szkolenie wstępne pracodawcy

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
slaw
75...99 postów
75...99 postów
Posty: 91
Rejestracja: 16 kwietnia 2009, 07:54
Lokalizacja: pomorskie

szkolenie wstępne pracodawcy

Post autor: slaw » 15 sierpnia 2017, 15:48

Witam

Czy nowemu wiceprezesowi należy przeprowadzić szkolenie wstępne BHP?
W Rozporządzeniu w sprawie szkolenia w dziedzinie BHP jest tylko mowa, że pracodawcy podlegają szkoleniom okresowym BHP.
Zaś mówi się, że szkoleniom wstępnym podlegają wszyscy nowozatrudnieni pracownicy (a wiceprezes w tym przypadku jest pracodawcą).
Uważam, że lepiej przeszkolić: instruktaż ogólny - BHP, instruktaż stanowiskowy - ? (czy pracodawcy nie udziela się instruktażu stanowiskwego, jeśli tak kto ma go udzielić).

Jak podchodzicie praktycznie do takiego lub podobnego przypadku?

Awatar użytkownika
yock
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 1876
Rejestracja: 1 czerwca 2008, 21:12

Re: szkolenie wstępne pracodawcy

Post autor: yock » 15 sierpnia 2017, 19:37

Pracodawca, właściciel, osoba zatrudniona na stanowisku prezesa, nie ma obowiązku odbywania instruktażu stanowiskowego. Natomiast ponowny instruktaż stanowiskowy powinien odbyć, gdy na jego stanowisku nastąpiła zmiana warunków techniczno-organizacyjnych.
:idea:
"Budziki zamordowały miliardy snów... Dlaczego więc chodzą bezkarnie?"

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 7804
Rejestracja: 8 maja 2008, 21:20

Re: szkolenie wstępne pracodawcy

Post autor: Andrzej J.S » 15 sierpnia 2017, 20:46

slaw pisze:Czy nowemu wiceprezesowi należy przeprowadzić szkolenie wstępne BHP?
Wiceprezes nie jest pracodawcą, a pracownikiem prezesa - czyli szkoleniu bhp podlega.

slaw
75...99 postów
75...99 postów
Posty: 91
Rejestracja: 16 kwietnia 2009, 07:54
Lokalizacja: pomorskie

Re: szkolenie wstępne pracodawcy

Post autor: slaw » 16 sierpnia 2017, 07:58

Wiceprezes jest członkiem zarządu tak samo jak prezes.
Wg mnie to pracodawca.

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2557
Rejestracja: 8 września 2008, 20:02
Lokalizacja: polska

Re: szkolenie wstępne pracodawcy

Post autor: uleczka » 16 sierpnia 2017, 08:04

Najważniejsze pytanie: czy viceprezes jest zatrudniony w spółce na umowę o pracę? Jeżeli tak, to należy go przeszkolić jak każdego innego pracownika. Jeżeli nie, to okresowe dla pracodawców, ale nie koniecznie. Jeżeli nie zarządza pracownikami, a tylko finansami (np.) to nie traktuję go jako pracodawcę.


Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 7804
Rejestracja: 8 maja 2008, 21:20

Re: szkolenie wstępne pracodawcy

Post autor: Andrzej J.S » 16 sierpnia 2017, 08:40

Jestem tego samego zdania.

slaw
75...99 postów
75...99 postów
Posty: 91
Rejestracja: 16 kwietnia 2009, 07:54
Lokalizacja: pomorskie

Re: szkolenie wstępne pracodawcy

Post autor: slaw » 16 sierpnia 2017, 09:12

czyli jak umowa o pracę to szkolenie wstępne tylko w zakresie instruktażu ogólnego, bo kto miałby udzielić instruktażu stanowiskowego.

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2557
Rejestracja: 8 września 2008, 20:02
Lokalizacja: polska

Re: szkolenie wstępne pracodawcy

Post autor: uleczka » 16 sierpnia 2017, 11:06

A prezes?

slaw
75...99 postów
75...99 postów
Posty: 91
Rejestracja: 16 kwietnia 2009, 07:54
Lokalizacja: pomorskie

Re: szkolenie wstępne pracodawcy

Post autor: slaw » 16 sierpnia 2017, 12:33

można przyjąć, że dla wiceprezesa instruktażu stanowiskowego udzieli prezes. A gdyby był zatrudniany prezes to co jemu ma udzielić instruktażu stanowiskowego np. wiceprezes - jeśli oczywiście takowy występuje. Gorzej jak nie ma wice....
Patrząc na § 11.1 Rozporządzenia (Dz.U. 2004 nr 180 poz. 1860 ) należy stwierdzić, że w zasadzie wszystkie nowe stanowiska, na których występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych powinny odbyć instruktaż stanowiskowy.

slaw
75...99 postów
75...99 postów
Posty: 91
Rejestracja: 16 kwietnia 2009, 07:54
Lokalizacja: pomorskie

Re: szkolenie wstępne pracodawcy

Post autor: slaw » 16 sierpnia 2017, 16:03

yock, na podstawie czego twierdzisz, że:
Pracodawca, właściciel, osoba zatrudniona na stanowisku prezesa, nie ma obowiązku odbywania instruktażu stanowiskowego.
Możesz wyjaśnić?

Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 22799
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: szkolenie wstępne pracodawcy

Post autor: ewania » 16 sierpnia 2017, 19:15

slaw pisze: na podstawie czego twierdzisz
Nie jestem co prawda yock, ale - imho - skoro instr. stanowiskowy jest częścią szkolenia wstępnego bhp to pracodawca takiemu szkoleniu w danej firmie nie podlega.
O tym, kto jest pracodawcą (w firmach innych niż "osobowo-właścicielska" - ten słowotwór powstał na moje potrzeby, dla odróżnienia firmy prywatnej, która należy do osoby fizycznej) decyduje właściciel firmy (organ zarządzający) dając takiej osobie stosowne pełnomocnictwo.
Jest to wówczas też ta osoba, której PIP wręczy mandat (do zapłacenia z kieszeni) w razie potrzeby, a sąd ukarze.
slaw pisze:Wiceprezes jest członkiem zarządu tak samo jak prezes.
Wg mnie to pracodawca.
Nie.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
yock
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 1876
Rejestracja: 1 czerwca 2008, 21:12

Re: szkolenie wstępne pracodawcy

Post autor: yock » 16 sierpnia 2017, 19:43

ewania pisze:
slaw pisze: na podstawie czego twierdzisz
Nie jestem co prawda yock, ale - imho - skoro instr. stanowiskowy jest częścią szkolenia wstępnego bhp to pracodawca takiemu szkoleniu w danej firmie nie podlega.
O tym, kto jest pracodawcą (w firmach innych niż "osobowo-właścicielska" - ten słowotwór powstał na moje potrzeby, dla odróżnienia firmy prywatnej, która należy do osoby fizycznej) decyduje właściciel firmy (organ zarządzający) dając takiej osobie stosowne pełnomocnictwo.
Jest to wówczas też ta osoba, której PIP wręczy mandat (do zapłacenia z kieszeni) w razie potrzeby, a sąd ukarze.
slaw pisze:Wiceprezes jest członkiem zarządu tak samo jak prezes.
Wg mnie to pracodawca.
Nie.
..dzięki za odpowiedź, teraz wróciłem z pracy i tak sobie czytam. :mrgreen:
"Budziki zamordowały miliardy snów... Dlaczego więc chodzą bezkarnie?"

ODPOWIEDZ