Maszyny CNC - Uprawnienia

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Fasolisko
125...249 postów
125...249 postów

Maszyny CNC - Uprawnienia

Post autor: Fasolisko » 6 lutego 2018, 15:02

Cześć :)

Zasiano u mnie ziarno niepewności... Próbowałem znaleźć informacje na ten temat ale mam z tym problem :( .

Czy operator maszyn:
- Prasa krawędziowa
- Nożyce gilotynowe
- Prasa rewolwerowa
Powinien mieć specjalne uprawnienia do pracy przy tych maszynach ?
Idąc dalej -> czy wystarczy przeszkolenie przeprowadzone przez doświadczonego operatora takiej maszyny ?

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: Maszyny CNC - Uprawnienia

Post autor: bogwoj » 8 lutego 2018, 08:47

Fasolisko pisze:
6 lutego 2018, 15:02
Cześć :)

Zasiano u mnie ziarno niepewności... Próbowałem znaleźć informacje na ten temat ale mam z tym problem :( .

Czy operator maszyn:
- Prasa krawędziowa
- Nożyce gilotynowe
- Prasa rewolwerowa
Powinien mieć specjalne uprawnienia do pracy przy tych maszynach ?
Idąc dalej -> czy wystarczy przeszkolenie przeprowadzone przez doświadczonego operatora takiej maszyny ?
1. Nie słyszałem o specjalnych uprawnieniach do obsługi tych maszyn.
2. Nie ulega wątpliwości, że ze względu na poważne zagrożenia występujące podczas obsługi tych maszyn, należy dobrze przygotować go do wykonywania pracy:
"Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy."
Przeszkolić powinien doświadczony instruktor, choćby w ramach instruktażu stanowiskowego, wydłużonego do czasu należytego opanowania czynności oraz zasad bezpiecznego wykonywania pracy.
Nie każdy "doświadczony operator" może być instruktorem, pamiętaj o tym.
"Dla tego, kto nie wie, do jakiego dotrzeć portu, nie ma sprzyjającego wiatru"
Taaak ...

Awatar użytkownika
Fasolisko
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Fasolisko » 9 lutego 2018, 12:18

No właśnie też nigdy nie słyszałem o specjalnych uprawnieniach, jednak jeden z operatorów zasugerował mi, że powinny być i wolałem się upewnić zanim spławię Go na drzewo :wink: Najwidoczniej też ktoś mu coś powiedział lub chciał spróbować wymusić wysłanie go na jakiś sponsorowany kurs, który dałby Mu nowy papier będący argumentem w negocjacjach płacowych :D

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 12 lutego 2018, 22:23

Fasolisko pisze:
czy wystarczy przeszkolenie przeprowadzone przez doświadczonego operatora takiej maszyny ?
szkolenie - instruktaż stanowiskowy winna przeprowadzić osoba posiadająca szkolenie dla osób kierujących - np. mistrz/brygadzista. Samo doświadczenie bez takowego kwitka to mało.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 13 lutego 2018, 08:34

wal221 pisze:
12 lutego 2018, 22:23
Fasolisko pisze:
czy wystarczy przeszkolenie przeprowadzone przez doświadczonego operatora takiej maszyny ?
szkolenie - instruktaż stanowiskowy winna przeprowadzić osoba posiadająca szkolenie dla osób kierujących - np. mistrz/brygadzista. Samo doświadczenie bez takowego kwitka to mało.
To nie jest takie proste. Widziałem zakłady, w których w jednym wydziale było kilkadziesiąt maszyn, różnych typów i rodzajów. Znając życie, proszę odpowiedzieć: ilu na tym wydziale jest kierowników czy też mistrzów?
Nie znajdzie, szanowny Kolega, w takim przypadku kierownika czy też mistrza, który byłby w stanie przeprowadzić rzetelnie instruktaż stanowiskowy - sam, bez udziału "doświadczonych pracowników".
Dlatego w rozporządzeniu zapis sformułowany tak, aby w takim przypadku znaleźć można było uczciwe w takiej sytuacji:
Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

W tym przypadku mistrz/kierownik PROWADZI SZKOLENIE, a pomagają jemu, w części praktycznej szkolenia -
doświadczeni pracownicy" - instruktorzy.
Co do "kwitka" dla instruktora - sam Kolega może przeprowadzić szkolenie dla instruktorów i go wystawić: "przeszkolić w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego" - jak mówi rozporządzenie.
"Dla tego, kto nie wie, do jakiego dotrzeć portu, nie ma sprzyjającego wiatru"
Taaak ...

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 13 lutego 2018, 14:32

bogwoj pisze:
13 lutego 2018, 08:34
Co do "kwitka" dla instruktora - sam Kolega może przeprowadzić szkolenie dla instruktorów i go wystawić: "przeszkolić w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego" - jak mówi rozporządzeni.
Zastanów się, czy aby masz rację :?:

"§ 4. 2. Szkolenie osób będących pracodawcami, pracowników służby bhp oraz instruktorów i wykładowców tematyki bezpieczeństwa i higieny pracy prowadzą jednostki organizacyjne, o których mowa w ust. 1."

Instruktor i wykładowca muszą posiadać szkolenie, w którym zawarta jest tematyka "przygotowanie dydaktyczne", w tym metodyka prowadzenia instruktażu - bez tego szkolić nie mogą.
Takie przygotowanie zawiera program szkolenia okresowego np. pracowników służby bhp, osób kierujących pracownikami. Przygotowanie takie mogą mieć również inne osoby, które ukończyły np. kurs z przygotowania dydaktycznego, w tym z metodyki prowadzenia instruktażu. Ale czy kolega sam może przeprowadzić szkolenie dla instruktorów i wystawić kwit - zastanów się :?:

Awatar użytkownika
Fasolisko
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Fasolisko » 14 lutego 2018, 10:01

bogwoj pisze:
To nie jest takie proste. Widziałem zakłady, w których w jednym wydziale było kilkadziesiąt maszyn, różnych typów i rodzajów. Znając życie, proszę odpowiedzieć: ilu na tym wydziale jest kierowników czy też mistrzów?
Nie znajdzie, szanowny Kolega, w takim przypadku kierownika czy też mistrza, który byłby w stanie przeprowadzić rzetelnie instruktaż stanowiskowy - sam, bez udziału "doświadczonych pracowników".
Dlatego w rozporządzeniu zapis sformułowany tak, aby w takim przypadku znaleźć można było uczciwe w takiej sytuacji:
Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

W tym przypadku mistrz/kierownik PROWADZI SZKOLENIE, a pomagają jemu, w części praktycznej szkolenia -
Bardzo cenna informacja - na pewno ułatwi mi wiele spraw. Dziękuję!

Jestem ciekaw ile firm faktycznie bierze do siebie i uczciwie realizuje wymóg posiadania "kwalifikacji dydaktycznych" do przeprowadzania instruktarzy stanowiskowych. To chyba martwy przepis... Zdarzyło się Wam kiedyś, że w wyniku jakiegoś postępowania (PIP, prokuratura, itp) faktycznie weryfikowane było, czy instruktarz stanowiskowy był przeprowadzany zgodnie z rozporządzeniem ??

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 14 lutego 2018, 12:39

Fasolisko pisze:
14 lutego 2018, 10:01
Zdarzyło się Wam kiedyś, że w wyniku jakiegoś postępowania (PIP, prokuratura, itp) faktycznie weryfikowane było, czy instruktarz stanowiskowy był przeprowadzany zgodnie z rozporządzeniem ??
Nie, nie zdarzyło się, ale wszystko jest dobrze dopóki jest dobrze :wink:

Osobiście nigdy takiego przypadku nie miałem bo zawsze szkolenia były przeprowadzane zgodnie z przepisami i przez przygotowanych do tego fachowców spełniających wszystkie wymogi.
Natomiast to, że raczej nikt tego nie sprawdza nie znaczy, że należy tak postępować. Ponadto dobrze przeprowadzone szkolenie skutkuje lepszym przyswojeniem wiedzy, zmniejszeniem ryzyka, a tym samym wpp.

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 14 lutego 2018, 19:28

bogwoj pisze:
No i jest odpowiedź.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

ODPOWIEDZ