www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 22 lipca 2017, 00:50

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: WPP-delegacja
PostNapisane: 17 maja 2017, 21:45 
250...374 post├│w
250...374 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 31 maja 2009, 17:32
Witam (ponownie),
mam takie zdarzenie, chcia┼éem przedyskutowa─ç poprawno┼Ť─ç my┼Ťlenia. Pracownik wraz z innymi pojecha┼é za granic─Ö w delegacj─Ö. W autobusie rozpocz─ů┼é ┼Ťwi─Ötowanie z u┼╝yciem %. B─Öd─ůc na miejscu podczas zakwaterowania wchodz─ůc po schodach upad┼é w d├│┼é. Jak powiedzia┼é straci┼é r├│wnowag─Ö. Podobno chwil─Ö p├│┼║niej zn├│w upad┼é na schodach ju┼╝ przed mieszkaniem. Z tego co si─Ö przyzna┼é to tyle, ┼╝e wypi┼é prawie 0,5 l czystej, ma┼éo pami─Öta z ca┼éej podr├│┼╝y, wie ┼╝e wszystko to jego wina. Generalnie przeprasza za sytuacj─Ö. Ju┼╝ nie pracuje. Mimo wyra┼║nych ┼Ťlad├│w upadku (otarcia i zadrapania twarzy, spory siniak w okolicach ┼╝eber) poszkodowany nie poszed┼é do lekarza. M├│wi, ┼╝e dobrze si─Ö czuje, nic nie chce, do lekarza ju┼╝ nie p├│jdzie, przyznaje si─Ö do winy. Nawet nie wiem czy podpisze mi protok├│┼é, ┼╝e si─Ö z nim zapozna┼é bo m├│wi, ┼╝e mo┼╝e nie by─ç z nim kontaktu. Chce o wszystkim zapomnie─ç. Mimo wszystko protok├│┼é robi─Ö bo nigdy nie wiadomo czy za rok poszkodowany nie p├│jdzie si─Ö gdzie┼Ť poskar┼╝y─ç. Dw├│ch po┼Ťrednich ┼Ťwiadk├│w potwierdza co napisa┼éem. B─Öd─Ö jeszcze rozmawia┼é z kolegami z podr├│┼╝y, przede wszystkim co do ilo┼Ťci wypitego alkoholu. Natomiast na miejscu za granic─ů poszkodowany nie zosta┼é poddany badaniem na zawarto┼Ť─ç alkoholu ani nie dosz┼éo do obdukcji lekarskiej. Z pewnych powod├│w (zaplanowany d┼éugi urlop drugiego cz┼éonka zespo┼éu) musz─Ö protok├│┼é zrobi─ç szybciej ni┼╝ w 14 dni (firma dopiero powstaje i kilka innych os├│b zatrudnionych jest na delegacji wi─Öc nie wchodz─ů w gr─Ö). Moje pytania:
1. czy to b─Ödzie wypadek traktowany na r├│wni z wypadkiem przy pracy?
2. czy mimo "wyra┼║nych" jaki┼Ť ┼Ťlad├│w wypadku z powodu braku dokumentacji lekarskiej mog─Ö wpp nie uzna─ç?
3. czy mog─Ö szybciej zako┼äczy─ç tworzenie protoko┼éu ni┼╝ w 14 dni wiedz─ůc z wyja┼Ťnie┼ä poszkodowanego, ┼╝e u lekarza nie by┼é i nie b─Ödzie?
4. czy mimo braku potwierdzonej zawarto┼Ťci alkoholu w organizmie na podst. wyja┼Ťnie┼ä poszkodowanego oraz pewnie potwierdze┼ä od bezpo┼Ťrednich ┼Ťwiadk├│w mog─Ö wpisa─ç w protok├│┼é pkt. 5, ┼╝e stwierdzono stan nietrze┼║wo┼Ťci i jako dow├│d poda─ç wszystkich wyja┼Ťnienia?

