Wykonywane prace przez podległych pracowników fizycznych

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Mechanik_30
2 posty
2 posty

Wykonywane prace przez podległych pracowników fizycznych

Post autor: Mechanik_30 » 26 grudnia 2017, 15:43

Witam,

Chciałbym zwrócić się do Was, Drodzy użytkownicy o pomoc. Moja sprawa wiąże się z BHP oraz z ludźmi, których jestem bezpośrednim przełożonym po zmianie stanowiska pracy. Pracuję na stanowisku Mistrza. Mam pod sobą 8 ludzi. Pracujemy na obiektach ściekowych. Głównie utrzymanie ruchu: naprawy pomp, krat, mieszadeł, urządzeń w zbiornikach osadowych, naprawy osadników wstępnych i wtórnych.
Jako bezpośredni przełożony odpowiadam za nich oraz jestem zobowiązany do zagwarantowania im odpowiednich uprawnień, badań dopuszczających ich do wykonywanej pracy oraz oprzyrządowania i środków ochrony osobistej. Mam kilka niewiadomych, co z kolei chcę uporządkować, gdyż nie daje mi to spokoju. Nie wyobrażam sobie pracy na tym stanowisku bez uzupełnienia braków, które obecnie są.
Moje pytanie dotyczy prac związanych poniżej 3 metrów oraz prac w zbiornikach otwartych i zamkniętych.
W firmie nie ma jasnych wytycznych, co do sposobu wykonywania prac związanych z naprawami niektórych obiektów. Podaję przykład:
Osadnik wstępny. Zbiornik betonowy, o długości 50 metrów, szerokości 10 metrów, głębokości 5 metrów, nakryty pokrywami z tworzywa sztucznego (hermetyzacja). W jego początkowej części w płytach są dwa włazy umożliwiające zejście na dno zbiornika. W końcowej części jest jeden właz. Aby wykonać jakiekolwiek prace naprawcze trzeba zejść na samo dno po drabinie. Zbiornik przed wykonaniem prac jest opróżniony ze ścieku, przemyty wodą oraz wietrzony kilkanaście godzin (czasami trwa to kilka dni). Oczywiście przed wykonaniem prac naprawczych spuszczony na lince zostaje miernik obecności gazu: CO2, H2S, CO, CH4 aby potwierdzić brak niebezpiecznych składników w powietrzu. Pracownik, wykonujący prace na dnie osadnika ma przez cały czas do ubrania przyczepiony miernik indywidualny. Pytanie jest takie:
- jak ustalić odpowiednią liczbę pracowników aby wykonywać prace bezpiecznie i zgodnie z BHP? Mając dwóch w dole, wg teorii powinienem mieć cztery osoby u góry gotowe wyciągnąć któregoś w momencie, kiedy zasłabnie lub nie będzie mógł wyjść o własnych siłach. Z punktu widzenia pracodawcy jest to na pewno kosztowne ponieważ pracę wykonuje 2 ludzi a pozostała czwórka "asekuruje". Nie da się tego jednak zrobić ponieważ musieliby być cały czas upięci na lince a linka musiałaby mieć około 50-60 metrów długości. Poza tym, byłoby to uciążliwe. Czy instrukcje wykonywania prac w danym obiekcie powinienem otrzymać od właściciela obiektu? Tzn. osoby odpowiedzialnej za jego stan? Mam tutaj na myśli osobę, która jest potocznie mówiąc "właścicielem" wszystkich obiektów w oczyszczalni.
Jako przełożony informuje pracowników przed przystąpieniem do prac o zagrożeniach jakie moga wystąpić przy pracy z osadnikiem:
- występowanie gazów niebezpiecznych CH4, CO2, H2S, trzeba mieć przy sobie miernik obecności gazu
- o obowiązku stosowania szelek, linek i asekuracji przy schodzeniu do zbiornika,
- o obowiązku ochrony dróg oddechowych (stosowanie masek chroniących drogi oddechowe)
- o obowiązku posiadania zdolności do pracy poniżej 3m
Wątpliwość mam, iż mogę coś przeoczyć (np. będzie potrzebny kask lub kamizelka a ja o tym zapomniałem powiedzieć) i w razie nieszczęśliwego wypadku to ja poniosę jego konsekwencje, że o czymś nie powiedziałem. Chciałbym mieć taką podkładkę, którą przedstawiam pracownikom na początku prac informującą o zagrożeniach, sposobie wykonania prac (którą podpiszą) abym miał pewność, że w razie jakiegokolwiek potknięcia, wypadku przy pracy ja mam ręce czyste, ponieważ wszystko co było możliwe zrobiłem a pracownicy podpisując papier zobowiązali się do wykonywania prac zgodnie z BHP i znali zagrożenia mogące wystąpić podczas pracy.
Pracownicy posiadają badania energetyczne dla grupy I, II, III (SEP) wytypowane na podstawie występujących urządzeń w miejscu pracy.

Z góry dziękuję za informacje, jakie mnie Państwo udzielicie.
Dziękuję także za poświęcony czas.

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Re: Wykonywane prace przez podległych pracowników fizycznych

Post autor: wino2 » 26 grudnia 2017, 22:47

To są prace szczególnie niebezpieczne i należy sięgnąć do ogólnych przepisów bhp jakie wymagania należy spełnić. A jak chcesz ewakuować pracownika w razie Wu? Linka i ciągniemy gościa do góry?. To są naprrawdę powane sprawy i tzreba tu wg stworzyć procedurę bezpiecznehj pracy zatwierdzoną przez pracodawcę. Nie wystarczy wymagać żeby pracownicy pracowali bezpiecznie. Topracodawca ma tą pracę bezpiecznie zorganizoać i dać na to tyle kasy ile to będzie wymagało, łącznie z zatrudnieniem odpowiedniejilości pracowników.
"Cały dobrobyt pochodzi z ryzyka, a nie bezpieczeństwa" J.Korwin-Mikke

Kuter
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Kuter » 27 grudnia 2017, 09:16

Zacznij od strony 11629:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 031650.pdf

Tutaj masz ogólne przepisy dotyczące tej pracy niebezpiecznej i ich zasad.
- jak ustalić odpowiednią liczbę pracowników aby wykonywać prace bezpiecznie i zgodnie z BHP? Mając dwóch w dole, wg teorii powinienem mieć cztery osoby u góry gotowe wyciągnąć któregoś w momencie, kiedy zasłabnie lub nie będzie mógł wyjść o własnych siłach.

Wg. przepisów potrzebujesz 1 asekurującego na 1 pracującego.
Nie da się tego jednak zrobić ponieważ musieliby być cały czas upięci na lince a linka musiałaby mieć około 50-60 metrów długości. Poza tym, byłoby to uciążliwe.
BHP nigdy nie sprawiało że praca jest wygodniejsza... Niestety nie powiem Ci jak masz zarządzić asekuracje bo nie jestem w stanie tego zrobić (brak wiedzy).
Czy instrukcje wykonywania prac w danym obiekcie powinienem otrzymać od właściciela obiektu? Tzn. osoby odpowiedzialnej za jego stan? Mam tutaj na myśli osobę, która jest potocznie mówiąc "właścicielem" wszystkich obiektów w oczyszczalni.
Instrukcje swoim pracownikom powinieneś przekazać Ty. Możesz zwrócić się do właściciela obiektu o informacje techniczne, pomiary itd, ale to ty odpowiadasz za swoich pracowników. Tak na prawdę jest to zależne od tego jak jest podpisana umowa między "nimi" a Twoją firmą. Prawdopodobnie jest to tylko "zlecenie" czyszczenia / konserwacji (czy co tam robicie), więc on "nic nie musi".
Wątpliwość mam, iż mogę coś przeoczyć (np. będzie potrzebny kask lub kamizelka a ja o tym zapomniałem powiedzieć) i w razie nieszczęśliwego wypadku to ja poniosę jego konsekwencje, że o czymś nie powiedziałem.

Tak niestety będzie... Żeby Cie pocieszyć to zdarzają się wypadki i jeżeli masz dobre papiery, starasz się "zapewnić dobrą organizację pracy" i dbasz o brak "uchybień" (np. krzycząc na pracowników jak nie ubiorą kasku / maski itd.) to na 99% nic CI nie grozi (od strony karnej).

Ja tak mam zrobione - przygotowany formularz pracy szczególnie niebezpiecznej, gdzie wszystkie informacje są zapisane (zakreślone- np. ile potrzeba gaśnic, jakie gaśnice, kto kontroluje, kto przygotowuje stanowisko itd.), są opisane zadania (kto co robi i za co odpowiada). Jest informacja że jeżeli uważają że są niewystarczające ŚOI lub zła organizacja to mogą odmówić pracy (z odpowiednim paragrafem).

U Ciebie zrobiłbym podobnie - na karcie przewidziałbym miejsce na wszystkie pomiary CH4, CO2 (...), zrobił sobie ściągę (z odniesieniem do przepisów) co robić jak jest co - np. <18% O2 obowiązek noszenia takiego i takiego aparatu tlenowego. Ryzyko że coś spadnie na łeb - kask. itd.
Chciałbym mieć taką podkładkę, którą przedstawiam pracownikom na początku prac informującą o zagrożeniach, sposobie wykonania prac (którą podpiszą) abym miał pewność, że w razie jakiegokolwiek potknięcia, wypadku przy pracy ja mam ręce czyste, ponieważ wszystko co było możliwe zrobiłem a pracownicy podpisując papier zobowiązali się do wykonywania prac zgodnie z BHP i znali zagrożenia mogące wystąpić podczas pracy.
Pracownicy posiadają badania energetyczne dla grupy I, II, III (SEP) wytypowane na podstawie występujących urządzeń w miejscu pracy.
To również zawarłbym na tej karcie - pracownik taki i taki ma wykonywać prace przy urządzeniu energetycznym II, posiadam aktualne badania SEP (podpis).

Mogę podesłać moją kartę jak chciałbyś zobaczyć.

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 28 grudnia 2017, 18:09

Mechanik_30
2 posty
2 posty

Post autor: Mechanik_30 » 2 stycznia 2018, 21:01

Bardzo dziękuję każdemu za udział w temacie.
Kuter - prośba o przesłanie Twojej karty. Z góry dziękuję.

W chwili obecnej jestem na etapie uporządkowania tych wszystkich zaniedbań. Na początek zrobiłem:
- wszystkie instrukcje stanowiskowe: prace przy wiertarce, frezarce, narzędziami ręcznymi itp. zakupuję i rozwieszę po warsztacie. Do tego te same, wydrukowałem i zostawiam na warsztacie w segregatorze. Od każdego pracownika wymagam przeczytania i podpisania zaznajomienia się z tym.
- wydrukowałem i dałem do lektury dwa dzienniki ustaw, które dotyczą prac na obiektach ściekowych,
- doprosiłem się o Instrukcję BHP całego obiektu. To również dam do lektury i będę wymagał zaznajomienia się z tym jak poprzednio. Są tutaj opisane zagrożenia występujące w danych obiektach, jak im zapobiegać, co trzeba mieć aby pracować.

Wiem, że to nie jest na pewno wystarczające, ale chcę zbierać jak najwięcej kwitów, które pozwolą w jakikolwiek sposób poinformować pracowników o zagrożeniach występujących podczas prac.

Co do prac w zbiornikach zamkniętych i prac, które uważane są za szczególnie niebezpieczne (mam wykaz) będą wykonywane na pisemne polecenie. W tym poleceniu chcę opracować niezbędny sprzęt BHP oraz ilość ludzi jaka ma przystąpić do pracy.

Czy wg Was, w taki sposób będzie dobrze, tzn. Może jaśniej. Pracownicy, którzy idą do wykonania prac przed dostają:

- pisemne polecenie wykonania pracy niebezpiecznej (np. wejście do zbiornika przez jeden z dwóch włazów u góry po drabinie),
- niezbędny sprzęt BHP w celu wykonania prac (miernik gazu, szelki, amrotyzator, linka z hakiem, drabina),
- dwie osoby na górze, asekurujące, będące w kontakcie z dwiema osobami pracującymi na dole,
- system łączności (krótkofalówki, telefon).
- opisany sposób ewakuacji (będzie to na pewno najcięższy warunek do opracowania)

Nie wyobrażam sobie jednak szybkiej ewakuacji ze zbiornika - np. dwóch pracowników. Zbiornik wysoki na 8 metrów. Zejście do zbiornika po drabinie. Czy macie jakieś doświadczenie w jaki sposób można szybko ewakuować stamtąd człowieka?

No i jeszcze jedno pytanie które mnie nurtuje:
- Czy może być np: jedna osoba w dole i jedna na górze? Lub dwie osoby na dole a dwie u góry? Czy zawsze na jednego na dole przypada dwóch u góry?

Dziękuję raz jeszcze za poświęcony przez Was czas.

Kuter
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Kuter » 3 stycznia 2018, 09:08

Czy wg Was, w taki sposób będzie dobrze, tzn. Może jaśniej. Pracownicy, którzy idą do wykonania prac przed dostają:

- pisemne polecenie wykonania pracy niebezpiecznej (np. wejście do zbiornika przez jeden z dwóch włazów u góry po drabinie),
- niezbędny sprzęt BHP w celu wykonania prac (miernik gazu, szelki, amrotyzator, linka z hakiem, drabina),
- dwie osoby na górze, asekurujące, będące w kontakcie z dwiema osobami pracującymi na dole,
- system łączności (krótkofalówki, telefon).
- opisany sposób ewakuacji (będzie to na pewno najcięższy warunek do opracowania)
Pamiętaj, żeby się nie zagnać w kozi róg. Pamiętaj, że masz to zrobić tak dobrze jak się da, ale z drugiej strony nie ma co przesadzać. Brak papierów = źle, nadmiar papierów = źle. Pisemne polecenie wykonania takiej pracy gdzie zbierasz podpisy że był przeszkolony, wyposażony w sprzęt, np. sprawdził sprzęt, że zdaje sobie sprawę że może odmówić pracę jeżeli coś jest nie tak jak najbardziej ok.
Nie wyobrażam sobie jednak szybkiej ewakuacji ze zbiornika - np. dwóch pracowników. Zbiornik wysoki na 8 metrów. Zejście do zbiornika po drabinie. Czy macie jakieś doświadczenie w jaki sposób można szybko ewakuować stamtąd człowieka?
Przykro mi, ale nie.
No i jeszcze jedno pytanie które mnie nurtuje:
- Czy może być np: jedna osoba w dole i jedna na górze? Lub dwie osoby na dole a dwie u góry? Czy zawsze na jednego na dole przypada dwóch u góry?
Tutaj Ci nie pomogę. To co możesz zrobić to "próbę". Poproś pracownika żeby symulował wypadek / zasłabnięcie i zobacz czy dacie radę go ewakuować...

Formularz załączam, zaznaczam że u mnie są robione pierdoły (prace pożarowo-niebezpieczne), wysokość, albo praca z żrącymi substancjami. Zbiorniki są generalnie najbardziej przesrane...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 3 stycznia 2018, 19:13

Co do ewakuacji musisz skontaktować się z dystrybutorem przykładowego urządzenia ratowniczo-ewakuacyjnego. Nawet nie myśl że człowieka ważacego dajmy na to 90 kg wyciągniesz po linie jak wiadro z cementem. Nawet w dwie silne osoby będzie to bardzo trudne
https://www.icd.pl/urzadzenie-ewakuacyj ... 28771.html

Awatar użytkownika
Renti
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Kontakt:

Post autor: Renti » 3 stycznia 2018, 23:32

Mechanik_30, warto by było trochę usystematyzować działania tak aby być pewnym, iż nic nam nie umknęło.
1. Zakupione instr warto wewnętrznie zatwierdzić do stosowania/ czyli np w instr stanowiskowej, ogólnej BHP w zakładzie, zarządzeniem pracodawcy lub w inny przyjęty w firmie sposób zatwierdzić je
2. Instrukcje zazwyczaj mają takie punkty jak: kto moze wykonywać daną pracę, czynności przed pracą, w trakcie, po pracy, sytuacje awaryjne, wypadkowe/ można dopisać czynności zabronione
3. Opracować instr stosowania Środków Ochrony Indywidualnej (na bazie instr od producenta tych środków- z szczególnym naciskiem na szelki, linki, amortyzatory ale nie zapominając o kaskach, okularach, maskach, itp) / czyli użytkowanie, konserwacja, ocena stanu przydatności do użycia (zgodnie z czasookresem określonym przed producenta i jak ma wyglądać ocena stanu bezpośrednio przed ich zastosowaniem)
4. Opracować procedurę/ instr prac szczególnie niebezpiecznych/ tak jak już wcześniej podpowiadano (z uwzględnienem badań, szkoleń ogólnych BHP/ wstępne, okresowe, szkoleń z tych prac (w tym zdolnośc do pracy), szkolenia z użycia środków ochrony indywidualnej
5. Instr prac opracować na bazie oceny ryzyka dla tego stanowiska i ogólnych przepisów BHP dla tych prac
a) można zastosować np system asekuracyjny zakładany na właz zbiornika /
/ https://www.google.pl/search?q=a+safety ... 2&dpr=1.25
b) nie zawadzi mieć system napowietrzania zbiornika i bezpieczne napięcie oświetlenia
c) zastosowac system Lock out Tag out/ blokowania zaworów i innych energii/ elektryczna, pneumatyczna, itp
d) każdorazowo przed pracą dokonać ponownej oceny ryzyka dla tej konkretnej pracy (inny obiekt, może inne dodatkowe zagrożenia, itp)
e) ustalić zasady pracy- np na formularzu zlecenia placy określić zasady bezpiecznego wykonania pracy, system komunikacji, przerwy, itp
f) system kontroli i serwisu czujników gazów/ przy ilu ppm czy % gazu rozpoczyna się ewakuacja- to powinno być w instr pierwszej pomocy
Temat bardzo szeroki :)
Pozdrawiam / Renata

ODPOWIEDZ