www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 18 listopada 2017, 00:03

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 4 stycznia 2017, 15:56 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 3 listopada 2007, 14:26
Od stycznia 2016 formaldehyd zaliczany jest do rakotw├│rczych czynnik├│w w grupie B. W moim przypadku jest to zak┼éad produkuj─ůcy wyroby gumowe gdzie podczas procesu powstaje formaldehyd na stanowisku. W informacji do PIS musz─Ö poda─ç ilo┼Ť─ç formaldehydu podczas tego procesu. Czy mo┼╝ecie mi doradzi─ç na jakich danych si─Ö oprze─ç aby t─ů ilo┼Ť─ç okre┼Ťli─ç???? Pomiary ┼Ťrodowiskowe wykaza┼éy poni┼╝ej granicy oznaczalno┼Ťci....

G├│ra

PostNapisane: 5 stycznia 2017, 10:16 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 8 maja 2008, 20:20
intruder1125 napisał(a):
Od stycznia 2016 formaldehyd zaliczany jest do rakotw├│rczych czynnik├│w w grupie B. W moim przypadku jest to zak┼éad produkuj─ůcy wyroby gumowe gdzie podczas procesu powstaje formaldehyd na stanowisku. W informacji do PIS musz─Ö poda─ç ilo┼Ť─ç formaldehydu podczas tego procesu. Czy mo┼╝ecie mi doradzi─ç na jakich danych si─Ö oprze─ç aby t─ů ilo┼Ť─ç okre┼Ťli─ç???? Pomiary ┼Ťrodowiskowe wykaza┼éy poni┼╝ej granicy oznaczalno┼Ťci....

I chyba tak─ů informacj─Ö trzeba przekaza─ç do PIS.

G├│ra

PostNapisane: 17 maja 2017, 13:33 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 2 sierpnia 2016, 14:02
Andrzej J.S napisał(a):
intruder1125 napisał(a):

I chyba tak─ů informacj─Ö trzeba przekaza─ç do PIS.

serio? :(
bo my też na tym formaldehydzie pracujemy i badania z 2013 i 2015 wykazały poniżej granicy
więc w sumie nie muszę dalej badań robić, ale tym przypadku zmiany kwalifikacji czynnika, będzie trzeba się nad tym jeszcze raz pochylić :(

G├│ra

PostNapisane: 17 maja 2017, 14:33 
125...249 post├│w
125...249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 10 lutego 2016, 08:04
Od siebie powiem - bo te┼╝ mam w zak┼éadzie formaldehyd - akurat w farbie i te┼╝ odzia┼éywanie na cz┼éowieka jest poni┼╝ej wykrywalno┼Ťci na granicy b┼é─Ödu pomiarowego du┼╝o poni┼╝ej NDS.

PIS twierdzi że nie musze zgłaszać, bo nie ma odziaływania.
PIP ┼╝e obowi─ůzkowo musz─Ö zg┼éasza─ç bo jest substancja...

oczywi┼Ťcie zg┼éosi┼éem na wszelki ywpadek.

G├│ra

PostNapisane: 17 maja 2017, 14:38 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Kuter napisał(a):
Od siebie powiem - bo te┼╝ mam w zak┼éadzie formaldehyd - akurat w farbie i te┼╝ odzia┼éywanie na cz┼éowieka jest poni┼╝ej wykrywalno┼Ťci na granicy b┼é─Ödu pomiarowego du┼╝o poni┼╝ej NDS.

PIS twierdzi że nie musze zgłaszać, bo nie ma odziaływania.
PIP ┼╝e obowi─ůzkowo musz─Ö zg┼éasza─ç bo jest substancja...

oczywi┼Ťcie zg┼éosi┼éem na wszelki ywpadek.

oo, mi┼éo, ┼╝e napisale┼Ť
a badania i pomiary jak robisz?

G├│ra

PostNapisane: 17 maja 2017, 14:57 
125...249 post├│w
125...249 post├│w

Sanepid - pomiary obecno┼Ťci Formaldehydu na stanowisku pracy. Jak jestes z mniejszego osrodka to byc moze trzeba do wiekszego uderzyc bo to nie jest standardowe badanie.

Przyjezdzaja - montuja pracownikowi taka rurk─Ö z filterkiem do kubraczka - po kilku godzinach zabieraj─ů i badaj─ů ten "filterek" i "jako┼Ť tam" przenosz─ů zgodnie z "kt├│r─ů┼Ťtam" norm─ů na NDS.