G├│ra

Tytu┼é: Re: WPP-delegacja
PostNapisane: 18 maja 2017, 08:31 
125...249 post├│w
125...249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 22 lutego 2012, 12:01
ja ale podkre┼Ťlam ja, inni niech pisz─ů swoje zdanie, a nie zaraz krytykuj─ů zrobi┼ébym tak
1. tak - jak masz w─ůtpliwo┼Ť─ç czy to delegacja to pomocna jest definicja z art. 77 5 ┬ž 1 kodeksu pracy
2. bym nie uzna┼é - brak dokumentu potwierdzaj─ůcego rodzaj i umiejscowienie
3. tego pytania nie rozumiem. mo┼╝esz ko┼äczyc nawet na 2 dzie┼ä po wypadku je┼Ťli masz wszystkie ustalenia, 14 dni to czas maksymalny
4. ja bym nie wpisa┼é, ┼Ťwiadkowie nic nie znacz─ů, za rok pracownik powie, ┼╝e ma chorob─Ö lokomocyjn─ů, a pracodawca kaza┼é jecha─ç mu x godzin autobusem, a przed t─ů podr├│┼╝─ů nigdy nie mia┼é takich objaw├│w.

G├│ra

PostNapisane: 18 maja 2017, 08:34 
125...249 post├│w
125...249 post├│w

eko_zgonu┼Ť napisa┼é(a):
4. ja bym nie wpisa┼é, ┼Ťwiadkowie nic nie znacz─ů, za rok pracownik powie, ┼╝e ma chorob─Ö lokomocyjn─ů, a pracodawca kaza┼é jecha─ç mu x godzin autobusem, a przed t─ů podr├│┼╝─ů nigdy nie mia┼é takich objaw├│w.

zacytuj─Ö sam siebie, bo za p├│┼║no na edycj─Ö

ale w pkt 4 protoko┼éu wpisz, ┼╝e wg zezna┼ä ┼Ťwiadk├│w pracownik spo┼╝ywa┼é alkohol ale nie badano stanu trze┼║wo┼Ťci.

G├│ra

PostNapisane: 18 maja 2017, 09:40 
250...374 post├│w
250...374 post├│w

lobuz napisał(a):
3. tego pytania nie rozumiem. mo┼╝esz ko┼äczyc nawet na 2 dzie┼ä po wypadku je┼Ťli masz wszystkie ustalenia, 14 dni to czas maksymalny
Wiem, ┼╝e w 2 dni mog─Ö sko┼äczy─ç protok├│┼é. Chodzi mi o to, ┼╝e jak nie uznam bo stwierdz─Ö brak urazu (przecie┼╝ widoczne obra┼╝enia m├│g┼é nawet sobie zrobi─ç ju┼╝ po powrocie do Polski) to mi go┼Ťciu zacznie p├│┼║niej wymy┼Ťla─ç, ┼╝e on jednak p├│jdzie do lekarza i uraz przyniesie. Wszystkie 4 pkt. s─ů retoryczne, bo wpp nie uznam z braku urazu, wpisz─Ö, ┼╝e by┼é alkohol na podstawie spisanych wyja┼Ťnie┼ä, wypadek traktowany na r├│wni z wpp, a jak przyniesie uraz po czasie to w sumie nie wiadomo czy nie innych zdarze┼ä.

G├│ra

PostNapisane: 18 maja 2017, 09:54 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 8 maja 2008, 21:20
lobuz napisał(a):
Dw├│ch po┼Ťrednich ┼Ťwiadk├│w potwierdza co napisa┼éem. [b]B─Öd─Ö jeszcze rozmawia┼é z kolegami z podr├│┼╝y[/b], przede wszystkim co do ilo┼Ťci wypitego alkoholu.

