www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 13 grudnia 2017, 15:41

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 52 ]  Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 19 kwietnia 2017, 21:19 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 9 lutego 2010, 10:34
A zadaniem służby bhp nie jest doszukiwanie się wypadków w złożonych zwolnieniach.

Nie jest doszukiwanie się źródła urazów w procesie pracy.

I z pewno┼Ťci─ů nie jest nadinterpretowanie zdarze┼ä, kt├│re nawet nie by┼éy zg┼éoszone.

To si─Ö nazywa syndrom braku wypadk├│w wyst─Öpuj─ůcy u m┼éodych sta┼╝em specjalist├│w bhp...

G├│ra

PostNapisane: 20 kwietnia 2017, 00:13 
Moderator

Do┼é─ůczy┼é(a): 19 lutego 2005, 20:33
Comret napisał(a):
A zadaniem służby bhp nie jest doszukiwanie się wypadków w złożonych zwolnieniach.

Nie jest doszukiwanie się źródła urazów w procesie pracy.

I z pewno┼Ťci─ů nie jest nadinterpretowanie zdarze┼ä, kt├│re nawet nie by┼éy zg┼éoszone.

...jestem "za".

G├│ra

PostNapisane: 20 kwietnia 2017, 06:13 
15...19 post├│w
15...19 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 11 maja 2016, 10:30
Pracownik przyszed┼é do mnie, bo pracuj─Ö w kadrach i to do mnie pracownicy przynosz─ů L4. Z czystej ciekawo┼Ťci zapyta┼éam co si─Ö sta┼éo, bo widzia┼éam, ┼╝e r─Öka jest w kiepskim stanie, a wiem, ┼╝e wiecznie co┼Ť mu dolega, bo ma pecha na fuchach - ci─ůgle si─Ö uszkadza i ma L4. I wtedy opowiedzia┼é co si─Ö wg Niego sta┼éo - ┼╝e w pracy, z kim i gdzie pracowa┼é i pokaza┼é kart─Ö z Izby przyj─Ö─ç, kt├│r─ů mia┼é w kieszeni.

Gdybym nie zapyta┼éa to zostawi┼éby zwolnienie i wyszed┼é, bo nie ma w naszych pracownikach nawyku do skar┼╝enia si─Ö na dolegliwo┼Ťci na budowach - o wielu rzeczach dowiaduj─Ö si─Ö d┼éugo po czasie.

Pora┼╝enie nerwu brzmi gro┼║nie i r─Ök─ů wygl─ůda kiepsko, pracownik powiedzia┼é, ┼╝e wszystko zacz─Ö┼éo si─Ö w pracy wi─Öc co w tym dziwnego, ┼╝e zacz─Ö┼éam mie─ç w─ůtpliwo┼Ťci jak to traktowa─ç, szczeg├│lnie po wczytaniu si─Ö w kart─Ö.

Pracownik nie przyszed┼é do mnie jak do BHPowca i nie powiedzia┼é "zg┼éaszam wypadek", ale jestem BHPowcem i dowiedzia┼éam si─Ö o zdarzeniu wi─Öc zareagowa─ç musia┼éam. Ju┼╝ si─Ö nas┼éucha┼éam o pracownikach, kt├│rzy czasem niby co┼Ť m├│wi─ů, ale nie m├│wi─ů, a potem s─ů pretensje, ┼╝e przecie┼╝ m├│wili..

G├│ra

PostNapisane: 20 kwietnia 2017, 07:11 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 16 listopada 2015, 09:34
szechina napisał(a):
jestem BHPowcem i dowiedziałam się o zdarzeniu więc zareagować musiałam.

więc jaki finał ma twoja reakcja?
post─Öpowanie powypadkowe czy zapominamy o sprawie?

G├│ra

PostNapisane: 20 kwietnia 2017, 12:06 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 13 czerwca 2008, 17:00
szechina napisał(a):
ale jestem BHPowcem i dowiedzia┼éam si─Ö o zdarzeniu wi─Öc zareagowa─ç musia┼éam. Ju┼╝ si─Ö nas┼éucha┼éam o pracownikach, kt├│rzy czasem niby co┼Ť m├│wi─ů, ale nie m├│wi─ů, a potem s─ů pretensje, ┼╝e przecie┼╝ m├│wili..

