Praca na wysokości czy nie praca na wysokości.

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Comret
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: Praca na wysokości czy nie praca na wysokości.

Post autor: Comret » 4 października 2017, 23:20

Jedrek, mówisz że nie praca na wysokości, a robisz tak jakby była. Gdzie sens i logika?

Albo jest, albo nie jest, to nie temat z cyklu dobre praktyki.

Przykład 1000 pracowników, policz koszty badan na wysokosci i szkolen okresowych co roku, a nie co 3 lata, plus przerwy w produkcji. Jak zobaczysz kwotę, to wtedy dla pracodawcy pytanie trzeba czy nie trzeba jes doćś istotne. A kogo on ma zapytać? No Ciebie, a zaraz za tym zapyta dlaczego? Ty mu na to... dla bezpieczeństwa Twojego.

LJR BHP sam cytowales 105 ust 1 trzeci wyraz od konca to podlogi. A w ust 2 ustawodawca nie musiał już powtarzać co należy rozumieć przez wysokoś znajdowania się powierzchni.

A stałe konstrukcje tyczą się zabezpieczeń przred upadkiem a nie samych powierzchni jako ruchomych lub nie.
Też bym nie popadal w paranoje bo wiekszosc tych barier ma konstrukcje modulowa skrecana, nie wszystko jest spawane. Zwyżka jest powierzchnią ruchoma wyposażoną w stałe konstrukcje zabezpieczajace jak bariery identyczne technologicznie jak przykladowe pomosty. Pracownik na zdjeciu stoi i wykonuje prace w obrębie barier nie wychyla się.

LJR BHP
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: LJR BHP » 4 października 2017, 23:37

ja mówię tak, ty tak - wybór należy do Ciebie .
W sumie to do pracodawcy a Ty podsuń mu swoją interpretację ;-).

Comret
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Comret » 5 października 2017, 05:36

Tekst jest jeden.

Twierdzenie, że te przepisy są inne dla podestów ruchomych jest błędem bo to jasno wynika z teści przepisów.

Comret
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Comret » 5 października 2017, 07:07

JędrekSPR pisze:....o i tut. się nie zgadzam, bo moim zdaniem do przebywania, przechodzenia na takich konstrukcjach badać TRZA identycznie jak pracowników wysokościowych....ale to moje zdanie jest, a TY zrobisz jak uważasz. Pytałeś, czy przechodzenie pracą na wys. jest-powiedziałem. Badać nie chcesz (nie widzisz potrzeby) ja wysyłam i widzę potrzebę....No.
Heniek, dobry z Ciebie chłop, na prawde przez ostatnie 10 lat pokazałeś że jestes wyśmienitym mechanikiem urtrzymania ruchu.
Jest jednak Heniu mały problem, nie przeszedłeś okresowych badań dopuszczających do pracy na wysokości.
Widzisz ja potrzebuję Ciebie przy maszynach i nie mam dla Ciebie innego miejsca.
Nie miej do mnie żalu, ale zmuszony jestem rozwiązać z Toba umowę o pracę.

Ależ SZEFIE, przecie bhpowiec mówi, że ja nie wykonuje pracy na wysokości !!!

Eeee :oops: ?!?!?

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 5 października 2017, 07:25

Comret pisze:Jedrek, mówisz że nie praca na wysokości, a robisz tak jakby była.
:lol:
Comret pisze:Gdzie sens i logika?
Tam gdzie istotna jest PROFILAKTYKA

...ochrony zdrowia...

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 5 października 2017, 09:25

Ogólne przepisy bhp:
§ 105 ust. 1 określa co zaliczamy do pracy na wysokości.
§ 105 ust. 2 mówi, kiedy prace określone w ust. 1 nie zaliczane są do pracy na wysokości.
§ 106 ust. 1 określa jak należy zabezpieczyć miejsca przebywania pracowników i przejść na powierzchniach wzniesionych powyżej 1 m - czyli na wysokości.

Z powyższego wynika, że każda praca lub przebywanie / przemieszczanie się pracownika na wysokości co najmniej 1 m - jest pracą na wysokości. Wyjątek stanowią sytuacje wyszczególnione w § 105 ust. 2 pkt 1 i 2.

Moim zdaniem, przepis jest do bani bo co innego jest praca np. na rusztowaniu, a co innego przechodzenie po pomoście spełniającym wymogi § 106 ust. 1.
Przykład:
W niektórych zakładach pracy np. Urząd Miasta, itp. znajdują się balkony, które spełniają wymóg § 106 ust. 1, i jeśli prezydent miasta lub inne osoby wejdą na ten balkon np. w celu powitania mieszkańców - to w tym czasie zgodnie z postanowieniem § 105 ust. 1 pracują na wysokości - czyż nie absurd :?:
Wniosek:
Jeśli ktoś ma zamiar wejść na balkon w zakładzie pracy, to najpierw musi zrobić badania do pracy na wysokości :mrgreen:

Comret
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Comret » 5 października 2017, 10:22

JędrekSPR pisze: Tam gdzie istotna jest
...ochrony zdrowia...
Tylko brakuje mi tu podstaw, a koszty są i finansowe i społeczne. Myśle, że jest wiele miejsc gdzie jest istotna profilaktyka a nie ma regulacji prawnych. Pracy na wysokości bym do tego nie zaliczał.
Andrzej J.S pisze:Moim zdaniem, przepis jest do bani bo co innego jest praca np. na rusztowaniu, a co innego przechodzenie po pomoście spełniającym wymogi § 106 ust. 1.
Uhmmm jest do bani.

