Otwarte pytanie do Administratora.

Informacje o zmianach i nowych możliwościach forum. Propozycje uzupełnień i modyfikacji, sygnalizowanie problemów technicznych związanych z korzystaniem z forum.

Moderator: admin

Awatar użytkownika
Emil83
500...624 posty
500...624 posty

Otwarte pytanie do Administratora.

Post autor: Emil83 » 28 czerwca 2014, 22:59

Na forum obowiązuje regulamin, a ponieważ nie wszystko da się w nim zapisać, jego użytkownicy powinni stosować się do dobrego obyczaju hołdowania niepisanym a elementarnym zasadom przyzwoitości. Rozciąga się to również -a może nawet w pierwszej kolejności- na osoby administrujące i moderujące. To jest oczywiste i nie podlega dyskusji (przynajmniej w moim skromnym mniemaniu).

Na Forum jest kilka działów merytorycznych, techniczny i między innymi bocznica na której to jest miejsce na:
"Dyskusje na każdy temat prowadzone przez zarejestrowanych Użytkowników."

Jeszcze niedawno był na niej zamieszczony wątek, który mnie interesował:
"Żydzi. Tabu - czyżby"
Teraz go nie ma. Został usunięty. Chciałbym wiedzieć przez kogo, ale przede wszystkim dlaczego :?:
Jeżeli łamane były w nim nadmienione we wstępie zasady, to chyba jako zarejestrowany członek forum, mam prawo wiedzieć (tak samo jak wszyscy pozostali) na czym ów zobowiązujący osobę moderującą /administrująca działem do usunięcia go (wątku), problem polegał. Chciałbym to wiedzieć po to, by samemu móc dołożyć większej staranności w dobieraniu terminologii i używanym przez siebie słownictwie.

Czy osoby odpowiadające za utrzymanie porządku na Forum, mają również prawo do arbitralnego decydowania o doborze tematyki poruszanej na BOCZNICY (dopóki w sposób oczywisty nie narusza ona czyjejś czci)
:?:

Wstawiłem wątek tutaj, w dziale Organizacja Forum dlatego, że jego kontekst ściśle się z tą organizacją łączy, ponadto widzę że moderatorem jest tutaj Admin -który ufam- nie wykasuje go, tylko odpowie.
Ja, wbrew powszechnej poprawności, jako "faszysta" i społeczny śmieć, przyzwyczajam się do zamieszkiwania w odpowiednim dla mnie miejscu, zwłaszcza tutaj, na tym zacnym Forum.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Re: Otwarte pytanie do Administratora.

Post autor: ewania » 29 czerwca 2014, 00:56

Moderuję Bocznicę i wątki o tematyce rasistowskiej będę usuwała, dlatego, że - niestety - zbyt często okazuje się, że uzytkownicy forum nie znają w dyskusji umiaru, a propagowanie tresci treści tego typu niczemu nie służy (i chyba nie jest również prawnie dozwolone, ale tego akurat nie jestem pewna).
Takie jest moje zdanie.
Moderowanie forum nie jest ani moim zawodem ani pasją, robię to chętnie, ale oczywiście w duzej mierze subiektywnie, co jest zrozumiałe.
Jeśli więc ktoś chce dyskutować tutaj i rozwijać się w tematach rasistowskich, a Admin uzna, że ma to być dopuszczalne - to ja zrezygnuję z moderowania, bo będzie to w moim pojęciu złe i niewłaściwe.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Kontakt:

Post autor: admin » 29 czerwca 2014, 12:07

Zdarza się, że muszę usunąć jakiś post w dziale TEMATYCZNYM. Staram się wówczas w jakiś sposób to wyjaśnić. Jeśli post jest już cytowany przez innych Użytkowników w ramach dyskusji nie usuwam go tylko łagodzą sytuacje. To zajmuje sporo czasu - w tym sporo korespondencji prywatnej. Gdybym zaczął prowadzić negocjacje dlaczego ktoś kogoś w jakimś specjalnie założonym dla wywołania sensacji nietematycznym wątku na BOCZNICY obraził to musiałbym się zwolnic z pracy i przestać zajmować tym serwisem. Dlatego z góry przepraszam jeśli ktoś, kto założył jakiś wątek, w którym odbywa się jakaś awantura nagle nie może go znaleźć bo musiał być po prostu usunięty i nie jest możliwe tłumaczenie tego szeregu osobom, które zabrały w nim głos w dobrej wierze.

