Wypadek z zawałem

Zasady postępowania i dokumentowania, profilaktyka, zapobieganie.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

anastazja
25...49 postów
25...49 postów

Wypadek z zawałem

Post autor: anastazja » 23 września 2017, 09:32

Witam,
Jak byście postąpili w przypadku takie wypadku.
Pracownik przesuwał się na krześle do tyłu w kierunku szafy, chciał coś z niej wyciągnąć. Lekko przechylając się na krześle poczuł opór i poleciał do tyłu. Uderzył się głową w róg szafy i ją rozciął. Było dużo krwi, z zeznań wynika że pracownik był przestraszony. Pracownicy zawieźli poszkodowanego do szpitala w drodze zaczął odczuwać bóle w klatce piersiowej. W szpitalu zszyto głowę zrobiono badania i okazało się pracownik miał zawał. Nie utracił przytomności. Mówi że w pracy przed zdarzeniem czuł się dobrze, pracownicy również zeznali że nie wskazywał żeby źle się czuł. Pracownik w przeszłości już miał jeden zawał i chorował na serce. Zastanawiam się jaka przyczyna zewnętrzna i w jaki sposób zawał połączyć z upadkiem.
Bo jeśli już to nie miałby on związku z pracą tylko ze stresem spowodowanym upadkiem,czyli co byłby skutkiem upadku?
Nie wiem, mam zamiar wysłać pismo do lekarza medycyny pracy aby przede wszystkim wypowiedział się czy zawał miał związek z upadkiem. Oraz jeśli tak to czy zdarzenie należy traktować jako wypadek ciężki.
Biorąc na logikę, zawał serca powoduje rozstrój zdrowia, ale pracownik miał już zawał i choroby towarzyszące więc tak naprawdę drugi zawał był wynikiem choroby, a stres mógł być tylko współtowarzyszącą, ale nie jestem pewna więc napiszę do lekarza.
A wy jak sądzicie.?

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: Wypadek z zawałem

Post autor: Andrzej J.S » 23 września 2017, 11:57

Przy klasyfikacji wypadku opieramy się na pierwszym orzeczeniu lekarskim.

W związku z tym, co lekarz napisał na temat stwierdzonego rodzaju urazu i jego umiejscowienia :?:
Jeśli był na SOR, to jakąś diagnozę na piśmie wydano.

Sam stres i zawał nie są czynnikami zewnętrznymi, ale już w połączeniu z czynnikiem zewnętrznym przyczyniającym się do powstania stresu i zawału, przyczyną WPP może być.

anastazja
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: anastazja » 23 września 2017, 13:13

Na dokumentacji medycznej jest napisane że przyjęty z rozcięciem głowy a później został przetransportowany do innego szpitala z powodu ostre.go zawału serca.
Wiem,że jeżeli stres jest to jest możliwość wyst. zwału i wówczas mamy przyczynę zewn. i wewn. z tym że zawał nie był związany z pracą.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 23 września 2017, 13:46

Jesli zawał nastąpił dopiero w szpitalu - a tego nie wiemy? - to szłabym w kierunku urazu w postaci rany głowy. A to czy zawał miał/mógł mieć związek ze zdarzeniem, czy wystąpił później, samoistnie a nie w następstwie zdarzenia, to budzi wątpliwości więc spytałabym o opinie lekarską.
Jesli uzna, ze tak, to mamy dwa urazy - rana głowy i zawał mięśnia sercowego.
Problematyczna jest przyczyna owego zawału. Z przyczyną zewn. urazu głowy raczej nie będzie problemu. Ale - zawału? Stres związany z rozcięciem głowy nie jest raczej "ponadnormatywny" i tak wielki, zeby od razu dostawać zawału. Ale - przy współistniejącym już schorzeniu serca.....
Skoro tak czy owak wpp mamy (ze względu na głowę), to problemu bym chyba nie robiła i wpisała ten zawał też jako uraz "wypadkowy".
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 23 września 2017, 14:17

