Rękawice robocze przy obsłudze obrabiarki CNC

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
marcinos
5...9 postów
5...9 postów

Rękawice robocze przy obsłudze obrabiarki CNC

Post autor: marcinos » 3 grudnia 2018, 09:46

Witam,
Chciałbym podpytać o Waszą praktykę. Otóż czy podczas pracy przy obsłudze obrabiarki sterowanej numerycznie (CNC) dopuszczacie pracę w rękawicach roboczych/ochronnych?
U mnie w zakładzie pracownicy twierdzą, że poprzedni bhp-owiec zabraniał im używać rękawic ze względu na obracające się elementy maszyny...
Z mojego punktu widzenia centrum obróbcze, gdzie obracające się elementy występują, jest niedostępne dla pracownika ze względu na osłonę, która w razie otwarcia rozłącza pracę urządzenia. Dodatkowo za rękawicami przemawia fakt, iż producent chłodziwa zaznaczył w karcie charakterystyki, że może ono podrażniać skórę w razie kontaktu i zaleca pracę w rękawicach ochronnych. W tej chwili pracownicy wyjmują obrabiane detale z obrabiarki gołą ręką przez co narażają się na niekorzystne działanie chłodziwa na skórę.
Przejrzałem również DTR obrabiarki, w której nie ma słowa o pracy w rękawicach lub bez nich.

Ja skłaniam się za nakazem stosowania rękawic. Chciałbym wyposażyć pracowników rękawicy nylonowe z powłoką z pianki nitrylowej nie przepuszczającej chłodziwa - mam już przetestowane dwa modele. Tylko chciałbym wiedzieć jak Wy w swoich zakładach podchodzicie do tematu ??

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi:)

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Re: Rękawice robocze przy obsłudze obrabiarki CNC

Post autor: wal221 » 3 grudnia 2018, 15:54

Jeżeli już bym rozważał to rękawice np. nitrylowe lub inne szczelnie przylegające do dłoni.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 3 grudnia 2018, 17:32

marcinos pisze:
3 grudnia 2018, 09:46
Z mojego punktu widzenia centrum obróbcze, gdzie obracające się elementy występują, jest niedostępne dla pracownika ze względu na osłonę, która w razie otwarcia rozłącza pracę urządzenia.
Oj chyba odwrotnie, tj. nie otworzysz osłony bez zatrzymania pracy CNC - będę musiał to sprawdzić :wink:

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 3 grudnia 2018, 19:47

Andrzej J.S pisze:
3 grudnia 2018, 17:32
Oj chyba odwrotnie, tj. nie otworzysz osłony bez zatrzymania pracy CNC - będę musiał to sprawdzić
I tak i nie. Mam i takie i takie.
Tak jak i obrabiarki do drewna. Osłona wyłącza napęd ale też w niektórych dopiero po wyłączeniu napędu osłona do otwarcia.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 4 grudnia 2018, 09:15

wal221 pisze:
3 grudnia 2018, 19:47
Andrzej J.S pisze:
3 grudnia 2018, 17:32
Oj chyba odwrotnie, tj. nie otworzysz osłony bez zatrzymania pracy CNC - będę musiał to sprawdzić
I tak i nie. Mam i takie i takie.
Tak jak i obrabiarki do drewna. Osłona wyłącza napęd ale też w niektórych dopiero po wyłączeniu napędu osłona do otwarcia.
W CNC cały proces odbywa się w kabinie / przedziale roboczym, w któtyn umieszczony jest materiał wraz z głowicą roboczą (narzędziową) i chłodziwem. Otwarcie osłony przedziału roboczego przed zatrzymaniem pracy narzędzia powodowałoby między innymi rozbryzg chłodziwa poza kabinę roboczą. Natomiast wcześniejsze zatrzymanie zaprogramowanego procesu pracy CNC takich skutków nie przyniesie.
Ale tak jak pisałem wcześniej sprawdzę czy jest możliwe otwarcie osłony przed zatrzymaniem pracy głowicy narzędziowej.

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 4 grudnia 2018, 09:36

To że chłodziwo MOŻE podrażniać skórę nie znaczy że będzie podrażniać. Producent tylko wskazuje taką możliwość. Zawsze możesz poszukać chłodziw bardziej bezpiecznych. Chłodziwa na bazie szarego mydła są bezpieczne i tanie, ale śmierdzą.
Poza tym znam tylko jeden przepis: o obróbce drewna który zabrania stosowania rękawic podczas obsługi maszyn. Maszyna CNC nie włączy się przy otwartej osłonie i ryzyko pochwycenia za rękawicę jest zerowe
"Panie Premierze, jak żyć?"

marcinos
5...9 postów
5...9 postów

Post autor: marcinos » 4 grudnia 2018, 12:26

wal221 pisze:
3 grudnia 2018, 15:54
Jeżeli już bym rozważał to rękawice np. nitrylowe lub inne szczelnie przylegające do dłoni.
Nitryle mamy już przerobione i niestety nie sprawdziły się ze względu na brak oddychalności. Ale mamy już dobre rękawice, które się sprawdzają.
Z powyższych odpowiedzi wnioskuję, że praca nie widzicie przeciwwskazań odnośnie pracy w rękawicach przy obrabiarkach sterowanych numerycznie, więc jestem zadowolony :) Dziękuję !

ODPOWIEDZ