Popieram ewanię w całej rozciągłości. Dodatkowo proszę pamiętać, że jest to FORUM TEMATYCZNE i Bocznica jest tylko dodatkiem. To oznacza, że moderowanie Bocznicy jest niejako dodatkowym obowiązkiem, któremu Moderatorzy, którzy uczestniczą w Forum przede wszystkim z uwagi na tematykę BHP poświęcają swój czas niejako dodatkowo. Dlatego istnieje duże niebezpieczeństwo, że jakiś kontrowersyjny wątek na Bocznicy rozwinie się w sposób zagrażający istnieniu całego Forum. Zamiast śledzić szczegółowo Bocznicę wolę ten czas poświęcać innym działom. Osoby zainteresowane tematami prowadzącymi do starć i słownej agresji mogą takie tematy poruszać na innych przeznaczonych dla nich grupach dyskusyjnych. Tam moderatorzy nie robią nic innego tylko śledzą różne utarczki o charakterze społecznym, politycznym itd - ale do tego właśnie zostali wybrani.
Pozdrawiam
Admin

Awatar użytkownika
Emil83
500...624 posty
500...624 posty

Post autor: Emil83 » 29 czerwca 2014, 13:08

Osoby posiadające uprawnienia administracyjne na forum mają je po to, by z nich w razie potrzeby korzystać. To jest oczywiste.
Jeżeli jakiś wątek czy post w którymś z działów tematycznych nie ma z nim związku, to jest przenoszony tam gdzie winien się znajdować, ewentualnie jeśli pozbawiony jest jakiegokolwiek sensu -jest usuwany.
Natomiast w dziale bocznica powinien -uważam- obowiązywać dużo większy zakres swobody wypowiedzi. Oczywiście w tym dziale tez niezbędny jest moderator który czuwałby nad tym, by pewne granice nie były przekraczane.
Tylko czy musi się to wiązać z kasowaniem postów i wątków :?:
Czy nie wystarczyłaby blokada wątku z lapidarnym uzasadniającym ją komentarzem moderatora :?:
Wtedy nie byłoby mowy o cenzurze, każdy mógłby sam ocenić czy decyzja była słuszna, czy też nie. Wtedy też istnieje możliwość odblokowania i dalszego prowadzenia dyskusji.
Pojawia się też tutaj inny problem, związany ze swego rodzaju "zbiorową odpowiedzialnością".
Mój wątek na bocznicy pt. "Rozsądni, czy głupi?" został zablokowany -jak się domyślam- w wyniku ostrej wymiany osobistych uwag (również niestety inwektyw) pomiędzy forumowiczami (swoją drogą, w innych wątkach używane były określenia ostrzejsze, a nie zostały one zablokowane). Tylko że sam wątek choć na dalszej orbicie -to jednak łączy się z szeroko pojętą płaszczyzną prawa pracy. Czy nie ma innego sposobu zabezpieczenia rozmowy w wielu ludzi interesującym temacie, niż ostateczne jego zamknięcie :?:
Czy wystarczy żeby jakiś jeden czy nawet kilku użytkowników użyło niecenzuralnych sformułowań by "prewencyjnie" zamknąć cały wątek :?:
Czy moderator nie ma możliwości stosowania bardziej spersonalizowanych metod oddziaływania :?:

I jeszcze pytanie do Ewanii.
Gdyby tytuł wątku brzmiał nie:
"Żydzi. Tabu - czyżby"
ale
"Syryjczycy. Tabu - czyżby"
to również zostałby on usunięty :?:

Chciałbym przy okazji uprzejmie zwrócić uwagę na to, że Syryjczycy (Arabowie) nalezą do tej samej (semickiej) grupy ludów, co Żydzi.
Wszyscy oni klasyfikowani są do rasy białej człowieka, tak jak Polacy, Hiszpanie, Rosjanie itd... -to tak dla przypomnienia, zważywszy na zauważalne braki moderatora w zakresie o którym pisze (zagadnień rasowych).
Ja, wbrew powszechnej poprawności, jako "faszysta" i społeczny śmieć, przyzwyczajam się do zamieszkiwania w odpowiednim dla mnie miejscu, zwłaszcza tutaj, na tym zacnym Forum.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Kontakt:

Post autor: admin » 29 czerwca 2014, 17:34

Emil83 pisze:Osoby posiadające uprawnienia administracyjne na forum mają je po to, by z nich w razie potrzeby korzystać. To jest oczywiste.
Jeżeli jakiś wątek czy post w którymś z działów tematycznych nie ma z nim związku, to jest przenoszony tam gdzie winien się znajdować, ewentualnie jeśli pozbawiony jest jakiegokolwiek sensu -jest usuwany.
Tu się zgadzamy :) .
Emil83 pisze:Natomiast w dziale bocznica powinien -uważam- obowiązywać dużo większy zakres swobody wypowiedzi. Oczywiście w tym dziale tez niezbędny jest moderator który czuwałby nad tym, by pewne granice nie były przekraczane.
Tylko czy musi się to wiązać z kasowaniem postów i wątków :?:
Czy nie wystarczyłaby blokada wątku z lapidarnym uzasadniającym ją komentarzem moderatora :?:
Wtedy nie byłoby mowy o cenzurze, każdy mógłby sam ocenić czy decyzja była słuszna, czy też nie. Wtedy też istnieje możliwość odblokowania i dalszego prowadzenia dyskusji.
I obowiązuje tutaj większy zakres swobody. Gdyby tak nie było i obowiązywały surowsze zasady z działów tematycznych to połowę mieszczących się tu wypowiedzi trzeba by natychmiast usunąć :? .
Emil83 pisze:Pojawia się też tutaj inny problem, związany ze swego rodzaju "zbiorową odpowiedzialnością".
Mój wątek na bocznicy pt. "Rozsądni, czy głupi?" został zablokowany -jak się domyślam- w wyniku ostrej wymiany osobistych uwag (również niestety inwektyw) pomiędzy forumowiczami (swoją drogą, w innych wątkach używane były określenia ostrzejsze, a nie zostały one zablokowane). Tylko że sam wątek choć na dalszej orbicie -to jednak łączy się z szeroko pojętą płaszczyzną prawa pracy.
Sam zauważyłeś, że wątek zawierał osobiste inwektywy. Nadawał się więc do usunięcia niezależnie od tego, czy był powiązany z prawem pracy. To, że nie dostrzegłem konieczności zamknięcia innych wątków podobnego typu, nie jest argumentem, że wszystkie tego typu dyskusje powinienem pozostawić. Co do "odpowiedzialności zbiorowej" - sam dałeś sobie odpowiedź umieszczając to określenie wewnątrz znaków "". Przy okazji, nie zauważyłem abyś, jako inicjator wspomnianego wątku wykazał jakąkolwiek inicjatywę tonującą wypowiedzi :cry: . Gdybyś poświęcił na to trochę czasu być może wątek nie zostałby zamkniety :wink: .
Emil83 pisze:Czy nie ma innego sposobu zabezpieczenia rozmowy w wielu ludzi interesującym temacie, niż ostateczne jego zamknięcie :?:
Jest. Tak jak napisałem. Rozwiązaniem jest przeniesienie czasu związanego z moderacją w działach merytorycznych na moderacje w dziale pobocznym. Istnieje oczywiście jeszcze inne rozwiązanie - praca od podstaw i uczenie od dziecka nas wszystkich prowadzenia dyskusji na poziomie.
Emil83 pisze:Czy wystarczy żeby jakiś jeden czy nawet kilku użytkowników użyło niecenzuralnych sformułowań by "prewencyjnie" zamknąć cały wątek :?:
Czy moderator nie ma możliwości stosowania bardziej spersonalizowanych metod oddziaływania :?:
Patrz wyżej. Można oczywiście prowadzić "długie polaków rozmowy" skłaniające zacietrzewionych Użytkowników do porzucenia aktywności w określonym wątku. Tylko, jak wspomniałem nie mam na to czasu.
Emil83 pisze:I jeszcze pytanie do Ewanii.
Gdyby tytuł wątku brzmiał nie:
"Żydzi. Tabu - czyżby"
ale
"Syryjczycy. Tabu - czyżby"
to również zostałby on usunięty :?:

Chciałbym przy okazji uprzejmie zwrócić uwagę na to, że Syryjczycy (Arabowie) nalezą do tej samej (semickiej) grupy ludów, co Żydzi.
Wszyscy oni klasyfikowani są do rasy białej człowieka, tak jak Polacy, Hiszpanie, Rosjanie itd... -to tak dla przypomnienia, zważywszy na zauważalne braki moderatora w zakresie o którym pisze (zagadnień rasowych).
Obawiam się, że to jakaś forma obsesji dotyczącej kwestii rasowych. Ja nie mam z tym problemu. Przejawia się to u mnie głównie brakiem zainteresowania wypowiedziami w kwestiach rasowych i tym samym dużym niebezpieczeństwem, że nie zaglądanie do wątków poświęconych kwestiom rasowym skończy się przegapieniem jakiejś awantury, która tam powstanie. I w konsekwencji wszyscy będą mieli do mnie pretensje, a nie do założyciela wątku.

Na zakończenie podkreślam, że moderowanie jest subiektywne i oczywiście zdarza mi się bezpowrotnie skasować jakiś post lub cały wątek. Proszę o wyrozumiałość w takich sytuacjach :) .
Pozdrawiam
Admin

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 30 czerwca 2014, 09:16

Emil, daj luzu. Mi też o żydach się nie podobało i wyraziłem to w sowim komentarzu. Zgadzam się w pełni z tym, co Ewania pisze (i nawet obstawiłem, że to ona usunęła :mrgreen: ), lecz taka prośba do Ewani - jeżeli usuniesz jakiś temat, to poinformuj autora o tym fakcie i o tym, że nie będziesz tolerowała takich wpisów. Na innych forach autor takiego tematu lub rasistowskiego wpisu (no, chyba że jest to forum rasistowskie, ale na taką patologię nie wchodzę) dostał by bana na tydzień lub dwa, a jak by się powtórzyło, to wywalają z grona użytkowników forum i z IP danego komputera więcej się nie zarejestruje.
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Kontakt:

Post autor: admin » 30 czerwca 2014, 15:05

Aby posty (nie wszystkie) nie znikały bezpowrotnie i nie powodowały powstawania teorii spiskowych utworzyłem "STREFĘ WSTYDU", czyli dział o nazwie Kosz na śmieci. Niestety są już tam pierwsi skazańcy :oops: :oops: :oops: . Myślę, że to zamyka temat kasowania "pseudowypowiedzi".
Pozdrawiam
Admin

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 30 czerwca 2014, 18:06

wojtek.d pisze: taka prośba do Ewani - jeżeli usuniesz jakiś temat, to poinformuj autora o tym fakcie
Przy poprzedniej wersji forum była (i na "żółtym" forum też) po usunięciu postu przez moderatora pokazywało sie okienko: "powód usunięcia", którą to informacje otrzymywał autor postu. Teraz w tej wersji naszego forum tego nie ma, po prostu usuwa sie post i tyle.
Nie mam czasu na pisanie PW do autora postu i rozpoczynanie korespondencji (bo na pewno tym by sie takie PW skonczyło), poza tym - co tu było do wyjasniania w kwestii powodu usunięcia?
Sądzę, że autor postu jest dorosły i może się domyślać z baaaardzo dużą dozą prawdopodobieństwa, powodu usunięcia jego postu.
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
Rov
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Rov » 30 czerwca 2014, 19:20

Tak, domyślam się jaki jest powód usunięcia mojego postu.
By uczynić z ludzi niewolników, należy im wmówić, że wszystkie problemy, to problemy społeczne. Nicolás Gómez Dávila

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 30 czerwca 2014, 19:51

W tym przypadku akurat nie musisz się domyślać - napisałam wprost, że posty o tematyce rasistowskiej będę usuwała.
(Antoni Słonimski)

tosca
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: tosca » 30 czerwca 2014, 21:22

A ja?! Przecież zrobiłem tylko literówkęęęę... Nie chcę być w strefie wstyduuuu...

