WPP-delegacja

Zasady postępowania i dokumentowania, profilaktyka, zapobieganie.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
lobuz
250...374 postów
250...374 postów

WPP-delegacja

Post autor: lobuz » 17 maja 2017, 21:45

Witam (ponownie),
mam takie zdarzenie, chciałem przedyskutować poprawność myślenia. Pracownik wraz z innymi pojechał za granicę w delegację. W autobusie rozpoczął świętowanie z użyciem %. Będąc na miejscu podczas zakwaterowania wchodząc po schodach upadł w dół. Jak powiedział stracił równowagę. Podobno chwilę później znów upadł na schodach już przed mieszkaniem. Z tego co się przyznał to tyle, że wypił prawie 0,5 l czystej, mało pamięta z całej podróży, wie że wszystko to jego wina. Generalnie przeprasza za sytuację. Już nie pracuje. Mimo wyraźnych śladów upadku (otarcia i zadrapania twarzy, spory siniak w okolicach żeber) poszkodowany nie poszedł do lekarza. Mówi, że dobrze się czuje, nic nie chce, do lekarza już nie pójdzie, przyznaje się do winy. Nawet nie wiem czy podpisze mi protokół, że się z nim zapoznał bo mówi, że może nie być z nim kontaktu. Chce o wszystkim zapomnieć. Mimo wszystko protokół robię bo nigdy nie wiadomo czy za rok poszkodowany nie pójdzie się gdzieś poskarżyć. Dwóch pośrednich świadków potwierdza co napisałem. Będę jeszcze rozmawiał z kolegami z podróży, przede wszystkim co do ilości wypitego alkoholu. Natomiast na miejscu za granicą poszkodowany nie został poddany badaniem na zawartość alkoholu ani nie doszło do obdukcji lekarskiej. Z pewnych powodów (zaplanowany długi urlop drugiego członka zespołu) muszę protokół zrobić szybciej niż w 14 dni (firma dopiero powstaje i kilka innych osób zatrudnionych jest na delegacji więc nie wchodzą w grę). Moje pytania:
1. czy to będzie wypadek traktowany na równi z wypadkiem przy pracy?
2. czy mimo "wyraźnych" jakiś śladów wypadku z powodu braku dokumentacji lekarskiej mogę wpp nie uznać?
3. czy mogę szybciej zakończyć tworzenie protokołu niż w 14 dni wiedząc z wyjaśnień poszkodowanego, że u lekarza nie był i nie będzie?
4. czy mimo braku potwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie na podst. wyjaśnień poszkodowanego oraz pewnie potwierdzeń od bezpośrednich świadków mogę wpisać w protokół pkt. 5, że stwierdzono stan nietrzeźwości i jako dowód podać wszystkich wyjaśnienia?

eko_zgonuś
250...374 postów
250...374 postów

Re: WPP-delegacja

Post autor: eko_zgonuś » 18 maja 2017, 08:31

ja ale podkreślam ja, inni niech piszą swoje zdanie, a nie zaraz krytykują zrobiłbym tak
1. tak - jak masz wątpliwość czy to delegacja to pomocna jest definicja z art. 77 5 § 1 kodeksu pracy
2. bym nie uznał - brak dokumentu potwierdzającego rodzaj i umiejscowienie
3. tego pytania nie rozumiem. możesz kończyc nawet na 2 dzień po wypadku jeśli masz wszystkie ustalenia, 14 dni to czas maksymalny
4. ja bym nie wpisał, świadkowie nic nie znaczą, za rok pracownik powie, że ma chorobę lokomocyjną, a pracodawca kazał jechać mu x godzin autobusem, a przed tą podróżą nigdy nie miał takich objawów.

eko_zgonuś
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: eko_zgonuś » 18 maja 2017, 08:34

eko_zgonuś pisze: 4. ja bym nie wpisał, świadkowie nic nie znaczą, za rok pracownik powie, że ma chorobę lokomocyjną, a pracodawca kazał jechać mu x godzin autobusem, a przed tą podróżą nigdy nie miał takich objawów.
zacytuję sam siebie, bo za późno na edycję

ale w pkt 4 protokołu wpisz, że wg zeznań świadków pracownik spożywał alkohol ale nie badano stanu trzeźwości.