W tym przypadku (je┼Ťli s─ů) opierasz si─Ö na informacji od ┼Ťwiadk├│w bezpo┼Ťrednich. Informacje od ┼Ťwiadk├│w po┼Ťrednich mog─ů by─ç pomocne, ale przede wszystkim ┼Ťwiadkowie bezpo┼Ťredni.
Je┼Ťli ┼Ťwiadkowie bezpo┼Ťredni potwierdz─ů picie alkoholu to spraw─Ö masz jasn─ů, ale czy potwierdz─ů je┼Ťli razem z nim pili :?: :wink:
Je┼Ťli nie potwierdz─ů to w├│wczas na podstawie ┼Ťwiadk├│w po┼Ťrednich: "wskaza─ç dowody, a w przypadku odmowy przez poszkodowanego poddania si─Ö badaniom na zawarto┼Ť─ç tych substancji w organizmie - zamie┼Ťci─ç informacj─Ö o tym fakcie."

Ps.
Brak okre┼Ťlenia przez lekarza rodzaju i umiejscowienia urazu = brak urazu = brak spe┼énienia warunk├│w definicji WPP / wypadku traktowanego na r├│wni z WPP.

G├│ra

PostNapisane: 18 maja 2017, 10:50 
250...374 post├│w
250...374 post├│w

Andrzej J.S napisał(a):
Je┼Ťli ┼Ťwiadkowie bezpo┼Ťredni potwierdz─ů picie alkoholu to spraw─Ö masz jasn─ů, ale czy potwierdz─ů je┼Ťli razem z nim pili
Z tego co wiem to pi┼é sam. Dw├│ch ┼Ťwiadk├│w potwierdza opisane okoliczno┼Ťci i stwierdza, ┼╝e to wie od os├│b z kt├│rymi b─Öd─Ö rozmawia┼é, a kt├│rzy byli na miejscu i wszystko widzieli i sami poinformowali o zdarzeniu.

G├│ra

PostNapisane: 18 maja 2017, 11:32 
125...249 post├│w
125...249 post├│w

lobuz napisał(a):
eko_zgonu┼Ť napisa┼é(a):
Wiem, ┼╝e w 2 dni mog─Ö sko┼äczy─ç protok├│┼é. Chodzi mi o to, ┼╝e jak nie uznam bo stwierdz─Ö brak urazu (przecie┼╝ widoczne obra┼╝enia m├│g┼é nawet sobie zrobi─ç ju┼╝ po powrocie do Polski) to mi go┼Ťciu zacznie p├│┼║niej wymy┼Ťla─ç, ┼╝e on jednak p├│jdzie do lekarza i uraz przyniesie. Wszystkie 4 pkt. s─ů retoryczne, bo wpp nie uznam z braku urazu, wpisz─Ö, ┼╝e by┼é alkohol na podstawie spisanych wyja┼Ťnie┼ä, wypadek traktowany na r├│wni z wpp, a jak przyniesie uraz po czasie to w sumie nie wiadomo czy nie innych zdarze┼ä.

no i czego si─Ö obawiasz? Pracownik ma prawo do wniesienia uwag i zastrze┼╝e┼ä, a Ty masz obowi─ůzek je┼Ťli co┼Ť uwagi wnosz─ů do tematu si─Ö do nich odnie┼Ť─ç. Ja juz nie raz pisa┼éem drugi protok├│┼é uznaj─ůc wypadek lub zmieniaj─ůc opisane w pierwszym protokole okoliczno┼Ťci czy przyczyny, nic strasznego, a i zesp├│┼é i pracownik wiedz─ů, ┼╝e zrobili co nale┼╝y.

G├│ra

PostNapisane: 18 maja 2017, 14:06 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 8 wrze┼Ťnia 2008, 20:02
No i chyba jeszcze brak przyczyny zewn─Ötrznej, bo stracenie r├│wnowagi zewn─Ötrzn─ů przyczyn─ů nie jest, nawet je┼╝eli nie pi┼é (chyba, ┼╝e co┼Ť przeoczy┼éam) :roll:

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 1 go┼Ť─ç

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: