Pomieszczenia higienicznosanitarne

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Dzidas84
50...74 posty
50...74 posty

Pomieszczenia higienicznosanitarne

Post autor: Dzidas84 » 20 sierpnia 2017, 21:45

Witam,
zostałem poproszony o sprawdzenie warunków BHP w jednym z lokalnych zakładów.
Jest to szwalnia zatrudniająca 8 pań w systemie dwuzmianowym.

Jednym z problemów jaki należy rozwiązać w szwalni jest wydzielenie szatni, jadalni, WC i umywalni.
Obecnie w jednym pomieszczeniu mają panie WC oraz umywalnie jest tam również piec gazowy oraz miejsce gdzie przygotowuje się napoje. Ponieważ WC z umywalnią (delikatnie mówiąc) nie bardzo pasuje do miejsca przygotowywania napoi należy wprowadzić zmiany. Dodatkowo pomieszczenie to nie jest wyłożone płytkami na wysokość 2 m, które będzie trzeba położyć.

Poniżej fotografia jak pomieszczenie wygląda obecnie
Obrazek

Moja propozycja jest taka aby z tego pomieszczenia wyrzucić szafki kuchenne a w to miejsce wstawić 4 szafki na odzież. Rozwiąże to problem WC, szatni. Dodatkowo dołożymy jeden zlew i będziemy mieli również umywalnię.

Obrazek

Kwestie przygotowywania posiłków, napoi chciałem przenieść w miejsce gdzie obecnie jest "szatnia" czyli w wnękę przy biurze. Jest to miejsce na tyle szerokie aby wstawić tam szafki i półki na naczynia, czajnik suszarkę do naczyń.

Obrazek

Czy tego typu rozwiązanie będzie dobre.

Awatar użytkownika
Dario
125...249 postów
125...249 postów

Re: Pomieszczenia higienicznosanitarne

Post autor: Dario » 22 sierpnia 2017, 06:39

Nie chciałbym, aby to źle zabrzmiało, ale projektowanie ... to Ty zostaw architektom (patrz zadania służby bhp). Natomiast przeanalizuj ogólne przepisy bhp (tam masz wymogi dla wszelakich pomieszczeń), a po powstaniu projektu - - dopiero go zaopiniuj.

P.S.
Nauczyło mnie tego życie :!: ."Nie wychylaj się."

Dzidas84
50...74 posty
50...74 posty

Re: Pomieszczenia higienicznosanitarne

Post autor: Dzidas84 » 22 sierpnia 2017, 08:46

Dario nie zabrzmiało to źle :)
Rysunkami chciałem zobrazować jak to wszystko wygląda obecnie.
Właścicielka szwalni chciała również abym powiedział jak to miałoby wyglądać, ponieważ w tej chwili WC z umywalką i miejscem na przygotowywanie posiłków nie może być wspólne.
Jest to mały obiekt i nie ma możliwości rozbudowy, dlatego myślę o tym aby w miejsce szafek kuchennych wstawić szafki na odzież oraz wydzielić WC ponieważ szatnia z otwartą toaletą nie może być połączona.
W zakładach do 10 pracowników w których nie ma prac szczególnie brudzących możemy mieć w jednym pomieszczeniu jadalnię, umywalnię oraz szatnię, toaleta musi być osobno.

Nie uważałem mojej propozycji jako wielki projekt tylko jako propozycję, którą możemy przedstawić architektowi o którym mówisz

ODPOWIEDZ