lobuz
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: lobuz » 18 maja 2017, 09:40

lobuz pisze:3. tego pytania nie rozumiem. możesz kończyc nawet na 2 dzień po wypadku jeśli masz wszystkie ustalenia, 14 dni to czas maksymalny
Wiem, że w 2 dni mogę skończyć protokół. Chodzi mi o to, że jak nie uznam bo stwierdzę brak urazu (przecież widoczne obrażenia mógł nawet sobie zrobić już po powrocie do Polski) to mi gościu zacznie później wymyślać, że on jednak pójdzie do lekarza i uraz przyniesie. Wszystkie 4 pkt. są retoryczne, bo wpp nie uznam z braku urazu, wpiszę, że był alkohol na podstawie spisanych wyjaśnień, wypadek traktowany na równi z wpp, a jak przyniesie uraz po czasie to w sumie nie wiadomo czy nie innych zdarzeń.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 18 maja 2017, 09:54

lobuz pisze: Dwóch pośrednich świadków potwierdza co napisałem. Będę jeszcze rozmawiał z kolegami z podróży, przede wszystkim co do ilości wypitego alkoholu.
W tym przypadku (jeśli są) opierasz się na informacji od świadków bezpośrednich. Informacje od świadków pośrednich mogą być pomocne, ale przede wszystkim świadkowie bezpośredni.
Jeśli świadkowie bezpośredni potwierdzą picie alkoholu to sprawę masz jasną, ale czy potwierdzą jeśli razem z nim pili :?: :wink:
Jeśli nie potwierdzą to wówczas na podstawie świadków pośrednich: "wskazać dowody, a w przypadku odmowy przez poszkodowanego poddania się badaniom na zawartość tych substancji w organizmie - zamieścić informację o tym fakcie."

Ps.
Brak określenia przez lekarza rodzaju i umiejscowienia urazu = brak urazu = brak spełnienia warunków definicji WPP / wypadku traktowanego na równi z WPP.

lobuz
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: lobuz » 18 maja 2017, 10:50

Andrzej J.S pisze:Jeśli świadkowie bezpośredni potwierdzą picie alkoholu to sprawę masz jasną, ale czy potwierdzą jeśli razem z nim pili
Z tego co wiem to pił sam. Dwóch świadków potwierdza opisane okoliczności i stwierdza, że to wie od osób z którymi będę rozmawiał, a którzy byli na miejscu i wszystko widzieli i sami poinformowali o zdarzeniu.

eko_zgonuś
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: eko_zgonuś » 18 maja 2017, 11:32

lobuz pisze:
eko_zgonuś pisze:3. tego pytania nie rozumiem. możesz kończyc nawet na 2 dzień po wypadku jeśli masz wszystkie ustalenia, 14 dni to czas maksymalny
Wiem, że w 2 dni mogę skończyć protokół. Chodzi mi o to, że jak nie uznam bo stwierdzę brak urazu (przecież widoczne obrażenia mógł nawet sobie zrobić już po powrocie do Polski) to mi gościu zacznie później wymyślać, że on jednak pójdzie do lekarza i uraz przyniesie. Wszystkie 4 pkt. są retoryczne, bo wpp nie uznam z braku urazu, wpiszę, że był alkohol na podstawie spisanych wyjaśnień, wypadek traktowany na równi z wpp, a jak przyniesie uraz po czasie to w sumie nie wiadomo czy nie innych zdarzeń.
no i czego się obawiasz? Pracownik ma prawo do wniesienia uwag i zastrzeżeń, a Ty masz obowiązek jeśli coś uwagi wnoszą do tematu się do nich odnieść. Ja juz nie raz pisałem drugi protokół uznając wypadek lub zmieniając opisane w pierwszym protokole okoliczności czy przyczyny, nic strasznego, a i zespół i pracownik wiedzą, że zrobili co należy.

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 18 maja 2017, 14:06

No i chyba jeszcze brak przyczyny zewnętrznej, bo stracenie równowagi zewnętrzną przyczyną nie jest, nawet jeżeli nie pił (chyba, że coś przeoczyłam) :roll:

ODPOWIEDZ