Czy poszkodowany dostaje tylko kopie protokołu ?

Zasady postępowania i dokumentowania, profilaktyka, zapobieganie.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

meble000
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 328
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 20:42
Lokalizacja: koli

Czy poszkodowany dostaje tylko kopie protokołu ?

Post autor: meble000 » 12 października 2017, 21:12

Czy poszkodowany dostaje tylko kopie protokołu WPP czy trzeba mu wydać też kopie przesłuchań świadków ?


jony
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 692
Rejestracja: 4 maja 2006, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czy poszkodowany dostaje tylko kopie protokołu ?

Post autor: jony » 13 października 2017, 06:35

Ja daję komplet dokumentów.
pozdrawiam - jony

Awatar użytkownika
Dario
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 161
Rejestracja: 29 września 2016, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy poszkodowany dostaje tylko kopie protokołu ?

Post autor: Dario » 13 października 2017, 06:53

Ja przekazuje poszkodowanemu 1 egz. Protokołu WPP bez załączników.

eko_zgonuś
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 312
Rejestracja: 22 lutego 2012, 11:01

Re: Czy poszkodowany dostaje tylko kopie protokołu ?

Post autor: eko_zgonuś » 13 października 2017, 08:05

tylko protokół

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 695
Rejestracja: 2 sierpnia 2016, 14:02

Re: Czy poszkodowany dostaje tylko kopie protokołu ?

Post autor: julijka2 » 13 października 2017, 08:11

ja daje całość

tadeusz8
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1200
Rejestracja: 4 sierpnia 2011, 08:29
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Czy poszkodowany dostaje tylko kopie protokołu ?

Post autor: tadeusz8 » 13 października 2017, 08:38

julijka2 pisze:ja daje całość
Czy tutaj nie występuje ochrona danych osobowych :?: Przecież poszkodowany dysponując dokumentami "Informacja świadka wypadku" przeczyta, że ten świadek zeznał na jego niekorzyść w odwecie może mu zmienić mimikę twarzy albo korektę uzębienia :roll: :mrgreen:

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2557
Rejestracja: 8 września 2008, 19:02
Lokalizacja: polska

Re: Czy poszkodowany dostaje tylko kopie protokołu ?

Post autor: uleczka » 13 października 2017, 08:48

Było kilka okrążeń na ten temat już. Nie ma dokładnie sprecyzowanych przepisów. Połowa z nas daje, połowa nie. Ja z zasady daję, ale przy obecnie robionym protokole nie dam, tylko dlatego, żeby się jedne informacje nie "rozeszły" bo to sprawa karna będzie może, ale na to zakładam nowy post

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 695
Rejestracja: 2 sierpnia 2016, 14:02

Re: Czy poszkodowany dostaje tylko kopie protokołu ?

Post autor: julijka2 » 13 października 2017, 09:03

od świadka "biorę" imię, nazwisko, nr telefonu - jesli jest to obca osoba,
więcej danych jeśli jest nasz pracownik

nie miałam sytuacji, że świadek zeznawał przeciwko poszkodowanemu, bądź coś by się rozjeżdżało

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2557
Rejestracja: 8 września 2008, 19:02
Lokalizacja: polska

Re: Czy poszkodowany dostaje tylko kopie protokołu ?

Post autor: uleczka » 13 października 2017, 09:43

julijka2 pisze:nie miałam sytuacji, że świadek zeznawał przeciwko poszkodowanemu
Ale może zeznawać przeciwko innemu świadkowi, tzw. sprawcy wypadku

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 7645
Rejestracja: 8 maja 2008, 20:20

Re: Czy poszkodowany dostaje tylko kopie protokołu ?

Post autor: Andrzej J.S » 13 października 2017, 12:15

Osobiście nie widzę potrzeby przekazywania poszkodowanemu załączników (kserokopii).

Rozp. RM. w spr. ustalania okoliczności i przyczyn WPP czegoś takiego nie przewiduje:
"§ 14. 1. Zatwierdzony protokół powypadkowy pracodawca niezwłocznie doręcza poszkodowanemu pracownikowi ................ ."
Tym bardziej, że zgodnie z § 11. ust. 3 w/w rozporządzenia, przed zatwierdzeniem protokołu powypadkowego poszkodowany ma prawo wglądu do całości sprawy i może z tego robić sobie notatki itp.

Między innymi z tego względu na końcu pkt. 16 w protokole powypadkowym wstawiałem uwagę o treści:
UWAGA – Wyżej wymienione załączniki wyłącznie przy akcie pozostającym w zakładzie pracy.
- co odpowiada zapisowi w § 12 ust. 2 ............. - stanowiące integralną część protokołu powypadkowego."

