Formaldechyd - rakotwórcze- wulkanizacja

Informacje o książkach, czasopismach, poradnikach, ciekawych miejscach w internecie. Prosimy nie dodawać tutaj ogłoszeń (dla nich przeznaczony jest dział Ogłoszenia).

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
intruder1125
625...1249 postów
625...1249 postów
Kontakt:

Formaldechyd - rakotwórcze- wulkanizacja

Post autor: intruder1125 » 4 stycznia 2017, 15:56

Od stycznia 2016 formaldehyd zaliczany jest do rakotwórczych czynników w grupie B. W moim przypadku jest to zakład produkujący wyroby gumowe gdzie podczas procesu powstaje formaldehyd na stanowisku. W informacji do PIS muszę podać ilość formaldehydu podczas tego procesu. Czy możecie mi doradzić na jakich danych się oprzeć aby tą ilość określić???? Pomiary środowiskowe wykazały poniżej granicy oznaczalności....

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: formaldechyd - rakotówercze- wólkanizacja

Post autor: Andrzej J.S » 5 stycznia 2017, 10:16

intruder1125 pisze:Od stycznia 2016 formaldehyd zaliczany jest do rakotwórczych czynników w grupie B. W moim przypadku jest to zakład produkujący wyroby gumowe gdzie podczas procesu powstaje formaldehyd na stanowisku. W informacji do PIS muszę podać ilość formaldehydu podczas tego procesu. Czy możecie mi doradzić na jakich danych się oprzeć aby tą ilość określić???? Pomiary środowiskowe wykazały poniżej granicy oznaczalności....
I chyba taką informację trzeba przekazać do PIS.

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: formaldechyd - rakotówercze- wólkanizacja

Post autor: julijka2 » 17 maja 2017, 13:33

Andrzej J.S pisze:
intruder1125 pisze:Od stycznia 2016 formaldehyd zaliczany jest do rakotwórczych czynników w grupie B. W moim przypadku jest to zakład produkujący wyroby gumowe gdzie podczas procesu powstaje formaldehyd na stanowisku. W informacji do PIS muszę podać ilość formaldehydu podczas tego procesu. Czy możecie mi doradzić na jakich danych się oprzeć aby tą ilość określić???? Pomiary środowiskowe wykazały poniżej granicy oznaczalności....
I chyba taką informację trzeba przekazać do PIS.
serio? :(
bo my też na tym formaldehydzie pracujemy i badania z 2013 i 2015 wykazały poniżej granicy
więc w sumie nie muszę dalej badań robić, ale tym przypadku zmiany kwalifikacji czynnika, będzie trzeba się nad tym jeszcze raz pochylić :(

Kuter
125...249 postów
125...249 postów

Re: Formaldechyd - rakotwórcze- wulkanizacja

Post autor: Kuter » 17 maja 2017, 14:33

Od siebie powiem - bo też mam w zakładzie formaldehyd - akurat w farbie i też odziaływanie na człowieka jest poniżej wykrywalności na granicy błędu pomiarowego dużo poniżej NDS.

PIS twierdzi że nie musze zgłaszać, bo nie ma odziaływania.
PIP że obowiązkowo muszę zgłaszać bo jest substancja...

oczywiście zgłosiłem na wszelki ywpadek.

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 17 maja 2017, 14:38

Kuter pisze:Od siebie powiem - bo też mam w zakładzie formaldehyd - akurat w farbie i też odziaływanie na człowieka jest poniżej wykrywalności na granicy błędu pomiarowego dużo poniżej NDS.

PIS twierdzi że nie musze zgłaszać, bo nie ma odziaływania.
PIP że obowiązkowo muszę zgłaszać bo jest substancja...

oczywiście zgłosiłem na wszelki ywpadek.
oo, miło, że napisaleś
a badania i pomiary jak robisz?

Kuter
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Kuter » 17 maja 2017, 14:57

Sanepid - pomiary obecności Formaldehydu na stanowisku pracy. Jak jestes z mniejszego osrodka to byc moze trzeba do wiekszego uderzyc bo to nie jest standardowe badanie.

Przyjezdzaja - montuja pracownikowi taka rurkę z filterkiem do kubraczka - po kilku godzinach zabierają i badają ten "filterek" i "jakoś tam" przenoszą zgodnie z "którąśtam" normą na NDS.

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 18 maja 2017, 07:10

Tam, tylko sanepid, bo i ozon robi i tlenek węgla

ale rozumiem, że trzeba ich zaprosić tego konkretnego dnia, kiedy są pomiary?
bo laborant wykonuje pomiary tylko jednego dnia w miesiącu przez 15 minut i już

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 22 maja 2017, 15:43

A powiedzcie mi proszę taką rzecz, bo się zakręciłam.

wg rozporządzenia w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych jest napisane w:
§ 7. Jeżeli wyniki dwóch ostatnich badań i pomiarów szkodliwych dla zdrowia czynników chemicznych
lub pyłów, o których mowa w § 4, wykonanych w odstępie co najmniej dwóch lat, a w przypadku czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, o których mowa w § 6 — co najmniej sześciu miesięcy, nie przekroczyły 0,1 wartości NDS, pracodawca może odstąpić od wykonywania badań i pomiarów.
Czy to oznacza, że w ogóle nie musimy tego robić? Nigdy? W ogóle nie wracamy do pomiarów?

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 22 maja 2017, 19:35

julijka2 pisze:Czy to oznacza, że w ogóle nie musimy tego robić? Nigdy? W ogóle nie wracamy do pomiarów?
Jeżeli nie zmieni się technologia produkcji i nie zmienią się warunki pracy na stanowiskach związanych z produkcją, to od dalszych pomiarów można odstąpić. Jednak jeżeli któryś z tych czynników ulegnie zmianie to pomiary trzeba będzie wznowić i sprawdzić stan NDS.

Kuter
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Kuter » 23 maja 2017, 11:33

Andrzej J.S pisze:
julijka2 pisze:Czy to oznacza, że w ogóle nie musimy tego robić? Nigdy? W ogóle nie wracamy do pomiarów?
Jeżeli nie zmieni się technologia produkcji i nie zmienią się warunki pracy na stanowiskach związanych z produkcją, to od dalszych pomiarów można odstąpić. Jednak jeżeli któryś z tych czynników ulegnie zmianie to pomiary trzeba będzie wznowić i sprawdzić stan NDS.
Przepis ten jest tak bzdurny i bezsensowny że głowa mała. Dla np. pyłu wystarczy, że zmienisz częstotliwość sprzątania, zmienisz maszynę do sprzątania, ustawienie maszyn itd. i musisz robić pomiary. Oczywiscie przepis jest martwy i będzie martwy.
Tam, tylko sanepid, bo i ozon robi i tlenek węgla

ale rozumiem, że trzeba ich zaprosić tego konkretnego dnia, kiedy są pomiary?
bo laborant wykonuje pomiary tylko jednego dnia w miesiącu przez 15 minut i już
Zamawiasz badanie formaldehydu, u nas termin był na za 2 miesiące. U mnie (robiło labolatorium w Bydgoszczy) badali przez bodajże 2 godziny.
Czy to oznacza, że w ogóle nie musimy tego robić? Nigdy? W ogóle nie wracamy do pomiarów?
Ja zrezygnowałem z badań hałasu i kilku innych rzeczy bo mi wychodził brak zagrożeń. Co do formaldehydu zdecydowaliśmy w robocie, że niezależnie od wyników badań na tym stanowisku będziemy ponawiać co rok.

ODPOWIEDZ