Praca na wysokości czy nie praca na wysokości.

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Comret
625...1249 postów
625...1249 postów

Praca na wysokości czy nie praca na wysokości.

Post autor: Comret » 4 października 2017, 14:29

Witajcie, tym razem temat niby banalny, ale pewne interpretacje mnie zaskakują.

Fabryka.

Linia produkcyjna, a przy niej różnego rodzaju pomosty robocze, np. służące do jako przejście nad linią produkcyjną itp.

Przyklad, stały pomost metalowy, podłoga z kraty, konstrukcja stalowa, schody metalowe. powierchnia przejścia jest na wysokości powyżej 1m.
Pomost osłonięty barierą wysokości 1.1 m z poprzeczką i krawężnikiem 0.15 m.

Czy przechodzenie po takim pomoście jest pracą na wysokości?

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Re: Praca na wysokości czy nie praca na wysokości.

Post autor: wal221 » 4 października 2017, 17:33

Nie.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 4 października 2017, 17:38

bo rozporządzenie w sprawie ogólny przepisów paragraf 105 punkt 1-3 wyraźnie wskazuje co nią jest.
Oczywiście ja tak to interpretuję.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Comret
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Comret » 4 października 2017, 18:16

W 105 nie ma pkt 3, są 2 ust. i 2 punkty w ust. nr 2.

105 mówi o wygrodzeniu ścianą o wyskości 1,5 m , a przykład zawiera bariery o wys 1.1 m itd. opisane w 106.

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 4 października 2017, 19:48

Comret pisze:Czy przechodzenie po takim pomoście jest pracą na wysokości?
wal221 pisze:Nie.
bo to co jest pracą na wysokości
wal221 pisze:bo rozporządzenie w sprawie ogólny przepisów paragraf 105 punkt 1-3 wyraźnie wskazuje co nią jest.

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 4 października 2017, 19:58

Comret pisze:Czy przechodzenie po takim pomoście jest pracą na wysokości?
wal221 pisze: Nie.
NIE :idea:
Praca....a przechodzenie, dojście do stanowiska, to różnica raczej w tym przypadku....

Comret
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Comret » 4 października 2017, 20:09

Oj tam przecie nie chodzi o nacisk na chodzenie. Dla mnie jak chodzi po podłodze to też wykonuje pracę, ale nie to jest dla mnie istotne.
Nie chcę sie teraz rozwodzić co kto rozumie przez pracę itp.

Dobra to niech nie chodzi, a stoi i obserwuje/nadzoruje proces produkcji np. przeprowadza czynności inspekcyjne itp.

Ja stoję i patrzę, służbowo oczywiście stoje i patrzę sobie jak maszyny i ludzie pracują. Jestem na pomoście nad ziemią powyżej jednego metra nad podłogą i opieram się o barierkę wysokości 1.1 m.
To ja pracuję na wysokości czy nie pracuję?

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 4 października 2017, 20:25

Comret pisze:To ja pracuję na wysokości czy nie pracuję?
Jesteś na terenie firmy? Jesteś. No to pracujesz. Stanie to też praca. :wink: :wink:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 4 października 2017, 20:30

Comret pisze:To ja pracuję na wysokości czy nie pracuję?
Może to dziwnie zabrzmi, ale pracujesz. Jednak NIE pracujesz na wysokości w takim przypadku :idea:

Comret
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Comret » 4 października 2017, 21:01

O i to jest jasne stanowisko, dziękuję. I absolutnie nie brzmi dziwnie, tylko jasno i konkretnie.

Taki przykład z internetu.
https://www.google.pl/search?q=work+pla ... lgjXxUNMsM:

Wchodzę tam, np. patrzę na wskaźniki zegarów i schodzę.

Ale będę dociekliwy, bo trochę mnie to interesuje.

A więc pracuję na powierzchni powyżej jednego metra nad poziomem podłogi.
Nie chroni mnie pełna ściana o wysokości 1.5 m tylko bariera o wysokości 1.1 m.

To wyjście jest tylko jedno, aby nie była to praca na wysokości to trzeba stwierdzić, że bariera 1.1 m, poprzeczka i krawężnik spełnia poniżesze wymogi 105 ust 2 pkt 2:
2)wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.
Czy dobrze myślę?

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 4 października 2017, 21:10

Comret pisze:Czy dobrze myślę?
Dobrze :wink: Dla spokojności sumienia przemyślałbym :idea: sprawę w przypadku ,,łażenia" powyżej 2m po takich konstrukcjach :idea: :wink:

LJR BHP
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: LJR BHP » 4 października 2017, 21:38

§ 105. [Definicja] 1. Pracą na wysokości w rozumieniu rozporządzenia jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi.
2. Do pracy na wysokości nie zalicza się pracy na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje, jeżeli powierzchnia ta:
1) osłonięta jest ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi,
2) wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości

Ja to czytam tak:
Jeżeli przed upadkiem z wysokości chronią stałe konstrukcje tzn. balustrady zamontowane na stałe na podestach ( też zainstalowanych na stałe) to nie jest to praca na wysokości.

Przykład:
1. rusztowanie robocze - konstrukcja nie jest zainstalowana na stałe ( montujemy przed rozpoczęciem prac budowlanych i montujemy po zakończeniu prac budowlanych) nawet jeżeli są odpowiednie balustrady ( bo być muszą) to jest to praca na wysokości

2. jak kelner wchodzi po schodach na antresolę na której podaje posiłki, antresola otoczona jest murkiem o wysokości 1,1 metra ( konstrukcja stała) to nie jest to praca na wysokości

Comret
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Comret » 4 października 2017, 21:58

No i tu mi się trochę to moje "dobre" myślenie nie zgadza.

1. pierwsze primo to skoro bariera o wysokości 1.1 powoduje, że nie ma pracy na wysokości to ustawodawca w 105 ust 2 pkt 1 napisałby własnie o tym a nie o ścianie 1,5m.
Jednak śmiem twierdzić, że bariera 1.1 nie jest 100% zabezpieczeniem w przypadku np. omdlenia, ataku padaczki itp., a przez ścianę 1,5 m to trzeba jednak świadomie przeleźć.
Skoro nie jest to praca na wyskości to nie trzeba badać, a więc wolno tam wchodzić pracownikom chorym na padaczkę i innym bez badań do pracy na wysokości.

2. jeżeli w pkt 2 napisane jest "inne stałe konstrukcje lub..." to wydaje mi się, że chodzi tu pozim zabezpieczeń przynajmniej nie gorszy niż 1,5 m ściana, a bariera 1.1 m jednak jest ewidentnie gorsza.

3. pieszesz, aby rozważyć poziom wysokości, przy pracy wewnątrz obszaru chronionego, jasne, ale 105 ust 2 stanowi, że "niezależnie od wyskości" więc jeden rozważy a inny nie.

4. jeżeli obarierowana powierzchnia 1.1 m niezależnie od wysokości nie powoduje pracy na wysokości to jak traktowac poniższe...
https://www.google.pl/search?q=work+pla ... YskEEMf6pM:

Dlatego jestem sceptyczny, bo albo to jest praca na wysokości albo nie jest. Poprawna odpowiedź jest tylko jedna.

Antresoli w to bym nie mieszał bo na antresoli jest podłoga :) a def, mówi właśnie podłogi lub ziemi. O ochronie antresoli mówia przepisy techniczno-budowlane i wystarczy. Inaczej nie mógłbyś okna otworzyć bo poziom parapetu jest niżej niż 1,5 m.

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 4 października 2017, 22:23

Comret pisze:Skoro nie jest to praca na wyskości to nie trzeba badać, a więc wolno tam wchodzić pracownikom chorym na padaczkę i innym bez badań do pracy na wysokości.
....o i tut. się nie zgadzam, bo moim zdaniem do przebywania, przechodzenia na takich konstrukcjach badać TRZA identycznie jak pracowników wysokościowych....ale to moje zdanie jest, a TY zrobisz jak uważasz. Pytałeś, czy przechodzenie pracą na wys. jest-powiedziałem. Badać nie chcesz (nie widzisz potrzeby) ja wysyłam i widzę potrzebę....No.

LJR BHP
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: LJR BHP » 4 października 2017, 22:33

Comret pisze:No i tu mi się trochę to moje "dobre" myślenie nie zgadza.

1. pierwsze primo to skoro bariera o wysokości 1.1 powoduje, że nie ma pracy na wysokości to ustawodawca w 105 ust 2 pkt 1 napisałby własnie o tym a nie o ścianie 1,5m.
Jednak śmiem twierdzić, że bariera 1.1 nie jest 100% zabezpieczeniem w przypadku np. omdlenia, ataku padaczki itp., a przez ścianę 1,5 m to trzeba jednak świadomie przeleźć.
Skoro nie jest to praca na wyskości to nie trzeba badać, a więc wolno tam wchodzić pracownikom chorym na padaczkę i innym bez badań do pracy na wysokości.

2. jeżeli w pkt 2 napisane jest "inne stałe konstrukcje lub..." to wydaje mi się, że chodzi tu pozim zabezpieczeń przynajmniej nie gorszy niż 1,5 m ściana, a bariera 1.1 m jednak jest ewidentnie gorsza.

3. pieszesz, aby rozważyć poziom wysokości, przy pracy wewnątrz obszaru chronionego, jasne, ale 105 ust 2 stanowi, że "niezależnie od wyskości" więc jeden rozważy a inny nie.

4. jeżeli obarierowana powierzchnia 1.1 m niezależnie od wysokości nie powoduje pracy na wysokości to jak traktowac poniższe...
https://www.google.pl/search?q=work+pla ... YskEEMf6pM:

Dlatego jestem sceptyczny, bo albo to jest praca na wysokości albo nie jest. Poprawna odpowiedź jest tylko jedna.

Antresoli w to bym nie mieszał bo na antresoli jest podłoga :) a def, mówi właśnie podłogi lub ziemi. O ochronie antresoli mówia przepisy techniczno-budowlane i wystarczy. Inaczej nie mógłbyś okna otworzyć bo poziom parapetu jest niżej niż 1,5 m.
Oczywiście interpretujesz jak chcesz - ale klucz to "stałe konstrukcje"
zamieszczony przez Ciebie link do obrazka to ruchoma konstrukcja.

Zwróć uwagę, że :
2. Do pracy na wysokości nie zalicza się pracy na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje, jeżeli powierzchnia ta:
1) osłonięta jest ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi,
2) wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości

nic tu o podłodze ustawodawca nie napisał

ODPOWIEDZ