Parafka na protokole przed zatwierdzeniem

Zasady postępowania i dokumentowania, profilaktyka, zapobieganie.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Conchita
20...24 posty
20...24 posty

Parafka na protokole przed zatwierdzeniem

Post autor: Conchita » 13 września 2016, 11:17

Mam jeszcze jedno pytanie - nie dot. kodu zawodu, ale tego samego przypadku. Otóż pracodawca przed zatwierdzniem protokołu zażądał żeby najpierw zaparafował go dyrektor oddziału u którego miał miejsce wypadek. Protokół podpisany jest przez zespół, poszkodowanego ale po co parafowanie dyrektora? Może w ogóle ktos poza zespołem, poszkodowanym i pracodawcą podpisywać się na protokole?

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Re: Kod zawodu

Post autor: uleczka » 17 listopada 2017, 19:12

Conchita pisze:żeby najpierw zaparafował go dyrektor oddziału u którego miał miejsce wypadek.
:?: Pokaż mu rozporządzenie i uświadom, że nie ma tam na to miejsca.

LJR BHP
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: LJR BHP » 17 listopada 2017, 21:03

uleczka pisze:
Conchita pisze:żeby najpierw zaparafował go dyrektor oddziału u którego miał miejsce wypadek.
W sumie gdyby pracodawca wystąpił o opinię dotyczącą zapisów w protokole to chyba było by ok ;)

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 17 listopada 2017, 21:47

uleczka pisze:
Oczywiście - miejsca nie ma, ale on ma tylko zaparafować, tzn. potwierdzić, że się z ustaleniami zespołu powypadkowego zapoznał - przecież to na jego oddziale miał miejsce ten wypadek.
Protokół podpisuje zespół wyszczególniony w pkt. 2 i składa podpisy w pkt. 10 protokołu i tam podpisu czy też parafki innych osób nie powinno być.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 18 listopada 2017, 12:19

Z opisem wypadku można go zapoznać w inny sposób. Ale jakieś "parafowanie" na protokole?? Moim zdaniem - absolutnie nie wchodzi w grę :!:
Wejdzie w życie RODO to dylematu nie będzie :wink:
Nie ma żadnej podstawy prawnej, żeby ktoś inny oprócz zespołu powypadkowego i pracodawcy (no i poszkodowanego :-) ) oglądał protokół powypadkowy, zawierający dane osobowe pracownika.
Żaden tam "dyrektor liniowy" itp.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 19 listopada 2017, 10:02

ewania pisze:Nie ma żadnej podstawy prawnej, żeby ktoś inny oprócz zespołu powypadkowego i pracodawcy (no i poszkodowanego :-) ) oglądał protokół powypadkowy, zawierający dane osobowe pracownika.
Żaden tam "dyrektor liniowy" itp.
Nie ma również podstawy prawnej zakazującej, tym bardziej, że taki "dyrektor liniowy" ma uprawnienia i dostęp do danych osobowych pracowników. Ponadto przed, czy po zatwierdzeniu protokołu powinien być z jego ustaleniami zapoznany chociażby w celu realizacji wniosków powypadkowych - przecież to na jego oddziale doszło do wypadku.
A jeśli już, to należałoby zastanowić się, czy poszkodowany ma prawo do danych osobowych np. świadków wypadku - przecież protokół z całą dokumentacja, w tym danymi osobowymi świadków otrzymuje. Podejrzewam, że dokumenty te konsultuje z innymi osobami, np. rodziną - i co wówczas z danymi osobowymi świadków :?:

Osobiście w przypadku "dyrektora liniowego" problemu bym nie robił.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 19 listopada 2017, 10:06

Ps.
"ewania" jesteś szefową służby bhp i nie wierze, że podlegli Ci pracownicy służby bhp nie konsultują z Tobą spraw wypadkowych, a może i niekiedy dają Ci do przeczytania protokół :?: :wink:
Oczywiście nie parafujesz tego, ale ......... . :wink:

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 19 listopada 2017, 13:54

Do dostępu i przetwarzania D.O.musi być podstawą prawna. Wtedy można. Dyr. liniowy jej nie ma. Pisałam, że zapoznać go z wypadkiem - owszem, można i trzeba. Ale w tym celu wcale nie musi oglądać protokołu powypadkowego.
Ja, jako szef służby bhp w firmie mam dostęp do każdej dokumentacji bo u mnie w Wydz.jest przechowywana, poza tym - jako menedzer behapowcow jeszcze za coś tam odpowiadam.... ;-)
Ale ten watek nie dotyczy mojego dostepu do danych osobowych :P
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
Worker
625...1249 postów
625...1249 postów
Kontakt:

Post autor: Worker » 20 listopada 2017, 14:31

ewania pisze:Do dostępu i przetwarzania D.O.musi być podstawą prawna. Wtedy można. Dyr. liniowy jej nie ma. Pisałam, że zapoznać go z wypadkiem - owszem, można i trzeba. Ale w tym celu wcale nie musi oglądać protokołu powypadkowego.
Ja, jako szef służby bhp w firmie mam dostęp do każdej dokumentacji bo u mnie w Wydz.jest przechowywana, poza tym - jako menedzer behapowcow jeszcze za coś tam odpowiadam.... ;-)
Wg mnie administratorem danych o. jest PRACODAWCA tutaj a nie "zespół powypadkowy" Spokojna wiec moja głowa o Szefów BHP. ;) i innych Dyrektorów. Pracownik podaje dane w procesie rekrutacji PRACODAWCY. Co mogło by być dla Dyrektora Linii (Obszaru) niego nowego ? Tylko uraz od strony medycznej... jak sie tak zastanowić tylko to (choć o urazie to i tak ze słyszenia wie co sie stało). Resztę D.O. z protokołu zna nawet kierownik osoby poszkodowanej (choc moze nie znać danych swiadków jezeili są z innych komorek).

albo RODO zmieni wiele, albo NIC ;) a bardzo akcentuje uzyskanie zgody własciciela danych, wiec moze taką "zgodę" bedziemy zbierac również w procesie rekrutacji.

pozdr.
Worker

Awatar użytkownika
Dario
125...249 postów
125...249 postów

Re: Parafka na protokole przed zatwierdzeniem

Post autor: Dario » 21 listopada 2017, 08:45

ewania pisze:Z opisem wypadku można go zapoznać w inny sposób. Ale jakieś "parafowanie" na protokole??
np. we wnioskach profilaktycznym (pkt 9 PW) - zapoznać Dyrektora z przyczynami wypadku " u niego" w Oddziale z wnioskiem o podjęcie takich, czy innych działań zapobiegających powstaniu podobnych zdarzeń etc.

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: piotrek01 » 21 listopada 2017, 11:52

Conchita pisze:Mam jeszcze jedno pytanie - nie dot. kodu zawodu, ale tego samego przypadku. Otóż pracodawca przed zatwierdzniem protokołu zażądał żeby najpierw zaparafował go dyrektor oddziału u którego miał miejsce wypadek. Protokół podpisany jest przez zespół, poszkodowanego ale po co parafowanie dyrektora? Może w ogóle ktos poza zespołem, poszkodowanym i pracodawcą podpisywać się na protokole?
oddajesz protokol pracodawcy a co on z nim zrobi to....jego problem masz miec tylko potwierdzone ze oddales

oczywiscie mozesz mu zasugerowac aby tego nie robil ..ale to juz jego decyzja....moze nawet zebrac podpisy calej zalogi on odpowiada on decyduje

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: piotrek01 » 21 listopada 2017, 11:55

ewania pisze:Do dostępu i przetwarzania D.O.musi być podstawą prawna. Wtedy można. Dyr. liniowy jej nie ma. Pisałam, że zapoznać go z wypadkiem - owszem, można i trzeba. Ale w tym celu wcale nie musi oglądać protokołu powypadkowego.
no dyrektor moze dac ....podstawe :mrgreen:

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: piotrek01 » 21 listopada 2017, 11:56

znaczy pracodawca

ODPOWIEDZ