Czasami ciekawo┼Ť─ç to pierwszy stopie┼ä do ........................ :wink: :wink:

G├│ra

PostNapisane: 20 kwietnia 2017, 13:39 
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 8 wrze┼Ťnia 2008, 19:02
W takiej dziwnej sytuacji proponuj─Ö pracownikowi, ┼╝e je┼╝eli uwa┼╝a, ┼╝e przyczyn─ů zdarzenia by┼éa praca (czy ewentualnie uwa┼╝a, ┼╝e zdarzy┼éo si─Ö to w pracy), to niech zg┼éosi do prze┼éo┼╝onego na pi┼Ťmie. I w├│wczas wiemy, czy zg┼éasza wypadek, czy te┼╝ nie. Nie ma zg┼éoszenia, nie ma post─Öpowania.

G├│ra

PostNapisane: 20 kwietnia 2017, 14:00 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 8 maja 2008, 20:20
uleczka napisał(a):
W takiej dziwnej sytuacji proponuj─Ö pracownikowi, ┼╝e je┼╝eli uwa┼╝a, ┼╝e przyczyn─ů zdarzenia by┼éa praca (czy ewentualnie uwa┼╝a, ┼╝e zdarzy┼éo si─Ö to w pracy), to niech zg┼éosi do prze┼éo┼╝onego na pi┼Ťmie. I w├│wczas wiemy, czy zg┼éasza wypadek, czy te┼╝ nie. Nie ma zg┼éoszenia, nie ma post─Öpowania.

Zgłoszenie ustne jest tak samo ważne jak pisemne.
Nie ma obowi─ůzku zg┼éaszania pisemnego wypadku, ale w takich sprawach problematycznych jak powy┼╝ej opisana, ja te┼╝ jestem za ┼╝─ůdaniem zg┼éoszenia wypadku na pi┼Ťmie. W├│wczas data zg┼éoszenia (wp┼éywu), b─Ödzie dat─ů rozpocz─Öcia postepowania powypadkowego (dot. 14 dni).

G├│ra

PostNapisane: 20 kwietnia 2017, 19:50 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

Andrzej J.S napisał(a):
Zgłoszenie ustne jest tak samo ważne jak pisemne.

ale trudniejsze do późniejszego w razie draki ustalenia zgłosił czy też nie.
Owszem ja nie robię problemów ale pytam pracownika czy zgłosił przełożonemu.

G├│ra

PostNapisane: 20 kwietnia 2017, 20:48 
25...49 post├│w
25...49 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 2 czerwca 2013, 11:18
Wed┼éug mnie nawet taka forma mo┼╝e by─ç zg┼éoszeniem. Ja bym zrobi┼é post─Öpowanie powypadkowe. Inna kwestia czy uzna─ç czy nie. Trzeba by zebra─ç wi─Öcej informacji np. ┼Ťwiadk├│w jak byli. Ja by nie potwierdzili + karta informacyjna to bym nie uzna┼é.

G├│ra

PostNapisane: 21 kwietnia 2017, 07:50 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 9 lutego 2010, 10:34
Cytuj:
...niezwłocznie zawiadomić przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego...

To chyba znane jest powszechnie.

Zawiadomić przełożonego.

Nie sekretark─Ö.
Nie bhpowca.
Nie koleg─Ö.
Nie kadrow─ů.
Nie sprz─ůtaczk─Ö.
Nie... nikogo innego, a przełożonego :!:

Pierwsze co robię jak pracownik próbuje mi zgłosić wypadek to pytam się przełożonego, czy takie zgłoszenie miało miejsce.

1. jeżeli tak, a przełożony nic z tym nie zrobił, to on dostaje po d...
2. je┼╝eli nie to pracownik dostaje po d... za naruszenie art 211.

Tym sposobem lekcje odrobione i nikt mi ju┼╝ nawet nie my┼Ťli o tym aby zg┼éosi─ç mi wypadek z pomini─Öciem prze┼éo┼╝onego.

G├│ra

PostNapisane: 21 kwietnia 2017, 16:44 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

Comret napisał(a):
Cytuj:
...niezwłocznie zawiadomić przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego...

To chyba znane jest powszechnie.

Zawiadomić przełożonego.

Nie sekretark─Ö.
Nie bhpowca.
Nie koleg─Ö.
Nie kadrow─ů.
Nie sprz─ůtaczk─Ö.
Nie... nikogo innego, a przełożonego :!:

Pierwsze co robię jak pracownik próbuje mi zgłosić wypadek to pytam się przełożonego, czy takie zgłoszenie miało miejsce.