ewania pisze:Jesli zawał nastąpił dopiero w szpitalu - a tego nie wiemy? - to szłabym w kierunku urazu w postaci rany głowy. .................... . Stres związany z rozcięciem głowy nie jest raczej "ponadnormatywny" i tak wielki, zeby od razu dostawać zawału.
Skoro tak czy owak wpp mamy (ze względu na głowę), to problemu bym chyba nie robiła i wpisała ten zawał też jako uraz "wypadkowy".
Myślę podobnie, ale tylko podobnie bo opierając się na pierwszym orzeczeniu lekarskim nie ma mowy o zawale - a więc wypadek "lekki".
anastazja pisze:Na dokumentacji medycznej jest napisane że przyjęty z rozcięciem głowy.
Sumując dwa urazy (rozcięcie głowy + zawał) zmienia nam kwalifikację wypadku na ciężki, co jest równoznaczne z powiadomieniem PIP i prokuratora.

Zgonu nie było, a więc zawał mógł uwidocznić się dopiero w szpitalu i to z przyczyn samoistnych - niezwiązanych ze zdarzeniem w pracy. Z tego powodu nie łączyłbym tego w jedno. Chyba, że poszkodowany po zapoznaniu się z protokołem wniósłby taką uwagę, na którą miałby jakieś dowody w postaci orzeczenia lekarskiego. Jednak gdyby takiej opinii lekarskiej nie było, to na skutek wniesionych zastrzeżeń, zespół powypadkowy miałby podstawę do zasięgnięcia opinii LMP.

anastazja
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: anastazja » 23 września 2017, 15:31

bóle zaczął odczuwać w momencie transportu do szpitala.W pierwszym szpitalu stwierdzono rozcięcie głowy założono szwy i wykonano badania. Poziom troponiny był w normie natomiast drugie badanie wykazało zwiększoną ilość troponiny. Rozpoznano świeży zawał serca i przetransportowano do szpitala wojewódzkiego. Na rozpoz. w pierwszym szpitalu jest rozcięcie głowy i zawał serca mięśniowego. Pytanie jeśli zawał serca powstał na skutek tego upadku to czy taki stres może spowodować zawał, pracownik miesiąc po badaniach okresowych. Praca przy komputerze.
Zastanawiam nad kwalifikacją wypadku bo tak jeśli zawał byłby pierwszy to nastąpił by rozstrój zdrowia natomiast w tym przypadku pracownik leczy się na serce od 17 lat. w 2000 - stenty - w 2007 zawał, więc tak naprawdę rozstrój zdrowia jest już długo a to jest już może pogorszenie?. Pracownik nie był reanimowany nie stracił przytomności nie było sytuacji zagrożenia życia.
Zobaczymy co odpowie lekarz medycyny pracy.

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 23 września 2017, 19:42

Skłaniałbym się do zrobienia wpp a uraz wg. mnie to rany głowy jak podał medyk. Nie jest to wypadek ciężki.
Tako że kę ja. Howgh!!! :P
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 23 września 2017, 20:32

wal221 pisze:Skłaniałbym się do zrobienia wpp a uraz wg. mnie to rany głowy jak podał medyk.
Jestem tego samego zdania.
Zawał to rzecz wtórna - choroba wieńcowa serca.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 23 września 2017, 21:22

Andrzej J.S pisze:nie ma mowy o zawale - a więc wypadek "lekki".
Andrzej J.S pisze:Sumując dwa urazy (rozcięcie głowy + zawał) zmienia nam kwalifikację wypadku na ciężki, co jest równoznaczne z powiadomieniem PIP i prokuratora.
Nawet jeśli jest zawał, to rzadko kiedy kwalifikuję taki wypadek jako "ciężki" (nawet nie przypominam sobie), a już z pewnością nie "z automatu", czyli nie na zasadzie - "stwierdzono zawał = wypadek ciezki".
Nie każdy zawał ma ciężki przebieg, nie każdy zawał pozostawia poważne skutki. Ocena indywidualna, koniecznie w oparciu o opinię lekarską.
Niezależnie jednak od powyższego (wypadek lekki czy ciężki, w przypadku zawalów), to co do tego konkretnego przypadku, też skłaniam się ku jednemu urazowi - czyli głowy.
A o zawałach jako wpp lub nie-wpp w ogóle dużo jest w necie, a trochę tutaj
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 23 września 2017, 22:48

Wiek,rodzaj pracy,stan zdrowia,godz wpp podczas zmiany......ja szedłbym dalej!

