okna

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
mateusz1231
125...249 postów
125...249 postów

okna

Post autor: mateusz1231 » 18 lipca 2017, 13:52

Witam w firmie znajduje się takie pomieszczenie gdzie okna się nie otwierają (nie ma klamek) pracuje tam 15 osób i z tego powodu jest tam gorąco latem. Mam pytanie czy jest przepisach gdzieś napisane, że okna maja się otwierać?

W przepisach w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bhp widziałem, że jest o wymianie powietrza (tylko że ten przepis jest taki ogólny)
§ 32.1.W pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Re: okna

Post autor: ewania » 19 lipca 2017, 20:53

O oknach też tam w tychże przepisach jest. Poszukaj. Jak dokładnie ten katechizm przeczytasz to znajdziesz :P
I - jaka jest tam wentylacja w tych pomieszczeniach? Może klima?
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

mateusz1231
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: mateusz1231 » 19 lipca 2017, 23:31

Dziękuję za odpowiedź .
Tak znalazłem po prostu na początku myślałem, że informacje na ten temat powinny być w dziale ogrzewanie i wentylacja a powinienem zacząć od działu oświetlenie. :-)
§ 29.4.Okna i świetliki, przeznaczone do wietrzenia pomieszczeń, należy wyposażyć w urządzenia pozwalające na otwieranie ich w sposób łatwy i bezpieczny z poziomu podłogi oraz ustawienie części otwieranych w pożądanym położeniu.
ewania pisze: I - jaka jest tam wentylacja w tych pomieszczeniach? Może klima?
Pracodawca się nie zgodził robić tam wentylacji ani klimatyzacji. Powiedział, że jak dostanie nakaz od inspekcji pracy to zrobi. I dlatego już chcę chociaż żeby te okna otwierały się i po to ten przepis był mi potrzebny.Bo myślę, że jak podam przepis to na wymianę okien powinien się zgodzić a nawet jak nie to spróbować mogę. Bo szkoda pracowników już sobie wiatraki z domu po przynosili ale to dużo i tak nie pomaga.

bartek_b
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bartek_b » 21 lipca 2017, 13:49

Mateusz, ja pisałem kiedyś coś takiego (może trochę na wyrost, ale też chciałem w jednym zakładzie pomóc pracownikom):
"W okresie dokonywania analizy i oceny ergonomii stanowisk pracy stwierdzono temperaturę wewnątrz hali porównywalną z temperaturą otoczenia (czerwiec/lipiec). Pracownicy, aby się schłodzić używali stacjonarnych wentylatorów, co może mieć negatywny wpływ na poczucie komfortu (lokalne wzrosty prędkości powietrza).
Temperatura w okresie letnim, która wynosi powyżej 27oC i przy wilgotności 50 % może powodować zaburzenia psychofizjologiczne, a to z kolei prowadzi do wzrostu liczby błędów oraz spadku wydajności wykonywanych prac.........
Prędkość powietrza stosowanych wentylatorów wynosi powyżej 2,5 m/s. Jest to zdecydowanie za dużo, aby w dłuższym okresie zapewniony był komfort pracy. Przy takich prędkościach pracownik może zacząć odczuwać nieprzyjemny przeciąg."

Wentylatory, aby się schłodzić to też nie jest dobre rozwiązanie. Znajdziesz to w ergonomii.

Może coś ktoś jeszcze dopisze, bo ergonomia akurat nie jest moją mocną stroną, ale może mój wpis Cię zainspiruje.

ODPOWIEDZ