Poszkodowany nie chce podpisać karty wypadku

Zasady postępowania i dokumentowania, profilaktyka, zapobieganie.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
meble000
250...374 postów
250...374 postów

Poszkodowany nie chce podpisać karty wypadku

Post autor: meble000 » 27 sierpnia 2019, 19:23

Poszkodowany nie chce podpisać karty wypadku przy pracy ani swojego zeznania. Wniósł do karty swoje pisemne uwagi oraz pisemnie odmówił podpisania się pod kartą wypadku. Tak zalecił poszkodowanemu jego adwokat. Sprawę kierują do Sądu przeciwko pracodawcy.
Moim zdaniem karta wypadku bez podpisu poszkodowanego o zapoznaniu się z nią nie ma mocy prawnej czyli jakby nie istniała. Czy taka karta, która nie jest podpisana przez nikogo ma w sądzie moc prawną ?

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: Poszkodowany nie chce podpisać karty wypadku

Post autor: Andrzej J.S » 28 sierpnia 2019, 08:52

meble000 pisze:
27 sierpnia 2019, 19:23
Poszkodowany nie chce podpisać karty wypadku przy pracy ani swojego zeznania. Wniósł do karty swoje pisemne uwagi oraz pisemnie odmówił podpisania się pod kartą wypadku.
Wniesienie pisemnych uwag oraz pisemne odmówienie podpisania jest, dowodem na zapoznanie się ze złożonymi wyjaśnieniami i treścią zawartą w karcie wypadku.

tadeusz8
1250...1874 postów
1250...1874 postów

Post autor: tadeusz8 » 28 sierpnia 2019, 11:37

Na statystycznej karcie wpp nie ma miejsca na podpis pracownika poszkodowanego. Jest tylko Imię i nazwisko osoby wypełniającej oraz numer telefonu Podpis i pieczątka pracodawcy :!: Reprezentujemy chyba :?: różne branże, jak się mylę to proszę mnie oświecić :idea: W mojej firmie nie było wypadków od sześciu lat :roll: :mrgreen: 8)

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 28 sierpnia 2019, 14:14

tadeusz8 pisze:
28 sierpnia 2019, 11:37
Na statystycznej karcie wpp nie ma miejsca na podpis pracownika poszkodowanego.
Masz rację, ale "meble000" nie chodzi o statystykę GUS "Z-KW", a o "Kartę wypadku przy pracy" zastępującą "Protokół powypadkowy" w przypadku innego zatrudnienia niż umowa o pracę.

Awatar użytkownika
rysbur
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: rysbur » 29 sierpnia 2019, 12:29

meble000 pisze:Poszkodowany nie chce podpisać karty wypadku przy pracy ani swojego zeznania.
Podpis jest potwierdzeniem, że poszkodowany zapoznał się z ustaleniami w dokumentacji powypadkowej.
meble000 pisze:Wniósł do karty swoje pisemne uwagi oraz pisemnie odmówił podpisania się pod kartą wypadku.
Czyli de facto pisemnie potwierdził, iż zapoznał się z ustaleniami i skorzystał ze swego prawa do wniesienia uwag.
(Te wniesione uwagi przez poszkodowanego możesz potraktować jako potwierdzenie zapoznania się z dokumentacją.
Pisemna odmowa podpisania się pod karta wypadku jest "błędem" (z punktu widzenia poszkodowanego) gdyż sama w sobie jest zaprzeczeniem tego co stwierdza. Jest tylko oświadczeniem woli potwierdzającym, że zapoznał się z dokumentacją - przy jednoczesnym stwierdzeniu, że odmawia potwierdzenia iż się z nią zapoznał. Takie oświadczenie może być uznane w sądzie jako dowód potwierdzający fakt zapoznania się z dokumentacją wbrew temu co jest w tym oświadczeniu napisane.
meble000 pisze:Tak zalecił poszkodowanemu jego adwokat.
To raczej źle świadczy o kompetencjach i doświadczeniu tego adwokata.
meble000 pisze:Sprawę kierują do Sądu przeciwko pracodawcy.
To akurat prawo każdego pracownika, który uważa, że został poszkodowany lub skrzywdzony przez swego pracodawcę.
meble000 pisze:Moim zdaniem karta wypadku bez podpisu poszkodowanego o zapoznaniu się z nią nie ma mocy prawnej czyli jakby nie istniała. Czy taka karta, która nie jest podpisana przez nikogo ma w sądzie moc prawną ?
Tu się mylisz.
Sąd podczas postępowania stwierdzi czy brak podpisu wynikał z naruszenia przepisów przez pracodawcę (czyli czy pracodawca celowo uniemożliwił podpisanie przez poszkodowanego) czy też z niewiedzy poszkodowanego.
Gdy sąd ustali kto zawinił, że brak jest podpisu - wówczas może taka dokumentację odrzucić (i nakazać ponowne sporządzenie) lub uznać za prawidłowo sporządzoną.
Nie znam szczegółów sprawy więc nie wiem jaki będzie ostateczny werdykt sądu.
Jednak Ty, jako przedstawiciel pracodawcy rób swoje, dokumentuj wszystkie swoje czynności a zwłaszcza okoliczności utrudniające wykonywanie Twoich obowiązków przez poszkodowanego. Na 100% przyda się to Twemu pracodawcy gdy będzie odpowiadał na pytania zadane przez Sąd lub adwokata.

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: piotrek01 » 29 sierpnia 2019, 12:47

to po prost geniusz wpisal uwagi i odmowil zapoznania :wink: :wink:

Awatar użytkownika
rysbur
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: rysbur » 29 sierpnia 2019, 13:30

piotrek01 pisze:to po prost geniusz wpisal uwagi i odmowil zapoznania :wink: :wink:
Tak jak mogę zrozumieć, że na taki krok zdecyduje się pracownik (mało kumaty lub który nieuważnie słuchał co behapowiec na szkoleniach gadał) tak nie mogę zrozumieć tego:
meble000 pisze:Tak zalecił poszkodowanemu jego adwokat.
Zawsze byłem przekonany, że adwokaci:
- znają prawo,
- przestrzegają prawa,
- doradzają klientowi korzystne (prawnie lub finansowo) dla niego kroki,

No cóż ale mogę się mylić. W końcu nie jestem adwokatem. :mrgreen:

ODPOWIEDZ