Poprawa prot - bład pisarski

Zasady postępowania i dokumentowania, profilaktyka, zapobieganie.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
piotr22
25...49 postów
25...49 postów

Poprawa prot - bład pisarski

Post autor: piotr22 » 4 kwietnia 2019, 11:10

Witam
Jak poprawić błąd w zatwierdzonym i podpisanym przez wszystkich protokole powypadkowym ?
Typowy ,,czeski'' błąd w pkt. 2 tj. data wypadku zamiast ,,8'' wpisałem ,,5'' we wszystkich innych miejscach protokołu jest poprawna data wypadku. Był to wypadek ciężki badany przez PIP egzemplarze poszły do PIP, policja, poszkodowany i nikt tego nie zauważył, dopiero oczywiście ZUS który wnosi o sporządzenie nowego protokołu przez jedną literówkę.
Bardzo proszę o podpowiedzi. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Re: poprawa prot - bład pisarski

Post autor: ewania » 4 kwietnia 2019, 15:55

Błąd tylko na jednym egzemplarzu, tym który poszedł do ZUS, czy na wszystkich?
1. Jeśli na jednym - to bym przekreśliła, dała parafkę i na marginesie napisała - popr. pomyłka pisarska i znów parafka.
2. Jeśli na wszystkich egzemplarzach, to dopytaj prawnika, ale moim zdaniem - trzeba zrobić korektę Protokołu (ten sam numer, z dopiskiem "korekta błędu formalnego/pisarskiego w poz. ....") i wysłałabym wszystkim ponownie.
Tym niemniej - spytaj prawnika, macie jakiegoś? Bo może wystarczy tylko tak, jak napisałam w pkt.1.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: poprawa prot - bład pisarski

Post autor: Andrzej J.S » 4 kwietnia 2019, 19:18

Jestem tego samego zdania.

piotr22
25...49 postów
25...49 postów

Re: Poprawa prot - bład pisarski

Post autor: piotr22 » 5 kwietnia 2019, 07:23

Dziękuję za odpowiedzi
Błąd jest na wszystkich egzemplarzach, popytam jeszcze ... ale jeżeli nowe egzemplarze to treść całą przepisywać ? jakie daty sporządzenia, zapoznania itd. ?

Awatar użytkownika
Dario
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: Dario » 5 kwietnia 2019, 09:25

Moim zdaniem, błędna data wypadku - nie jest oczywistą omyłką pisarską. Przez oczywistą omyłkę pisarską należy rozumieć widocznie mylną pisownię wyrazu, ewidentny błąd gramatyczny, niezamierzone opuszczenie wyrazu lub jego części itp. Natomiast data wypadku - jest moim zdaniem kluczowym elementem zdarzenia - i według mnie - wymaga nie sprostowania - a sporządzenia nowego PW.

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: piotrek01 » 5 kwietnia 2019, 09:27

piotr22 pisze:
4 kwietnia 2019, 11:10
Witam
Jak poprawić błąd w zatwierdzonym i podpisanym przez wszystkich protokole powypadkowym ?
Typowy ,,czeski'' błąd w pkt. 2 tj. data wypadku zamiast ,,8'' wpisałem ,,5'' we wszystkich innych miejscach protokołu jest poprawna data wypadku. Był to wypadek ciężki badany przez PIP egzemplarze poszły do PIP, policja, poszkodowany i nikt tego nie zauważył, dopiero oczywiście ZUS który wnosi o sporządzenie nowego protokołu przez jedną literówkę.
Bardzo proszę o podpowiedzi. Pozdrawiam
skoro nawet w skarbowce mozna zalatwic parafka to tym bardziej ZUS ....

ja bym wykonal telefon ..po prostu :wink:

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 8 kwietnia 2019, 02:16

Telefon - byłby o.k. gdyby błąd był tylko na jednym egzemplarzu. Ale - skoro jest na wszystkich - to trzeba wszystkie "wyprostować".

Jaką radę daje prawnik firmowy???
(Antoni Słonimski)

piotr22
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: piotr22 » 8 kwietnia 2019, 08:47

Radziłem się Inspektora PIP który badał ten wypadek (tez nie zauważył błędu) twierdzi żeby napisać pismo/informację o sprostowaniu omyłki pisarskiej i wysłać do ZUS i tak chyba zrobię + wyślę to również do poszkodowanego i wepnę do całej dokumentacji związanej z tym wypadkiem.

prze_mo
5...9 postów
5...9 postów

Post autor: prze_mo » 8 kwietnia 2019, 13:38

W takim przypadku robię aneks do protokołu nr ... i opisuję (w moim przypadku był błąd w nr PESEL) w polu nr ... jest ... winno być ...
Zbieram podpisy i rozdaję zainteresowanym (w tym ZUS). Nie miałem uwag ani od ZUS ani od PIP.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 9 kwietnia 2019, 20:55

prze_mo pisze:
8 kwietnia 2019, 13:38
W takim przypadku robię aneks do protokołu nr ... i opisuję (w moim przypadku był błąd w nr PESEL) w polu nr ... jest ... winno być ...
Zbieram podpisy i rozdaję zainteresowanym (w tym ZUS). Nie miałem uwag ani od ZUS ani od PIP.
Podoba mi się, chyba też bym tak zrobiła.... To prawie to samo, co radził wyżej PIP, ale lepsze-bo podpisy zainteresowanych są i wszyscy dostają.
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
Dario
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: Dario » 10 kwietnia 2019, 12:52

Mimo wszystko, zachęcał bym do przeczytania uzasadnienia wyroku :!: : (choć dotyczy decyzji GITD)
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/0AB09BC63F

być może rzuca on nowe światło na sprawę i wagę protokołu sporządzonego z najwyższą starannością.

Mena92
5...9 postów
5...9 postów

Post autor: Mena92 » 13 kwietnia 2019, 10:56

Mieliśmy podobną sytuację - PIP podczas kontroli znalazł błędy w protokołach, więc pisaliśmy aneksy do każdego błędnego protokołu:
że w związku z wystąpieniem PIP XYZ w protokole powypadkowym numer/rok ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku przy pracy, jakiemu w dniu tym i tym uległa ta i ta osoba, zostały wprowadzone następujące zmiany:
1 taka i taka w miejscu takim i takim,
2 jeszcze inna w innym miejscu.
A na końcu podpisy:
zespół powypadkowy w składzie,
poszkodowany,
pracodawca
No i w tylu egzemplarzach, ile było protokołów - do każdego zainteresowanego aneks został wysłany (ZUS, poszkodowany i jeden egz. w dok. powypadkowej).
:wink: :wink:

ODPOWIEDZ