Data zgłoszenia wypadku przy pracy

Zasady postępowania i dokumentowania, profilaktyka, zapobieganie.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

wojnecki
250...374 postów
250...374 postów

Data zgłoszenia wypadku przy pracy

Post autor: wojnecki » 15 grudnia 2017, 06:42

Pracownik zgłosił wypadek przełożonemu (na pierwszy rzut oka drobny uraz). Przełożony (Kierownik Działu) myslac że to nic groźnego zachował tą tajemnicę dla siebie. Jak to mówił była to tylko "luzna rozmowa z pracownikiem". Na drugi dzień poszkodowany przyniosł zwolnienie do działu kadr (o czym poinformował telefonicznie przełożonego) lecz nic nie powiedział kadrowym ani działu bhp że ma to związek z wypadkiem gdyz myslal że to uczynił przełożony. Bo on swój obowiązek spełnił - zgłosił przełożonemu. Podczas dostarcania kolejnego zwolnienia po tygodniu do działu kadr pracownik przypadkowo spotyka pracownika służby BHP i mówi o zdarzeniu.
Nie chodzi mi tu o wyciąganie konsekwencji od przełożonego że nie przekazał dalej tylko o zapis w protokole "wypadek zgłosił....dnia.....".
Piszemy datę kiedy poszkodowany zgłasza wypadek przełożonemu, czy pozniejsza date kiedy dział bhp dowiaduje się oficjalnie od poszkodowanego?
Czytalem na wolterskluver że przełożony to w imieniu prawa też "pracodawca" i że tą wczesniejsza date wpisać.
Ja myslę że jednak wpiszę datę kiedy to pracownik przyszedl po około tygodniu drugi raz przyniesc zwolnienie i powiedział o zdarzeniu komorce BHP. No bo przecież on tego pozniejszego terminu [pracodawca powołuje zespoł powypadkowy...

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: Data zgłoszenia wypadku przy pracy

Post autor: JędrekSPR » 15 grudnia 2017, 07:46

wojnecki pisze:wczesniejsza date wpisać.

Awatar użytkownika
Dario
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Dario » 15 grudnia 2017, 08:02

wojnecki pisze:Pracownik zgłosił wypadek przełożonemu
- i chyba wszystko jasne. A że Pan przełożony .. odebrał to jako "luźną rozmowę" to już jego sprawa.

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 15 grudnia 2017, 08:05

Miałem taki przypadek 4 mce temu....kierownik dostał naganę, ale 06.12 wręczono również naganę poszkodowanej od której to napisałem poszkodowanej sprzeciw :mrgreen:

wojnecki
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: wojnecki » 15 grudnia 2017, 08:45

No oki, to wpiszę wczesniejszą... ale wedlug mnie to się kupy nie trzyma. Zle to wylada że zespół zaczął działać 10 dni po tym zgłoszeniu do przełożonego=pracodawcy.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 15 grudnia 2017, 09:20

Myślę, że sprawa jest jasna:
§ 2. Pracownik, który uległ wypadkowi, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, powinien poinformować niezwłocznie o wypadku swojego przełożonego.
Poszkodowany postąpił zgodnie z przepisami - reszta należała do przełożonego.

LJR BHP
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: LJR BHP » 15 grudnia 2017, 19:41

a może tak:
- data zgłoszenia wypadku przez poszkodowanego = data poinformowania przełożonego
- data rozpoczęcia ustalania okoliczności i przyczyn wypadku = data powołania zespołu czyli data powzięcia informacji o wypadku przez pracodawcę - w opisie wyjaśnić skąd wzięła się różnica w datach - i uczciwie i przejrzyście i chyba zgodnie z prawem

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 15 grudnia 2017, 20:40

LJR BHP pisze:- data rozpoczęcia ustalania okoliczności i przyczyn wypadku = data powołania zespołu
Dokładnie tak. Już kiedyś pisalam, że to zespół ma 14 dni na ustalenie okolicznosci i przyczyn. A nie moze wczesniej dzialac dopóki o wypadku sie nie dowie i nie zostanie powolany (tutaj mowie o przypadku, gdy nie jest stały).
Idealnie byloby, gdyby zespol byl powolywany od razu w niu, w ktorym to pracodawca powziął wiedzę.
Tak, niestety, często nie bywa.... Ale nie znaczy to, ze zespol ma ustalac cos w trzy dni, żeby sie zmiescic w terminie 14 dni. I nie moze dzialac ZANIm go nie powołają ;-)

Ale o tym juz tu calkiem sporo bylo, wiec nie ma co bic ponownie piany, bo są rozne stanowiska i pewnie każdy przy swoim zostanie.... Moje jest j.w.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 15 grudnia 2017, 20:56

Osobiście proponuje ażeby wpisać datę zgłoszenia przełożonemu - tak jak mówi przepis.
Natomiast w pkt. 12 wyjaśnić powód niedotrzymania terminu - brak przekazania informacji o wypadku do pracodawcy.
Ponadto wystąpić do pracodawcy o podjęcie kroków zapobiegających podobnym przypadkom tj. próby zatajenia wypadku przy pracy przez przełożonego pracowników :wink:

Przepis wyraźnie mówi komu poszkodowany zgłasza wypadek. Kodeks pracy też określa co osoba, która powzięła wiadomość o wypadku ma zrobić. W związku z tym nie można ignorować przepisów - trzeba temu zapobiegać.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 15 grudnia 2017, 21:04

ewania pisze:
LJR BHP pisze:- data rozpoczęcia ustalania okoliczności i przyczyn wypadku = data powołania zespołu
Dokładnie tak.
Ale z przepisu to nie wynika :wink:

A co by było, gdyby osoba poszkodowana poszła do PIP ze skargą, że wypadek zgłoszony został przełożonemu i mimo to, np. od miesiąca nikt na to nie zareagował :?: :wink:

Działkę od PIP dostałby pracodawca, a pracodawca odbiłby to sobie nie na behapowcu, a na przełożonym pracowników :idea:

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 16 grudnia 2017, 00:08

Rzecz w tym, że z przepisu niewiele w tym temacie konkretnego wynika, bo jest niejasny i - jak to w naszych bhpowskich przepisach bywa - daje pole do dowolnej interpretacji (skopiowałam, wkleiłam, znaczki dziwne wyszły a nie chce mi się literek wklejonego tekstu poprawiac - ale odczytac można :twisted: )

§ 9. 1. Po ustaleniu okolicznoÊci i przyczyn wypadku zespó∏ powypadkowy sporzàdza — nie póêniej ni˝ w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku — protokó∏ ustalenia okolicznoÊci i przyczyn wypadku przy pracy, zwany dalej „protoko∏em powypadkowym”,

Ponieważ podmiotem w tym paragrafie jest zespoł powypadkowy - stąd moja interpretacja jest taka, że to do niego odnosi się termin 14 dniowy od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku.
Często mnie zastanawia, co stało i co stoi wciąż na przeszkodzie, żeby przepisy pisać jasno i wprost, np. "w terminie 14 dni od dnia uzyskania..." i tutaj albo: "PRZEZ ZESPÓŁ" albo "PRZEZ PRACODAWCĘ" zawiadomienia o wypadku".

Tak więc - interpretujemy jak kto uważa.
Moim zdaniem - w zgodzie z prawem jestem gdy to zespół od dnia podjęcia prac do dnia sporządzenia protokołu (czyli zakończenia swoich działań) zmieści się w terminie 14 dni. I nie wpisuję wtedy przekroczenia. NAWET, jesli w protokole wpiszemy datę zgłoszenia wypadku wcześniejszą.
Istotna dla terminu 14 dni jest data rozpoczecia prac zespolu. Jesli zespol sie nie zmiescil w terminie- zastanawiamy się dlaczego i wtedy wpisujemy uzasadnienie.
Mało tego - zwracam też uwagę na to, żeby nie wpisywano w protokołach, że zespół dokonał ustaleń np. od dnia xy , jeśli został powołany w dniu xy ale o godz. np. 17.00.
I zaczął swoje dzialania dnia następnego.
Niekoniecznie więc data powołania zespołu jest datą rozpoczęcia prac zespołu.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 16 grudnia 2017, 16:59

Andrzej J.S pisze:Osobiście proponuje ażeby wpisać datę zgłoszenia przełożonemu - tak jak mówi przepis
A jaki, który przepis? Zacytuj, proszę.

Kiedyś spytaliśmy na szkoleniu, jak rozumieć datę zgłoszenia (Komu?). PIP-ówka nabrała wody w usta. :cry:

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 16 grudnia 2017, 18:18

uleczka pisze:
Andrzej J.S pisze:Osobiście proponuje ażeby wpisać datę zgłoszenia przełożonemu - tak jak mówi przepis
A jaki, który przepis? Zacytuj, proszę.
Widać niezbyt dokładnie czytasz to, co ja piszę :wink:

Wróć więc do mojego wpisu z dnia 15 grudnia 2017r godz. 9:20.
Dodaj do tego § 3 oraz § 7 ust 1 rozp. w spr. ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, jak również Art. 211 pkt 6) i Art. 234. § 1. Kp.
A po przeanalizowaniu wszystkiego dojdziesz do wniosku, że jeśli pracodawca, między innymi, ma obowiązek: zabezpieczyć miejsce wypadku, udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, zgłosić wypadek (śmiertelny, zbiorowy, ciężki) do prokuratora i PIP, to z powołaniem zespołu powypadkowego nie może zwlekać, gdyż każda zwłoka to większe trudności w ustaleniu rzeczywistych okoliczności i przyczyn wypadku.

Oczywiście każdy może przepisy te interpretować po swojemu, bo nigdzie nie jest jasno napisane, że zespół powypadkowy należy powołać natychmiast po otrzymaniu wiadomości o wypadku. Jednak analizując powyższe, można do takiego wniosku dojść samemu.

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 16 grudnia 2017, 19:44

Ja czytać potrafię (ze zrozumieniem również), ale kolego Ty niekoniecznie.
Andrzej J.S pisze:Oczywiście każdy może przepisy te interpretować po swojemu, bo nigdzie nie jest jasno napisane, że zespół powypadkowy należy powołać natychmiast po otrzymaniu wiadomości o wypadku. Jednak analizując powyższe, można do takiego wniosku dojść samemu.
Ja nie wątpię w to, nie pracuję w BHP od dzisiaj, ale nie o to mi chodziło.

Moja wątpliwość dotyczyła:
uleczka pisze: jak rozumieć datę zgłoszenia (Komu?)
,

Datę zgłoszenia KOMU?

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 16 grudnia 2017, 19:46

Początek postu
wojnecki pisze:Pracownik zgłosił wypadek przełożonemu
I czy to jest data zgłoszenia, czy data zgłoszenie pracodawcy, a co za tym powinno iść (i tu się Andrzej z Tobą zgadzam), data powołania zespołu.

ODPOWIEDZ