Wypadek na imprezie

Zasady postępowania i dokumentowania, profilaktyka, zapobieganie.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

wojnecki
250...374 postów
250...374 postów

Wypadek na imprezie

Post autor: wojnecki » 1 października 2017, 10:58

Pracownik skrecil kostkę na 5 dniowej imprezie ktora zawsze co roku organizuje pracodawca na tzw zakonczenie sezonu. Wraz z osobami z zewnatrz - hurtownikami. Wiem ze jak jest jakies szkolenie a potem jakies zabawy integracyjne to sie to zrownuje z wypadkiem przy pracy. A w tym przypadku ? Zwykla impreza. Raczej obowiazkowa a nie dobrowolna.

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Re: Wypadek na imprezie

Post autor: uleczka » 1 października 2017, 13:00

wojnecki pisze:Raczej obowiazkowa
Chyba to stwierdzenie jest najbardziej istotne. Przynajmniej mnie się tak wydaje. Spróbuj to uściślić. Jeżeli obowiązkowa, to ja bym szła w kierunku uznania. Inna sprawa to alkohol na tej imprezie. Czy pracownik był pod wpływem ? Bo to już nie było obowiązkowe i to już inna sprawa. Szczerze mówiąc dosyć trudna sytuacja, ale nie beznadziejna. Trochę więcej informacji. Miałam podobną sytuację, ale był to pracownik hotelu, w którym byłą impreza firmowa, no i obecność dla niego była obowiązkowa. A że skręciła nóżkę w tańcu, to już inna sprawa, ale przeszło.

Każda sytuacja będzie inna.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 1 października 2017, 15:11

wojnecki pisze:Pracownik skrecil kostkę na 5 dniowej imprezie ktora zawsze co roku organizuje pracodawca na tzw zakonczenie sezonu. Wraz z osobami z zewnatrz - hurtownikami. Wiem ze jak jest jakies szkolenie a potem jakies zabawy integracyjne to sie to zrownuje z wypadkiem przy pracy. A w tym przypadku ? Zwykla impreza. Raczej obowiazkowa a nie dobrowolna.
Do obowiązków służbowych pracownika nie należy branie udziału w imprezach zakładowych.
Oczywiście są stanowiska, których taki obowiązek obejmuje - ale są to wyjątki, do których podany przez "wojnicki" przypadek nie zalicza się.
A więc, moim zdaniem, nie może być mowy o wypadku traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy.

Gdyby ta osoba była delegowana w celu przygotowania lub obsługi tej imprezy i przy tych czynnościach uległaby wypadkowi, to wówczas mielibyśmy do czynienia z WPP. - W innych przypadkach nie ma WPP ani wypadku traktowanego na równi z WPP.

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 1 października 2017, 18:20

Według mnie nie ma wpp ani zrównanego z nim.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 1 października 2017, 19:40

WPP - podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności bądź poleceń przełożonych
a jeżeli impreza była obowiązkowa ?

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 1 października 2017, 20:06

uleczka pisze:WPP - podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności bądź poleceń przełożonych
a jeżeli impreza była obowiązkowa ?
Pokaż mi umowę o pracę, albo UZP czy "Regulamin pracy" lub Art. w Kp., w których znajduje się zapis, że branie udziału w imprezach zakładowych jest obowiązkiem pracownika :wink:

Tak jak wcześniej pisałem - są sporadyczne przypadki (wyjątki), ale odnoszą się wyłącznie do stanowisk osób, które z zawodu zajmują się obsługą klienta i tego lub podobnych typu imprez, np. hostessa - wówczas dla takiej osoby będzie to WPP.
Owszem, mogą być przypadki delegowania grupy pracowników na szkolenia, podczas którego w czasie wolnym odbywają się zaplanowane spotkania towarzyskie, ale wówczas pracownik na takie szkolenie jest delegowany i spędza czas wolny według własnego uznania. Jeśli coś mu się w tym czasie stanie, to będzie wypadek traktowany na równi z WPP. Jednak z treści postu "wojnecki" wynika coś innego - a przymusu do brania udziału w różnych imprezach zakładowych nie może być.
Co nie znaczy, że na pracodawcy nie ciąży obowiązek organizowania tego typu imprez integracyjnych - zresztą do tego celu między innymi służy fundusz socjalny.

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 1 października 2017, 20:20

Andrzej J.S pisze:Pokaż mi umowę o pracę, albo UZP czy "Regulamin pracy" lub Art. w Kp., w których znajduje się zapis, że branie udziału w imprezach zakładowych jest obowiązkiem pracownika
1. w umowie o pracę nie ma na to miejca
2. UZP- dotyczy dużych firm, a żaden z małych prywatnych (osób fizycznych) nie wpuści związków do firmy.
3. Regulamin pracy - powyżej 50 osób obowiązuj
4. K p. - obowiazkiem pracownik jest wykonywanie poleceń przełożonych.