Awatar użytkownika
Emil83
500...624 posty
500...624 posty

Post autor: Emil83 » 30 czerwca 2014, 21:54

admin pisze:Obawiam się, że to jakaś forma obsesji dotyczącej kwestii rasowych.
Zgadzam się tutaj całkowicie. Gorzej jednak, jeśli te obsesje obejmują moderatora...
Żydzi należą do tej samej co Polacy rasy. Więc w tym przypadku moderator mógłby -jeśli już- sugerować problem pewnego rodzaju ukierunkowanej ksenofobii, ale na pewno nie rasizmu.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 30 czerwca 2014, 23:17

Poczytaj..... poszerz horyzonty.... To się w życiu przydaje, serio.
Gdybyś troche poczytał, wiedziałbys, że dyskryminacja rasowa niekoniecznie związana musi byc z "rasą" w pojęciu o jakim Ty piszesz.
Ot, chocby poczytaj co piszą w tej, która jest "pod ręką", choc nie do końca szanowana :P - czyli w Wikipedii.... http://pl.wikipedia.org/wiki/Rasizm

"termin "dyskryminacja rasowa" oznacza rozróżnianie, wykluczanie, restrykcje lub preferencje na podstawie rasy, koloru, urodzenia, albo narodowego lub etnicznego pochodzenia, które maja na celu lub powodują niweczenie, umniejszanie uznania, cieszenia się lub wykonywania, na równych zasadach, praw ludzkich i podstawowych wolności w polityce, ekonomii, w sferze socjalnej, kulturalnej, lub jakiejkolwiek innej dziedzinie życia publicznego"

PS.
I nie wiem, czy zauważyłeś, ale jesteś dość bezczelny przypisując mi swoje obsesje.....
:evil:
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Kontakt:

Post autor: admin » 1 lipca 2014, 06:59

tosca pisze:A ja?! Przecież zrobiłem tylko literówkęęęę... Nie chcę być w strefie wstyduuuu...
A więc nie trzeba było jej robić :wink:

A teraz parę uwag natury ogólnej.
To co jest naruszeniem dóbr osób biorących udział w dyskusji lub osób trzecich, które nie mogą się nawet bronić jest oczywiście trudną sprawą do oceny. Z pewnością przenoszenie niektórych postów do Kosza będzie budziło bardziej lub mniej uzasadnione wątpliwości - niech ta krytyka spadnie na moje barki. Mam jednak sporą praktykę w prowadzeniu tego Forum i przysłowiowe "rżnięcie głupa" :wink: nie wpływało i nie będzie wpływać na moje decyzje jako moderatora. Nie mam w tym zakresie poczucia humoru :evil: . Aby uniknąć przenosin do Kosza najlepiej brać udział głównie w dyskusjach merytorycznych. Na Bocznicy oczywiście też można spokojnie dyskutować zachowując zasady dobrego smaku i kultury - co zdecydowana większość Użytkowników robi z powodzeniem od lat :) .

BTW: Kosz, który nawet początkowo chciałem nazwać "Ściekiem" - i taka nazwa chyba bardziej by pasowała - jest rzeczywiście miejscem, którym Użytkownicy Forum, których posty tam się znalazły nie powinni się chwalić. Dodatkowo zbyt aktywna "działalność" w Koszu będzie skutkowała najpierw blokadą a potem usunięciem konta :evil: .
Pozdrawiam
Admin

tosca
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: tosca » 1 lipca 2014, 07:13

A ja myślałem, że moja "BHP arena" to hardkorowy pomysł. Admin to geniusz zła.
Obrazek

ODPOWIEDZ