Wypadek komunikacyjny - określenie przyczyn

Zasady postępowania i dokumentowania, profilaktyka, zapobieganie.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jaca_SL
20...24 posty
20...24 posty

Wypadek komunikacyjny - określenie przyczyn

Post autor: Jaca_SL » 1 grudnia 2017, 09:16

Witam,
miałem w firmie wypadek komunikacyjny. Kierowca z bliżej nieokreślonych przyczyn zjechał na prawą stronę, wpadł do rowu i następnie uderzył w drzewo. Prędkość nie przekroczona, trzeźwy, brak innych uczestników zdarzenia. Kierowca być może zasnął (godz. 15.00), zasłabł - nie wiadomo... Na szczęście skończyło się złamanymi kilkoma żebrami.
Pytanie jest takie: Co mam wpisać w protokole jako przyczyna wypadku? Pierwotnie wpisałem "Przypuszczalna utrata przytomności, zjechanie z jezdni i uderzenie w przydrożne drzewo".... poszkodowany stwierdził, że chciałby żebym dopisał "Lub pęknięcie opony".... nie ma na to żadnego dowodu, bo po wypadku wszystkie felgi i opony są zniszczone.
Czy powinienem wpisać tam szczerszy opis zdarzenia? Czy muszę wpisać konkretnie, czy mogę wpisać Np. zjechacnie z jezdni z bliżej nieokreślonego powodu??

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Kontakt:

Re: Wypadek komunikacyjny - określenie przyczyn

Post autor: admin » 1 grudnia 2017, 09:35

Mam wątpliwości co do wpisywania jako przyczyny wypadku konkretnej usterki technicznej samochodu - no chyba, że jesteś ekspertem w tej dziedzinie i w razie czego będziesz w stanie to udowodnić!!!. To samo dotyczy kwestii zasłabnięcia, chwilowej utraty przytomności itp. A co jeśli kierowca po prostu w tym czasie np. rozmawiał przez telefon? Z Twojego punktu widzenia i Twojej wiedzy powód był nieznany. Możesz jedynie nadmienić np. że według kierowcy przyczyną było to i to. Wówczas to on w razie czego będzie "mijał się z prawdą".
Pozdrawiam
Admin

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 1 grudnia 2017, 11:37

Jaca_SL pisze: wpadł do rowu i następnie uderzył w drzewo. Prędkość nie przekroczona, trzeźwy, brak innych uczestników zdarzenia. Kierowca być może zasnął (godz. 15.00), zasłabł - nie wiadomo... Na szczęście skończyło się złamanymi kilkoma żebrami.
Pytanie jest takie: Co mam wpisać w protokole jako przyczyna wypadku? Pierwotnie wpisałem "Przypuszczalna utrata przytomności, zjechanie z jezdni i uderzenie w przydrożne drzewo".... poszkodowany stwierdził, że chciałby żebym dopisał "Lub pęknięcie opony".... nie ma na to żadnego dowodu, bo po wypadku wszystkie felgi i opony są zniszczone.
Ciebie (zespół powypadkowy) przede wszystkim interesuje przyczyna powstania urazu. Natomiast pozostałe kwestie pozostaw policji - to ich zadanie i służb medycznych na wniosek policji.
Inaczej mówiąc, dla Ciebie, przyczyną wypadku (doznania urazu), było zjechanie samochodu do rowu i uderzenie w drzewo (kolizja samochodu z drzewem) - resztę ustala policja.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 1 grudnia 2017, 12:02

Ps.
Bezpośrednia przyczyna wypadku to uderzenie samochodu w drzewo. Reszta to przyczyny pośrednie, które również należy brać pod uwagę i z tego względu należy posiłkować się ustaleniami policji, np. jeśli policja jako przyczynę zjechania do rowu ustali wyłącznie nadmierną prędkość, to w pkt. 5 protokołu powypadkowego możesz rozważać wpisanie, że:
"- stwierdzono, że wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez poszkodowanego pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa (wskazać dowody):"

Natomiast jeśli lekarz stwierdzi, że wyłączną przyczyną zjechania do rowu była chwilowa utrata przytomności, to zastanów się, czy w takim przypadku będzie można zdarzenie to uznać za wpp. - brak przyczyny zewnętrznej :wink:

Awatar użytkownika
Jaca_SL
20...24 posty
20...24 posty

Post autor: Jaca_SL » 1 grudnia 2017, 13:48

Dziękuję za odpowiedzi.. no właśnie dlatego pytam czy mogę po prostu wpisać jako przyczynę : "Zjechanie z jezdni i uderzenie w przydrożne drzewo". To jedno jest pewne i bezpośrednio spowodowało uraz.. cała reszta to domniemania co do których nie ma pewności.. tak jak mówicie.. kierowca mógł rozmawiać przez telefon lub robić milion innych dziwniejszych rzeczy do czego oczywiście nigdy się nie przyzna... Policja stwierdziła nieszczęśliwy wypadek bez winy kierowcy..
Czyli myślicie żeby wpisać po prostu: Zjechanie z jezdni i uderzenie w przydrożne drzewo?