Ps.
Tak prawdę mówiąc zapis ten (Uwaga) nie był w 100% przestrzegany, bo do ZUS (na ich żądanie) szedł protokół z częścią załączników potwierdzających spełnienie wymogów definicji WPP. Natomiast do sądu szedł już cały komplet załączników.
Tak robiłem przez kilkadziesiąt lat i żaden organ kontrolny nigdy mi tego nie kwestionował.

Nie będę się spierał, że nie można wysyłać poszkodowanemu wszystkich załączników - tylko jaki to ma sens :?:
ZUS i Sąd obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych, a poszkodowanego :?:

Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 22641
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy poszkodowany dostaje tylko kopie protokołu ?

Post autor: ewania » 13 października 2017, 16:35

"Falandyzujecie".
Przepis JEST sprecyzowany i jasny. Załączniki SĄ INTEGRALNĄ cz. Protokołu. Prot BEZ nich jest niekompletny. Poszkodowany i tak zna dane świadków i wie co powiedzieli bo MA prawo widzieć całość dokumentacji i robić z niej kopie.
Bezwzględnie trzeba dawać wszystko. I nie napiszę "moim zdaniem". Bo to zdanie przepisu a nie moje .
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3285
Rejestracja: 13 czerwca 2008, 17:00
Lokalizacja: dziki zachód
Kontakt:

Re: Czy poszkodowany dostaje tylko kopie protokołu ?

Post autor: wal221 » 13 października 2017, 16:40

ewania pisze:"Falandyzujecie".
Przepis JEST sprecyzowany i jasny. Załączniki SĄ INTEGRALNĄ cz. Protokołu. Prot BEZ nich jest niekompletny. Poszkodowany i tak zna dane świadków i wie co powiedzieli bo MA prawo widzieć całość dokumentacji i robić z niej kopie.
Bezwzględnie trzeba dawać wszystko. I nie napiszę "moim zdaniem". Bo to zdanie przepisu a nie moje .
Dawać nie gadać.
NIe ma tutaj innej możliwości. Tak jak napisała Ewania, załączniki są integralną częścią protokołu.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 7645
Rejestracja: 8 maja 2008, 20:20

Re: Czy poszkodowany dostaje tylko kopie protokołu ?

Post autor: Andrzej J.S » 13 października 2017, 17:01

ewania pisze:"Falandyzujecie".
Zgadza się - innym było można, a nam nie :wink:

Osobiście nigdy nie spotkałem się z prośbą poszkodowanego o wydanie załączników. Natomiast treści umieszczanej przeze mnie uwagi w pkt. 16 protokołu PIP nigdy nie kwestionował.

Ale prawdę mówiąc, przepis ten zmienił się chyba dopiero w 2009r :wink:

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 7645
Rejestracja: 8 maja 2008, 20:20

Re: Czy poszkodowany dostaje tylko kopie protokołu ?

Post autor: Andrzej J.S » 13 października 2017, 17:37

Ps.
Odszukałem stare rozporządzenie powypadkowe i okazało się, że:

Nowe rozporządzenie w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy weszło w życie 3 lipca 2009r. Natomiast we wcześniejszym rozporządzeniu, mowy o tym, że załączniki stanowią integralną część protokołu powypadkowego - nie było.
W § 15. był tylko zapis, że:
"Protokół powypadkowy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową pracodawca przechowuje przez 10 lat."
I to właśnie z tego względu moja uwaga nie natrafiała na ingerencję PIP.

Teraz przepis się zmienił i może PIP by to kwestionował - ale ja już jestem emerytem :wink:
Wnioski:
- Mimo, że śledzę przepisy, to stara wiedza i stare nawyki pozostały.
- Z tego względu jeśli ktoś ma zdanie odmienne - proszę zwracać mi uwagę.
- Chyba przychodzi czas ażeby odejść z forum :wink:

Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 22641
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy poszkodowany dostaje tylko kopie protokołu ?

Post autor: ewania » 13 października 2017, 18:05

Andrzej J.S pisze:W § 15. był tylko zapis, że:
"Protokół powypadkowy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową
Tak, wtedy był "protokół" i ta "pozostała dokumentacja" - jako odrębne części.
P.S.
Domyśliłam się, że pewnie "poleciałeś" po staremu bo też pamiętam tamten czas i też wtedy nigdy nie dołączałam załączników :wink:
Co do
Andrzej J.S pisze:Chyba przychodzi czas ażeby odejść z forum
- Ani się waż o tym nawet myśleć! No. :P
Tak więc - forumowa młodzieży - jak widzicie "starzy" (nie wiekiem starzy, tylko doświadczeniem :P ) są zgodni:

załączniki wysyłamy poszkodowanemu zawsze razem z Protokołem. I akurat w tej sprawie nie ma przestrzeni do dyskusji :wink: :P
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

ODPOWIEDZ