Stosowanie obuwia pełnego

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Goosiek
25...49 postów
25...49 postów

Stosowanie obuwia pełnego

Post autor: Goosiek » 23 listopada 2017, 09:00

Witam,

czy pracodawca może poprzez zarządzenie i odpowiedni zapis w regulaminie pracy wprowadzić obowiązek stosowania podczas pracy przez pracowników obuwia pełnego (zakryte palce i pięty?). Na co się powołać? Na art 104 K.P.?

Pracodawca zatwierdził, że obuwie ochronne pracownik musi stosować w obszarach, gdzie istnieje ryzyko urazu stopy: (transport, magazyny) i takie obuwie zapewnia.
W obszarze produkcji, gdzie pracownicy wykonują prace w pozycji siedzącej i wszystkie detale dostarczane są na stanowisko pracy nie ma wymogu stosowania obuwia ochronnego - nie ma ryzyka urazu stopy związanego z wykonywaną pracą. Niestety pracownicy jako obuwie zamienne stosują: laczki typu domowego. Stwarza to ryzyko zahaczenia się, urazu palców przy uderzenie w jakikolwiek element, podeszwa laczka stwarza większe ryzyko poślizgnięcia się można by wymieniać... Pracodawca nie widzi konieczności zastosowania obuwia ochronnego/roboczego przez pracowników produkcji - nie chce ponosić dodatkowych kosztów zakupu obuwia. Ja natomiast ze względów bezpieczeństwa uważam, ze "papeć" jest odpowiedni do domu a nie na hale produkcyjną.

A może zacząć od innej strony i zarządzeniem i wpisem do regulaminu zabronić stosowania/użykowania na hali produkcyjnej obuwia z otwartym palcem i piętą?? hmmm

Macie jakieś sugestie?

Awatar użytkownika
dj135
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Re: Stosowanie obuwia pełnego

Post autor: dj135 » 23 listopada 2017, 10:28

Wg mnie dobrze myślisz. Też bym to zrobił wewnętrznym zarządzeniem. Tylko nie określałbym w nim czego nosić nie można, ale jakie obuwie należy nosić.

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 23 listopada 2017, 10:33

dj135 pisze: nie określałbym w nim czego nosić nie można, ale jakie obuwie należy nosić.
ale w takiej sytuacji trzeba chyba zapewnić te obuwie, które należy nosić.
raz piszesz, że
Goosiek pisze:nie ma ryzyka urazu stopy związanego z wykonywaną pracą.
a za chwilę
Goosiek pisze:Stwarza to ryzyko zahaczenia się, urazu palców przy uderzenie w jakikolwiek element,
. więc jest to ryzyko urazu czy go nie ma :?:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 23 listopada 2017, 11:12

Goosiek pisze:Pracodawca nie widzi konieczności zastosowania obuwia ochronnego/roboczego przez pracowników produkcji - nie chce ponosić dodatkowych kosztów zakupu obuwia. Ja natomiast ze względów bezpieczeństwa uważam, ze "papeć" jest odpowiedni do domu a nie na hale produkcyjną.

A może zacząć od innej strony
KP, a dalej -ogólne BHP załącznik nr 2, tabaela 2 wiersz 3

Goosiek
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: Goosiek » 23 listopada 2017, 13:05

Listopadowy noszenie "papci" w obszarze hali produkcyjnej stwarza ryzyko. Jeżeli papcie zostawią w domu a na przebranie wezmą zwykłe tenisówki (zakryte palce i pięty) to i zmniejszy się ryzyko związane z: zahaczaniem, poślizgnięciem, uderzeniem a w efekcie stłuczenia rąk, nóg itd Sam proces pracy nie stwarza ryzyka urazu stopy i nie jest wymagane obuwie ochronne.

Dlatego też pytam jak prawnie zlikwidować durne przyzwyczajenie do noszenia papci na produkcji w sytuacji, gdy nie jest wymagane stosowanie obuwia ochronnego. Gdyby była konieczność stosowania obuwia ochronnego to nie byłoby tematu.

Widziałabym takie zarządzenie: " Z uwagi na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych w obszarze produkcji należy stosować obuwie zamienne z zakrytymi palcami i zakrytą piętą" Wrzucić to też w regulamin pracy i finito. Wiem, że będzie dym ale trudno mam juz dość słuchania, ze ta się zahaczyła, tamta poślizgnęła i szukają przyczyny we wszystkim a nie w tym, że chodzą w papciach...