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 1 grudnia 2017, 14:22

Nie można wykluczyć,że przyczyną mogło być
Jaca_SL pisze: poszkodowany stwierdził, że chciałby żebym dopisał "Lub pęknięcie opony"..
, bo
Jaca_SL pisze:bo po wypadku wszystkie felgi i opony są zniszczone.
:idea:

Awatar użytkownika
Jaca_SL
20...24 posty
20...24 posty

Post autor: Jaca_SL » 1 grudnia 2017, 14:41

Tak, ale jak wpiszę pęknięcie opony, to gość mi jutro przyjdzie z pozwem sądowym, że miał złe opony i to wina firmy... a opony miał nowe praktycznie..

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 2 grudnia 2017, 14:55

No i pęknięcie opony - WPP
Zasłabnięcie, zaśnięcie - NIE MA wypadku przy pracy

Ja obecnie robię podobny przypadek (no, już miesiąc albo więcej) i właśnie w piątek otrzymałam z Policji notatkę, Co prawda opis bardzo zachowawczy, i też nie wiem jak to potraktować.
Napisali nam ...nie zachował bezpiecznego odstępu ..... oraz obecnie trwają czynności wyjaśniające celem skierowania wniosku o ukaranie do Sądu ....

Ale z kolei, jeżeli komuś nie udowodniono winy, to jest domniemanie niewinności ....

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 2 grudnia 2017, 16:25

....więc wykluczyć tu w 100%pęknięcia się nijak nie da...

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 3 grudnia 2017, 20:28

JędrekSPR pisze:....więc wykluczyć tu w 100%pęknięcia się nijak nie da...
Czego?
Jaca_SL pisze:Czyli myślicie żeby wpisać po prostu: Zjechanie z jezdni i uderzenie w przydrożne drzewo?
Yes, yes, yes.
Jaca_SL pisze:Tak, ale jak wpiszę pęknięcie opony
A na podstawie czego chcesz to wpisać? Jak to stwierdziłeśNie kombinuj, bo
Jaca_SL pisze: to gość mi jutro przyjdzie z pozwem sądowym, że miał złe opony i to wina firmy.
tak właśnie będzie.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 3 grudnia 2017, 22:36

Jaca_SL pisze:Np. zjechacnie z jezdni z bliżej nieokreślonego powodu??
Ja bym szła w kierunku braku przyczyny (zewnętrznej) przynajmniej i nieuznania WPP

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 4 grudnia 2017, 11:33

uleczka pisze:No i pęknięcie opony - WPP
Zasłabnięcie, zaśnięcie - NIE MA wypadku przy pracy
a niedostosowanie prędkości :?:
uleczka pisze: Ja bym szła w kierunku braku przyczyny (zewnętrznej)
jeśli twierdzisz, że nie ma przyczyny zewnętrznej to wskaż przyczynę wewnętrzną
jeśli pracownik przez nieuwagę włoży rękę tam gdzie nie powinien, uderzy się młotkiem wbijając gwóźdź albo skaleczy ostrzem krajalnicy krojąc wędlinę to też będzie brak przyczyny zewnętrznej :?:

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 4 grudnia 2017, 11:46

Powiedz to Policji lub lepiej ZUS-owi.

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 4 grudnia 2017, 11:59

policji nic nie powiem bo ona nie ma nic do postępowania powypadkowego. Tobie też nie powiedziałem tylko zadałem pytanie. Poza tym doskonale wiesz, że czyn innym jest brak przyczyny zewnętrznej (nie ma WPP) a czym innym jest rażące niedbalstwo (jest WPP bez prawa do świadczeń).

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 4 grudnia 2017, 15:50

listopadowy pisze:jeśli twierdzisz, że nie ma przyczyny zewnętrznej to wskaż przyczynę wewnętrzną
Niedostosowanie prędkości - tako rzecze Policja.
Oczywiście zdarzenie jest wpp ale to pracownik wyłącznie przyczynił się do zaistnienia zdarzenia. Noga z gazu.
I tyle.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

ODPOWIEDZ