Ol 9

Zasady postępowania i dokumentowania, profilaktyka, zapobieganie.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

hektor771
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 212
Rejestracja: 31 grudnia 2014, 07:44

Ol 9

Post autor: hektor771 »

Czy zespół powypadkowy ma obowiązek informować poszkodowanego w wpp o możliwości ubiegania się odszkodowania z ZUS . Chodzi o to czy jako członek zespołu mam obowiązek informacji poszkodowanego o dostarczeniu druku ol 9 i co za tym idzie dalszej procedury w uzyskaniu odszkodowania , czy jest to moja dobra wola ? I nie muszę tego robić.

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 9064
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: Ol 9

Post autor: JędrekSPR »

Na podstawie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie, zwany dalej "wnioskiem", do płatnika składek składa ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
2. Wniosek zawiera następujące dane identyfikacyjne:..................ktoś raczej musi poinformować np.przyszłych poszkodowanych w trakcie szkoleń BHP :idea: .............jak szkolenia były do bani, to w trakcie postępowania informuje behapik, przedstawiciel pracowników....pracodawca :idea:

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 868
Rejestracja: 2 sierpnia 2016, 15:02

Re: Ol 9

Post autor: julijka2 »

Z doświadczenia wiem, że pracownicy nie pamiętają takich szczegółów.
Ale, kiedy podpisują protokół zawsze pytają o ubezpieczenie i ZUS
więc ja im opowiadam co i jak trzeba zgłosić.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 23123
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Leszno

Re: Ol 9

Post autor: ewania »

Nie wiem w czym problem? Dlaczego robic tylko tyle, co MUS, a nic ponadto?? :roll: Jakies dziwne byłoby to dla mnie podejscie.... Przeciez informacja nic nie kosztuje i dobrą praktyką jest informowanie, a nawet danie karteczki ze wskazówkami, w chwili gdy się wysyła (lub wręcza) protokół zatwierdzony.

Np. coś w stylu, który ja stosowałam drzewiej (i jeszcze dołaczałam niezbędne druki -wtedy był to N9;-) ), ot tak - sama z siebie, bez przymusu ;-)

Informacja dla poszkodowanego

W przypadku podjęcia starań o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy proszę – po zakończeniu leczenia – przesłać/złożyć w Dziale BHP następujące dokumenty (druki w załączeniu):

1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie (wypełniony)
2. Zaświadczenie N-9 wypełnione przez lekarza, który prowadził leczenie, ze stwierdzeniem, że leczenie zostało zakończone

Po otrzymaniu wniosku służba bhp dołączy dokumentację powypadkową i komplet dokumentacji przesłany zostanie do właściwego oddziału ZUS, który zaprosi poszkodowanego na Komisję lekarską (do lekarza orzecznika ZUS) w celu orzeczenia stopnia ewentualnego uszczerbku na zdrowiu i przyznania (lub odmowy wypłaty) jednorazowego odszkodowania z tego tytułu.

Główny specjalista bhp

……………….
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 9064
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: Ol 9

Post autor: JędrekSPR »

I rehabilitacja!!! :wink:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 9064
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

1Re: Ol 9

Post autor: JędrekSPR »

Pkt. 2

Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 23123
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Leszno

Re: Ol 9

Post autor: ewania »

Wiem, tak mialam.
Ale pozniej ZUS zmienil zdanie i teraz juz rzadko wymagają o tej zakonczonej rehabilitacji, bo lekarze nie chcą tego pisac, czesto twierdząc, ze wszystkie zabiegi usprawniajace nawet po kilka lat moga trwac a to wcale nie znaczy, ze czlowiek nie jest zdrowy i, że nie moze dostac juz odszkodowania. Tak wiec teraz - jeden ZUS sie czepia, jesli nie ma wpisane o zakonczonym leczeniu I REHABILITACJI a inny nie..... :?
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8132
Rejestracja: 8 maja 2008, 21:20

Re: Ol 9

Post autor: Andrzej J.S »

ewania pisze:
17 grudnia 2018, 22:58
danie karteczki ze wskazówkami, w chwili gdy się wysyła (lub wręcza) protokół zatwierdzony.
Np. coś w stylu, który ja stosowałam drzewiej (i jeszcze dołaczałam niezbędne druki -wtedy był to N9;-) ), ot tak - sama z siebie, bez przymusu ;-)
O ile dobrze pamiętam to kiedyś, kiedyś taki przymus chyba był bo nie tylko Ty, ale ja i inni behapowcy w tamtych starych czasach coś takiego dołączali do protokołu powypadkowego. Nie był to załącznik do protokołu ale pisemna informacja o prawie poszkodowanego do świadczeń powypadkowych , w tym do jednorazowego odszkodowanie itd.
Były to czasy, gdy odszkodowania za wypadki przy pracy płacił pracodawca.
Teraz trudno sobie przypomnieć przepis, który wówczas (chyba w latach 80-tych czy 90-tych) to nakazywał, ale nie było to widzimisię behapowca.

Krzych_2033
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 972
Rejestracja: 7 grudnia 2006, 09:29
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Ol 9

Post autor: Krzych_2033 »

ewania pisze:
17 grudnia 2018, 23:42
Wiem, tak mialam.
Ale pozniej ZUS zmienil zdanie i teraz juz rzadko wymagają o tej zakonczonej rehabilitacji, bo lekarze nie chcą tego pisac, czesto twierdząc, ze wszystkie zabiegi usprawniajace nawet po kilka lat moga trwac a to wcale nie znaczy, ze czlowiek nie jest zdrowy i, że nie moze dostac juz odszkodowania. Tak wiec teraz - jeden ZUS sie czepia, jesli nie ma wpisane o zakonczonym leczeniu I REHABILITACJI a inny nie..... :?
Ale gdy się czepia to jednak podstawę prawną ma. Art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1376, z późn. zm.) stanowi: "oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji".

Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 23123
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Leszno

Re: Ol 9

Post autor: ewania »

Krzych_2033 pisze:
20 grudnia 2018, 09:27
Ale gdy się czepia to jednak podstawę prawną ma.
Zgadza się. Co jest w zasadzie logiczne, bo ZUS płaci za to, co ostatecznie tym uszczerbkiem zostalo, a nie za to, co sie stalo.
I tu ZUSowi w to graj. Bo bardzo często - a w zasadzie prawie zawsze, po skręceniach czy złamaniach rehabilitacja trwa jeszcze bardzo długo PO zakończeniu leczenia.
Jesli wiec lekarz sie uprze i nie wpisze, ze rehabilitacja zakończona, to ZUS w majestacie prawa oddali wniosek..... i poszkodowany będzie czekał do BógWiKiedy a ZUSik kase troche dluzej potrzyma na swoim koncie....
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3673
Rejestracja: 13 czerwca 2008, 18:00
Lokalizacja: dziki zachód
Kontakt:

Re: Ol 9

Post autor: wal221 »

hektor771 pisze:
16 grudnia 2018, 12:55
Chodzi o to czy jako członek zespołu mam obowiązek informacji poszkodowanego o dostarczeniu druku ol 9 i co za tym idzie dalszej procedury w uzyskaniu odszkodowania ,
hektor771 pisze:
16 grudnia 2018, 12:55
I nie muszę tego robić.
hektor771 pisze:
16 grudnia 2018, 12:55
to moja dobra wola
Sam odpowiedziałeś.
Wesołego Mikołaja. :wink: :wink:
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Krzych_2033
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 972
Rejestracja: 7 grudnia 2006, 09:29
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Ol 9

Post autor: Krzych_2033 »

Krzych_2033 pisze:
20 grudnia 2018, 09:27
ewania pisze:
17 grudnia 2018, 23:42
Wiem, tak mialam.
Ale pozniej ZUS zmienil zdanie i teraz juz rzadko wymagają o tej zakonczonej rehabilitacji, bo lekarze nie chcą tego pisac, czesto twierdząc, ze wszystkie zabiegi usprawniajace nawet po kilka lat moga trwac a to wcale nie znaczy, ze czlowiek nie jest zdrowy i, że nie moze dostac juz odszkodowania. Tak wiec teraz - jeden ZUS sie czepia, jesli nie ma wpisane o zakonczonym leczeniu I REHABILITACJI a inny nie..... :?
Ale gdy się czepia to jednak podstawę prawną ma. Art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1376, z późn. zm.) stanowi: "oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji".
Nawet jest też przepis § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad
orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (Dz. U. z 2013 r. poz. 954), który stanowi, że: "płatnik składek, po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez ubezpieczonego, przekazuje wniosek wraz ze skompletowaną dokumentacją, o której mowa w § 2, terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej „Zakładem”, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego, w celu skierowania ubezpieczonego na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika Zakładu." A od 11.01.2019 r. końcówka tego przepisu będzie mieć brzmienie: "w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika Zakładu, zwanego dalej "lekarzem orzecznikiem"." Również od 11.01.2019 r. wchodzi zupełnie nowy przepis w ww. rozporządzeniu. Dodano ust. 5 w § 6, który stanowi: "lekarz orzecznik może wydać orzeczenie również bez bezpośredniego badania ubezpieczonego, jeżeli dokumentacja zgromadzona w postępowaniu jest wystarczająca do wydania orzeczenia". Rozporządzenie zmieniające zamieściłem w dziale Prawo w zakładce Nowe prawo.

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 9064
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: Ol 9

Post autor: JędrekSPR »

Krzych_2033 pisze:
28 grudnia 2018, 12:02
Dodano ust. 5 w § 6, który stanowi: "lekarz orzecznik może wydać orzeczenie również bez bezpośredniego badania ubezpieczonego, jeżeli dokumentacja zgromadzona w postępowaniu jest wystarczająca do wydania orzeczenia".
No to teraz się ,,ludziska poszkodowane" problem mieć bedą :idea:, a prawnicy żniwa :idea: ....odszkodowania z ubezpieczeń dobrowolnych, to dopiero granda będzie :idea: :evil:

samson
75...99 postów
75...99 postów
Posty: 88
Rejestracja: 7 marca 2007, 15:03
Lokalizacja: Przeworsk [woj. podkarpackie]
Kontakt:

Re: Ol 9

Post autor: samson »

Ja u siebie w pracy w imieniu pracodawcy na wniosek pracownika sam zgłaszam pracownika na komisje KIZ do ZUSu. Pomagam poszkodowanemu wpp przygotować całą dokumentację i później wszystko dostarczam do ZUSu. Trzeba być człowiekiem, a nie tylko urzędnikiem formalistą.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 23123
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Leszno

Re: Ol 9

Post autor: ewania »

samson pisze:
4 stycznia 2019, 11:21
na komisje KIZ do ZUSu
? co to jest komisja KIZ ? Jesli to, o czym ja myślę, to nie ma to nic wspolnego z tym tematem..... :shock:
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

ODPOWIEDZ