1. jeżeli tak, a przełożony nic z tym nie zrobił, to on dostaje po d...
2. je┼╝eli nie to pracownik dostaje po d... za naruszenie art 211.

Tym sposobem lekcje odrobione i nikt mi ju┼╝ nawet nie my┼Ťli o tym aby zg┼éosi─ç mi wypadek z pomini─Öciem prze┼éo┼╝onego.

I bardzo dobrze. Przełożony ma być informowany niezwłocznie. Tyle się ludkom na szkoleniach tłucze ale czasami bywa inaczej.

G├│ra

PostNapisane: 21 kwietnia 2017, 16:51 
Moderator

Comret napisał(a):
je┼╝eli nie to pracownik dostaje po d... za naruszenie art 211.

Tyle, ┼╝e - jak to zwykle bywa w naszych przepisach - art. 211 w tym akurat wzgl─Ödzie to jako┼Ť tak "niedok┼éadnie" dotyczy samego poszkodowanego..... :wink: Raczej tych, kt├│rzy wypadek widzieli (przynajmniej tak jest w┼éa┼Ťnie dziwnie sformu┼éowany) :x
Choć z drugiej strony - trudno też twierdzić, że poszkodowany nie zauważył własnego wypadku :lol:

G├│ra

PostNapisane: 21 kwietnia 2017, 19:30 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

ewania napisał(a):
Choć z drugiej strony - trudno też twierdzić, że poszkodowany nie zauważył własnego wypadku :lol:

Dawno, dawno temu, pracownik zauważył "wypadek " po roku.
Gdzie┼Ť, kiedy┼Ť, brak ┼Ťwiadk├│w - ale kwity trzeba by┼éo zrobi─ç i w┼é─ůczy─ç si─Ö po s─ůdach (nie uznali┼Ťmy tego za wypadek)

G├│ra

PostNapisane: 21 kwietnia 2017, 21:07 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 15 pa┼║dziernika 2011, 17:11
Prze┼éo┼╝ony mo┼╝e by─ç r├│wnioe┼╝ zawiadomiony przez kadr├│wk─Ö, sprz─ůtaczk─Ö, ┼Ťwiadka zdarzenia itd...Je┼╝eli oni dostali info od poszkodowanego, to nie przekazuj─ůc prze┼éo┼╝onemu si─Ö r├│wnie┼╝ nara┼╝aj─ů na niedope┼énienie obowi─ůzku ..... :idea: :lol:

G├│ra

PostNapisane: 22 kwietnia 2017, 09:48 
Moderator

"....niezwłocznie zawiadomić przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego... "
JędrekSPR napisał(a):
Prze┼éo┼╝ony mo┼╝e by─ç r├│wnioe┼╝ zawiadomiony przez kadr├│wk─Ö, sprz─ůtaczk─Ö, ┼Ťwiadka zdarzenia itd...Je┼╝eli oni dostali info od poszkodowanego

Je┼╝eli "dostali info" to czy mo┼╝emy m├│wi─ç, ┼╝e podlegaj─ů obowi─ůzkowi jw. ? :wink: Jak zwykle u nas - kontrowersyjne interpretacje s─ů mo┼╝liwe.
JędrekSPR napisał(a):
to nie przekazuj─ůc prze┼éo┼╝onemu si─Ö r├│wnie┼╝ nara┼╝aj─ů na niedope┼énienie obowi─ůzku .....

Tak. Ale - czyjego prze┼éozonego masz na my┼Ťli? Bo przepis zdaje si─Ö "ma na my┼Ťli" "swojego" prze┼éo┼╝onego :wink:
Czyli zn├│w - konia z rz─Ödem temu, kto potrafi jednoznacznie okre┼Ťli─ç, co poeta tworz─ůcy zapis chcia┼é powiedzie─ç (i po co).
Bo ja też uważam, że sens ma powiadomienie przełożonego pracownika, ktory uległ wypadkowi..
Ale sformułowanie przepisu nie jest już tak jednoznaczne... Jakiemu przełozonemu ma przekazać to info? Przełożonemu poszkodowanego czy swojemu? ;-)
C├│┼╝ - tw├│rc├│w ustaw sami wybieramy.... Mamy wi─Öc zawsze takich na jakich sobie zas┼éu┼╝yli┼Ťmy :P

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 52 ]  Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Bing [Bot] i 4 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: