106 "ogólnych"

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
barthez669
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 454
Rejestracja: 15 września 2009, 15:22
Lokalizacja: to tu,to tam ;)

106 "ogólnych"

Post autor: barthez669 » 25 września 2017, 15:37

Par. 106 "ogólnych"-poprzeczka ma być w połowie wysokości balustrady licząc od ziemi czy od górnej krawędzi krawężnika? Ja bym się skłaniał ku tej drugiej opcji. Jaką taktykę Wy stosujecie?
got milf?

Awatar użytkownika
yock
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 1876
Rejestracja: 1 czerwca 2008, 21:12

Re: 106 "ogólnych"

Post autor: yock » 25 września 2017, 21:04

.... ja się cieszę, że w ogóle jest. Chociaż w połowie :idea:
"Budziki zamordowały miliardy snów... Dlaczego więc chodzą bezkarnie?"

LJR BHP
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 228
Rejestracja: 15 września 2017, 14:18

Re: 106 "ogólnych"

Post autor: LJR BHP » 25 września 2017, 21:15

§ 106. [Balustrady] 1. Na powierzchniach wzniesionych na wysokość powyżej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi, na których w związku z wykonywaną pracą mogą przebywać pracownicy, lub służących jako przejścia, powinny być zainstalowane balustrady składające się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości co najmniej 1,1 m i krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m. Pomiędzy poręczą i krawężnikiem powinna być umieszczona w połowie wysokości poprzeczka lub przestrzeń ta powinna być wypełniona w sposób uniemożliwiający wypadnięcie osób.

LJR BHP
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 228
Rejestracja: 15 września 2017, 14:18

Re: 106 "ogólnych"

Post autor: LJR BHP » 25 września 2017, 21:20

więc przychylam się do Twojej wersji barthez669.

Gdyby ustawodawca chciał to liczyć od ziemi to w swej mądrości by to napisał :D
Napisał między krawężnikiem a górną poprzeczką - ale nie spotkałem się by ktoś miarą mierzył umiejscowienie tej 2 poprzeczki.
Najbardziej skutecznie jest jak jest ona tak jak napisał yock w "połowie".

Czyli wszyscy się zgadzamy :mrgreen:

bartek_b
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 964
Rejestracja: 1 października 2013, 20:34
Lokalizacja: Kraków-Katowice

Re: 106 "ogólnych"

Post autor: bartek_b » 26 września 2017, 07:36

LJR BHP pisze:§ 106. [Balustrady] 1. Na powierzchniach wzniesionych na wysokość powyżej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi, na których w związku z wykonywaną pracą mogą przebywać pracownicy, lub służących jako przejścia, powinny być zainstalowane balustrady składające się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości co najmniej 1,1 m i krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m. Pomiędzy poręczą i krawężnikiem powinna być umieszczona w połowie wysokości poprzeczka lub przestrzeń ta powinna być wypełniona w sposób uniemożliwiający wypadnięcie osób.
W normie EN ISO 14122-3 jest też tak jak pisze LJR BHP - w połowie między poręczą a krawężnikiem. "Poprzeczka - element balustrady równoległy do poręczy".


Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 9014
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: 106 "ogólnych"

Post autor: JędrekSPR » 26 września 2017, 08:34

barthez669 pisze:poprzeczka ma być w połowie wysokości balustrady licząc od ziemi czy od górnej krawędzi krawężnika?
Raczej od PODESTU :idea:
LJR BHP pisze: powinny być zainstalowane balustrady składające się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości co najmniej 1,1 m i krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m. Pomiędzy poręczą i krawężnikiem powinna być umieszczona w połowie wysokości poprzeczka
...A TO WOLNA PRZESTRZEŃ JEST A TĘ OKREŚLA ZAŚ TEN ZAPIS-,, 2. Balustrada, o której mowa w ust. 1, składa się z deski krawężnikowej o wysokości 0,15 m i poręczy ochronnej umieszczonej na wysokości 1,1 m. Wolną przestrzeń pomiędzy deską krawężnikową a poręczą wypełnia się w sposób zabezpieczający pracowników przed upadkiem z wysokości"... Czyli przestrzeń wolną zawartą-od górnej krawędzi krawężnika, a dolną krawędzią poręczy.... :wink:

Awatar użytkownika
barthez669
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 454
Rejestracja: 15 września 2009, 15:22
Lokalizacja: to tu,to tam ;)

Re: 106 "ogólnych"

Post autor: barthez669 » 26 września 2017, 09:54

5:0 dla mnie! :mrgreen:
Myślę, że ta opcja jest właściwa nawet nie że względu na sposób zapisu w rozporządzeniu, co na zwykłą logikę: jeśli wstawimy poprzeczkę w połowie licząc od podłoża, po dołożeniu krawężnika będziemy mieć na dole mniejszą przestrzeń oddzieloną poprzeczką od dużej, tej na górze.
got milf?

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 7929
Rejestracja: 8 maja 2008, 21:20

Re: 106 "ogólnych"

Post autor: Andrzej J.S » 26 września 2017, 10:19

No to w oparciu o przepis, pytanie:
- Ta poręcz, to od poziomu podłogi czy górnej krawędzi deski stanowiącej krawężnik :?:
- Te 1,1 m to do dolnej czy górnej krawędzi poręczy :?:
:mrgreen:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 9014
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: 106 "ogólnych"

Post autor: JędrekSPR » 26 września 2017, 10:28

barthez669 pisze: Par. 106 "ogólnych"-poprzeczka ma być w połowie wysokości balustrady licząc od ziemi czy od górnej krawędzi krawężnika?
Dla mnie 6, bo powiązałem Twój ,,106" z zapisem umieszczonym w rozp.ws rob.bud...
§ 15. [Drogi dla wózków i taczek ponad poziomem ziemi] ...........
2. Balustrada, o której mowa w ust. 1, składa się z deski krawężnikowej o wysokości 0,15 m i poręczy ochronnej umieszczonej na wysokości 1,1 m. Wolną przestrzeń pomiędzy deską krawężnikową a poręczą wypełnia się w sposób zabezpieczający pracowników przed upadkiem z wysokości.
3. W przypadku rusztowań systemowych dopuszcza się umieszczanie poręczy ochronnej na wysokości 1 m.
:P

ODPOWIEDZ