COVID-19 a choroba zawodowa - tak, czy nie?

Zasady postępowania i dokumentowania, profilaktyka, zapobieganie.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rysbur
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Re: Zatrucie dymem czy jest wypadkiem

Post autor: rysbur »

ewania pisze: Nie szalejmy. To są zachorowania a nie WPP.
Masz rację ale z drugiej strony to PIP nakazuje aktualizować oceny ryzyka pod kątem narażenia epidemiologicznego w związku z COVID-19. Jeżeli pracownik zarazi się w pracy od innego pracownika (lub interesanta)... a przecież choroby zakaźne są na wykazie chorób zawodowych.
Co rodzina chorego/zmarłego na COVID-19 ma myśleć, skoro pracował w narażeniu, zaraził się w pracy i teraz nie żyje lub jest wrakiem? Jest to śmierć w wyniku choroby zawodowej czy nie?

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania »

Mowimy o wypadku i ja odpowiedziałam w kontekście wypadku. ChZ to ciut inna bajka ;-) Tu decyzję podejmuje PIS a nie pracodawca więc nie nam sądzić...
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S »

rysbur pisze:
12 października 2020, 15:05
skoro pracował w narażeniu, zaraził się w pracy i teraz nie żyje lub jest wrakiem? Jest to śmierć w wyniku choroby zawodowej czy nie?
Ogólnie rzecz biorąc jestem tego samego zdania co "ewania". Natomiast co do choroby zawodowej to w pewnych zawodach można by było nad tym się zastanowić - mam na myśli personel medyczny a szczególnie w wydzielonych szpitalach zakaźnych.

Biorąc pod uwagę to, że postępowanie i decyzję w tej sprawie tj. uznanie danego przypadku za chorobę zawodową podejmuje PIS to po zgłoszeniu przypadku sprawę pozostawiłbym "Sanepid-owi".

Jak na razie to chyba COWID-19 jeszcze nie znalazł się na wykazie chorób zawodowych w żadnym zawodzie - ale mogę się mylić.

Awatar użytkownika
rysbur
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Andrzej J.S pisze:Jak na razie to chyba COWID-19 jeszcze nie znalazł się na wykazie chorób zawodowych w żadnym zawodzie - ale mogę się mylić.
I tu możesz faktycznie się mylić - bo jest - pod pozycją 26.

Rozporządzenie RM z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. 2013.1367 t.j):
"26. Choroby zakaźne lub pasożytnicze albo ich następstwa"

Cytat z zaleceń opublikowanych na stonach PIP:
"Zgodnie z powyższymi przepisami pracodawca, dokonując oceny ryzyka zawodowego, ma obowiązek uwzględnić wszystkie czynniki występujące w środowisku pracy oraz związane z jej wykonywaniem.
W związku z epidemią COVID-19, w zakładach pracy, poza występującymi dotychczas zagro-żeniami, pojawiło się nowe zagrożenie powodowane przez koronawirusa SARS-CoV-2. Pracodawca ma więc obowiązek podjęcia działań zmierzających do ograniczenia ryzyka zwią-zanego z narażeniem na ten czynnik biologiczny
."

Jeżeli w zakładzie pracy będzie źróło zkażeń to dowód, że pracownicy pracowali w narażeniu. Zarażenie się chrobą zakaźną przy wykonywaniu pracy w narażeniu na czynnik wywołujący tę chorobe - spełnia kryteria choroby zawodowej.
Tyle, że oprócz choroby musi być jeszcze uszczerbek lub śmierć.

Pytanie na koniec:
Czy śmierć pracownika na COVID-19 - przy udowodnieniu, że zaraził się w miejscu pracy - jest śmiercią w wyniku choroby zawodowej?

Wiem, że Wszechwładny ZeUS zaraz wyda swoją interpretację ale na chwilę obecną zgodnie z przepisami to wygląda na to, że jednak może być COVID-19 chorobą zawodową.

Fragment uzasadnienia prawnego wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 2003 r. II UK 267/02:
"jeżeli u pracownika stwierdzona została wymieniona w wykazie choroba i wykonywał on pracę w warunkach narażających na jej powstanie, zbędny jest dowód na istnienie wpływu warunków pracy na zachorowanie"

Fragment uzasadnienia prawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Łodzi z dnia 11 kwietnia 2014 r. - sygn. III SA/Łd 1298/13. „Zaznaczono także, że ewentualny zarzut krótkotrwałości narażenia (…) ma znaczenie drugorzędne, gdyż najważniejszy przy rozpatrywaniu związku przyczynowo-skutkowego jest sam fakt narażenia i okresu latencji nie zaś okresu narażenia”

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

rysbur pisze:
14 października 2020, 18:36
Andrzej J.S pisze:Jak na razie to chyba COWID-19 jeszcze nie znalazł się na wykazie chorób zawodowych w żadnym zawodzie - ale mogę się mylić.
I tu możesz faktycznie się mylić - bo jest - pod pozycją 26.
Jest to stwierdzenie ogólne, ale jak do tej pory mimo wielu przypadków zachorowań oraz zgonów (w tym: pracowników zarażonych w miejscu pracy np. górników pod ziemią - jeden od drugiego, lekarzy - od pacjentów, laborantów, itd.) - nie było słychać ażeby któryś z tych przypadków został uznany za chorobę zawodową.
Swoją droga to ciekaw jestem jak do tej sprawy podchodzi / podejdzie PIS gdyby ktoś zgłosił to jako podejrzenie o chorobę zawodową :?:

Awatar użytkownika
rysbur
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Andrzej J.S pisze:Jest to stwierdzenie ogólne,
W ciągu ostatnich lat miałem kilka zgłoszeń chorób zakaźnych jako chorób zawodowych, wszystkie zostały uznane. Mam dużo decyzji PPIS z uzasadnieniami (z nich pochodzą cytaty i interpretacje przepisów i wyroków sądów). Dlatego wiem, że to stwierdzenie nie jest stwierdzeniem ogólnym wymagającym uszczegółowienia - to stwierdzenie zawierające w sobie wszystkie choroby zakaźne. Mój zakład pracy nie ma nic wspólnego ze służbą zdrowia.

Andrzej J.S pisze:jak do tej pory mimo wielu przypadków zachorowań oraz zgonów (w tym: pracowników zarażonych w miejscu pracy np. górników pod ziemią - jeden od drugiego, lekarzy - od pacjentów, laborantów, itd.) - nie było słychać ażeby któryś z tych przypadków został uznany za chorobę zawodową.
Też nie słyszałem o takim przypadku - ale myślę, że wkrótce o czymś takim usłyszymy/przeczytamy

Andrzej J.S pisze:Swoją droga to ciekaw jestem jak do tej sprawy podchodzi / podejdzie PIS gdyby ktoś zgłosił to jako podejrzenie o chorobę zawodową :?:
Rozumiem, że masz na myśli Prawo i Sprawiedliwość które może zainteresować się ewentualnością zwiększonych kosztów ponoszonych przez ZUS i podjąć odpowiednie kroki aby zmniejszyc te ewentualne dodatkowe wydatki budżetu RP. :mrgreen:

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

rysbur pisze:
15 października 2020, 09:06
Rozumiem, że masz na myśli Prawo i Sprawiedliwość które może zainteresować się ewentualnością zwiększonych kosztów ponoszonych przez ZUS i podjąć odpowiednie kroki aby zmniejszyc te ewentualne dodatkowe wydatki budżetu RP. :mrgreen:
Przede wszystkim myślałem o PIS (PaństwowejInspekcji Sanitarnej), gdyż to ona będzie podejmowała decyzję, ale nie wykluczam, że decyzja będzie taka jaką oczekuje PiS (Prawo i Sprawiedliwość) :wink:

Natomiast moim zdaniem, jeśli wirus SARS-CoV-2 (nazwa czynnika chorobotwórczego należącego do koronawirusów), zostanie uznany za czynnik zewnętrzny wywołujący chorobę COVID-19 (nazwa choroby układu oddechowego wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2), to powinniśmy mieć do czynienia z chorobą zawodową - w co osobiście wątpię.
Wątpię, ponieważ wiele jest chorób zakaźnych w różnych zawodach (szczególnie medycznych) - grypa też, ale nikt nie odważył się zaliczyć jej do choroby zawodowej bo ZUS poszedłby z torbami :wink:

O różnicy miedzy czynnikiem chorobotwórczym (wirus SARS-CoV-2) a chorobą ( COVID-19) można poczytać tu:
https://www.medonet.pl/zdrowie,koronawi ... 47711.html

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 »

Andrzej J.S pisze:
15 października 2020, 15:59
rysbur pisze:
15 października 2020, 09:06
Przede wszystkim myślałem o PIS (Państwowej Inspekcji Sanitarnej), gdyż to ona będzie podejmowała decyzję, ale nie wykluczam, że decyzja będzie taka jaką oczekuje PiS (Prawo i Sprawiedliwość) :wink:

Natomiast moim zdaniem, jeśli wirus SARS-CoV-2 (nazwa czynnika chorobotwórczego należącego do koronawirusów), zostanie uznany za czynnik zewnętrzny wywołujący chorobę COVID-19 (nazwa choroby układu oddechowego wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2), to powinniśmy mieć do czynienia z chorobą zawodową - w co osobiście wątpię.
Wątpię, ponieważ wiele jest chorób zakaźnych w różnych zawodach (szczególnie medycznych) - grypa też, ale nikt nie odważył się zaliczyć jej do choroby zawodowej bo ZUS poszedłby z torbami :wink:

O różnicy miedzy czynnikiem chorobotwórczym (wirus SARS-CoV-2) a chorobą ( COVID-19) można poczytać tu:
https://www.medonet.pl/zdrowie,koronawi ... 47711.html

Odpowiedź:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 2mMCj-zLXk

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... mGS5qLxpHD

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... Pf3TFZLvRR

Coś jeszcze dodać?
No dodać.
https://www.onet.pl/null/piatka-dla-zwi ... k,30bc1058
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

COVID-19 a choroba zawodowa - tak, czy nie?

Post autor: ewania »

Przeniosłam tutaj posty z innego tematu, który rozwinął się w tym właśnie (covidowym) kierunku, odbiegającym od pierwotnego zamysłu i pytania jego autora.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

ODPOWIEDZ