Dostosowanie maszyny/urządzenia własnej produkcji do zasadniczych wymagań bhp

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Dostosowanie maszyny/urządzenia własnej produkcji do zasadniczych wymagań bhp

Post autor: julijka2 » 4 stycznia 2018, 11:16

Panowie u mnie w pracy stworzyli dwie maszyny. Oczywiście jest to na zasadzie, tu wzięli obudowę, tu silnik, tu coś tam, ładnie poskładali, działa. Są nawet obudowy zrobione.
i zapomnieli mi powiedzieć, że stworzyli maszynę.

Czytam o dostosowaniu tego tworu do minimalnych wymogów dla maszyn i mam problem, część opisów mogę zrobić - a raczej ci panowie, ale rysunki i schematy, określenie parametrów, trochę to (jak dla osoby, która tego nei robiła) skomplikowane.

pytanie: komu mogę zlecić dostosowywanie maszyny do wymogów? iść do UTD?
dużo to będzie kosztować?

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: Dostosowanie maszyny/urządzenia własnej produkcji do zasadniczych wymagań bhp

Post autor: Andrzej J.S » 4 stycznia 2018, 12:55

Dokumentację maszyny / samoróbki tworzy jej konstruktor, a nie behapowiec.

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: Dostosowanie maszyny/urządzenia własnej produkcji do zasadniczych wymagań bhp

Post autor: julijka2 » 4 stycznia 2018, 13:23

panowie, którzy to stworzyli powiedzieli, że nie potrafią sprostać wymogom rozporządzenia
i nie potrafią zrobić dokumentacji

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 4 stycznia 2018, 14:58

julijka2 pisze:
4 stycznia 2018, 13:23
panowie, którzy to stworzyli powiedzieli, że nie potrafią sprostać wymogom rozporządzenia
i nie potrafią zrobić dokumentacji
:shock:
W związku z tym, takiego urządzenia nie można dopuścić do użytku :!:

Wytłumacz im, ze w przypadku zaistnienia wypadku przy pracy z przyczyn wynikających z konstrukcji maszyny poniosą tego konsekwencje, a w przypadku wypadku ciężkiego, śmiertelnego czy zbiorowego - prokurator.

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 4 stycznia 2018, 15:03

Andrzej J.S pisze:
4 stycznia 2018, 14:58
Wytłumacz im, ze w przypadku zaistnienia wypadku przy pracy z przyczyn wynikających z konstrukcji maszyny poniosą tego konsekwencje, a w przypadku wypadku ciężkiego, śmiertelnego czy zbiorowego - prokurator.
dlatego pytam, kto może zrobić taką dokumentacje?
kto może pomóc?
wiadomo, że będą przy robieniu tej dokumentacji

Kuter
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Kuter » 4 stycznia 2018, 15:35

pytanie: komu mogę zlecić dostosowywanie maszyny do wymogów? iść do UTD?
UDT nie ma nic do rzeczy.

Są firmy które robią taką dokumentacje. Z mojej perspektywy jest to wyrzucanie kasy w błoto bo dokumentacja to bardzo prosta sprawa, jeżeli maszyna nie jest szczególnie skomplikowana i nie zahacza np. o ATEX 0 / 1 / 20 / 21 , lub o inne dyrektywy (zwłaszcza dźwigowa, windowa, ROPS) niż DM, LVD, EMC.
Dokumentację maszyny / samoróbki tworzy jej konstruktor, a nie behapowiec.
1. jeżeli coś jest robione służbowo to jest to maszyna. "Samoróbka" to jak ktoś prywatnie sobie złoży.
2. Dokumentacje tworzy osoba wyznaczona.
dlatego pytam, kto może zrobić taką dokumentacje?
kto może pomóc?
wiadomo, że będą przy robieniu tej dokumentacji
Dokumentacje może zrobić wyznaczona osoba. Możesz to być ty. Pomóc mogą firmy które się w tym specjalizują koszt to kilka tysięcy, zależy ile będziesz miała, ALE jak już wspomniałem gra nie warta świeczki.

Weź dyrektywę maszynową (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 42&from=PL), załącznik 1 i lecisz z koksem (warto przeczytać całość).

Tutaj masz formę której ja się trzymam: https://www.automatyka.siemens.pl/docs/ ... ryzyka.pdf

W praktyce wygląda to tak, że robisz ocenę ryzyka (mogę Ci podesłać wzór) w tą iteracje która jest w dyrektywie się nie baw, zrób tylko finalną (nikt tego NIGDY nie sprawdzi, w przypadku odpukać wypadku śmiertelnego prokurator daje X tygodnii na dosłanie tej dokumentacji - UWAGA! NIE INSTRUKCJI OBSŁUGI TA MA BYĆ OD RAZU!!!!), z ryzyka Ci wyjdzie czy zrobili wszystko co mogli żeby było bezpiecznie.

Zrób wymogi zasadnicze (DM, załącznik pierwszy, punkty 1.0.0 do 6.5), czyli sprawdź czy maszyna je spełnia.

Wystaw deklarację (robi to osoba wpisana do KRS / prokurent), daj do zrobienia odpowiednią naklejkę / tabliczkę.

Jak będziesz miała problem daj znać na PW, pomogę bo mam z tym duży kontakt.

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 5 stycznia 2018, 10:23

Kuter, dziękuję za pomoc :)
dokończę to co mam w trakcie i odezwę się na priv za kilka dni :)

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 9 stycznia 2018, 09:18

powoli "julijka2", powoli.
"Kuter" jest zbyt szybki.
1. [jeżeli coś jest robione służbowo to jest to maszyna] NIEKONIECZNIE - należy to "coś" zdefiniować, zgodnie z pojęciami zamieszczonymi na początku MD.
2. [Dokumentację tworzy osoba wyznaczona] Nie - wyznaczona, ale osoba, która ma pojęcie o tym, co czyni.
Dlatego należy, po zdefiniowaniu wyrobu, zapoznać się dokładnie z wymaganiami MD, LVD oraz EMC.
Zajrzyj, aby mieć pojęcie, do PN-EN 12100 (TO WAŻNE!).
3. [Pomóc mogą firmy które się w tym specjalizują koszt to kilka tysięcy, zależy ile będziesz miała, ALE jak już wspomniałem gra nie warta świeczki.] Gra warta świeczki. Jeżeli nie masz odpowiedniego zasobu wiedzy, nie znasz dyrektyw, czy też norm, nie otrzymałaś od "samorobów" jakiejkolwiek dokumentacji, ... nie bierz się sama za to.
Bo nie chodzi tutaj o: [w przypadku odpukać wypadku śmiertelnego prokurator daje X tygodni na dosłanie tej dokumentacji ...], ale o BEZPIECZEŃSTWO PRACOWNIKÓW. "Kuter" nie rozumuje jak BHP, lecz jak nieudaczny pracodawca.
"Dla tego, kto nie wie, do jakiego dotrzeć portu, nie ma sprzyjającego wiatru"
Taaak ...

Kuter
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Kuter » 10 stycznia 2018, 10:17

Pozwole sobie pocisnąć po Tobie, skoro ciskasz po mnie.
1. [jeżeli coś jest robione służbowo to jest to maszyna] NIEKONIECZNIE - należy to "coś" zdefiniować, zgodnie z pojęciami zamieszczonymi na początku MD.
Panowie u mnie w pracy stworzyli dwie maszyny. Oczywiście jest to na zasadzie, tu wzięli obudowę, tu silnik, tu coś tam, ładnie poskładali, działa. Są nawet obudowy zrobione.
i zapomnieli mi powiedzieć, że stworzyli maszynę.
Koleżanka napisała co wyżej w związku z tym jest to maszyna. Czytałeś to w ogóle?
2. [Dokumentację tworzy osoba wyznaczona] Nie - wyznaczona, ale osoba, która ma pojęcie o tym, co czyni.
Dlatego należy, po zdefiniowaniu wyrobu, zapoznać się dokładnie z wymaganiami MD, LVD oraz EMC.
Zajrzyj, aby mieć pojęcie, do PN-EN 12100 (TO WAŻNE!).
Dodaj że musi być piśmienna i umieć czytać. Chyba jasne, że musi mieć jakiekolwiek pojęcie. Zresztą pisałem o tym wyżej.
3. [Pomóc mogą firmy które się w tym specjalizują koszt to kilka tysięcy, zależy ile będziesz miała, ALE jak już wspomniałem gra nie warta świeczki.] Gra warta świeczki. Jeżeli nie masz odpowiedniego zasobu wiedzy, nie znasz dyrektyw, czy też norm, nie otrzymałaś od "samorobów" jakiejkolwiek dokumentacji, ... nie bierz się sama za to.
Bo nie chodzi tutaj o: [w przypadku odpukać wypadku śmiertelnego prokurator daje X tygodni na dosłanie tej dokumentacji ...], ale o BEZPIECZEŃSTWO PRACOWNIKÓW. "Kuter" nie rozumuje jak BHP, lecz jak nieudaczny pracodawca.
No i tu mnie wk*yłeś. "Kuter" rozumuje jak ktoś kto nie lubi przepierdalać kasę na kogoś kto zrobi to na odpał, a odpowiedzialność i tak weźmiesz Ty (tzn. pracodawca) - bo tak te firmy działają. Oczywiście nie wiedziałeś bo rozumujesz jak typowy "teczkowiec", co to szuka na kogo zrzucić robotę.

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 11 stycznia 2018, 12:06

KUTER - niepotrzebnie się ...
Od lat 14-tu "robię" w maszynach, MW oraz ZW, i nie tylko. Wiem więc o czym piszę.
Ponadto - swoich uwag nie kierowałem do Ciebie - nie czytaj więc cudzej korespondencji.
Ze specjalnymi pozdrowieniami, dla Ciebie, Kuter. :)
Taaak ...

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 11 stycznia 2018, 12:12

1. A tak naprawdę - o co Tobie chodzi z tymi "teczkowcami" chodzi? Nieważne, czy ktoś jest teczkowcem, czy nie, ale CZY DOBRZE I SUMIENNIE WYKONUJE SWOJĄ PRACĘ.
2. Jestem BHP-owcem z praktyką od 1986r., a nie pracodawcą.
3. Nie jestem też teczkowcem.
4. Na nikogo nie zrzucam "roboty" tylko sam ją sumiennie wykonuję.

Właściwie, sądząc po tonie Twojej wypowiedzi - nie wiem, czego szukasz na tym forum?
Z serdecznymi pozdrowieniami. :)
Taaak ...

Kuter
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Kuter » 11 stycznia 2018, 13:19

Jak ktoś mnie, niezależnie od tego do kogo te słowa kieruje, nazywa "nieudacznym" pracodawcą (którym nie jestem) to muszę zareagować. Tym bardziej, że "prywatną korespondencje" to masz jak sobie wyślesz SMSem, mailem albo listem. Tutaj masz publiczne wiadomości.

Polecam nie oceniać innych po tym, że stara się pomóc w PROSTEJ czynności.

Również pozdrawiam cieplutko.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 12 stycznia 2018, 09:07

Panowie
Tego typu korespondencję wymieniajcie sobie na "priv".

ODPOWIEDZ