G├│ra

PostNapisane: 18 maja 2017, 07:10 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Tam, tylko sanepid, bo i ozon robi i tlenek w─Ögla

ale rozumiem, ┼╝e trzeba ich zaprosi─ç tego konkretnego dnia, kiedy s─ů pomiary?
bo laborant wykonuje pomiary tylko jednego dnia w miesi─ůcu przez 15 minut i ju┼╝

G├│ra

PostNapisane: 22 maja 2017, 15:43 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

A powiedzcie mi prosz─Ö tak─ů rzecz, bo si─Ö zakr─Öci┼éam.

wg rozporz─ůdzenia w sprawie bada┼ä i pomiar├│w czynnik├│w szkodliwych jest napisane w:
Cytuj:
┬ž 7. Je┼╝eli wyniki dw├│ch ostatnich bada┼ä i pomiar├│w szkodliwych dla zdrowia czynnik├│w chemicznych
lub py┼é├│w, o kt├│rych mowa w ┬ž 4, wykonanych w odst─Öpie co najmniej dw├│ch lat, a w przypadku czynnik├│w o dzia┼éaniu rakotw├│rczym lub mutagennym, o kt├│rych mowa w ┬ž 6 ÔÇö co najmniej sze┼Ťciu miesi─Öcy, nie przekroczy┼éy 0,1 warto┼Ťci NDS, pracodawca mo┼╝e odst─ůpi─ç od wykonywania bada┼ä i pomiar├│w.

Czy to oznacza, ┼╝e w og├│le nie musimy tego robi─ç? Nigdy? W og├│le nie wracamy do pomiar├│w?

G├│ra

PostNapisane: 22 maja 2017, 19:35 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 8 maja 2008, 20:20
julijka2 napisał(a):
Czy to oznacza, ┼╝e w og├│le nie musimy tego robi─ç? Nigdy? W og├│le nie wracamy do pomiar├│w?

Je┼╝eli nie zmieni si─Ö technologia produkcji i nie zmieni─ů si─Ö warunki pracy na stanowiskach zwi─ůzanych z produkcj─ů, to od dalszych pomiar├│w mo┼╝na odst─ůpi─ç. Jednak je┼╝eli kt├│ry┼Ť z tych czynnik├│w ulegnie zmianie to pomiary trzeba b─Ödzie wznowi─ç i sprawdzi─ç stan NDS.

G├│ra

PostNapisane: 23 maja 2017, 11:33 
125...249 post├│w
125...249 post├│w

Andrzej J.S napisał(a):
julijka2 napisał(a):

Je┼╝eli nie zmieni si─Ö technologia produkcji i nie zmieni─ů si─Ö warunki pracy na stanowiskach zwi─ůzanych z produkcj─ů, to od dalszych pomiar├│w mo┼╝na odst─ůpi─ç. Jednak je┼╝eli kt├│ry┼Ť z tych czynnik├│w ulegnie zmianie to pomiary trzeba b─Ödzie wznowi─ç i sprawdzi─ç stan NDS.

Przepis ten jest tak bzdurny i bezsensowny ┼╝e g┼éowa ma┼éa. Dla np. py┼éu wystarczy, ┼╝e zmienisz cz─Östotliwo┼Ť─ç sprz─ůtania, zmienisz maszyn─Ö do sprz─ůtania, ustawienie maszyn itd. i musisz robi─ç pomiary. Oczywiscie przepis jest martwy i b─Ödzie martwy.
Cytuj:
Tam, tylko sanepid, bo i ozon robi i tlenek w─Ögla

ale rozumiem, ┼╝e trzeba ich zaprosi─ç tego konkretnego dnia, kiedy s─ů pomiary?
bo laborant wykonuje pomiary tylko jednego dnia w miesi─ůcu przez 15 minut i ju┼╝

Zamawiasz badanie formaldehydu, u nas termin by┼é na za 2 miesi─ůce. U mnie (robi┼éo labolatorium w Bydgoszczy) badali przez bodaj┼╝e 2 godziny.

Cytuj:

Ja zrezygnowa┼éem z bada┼ä ha┼éasu i kilku innych rzeczy bo mi wychodzi┼é brak zagro┼╝e┼ä. Co do formaldehydu zdecydowali┼Ťmy w robocie, ┼╝e niezale┼╝nie od wynik├│w bada┼ä na tym stanowisku b─Ödziemy ponawia─ç co rok.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 1 go┼Ť─ç

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: