 2020, 21:48
Andrzej. Nie mówiłem o instruktażu, tylko o szkoleniach okresowych.
Masz rację - dałem przykład na instruktaż stanowiskowy, ale jeśli w szkole nie trzeba na lekcjach nosić maseczek to i na stacjonarnych szkoleniach bhp chyba też są niepotrzebne.
A więc nic nie stoi na przeszkodzie ażeby teraz po takiej decyzji ministra wszystkie szkolenia bhp odbywały się terminowo - chociaż ja to widzę w czarnych barwach.

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Andrzej J.S pisze:
27 sierpnia 2020, 09:30
A więc nic nie stoi na przeszkodzie ażeby teraz po takiej decyzji ministra wszystkie szkolenia bhp odbywały się terminowo - chociaż ja to widzę w czarnych barwach.
Owszem. Ale mogę też online. Czyli robotnicze też.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

wal221 pisze:
27 sierpnia 2020, 13:53
mogę też online. Czyli robotnicze też.
Pod warunkiem, że są to robotnicy mający na rusztowaniu komputery.... :lol: Żarcik taki. Ale po prawdzie - jak w praktyce widziałbyś to szkolenie online dla robotników, czyli pracowników, którzy nie pracują przy biurku i komputerze... :?
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

ewania pisze:
28 sierpnia 2020, 00:59
jak w praktyce widziałbyś to szkolenie online dla robotników
Normalnie. Dostają ode mnie link kierujący do prezentacji/materiałów zawieszonych w chmurze. Po zapoznaniu się z materiałami rozwiązują tamże test i przesyłają do mnie. I już.

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Jak się rozpanoszył Covid to się nudziłem i robiłem prezentacje.. Czasu to zajęło duuuuuuuuuuuuuuuuuuuużo.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

wal221 pisze:
28 sierpnia 2020, 17:53
ewania pisze:
jak w praktyce widziałbyś to szkolenie online dla robotników
Normalnie. Dostają ode mnie link kierujący do prezentacji/materiałów zawieszonych w chmurze. Po zapoznaniu się z materiałami rozwiązują tamże test i przesyłają do mnie. I już.
wal221 - znam sposoby robienia szkoleń online :lol: Ale chyba się nie rozumiemy :roll: Pytałam:
ewania pisze:
jak w praktyce widziałbyś to szkolenie online dla robotników, czyli pracowników, którzy nie pracują przy biurku i komputerze...
Możesz tak zrobić TYLKO wtedy, jeśli owi robotnicy mają dostęp do komputerów. Większość osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych chyba jednak nie ma, bo ich charakter pracy przeważnie nie polega na pracy przy komputerze...
Dlatego - moim zdaniem - szkolenie online dla robotników generalnie odpada. Nawet, jeśli chwilowo jest dopuszczalne.
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

ewania pisze:
28 sierpnia 2020, 23:01
Możesz tak zrobić TYLKO wtedy, jeśli owi robotnicy mają dostęp do komputerów.
A to jest sprawa pracodawcy. Ale skoro przesyłają to widocznie mają.

ODPOWIEDZ