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 24 września 2017, 07:39

ewania pisze:Nie każdy zawał ma ciężki przebieg, nie każdy zawał pozostawia poważne skutki. Ocena indywidualna, koniecznie w oparciu o opinię lekarską.
Trudno się z tym nie zgodzić :|

anastazja
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: anastazja » 27 września 2017, 18:07

Czekam na pismo od lekarza. Pomijając jaka będzie odpowiedź. Muszę znaleźć przyczynę zewnętrzną. Jak myślcie jaka przyczyna zewnętrzna. Zastanawiam się czy niefortunny odruch pracownika spowodowany nagłym zahamowaniem fotela, czy też zaskoczenie niespodziewanym zdarzeniem spowodowane zablokowaniem kółek fotela.
Jak wspomniałam wcześniej pracownik przesuwał się na krześle do tyłu bo chciał wyjąć dokumenty z szafy był oparty o krzesło. Szafę miał za sobą. W momencie kiedy lekko się obrócił poczuł opór krzesła i poleciał do tyłu razem z krzesłem. Dziwne to trochę ale takie są wypadki.
Jak myślicie. :(

LJR BHP
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: LJR BHP » 27 września 2017, 18:58

anastazja pisze:Czekam na pismo od lekarza. Pomijając jaka będzie odpowiedź. Muszę znaleźć przyczynę zewnętrzną. Jak myślcie jaka przyczyna zewnętrzna. Zastanawiam się czy niefortunny odruch pracownika spowodowany nagłym zahamowaniem fotela, czy też zaskoczenie niespodziewanym zdarzeniem spowodowane zablokowaniem kółek fotela.
Jak wspomniałam wcześniej pracownik przesuwał się na krześle do tyłu bo chciał wyjąć dokumenty z szafy był oparty o krzesło. Szafę miał za sobą. W momencie kiedy lekko się obrócił poczuł opór krzesła i poleciał do tyłu razem z krzesłem. Dziwne to trochę ale takie są wypadki.
Jak myślicie. :(
sprawdź fotel na którym doszło do wypadku
- czy kółka kręcą się bez oporu i czy obracają się wokół osi pionowej,
- czy powierzchnia po której toczyły się kółka jest równa bez zagłębień itp.

W ten sposób wykluczysz lub określisz ewentualną przyczynę polegającą się na zatrzymaniu fotela podczas toczenia się kółek.

Jeżeli nie będzie problemu " z toczeniem kółek" zwróć uwagę na stabilność fotela - często fotele mają tak luźne mocowania , że są niestabilne i przechylają się nadmiernie tak, że istnieje możliwość przesunięcia środka ciężkości osoby siedzącej na fotelu poza jego obrys co może skutkować utratą równowagi i przewróceniem się fotela.

Jak to nie pomorze poszukamy dalej.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 27 września 2017, 19:00

anastazja pisze: zaskoczenie niespodziewanym zdarzeniem spowodowane zablokowaniem kółek fotela.
Ale poza tym trzeba znaleźć przyczynę zablokowania kółek i ja też wpisać.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 27 września 2017, 19:03

LJR BHP pisze:sprawdź fotel na którym doszło do wypadku
- czy kółka kręcą się bez oporu i czy obracają się wokół osi pionowej,
- czy powierzchnia po której toczyły się kółka jest równa bez zagłębień itp.

W ten sposób wykluczysz lub określisz ewentualną przyczynę polegającą się na zatrzymaniu fotela podczas toczenia się kółek.

Jeżeli nie będzie problemu " z toczeniem kółek" zwróć uwagę na stabilność fotela - często fotele mają tak luźne mocowania , że są niestabilne i przechylają się nadmiernie tak, że istnieje możliwość przesunięcia środka ciężkości osoby siedzącej na fotelu poza jego obrys co może skutkować utratą równowagi i przewróceniem się fotela.
Jestem tego samego zdania - jakaś przyczyna zablokowania kółek musi być.

ODPOWIEDZ