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 23 listopada 2017, 13:12

Goosiek pisze: " Z uwagi na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych w obszarze produkcji należy stosować obuwie zamienne z zakrytymi palcami i zakrytą piętą"
nie wiem czy pracodawca może mieć takie wymaganie. Albo zapewniamy obuwie i możemy egzekwować jego stosowanie albo nie wtrącamy się do tego. takie jest moje zdanie. A co to w ogóle jest "obuwie zamienne" :?: ani robocze, ani służbowe, ani ochronne... Ja pracuję w biurze i nie mam obuwia zamiennego.

Goosiek
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: Goosiek » 23 listopada 2017, 13:32

Listopadowy - obuwie zamienne - a no takie, żeby np zimą 8h w kozakach nie siedzieć...

Ktoś, coś mógłby jeszcze zasugerować?

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 23 listopada 2017, 17:46

Goosiek pisze:obuwie zamienne - a no takie, żeby np zimą 8h w kozakach nie siedzieć...
Pracodawca jasno powinien określić co to jest obuwie zamienne i takli zapis powinien się pojawić w tabeli przydziału odzieży i obuwia.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
dj135
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: dj135 » 23 listopada 2017, 18:10

W większości sieci handlowych jest wymóg że trzeba nosić pełne obuwie - ale faktem jest że pracownicy dostają za nie ekwiwalent.

LJR BHP
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: LJR BHP » 23 listopada 2017, 20:49

Goosiek pisze:Listopadowy noszenie "papci" w obszarze hali produkcyjnej stwarza ryzyko. Jeżeli papcie zostawią w domu a na przebranie wezmą zwykłe tenisówki (zakryte palce i pięty) to i zmniejszy się ryzyko związane z: zahaczaniem, poślizgnięciem, uderzeniem a w efekcie stłuczenia rąk, nóg itd Sam proces pracy nie stwarza ryzyka urazu stopy i nie jest wymagane obuwie ochronne.

Dlatego też pytam jak prawnie zlikwidować durne przyzwyczajenie do noszenia papci na produkcji w sytuacji, gdy nie jest wymagane stosowanie obuwia ochronnego. Gdyby była konieczność stosowania obuwia ochronnego to nie byłoby tematu.

Widziałabym takie zarządzenie: " Z uwagi na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych w obszarze produkcji należy stosować obuwie zamienne z zakrytymi palcami i zakrytą piętą" Wrzucić to też w regulamin pracy i finito. Wiem, że będzie dym ale trudno mam juz dość słuchania, ze ta się zahaczyła, tamta poślizgnęła i szukają przyczyny we wszystkim a nie w tym, że chodzą w papciach...
Goosiek - zadzwoń na infolinię PIP ( bez podawania danych ) zapytaj o ten problem - zobaczysz w jaki sposób można wytłumaczyć brak chęci ograniczenia ryzyka ( brak chęci zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy) powiedzą Ci jak usprawiedliwić/ominąć/ograniczyć koszty związane z wydatkami na zakup obuwia ograniczającego rodzaj urazu :mrgreen: :mrgreen:

daj proszę znać jakie sztuczki zaproponowali i uznali za zgodne z prawem.

Awatar użytkownika
dj135
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: dj135 » 23 listopada 2017, 21:07

LJR BHP pisze:
Goosiek pisze:Listopadowy noszenie "papci" w obszarze hali produkcyjnej stwarza ryzyko. Jeżeli papcie zostawią w domu a na przebranie wezmą zwykłe tenisówki (zakryte palce i pięty) to i zmniejszy się ryzyko związane z: zahaczaniem, poślizgnięciem, uderzeniem a w efekcie stłuczenia rąk, nóg itd Sam proces pracy nie stwarza ryzyka urazu stopy i nie jest wymagane obuwie ochronne.

Goosiek - zadzwoń na infolinię PIP ( bez podawania danych ) zapytaj o ten problem - zobaczysz w jaki sposób można wytłumaczyć brak chęci ograniczenia ryzyka ( brak chęci zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy) powiedzą Ci jak usprawiedliwić/ominąć/ograniczyć koszty związane z wydatkami na zakup obuwia ograniczającego rodzaj urazu :mrgreen: :mrgreen:

daj proszę znać jakie sztuczki zaproponowali i uznali za zgodne z prawem.
żebyś się nie zdziwił że dostaniesz tam odpowiedz :) , a nawet jeśli to w żaden sposób nie wiąże ona prawnie

LJR BHP
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: LJR BHP » 24 listopada 2017, 20:50

tak - będzie odpowiedź: zapewnić i sfinansować zakup obuwia ochronnego.

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 24 listopada 2017, 21:24

wal221 pisze:Pracodawca jasno powinien określić co to jest obuwie zamienne i takli zapis powinien się pojawić w tabeli przydziału odzieży i obuwia.
....w uzgodnieniu....i basta........szkoda czasu na następne okrążenia :idea:

ODPOWIEDZ