Rażące niedbalstwo?

Zasady postępowania i dokumentowania, profilaktyka, zapobieganie.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Re: Rażące niedbalstwo?

Post autor: wal221 » 4 grudnia 2017, 15:52

rysbur pisze:To przecież oznacza, że pracodawca wydał niewłaściwą rękawicę!
A skoro ta "za luźna" rękawica przyczyniła się do wypadku to jest to przyczyna niezależna od pracownika i zatem wykluczyć należy zastosowanie art. 21 ust. 1. ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (T.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1773; zm.: Dz. U. z 2017 r. poz. 2120.)
I skierować sprawę do sądu przeciwko pracodawcy o odszkodowanie.
Za niewłaściwe rękawice.
Niech krwiopijca pracodawiec płaci.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
rysbur
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: rysbur » 5 grudnia 2017, 08:31

wal221 pisze:I skierować sprawę do sądu przeciwko pracodawcy o odszkodowanie.
Za niewłaściwe rękawice.
Niech krwiopijca pracodawiec płaci.
W tym konkretnym przypadku jest to raczej niemożliwe.
Ja tylko zwróciłem uwagę, że aby pozbawić poszkodowanego świadczeń z racji rażącego naruszenia przepisów należy wcześniej wykazać że nikt inny (a zwłaszcza pracodawca) nie przyczynił się w jakikolwiek sposób do tego wypadku. Zwrot "za luźna rękawica" oznacza, że można mieć co do tego uzasadnione wątpliwości.
Jak pracownik ma bezpiecznie pracować gdy którykolwiek z elementów ŚOI czy OR jest: "za mały", "za duży", "za ciasny" lub "za luźny"?

Awatar użytkownika
Worker
625...1249 postów
625...1249 postów
Kontakt:

Re: rażące niedbalstwo?

Post autor: Worker » 5 grudnia 2017, 11:30

listopadowy pisze:kto jej dał rękawiczkę do pracy przy wiertarce?
gdzie był nadzór?
jak wygląda sprawa z instruktażem stanowiskowym, instrukcją bhp, oceną ryzyka?
Ciekawe ze nikt nie poruszyl kwestii oslony na wrzeciono.

zadna dzis z wiertarek nie jest w sprzedarzy bez osłony nastawnej, ruchomej. zaabezpieczajacej wlasnie przed przypadkowym zetknieciem dłoni z wiertłem/frezem etc.

co mowi wiec DTR ? Była osłona orginalnie i została zdjeta jak to czesto bywa....
a moze ocena minimalnych wymagan sie kłania...

pozdr.
Worker

LJR BHP
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: LJR BHP » 5 grudnia 2017, 21:40

myślę, że pochwyciło wiertło i brak osłony z praktycznego punktu widzenia nie miał znaczenia (o ile jej nie było).
Formalnie oczywiście masz rację

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 5 grudnia 2017, 22:38

Worker pisze:Ciekawe ze nikt nie poruszyl kwestii oslony na wrzeciono.
Cipa też jak nie musi to tego nie porusza.
A co do tego
Worker pisze:zadna dzis z wiertarek nie jest w sprzedarzy bez osłony nastawnej, ruchomej. zaabezpieczajacej wlasnie przed przypadkowym zetknieciem dłoni z wiertłem/frezem etc.
znalazł bym kilka. Nowych. Fabrycznie. Z CE,
I bez osłon.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
Worker
625...1249 postów
625...1249 postów
Kontakt:

Post autor: Worker » 6 grudnia 2017, 07:07

wal221 pisze: znalazł bym kilka. Nowych. Fabrycznie. Z CE,
I bez osłon.
Tez znam takie maszyny, ale w DTR producenta jest z reguły jasny zapis iz maszyne nalezy dobezpieczyc osłonami, bez tego deklaraja zgodnosci z CE nie dziala ;)

drugi zapis jaki potkalem w DTR maszyny (ploter ferzujacy) jest taki ze maszyna nie ma osłon i sprzedawana jest bez osłon, i pracownik po uruchomieniu programu MUSI znajdowac sie 75cm od maszyny - inaczej deklaracja CE nie dziala i producent nie ponosi odpowiedzialnosci. ;) albo trzeba oslony wykonac we wlasnymm zakresie...

takie kwiatki powoduje własnie walka o koszty... wiele ciekawych zapisów producenci maja w swoich papierkach... a potem tylko pracodawiec po dupie obrywa ze nie czytał ...

pozdrawiam
Worker

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 6 grudnia 2017, 22:07

Worker pisze:Tez znam takie maszyny, ale w DTR producenta jest z reguły jasny zapis iz maszyne nalezy dobezpieczyc osłonami,
Wykonanie takiej osłony na pewno wiąże się z ingerencją w urządzenie- mocowanie osłony.
Ciekawe jak później z uznaniem napraw gwarancyjnych. Czy producent ze względy na ingerencję w urządzenie odmówi naprawy gwarancyjnej.

ODPOWIEDZ