żarówka halogenowa a stanowisko komputerowe

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Hideki
2 posty
2 posty

żarówka halogenowa a stanowisko komputerowe

Post autor: Hideki » 30 lipca 2017, 02:25

Witam,
Ostatnio natrafiłem na artykuł CIOP pt. „Sposoby oświetlania wnętrz i stanowisk pracy”

http://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appman ... klucz_spis

Szczególnie zainteresowało mnie w nim jedno zdanie:

„Nie zaleca się stosowania do oświetlania stanowisk pracy typu biurowego, a w szczególności z komputerami, opraw z żarówkami halogenowymi.”

Czy ktoś może wie dlaczego tak jest? Zawsze sądziłem że halogeny są optymalnym i bezpiecznym źródłem światła (równe widmo, CRI = 100, filtr UV). Sam posiadam na biurku obok monitora lampkę z taką żarówką dlatego pytam… Chodzi o emitowane ciepło czy może są inne przeciwwskazania?

Awatar użytkownika
yock
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Re: żarówka halogenowa a stanowisko komputerowe

Post autor: yock » 31 lipca 2017, 10:41

...na pewno chodzi o to, że "plama świetlna pochodząca od tej oprawy powinna była dość duża i kierowana w odpowiednie miejsce".
Przy halogenie mamy bardzo duże skupienie lx w jednym miejscu, dodam, że spotkane są lampy biurowe z regulacją napięcia. Wpływa to na swobodną regulację natężenia światła :idea:
"Budziki zamordowały miliardy snów... Dlaczego więc chodzą bezkarnie?"

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 31 lipca 2017, 10:47

yock pisze:...na pewno chodzi o to, że "plama świetlna pochodząca od tej oprawy powinna była dość duża i kierowana w odpowiednie miejsce".
Przy halogenie mamy bardzo duże skupienie lx w jednym miejscu, dodam, że spotkane są lampy biurowe z regulacją napięcia. Wpływa to na swobodną regulację natężenia światła :idea:
Ponadto przy zastosowaniu świetlówek, lub LED nie ma grzania się żarówki i jej oprawki, tak jak to występuje przy żarówce halogenowej.

Awatar użytkownika
yock
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: yock » 31 lipca 2017, 10:59

...tak, włączony halogen w lecie w czasie upałów to dodatkowy emitor dużego ciepła.
"Budziki zamordowały miliardy snów... Dlaczego więc chodzą bezkarnie?"

Hideki
2 posty
2 posty

Post autor: Hideki » 19 sierpnia 2017, 01:31

Sądzę że tak jak piszecie autorowi chodziło głównie o emisje ciepła, a konkretnie syndrom suchego oka. Już od samej pracy przy monitorze można się tego nabawić, do tego dochodzi suche powietrze przy włączonej klimatyzacji (latem) lub centralnym ogrzewaniu (zimą). W takich warunkach dodatkowy emiter ciepła tylko pogarsza sprawę. Zwłaszcza jeśli lampka znajduje się tuż obok głowy…

ODPOWIEDZ