To ma bariery 1.1 m, krawężnik i poprzeczkę:
https://www.google.co.uk/search?q=worki ... HyYajI2ndM:

https://www.google.co.uk/search?q=worki ... Yk7-ijaJrM:

https://www.google.co.uk/search?biw=192 ... zXuSTGmXsM:

https://www.google.co.uk/search?biw=192 ... c5iZmG1BVM:

https://www.google.co.uk/search?biw=192 ... VOx8rP4hMM:

... i jakim cudem interpretacja do powyższego ma sie różnić od np. tego, gdzie wysokośc i poziom zabezpieczeń identyczny?
https://www.google.co.uk/search?biw=192 ... pqR6p8cT0M:

Comret
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Comret » 5 października 2017, 10:30

Ehh przepraszam, ale nie otwiera się w ostatnich linkach to co bym chciał.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 5 października 2017, 11:05

Jeśli chodzi o pracę np. w koszu czy ruchomym pomoście wiszącym, to mimo tego, że są barierki, powinno pracować się w hełmie ochronnym oraz w pasie bezpieczeństwa z linką przypiętą do stałej konstrukcji kosza czy pomostu - instrukcja obsługi.
W pozostałych przypadkach pomostów nie wypowiadam się bo nie znam ich wysokości i instrukcji.
Przy schodach wymagane są poręcze - nie wykonuje się na nich pracy - służą wyłącznie jako droga komunikacyjna, podobnie jak w omawianym /dyskutowanym wątku.

Moim zdaniem takie drogi transportowe / komunikacyjne nie są pracą na wysokości, ale w przepisie nie jest to jasno napisane :evil:

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 5 października 2017, 11:06

Comret pisze:Ehh przepraszam, ale nie otwiera się w ostatnich linkach to co bym chciał.
Wstaw nowe linki - wymienimy.

Comret
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Comret » 20 października 2017, 20:20

Wybacz Andrzeju ale ostatnio czas liczę w dniach.

To o czym piszesz wynika z instrukcji producenta, a nie z wymogów przepisów. Ja np. każe wchodzic pracownikom w uprzężach do niektórych przestrzeni zamkniętych w celu ułatwienia ewakuacji, ale nie ma tam pracy na wysokości.

Ja sie obawiam, że to czym jest ta powierzchnia nie ma znaczenia, tzn. wszystko jedno, że to przejście, rusztowanie, zwyżka, pomost itd.
Rozporządzenie nie rozróżnia pracy na wysokości od rodzaju funkcji powierzchni.

Moim zdaniem wszystkie powierzchnie na wysokości powyżej 1m. obarierowane 1.1 powinny być traktowane jednakowo. Myślę, że poszkodowanemu nie robi różnicy czy zleciał z pomostu, rusztowania czy zwyżki.

Art. 107 mówi jasno, że "Prace na wysokości powinny być organizowane i wykonywane w sposób niezmuszający pracownika do wychylania się poza poręcz balustrady".
To chyba jest dość jednoznaczne, że jest praca na wysokości, jest balustrada i ta praca jest na wysokości też wtedy kiedy się nie wychylamy poza tą balustradę?

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 20 października 2017, 20:36

Comret pisze:a np. każe wchodzic pracownikom w uprzężach do niektórych przestrzeni zamkniętych w celu ułatwienia ewakuacji, ale nie ma tam pracy na wysokości.
To jest na niskości :lol:

Comret
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Comret » 21 października 2017, 08:24

Nie na niskości tylko w czarnej d... dziurze :mrgreen:

Comret
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Comret » 29 listopada 2017, 19:35

Otrzymałem opinię z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Departament Prawa Pracy, odpowiada Dyrektor Departamentu Prawa Pracy Pani Anita Gwarek.
W związku z tym, nie można w żadnym razie uznać, że balustrady składające się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości co najmniej 1,1 m i krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m oraz poprzeczki umieszczonej w połowie wysokości są w rozumieniu § 105 ust. 2 omawianego rozporządzenia innymi stałymi konstrukcjami lub urządzeniami chroniącymi pracownika przed upadkiem z wysokości.

Przez inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości należy rozumieć konstrukcje lub urządzenia zapewniające ten sam poziom ochrony co ściany lub ściany z oknami oszklonymi. Dzięki czemu pracownik, mimo wykonywania pracy na powierzchni powyżej 1 m, nie jest narażony na ryzyko związane z pracą na wysokości.
Należy podkreślić, że § 106 ww. rozporządzenia nie określa zabezpieczeń miejsca wykonywania pracy nie będącej pracą na wysokości, lecz ustala wymagania dotyczące zabezpieczenia pracowników, którzy wykonują pracę zakwalifikowaną jako pracę na wysokości.

LJR BHP
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: LJR BHP » 29 listopada 2017, 22:05

jak możesz wrzuć całe pismo - takie wyrwane z kontekstu fragmenty mogą wprowadzać w błąd :)

ODPOWIEDZ