Andrzejku, sorki, ale nie znasz realiów codziennego życia małych, prywatnych firm. Załóż działalność, zatrudnij chociaż kilka osób i po pół roku porozmawiamy. :roll: :)

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 1 października 2017, 20:42

wojnecki pisze:zawsze co roku organizuje pracodawca na tzw zakonczenie sezonu. Wraz z osobami z zewnatrz - hurtownikami. Wiem ze jak jest jakies szkolenie a potem jakies zabawy integracyjne to sie to zrownuje z wypadkiem przy pracy. A w tym przypadku ? Zwykla impreza. Raczej obowiazkowa a nie dobrowolna.
Osobiście uważam, że jeżeli pracodawca widzi uczestnictwo w takiej imprezie jako obowiązek, to dla swojego pracownika-czas imprezy winien być czasem pracy :idea: ....tu jeszcze zostaje watpliwym, to małe, co nie co w szyję....bo w razie wpp kich jest..... :idea:

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 1 października 2017, 21:39

uleczka pisze:4. K p. - obowiazkiem pracownik jest wykonywanie poleceń przełożonych.
Oczywiście, ale do udziału w zakładowej imprezie integracyjnej pracodawca zmusić nie może - wykracza to poza warunki zawarte w umowie o pracę - pracownik ma świadczyć prace, a nie balować :wink:
uleczka pisze:Andrzejku, sorki, ale nie znasz realiów codziennego życia małych, prywatnych firm. Załóż działalność, zatrudnij chociaż kilka osób i po pół roku porozmawiamy. :roll: :)
Masz rację. Nigdy w takich małych firmach nie pracowałem, co nie znaczy, że nie mam pojęcia o tego typu zakładzikach pracy.
Tak się składa, że mam w rodzinie dwie osoby, które prowadzą tego typu działalność (myjnia samochodowa i szkoła języka angielskiego).
I właśnie z tego powodu nie widzę logiki w organizowaniu i delegowaniu tych kilku pracowników na zakładową imprezę integracyjną - koszty imprezy przerosną zamierzony cel. Tym bardziej, że zmusić pracownika do udziału w takiej imprezie nie możesz. A jeśli zrobisz to w godzinach pracy, to stanie "produkcja" - stać pracodawcę takiego zakładziku na taki luksus :?:

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 1 października 2017, 21:46

JędrekSPR pisze:Osobiście uważam, że jeżeli pracodawca widzi uczestnictwo w takiej imprezie jako obowiązek, to dla swojego pracownika-czas imprezy winien być czasem pracy :idea:
A wiesz ile taki czas pracy kosztuje: dniówka pracy 8h + impreza w nadgodzinach + koszty imprezy = :?: :mrgreen:
Czy pracodawcę małego zakładziku pracy będzie na to stać :?: Czy będzie mu się to kalkulować :?:

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 1 października 2017, 21:52

Ps.
Są różne przypadki uznania / nieuznania zdarzenia za wypadek traktowany na równi z WPP, ale jeśli chodzi o zdarzenie przedstawione przez "wojnecki", moim zdanie, nie jest to WPP, ani też wypadek traktowany na równi z WPP.

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 1 października 2017, 22:02

Andrzej J.S pisze:Czy pracodawcę małego zakładziku pracy będzie na to stać :?: Czy będzie mu się to kalkulować
zależy co rozumiesz przez mały zakładzik. Porządna hurtownia budowlana zatrudnia około 30 osób,m a obroty ma, że ho, ho. Teraz niedawno obchodzili którąś rocznicę swoją. Też pracownicy byli obowiązkowo. Nie było to spotkanieintegracyjne
wojnecki pisze:Wraz z osobami z zewnatrz - hurtownikami
Podobnie jak i w tym omawianym przypadku.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 1 października 2017, 23:00

Andrzej J.S pisze:moim zdaniem, nie jest to WPP, ani też wypadek traktowany na równi z WPP.
wal221 pisze:Według mnie nie ma wpp ani zrównanego z nim.
Jestem tego samego zdania co koledzy.
Oczywiście, jeśli bardzo się chce, to na siłę można wszystko podciągnąć pod takie działanie, które okaże się działaniem w interesie pracodawcy. Także "spożywanie" na imprezie, skoro szef mówi "ze mną się nie napijesz??? Ze mną???" - to wtedy trza, prawda? Taki zbójecki obowiązek pracowniczy? :wink:
Moim zdaniem, my musimy być przede wszystkim uczciwi i profesjonalni. Uczciwi i wobec pracownika i wobec pracodawcy. I wobec siebie w końcu też (a może nawet przede wszystkim).
Niczego nie naginać na siłę. W żadną stronę. Nigdy.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 2 października 2017, 07:26

Andrzej J.S pisze:A wiesz ile taki czas pracy kosztuje: dniówka pracy 8h + impreza w nadgodzinach + koszty imprezy =
Się składa, że nieźle się orientuję :lol:
Andrzej J.S pisze:Czy pracodawcę małego zakładziku pracy będzie na to stać Czy będzie mu się to kalkulować
Jeżeli robi, to raczej stać, a i cel w tym jest określony :idea:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 2 października 2017, 07:30

ewania pisze:Uczciwi i wobec pracownika i wobec pracodawcy. I wobec siebie w końcu też (a może nawet przede wszystkim).
Niczego nie naginać na siłę. W żadną stronę. Nigdy.
Ot.l...kiedyś był wyrok, że jest WPP. Dwa, trzy lata temu sądy stanowisko zmieniły-nie ma WPP....nawet dla osób ,,zwyczajowo i służbowo" reprezentujących wizerunkowo zakład ,,poza płotem". :idea:

ODPOWIEDZ