Skład komisji bhp

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Awatar użytkownika
ziomek bhp
625...1249 postów
625...1249 postów

Skład komisji bhp

Post autor: ziomek bhp » 26 października 2016, 07:38

Witam,
czy przedstawicielem pracodawcy w komisji może być pracownik służby bhp (po uprzednim upoważnieniu)? W takim przypadku:
Przedstawiciel pracodawcy, przewodniczący: pracownik służby BHP,
Przedstawiciel pracodawcy: lekarz medycyny pracy,
Przedstawiciel pracowników, v-ce przewodniczący: Społeczny Inspektor Pracy,
Przedstawiciel pracowników: osoba wskazana przez związki zawodowe.
Dziękuję za podpowiedzi.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Re: Skład komisji bhp

Post autor: piotrek01 » 26 października 2016, 08:46

Kp. Art. 237.12

Awatar użytkownika
ziomek bhp
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: ziomek bhp » 26 października 2016, 08:50

To znam :)
Szukałem raczej potwierdzenia.

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: piotrek01 » 26 października 2016, 08:58

ziomek bhp pisze: Przedstawiciel pracodawcy, przewodniczący: pracownik służby BHP,
Przedstawiciel pracodawcy: lekarz medycyny pracy,
Przedstawiciel pracowników, v-ce przewodniczący: Społeczny Inspektor Pracy,
Przedstawiciel pracowników: osoba wskazana przez związki zawodowe.
moze byc ale generalnie spotkalem sie ze przewodniczacym jest dyrektor produkcji..

sluzba bhp ..raczej bym sie nie pchal

w komisji moze byc jeszcze inspektor ppoz

to co podales to min

Awatar użytkownika
ziomek bhp
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: ziomek bhp » 26 października 2016, 09:29

Dzięki. Pozdrawiam.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 26 października 2016, 15:10

Zgodnie z Kp. Art. 237.12 § 2. "Przewodniczącym komisji bhp jest pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, a wiceprzewodniczącym – społeczny inspektor pracy lub przedstawiciel pracowników."

Tak więc jeśli pracodawca upoważni behapowca, to:
- pracownik służby bhp będzie przewodniczącym - przedstawiciel pracodawcy,
- SIP - zastępca przewodniczącego - przedstawiciel pracowników,
- LMP członkiem Komisji - przedstawiciel pracodawcy,
- przedstawiciele pracowników (wybrani przez każdy ze ZZ działających w zakładzie pracy) - członkowie Komisji,
- wybrane osoby (osoba) sprawujące nadzór nad pracownikami, lub np. główny konstruktor, gł. mechanik, gł. inżynier itp.- członkowie Komisji reprezentujący pracodawcę.

Tak ażeby był spełniony warunek art. 237.12 § 1 "..................... . W skład komisji bhp wchodzą w równej liczbie przedstawiciele pracodawcy, w tym pracownicy służby bhp i lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, oraz przedstawiciele pracowników, w tym społeczny inspektor pracy."

Awatar użytkownika
Ayla
9375...12499 postów
9375...12499 postów

Post autor: Ayla » 31 października 2016, 10:21

Andrzej J.S pisze:(...)Tak więc jeśli pracodawca upoważni behapowca, to:
- pracownik służby bhp będzie przewodniczącym - przedstawiciel pracodawcy...
Są opinie, moim zdaniem słuszne, mówiące o tym, że przewodniczący powinien znajdować się poza składem statusowych członków komisji bhp. A w takim przypadku pracownik slużby bhp nie może jednocześnie pełnić roli przewodniczącego, ponieważ musi wchodzić w skład członków komisji.
Z interpretacji prawnej: "...przy zwróceniu uwagi na takie sformułowania ustawowe dot. czynności faktycznych czy prawnych jak: współdziałanie komisji z pracodawcą jako jedno z jej zadań, czy możliwość uzgodnienia komisji z pracodawcą, że zasięgnie ona opinii specjalistów spoza zakładu prowadzi do konkluzji, że ustawodawca traktuje pracodawcę (przedstawiciela pracodawcy) jako podmiot zewnętrzny wobec komisji, tj. taki, który chociaż jej przewodniczy, nie wchodzi w jej skład na statusie członka".
"Nie dzielone - każde czucie nudne, i szczęście samo do zniesienia trudne."

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 31 października 2016, 16:43

Myślę, że podany przez Ciebie przypadek (cytat) dotyczy innej sprawy, tj. sytuacji gdy pracodawca powołuje komisję w celu zbadania np. przyczyny awarii maszyny, wstrzymania produkcji, "katastrofy", itd, itp.
Wówczas pracodawca tylko powołuje komisję i wyznacza przewodniczącego, ale sam jej nie przewodniczy.
Natomiast w przypadku "Komisji BHP" ustawodawca na przewodniczącego wyznaczył pracodawcę. W związku z tym, osoba, którą na swoje miejsce wyznacza, automatycznie staje się przedstawicielem pracodawcy.
Ponadto takie wyznaczenie nie musi być stałe. Osobiście przerabiałem coś takiego, że ze względu na nieplanowany, pilny wyjazd służbowy, pracodawca nie mógł uczestniczyć w posiedzeniu "Komisji BHP" i w takich przypadkach wyznaczał mnie na prowadzenie posiedzenia tej komisji.
Nawiasem mówiąc, nie wiem czy SIP jako zastępca przewodniczącego komisji dałby sobie z tym radę, bo nie SIP a behapowiec przygotowuje wszystkie materiały na komisję. Niekiedy SIP dopiero na posiedzeniu dowiaduje się o wielu sprawach, które zna, (bo musi znać) behapowiec.
Trzeba też wiedzieć, że "Komisja BHP" nie ma żadnych uprawnień - jest tylko organem doradczym i opiniodawczym dla pracodawcy. Natomiast decyzje w sprawach poruszanych na "Komisji BHP" i tak podejmuje pracodawca, a nie behapowiec prowadzący posiedzenie komisji.

Awatar użytkownika
Ayla
9375...12499 postów
9375...12499 postów

Post autor: Ayla » 2 listopada 2016, 09:13

Andrzej J.S pisze:Myślę, że podany przez Ciebie przypadek (cytat) dotyczy innej sprawy, (...)
Podany przypadek dotyczy komisji bhp. Jak sam piszesz:
Komisja BHP" (...) - jest (...) organem doradczym i opiniodawczym dla pracodawcy

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 2 listopada 2016, 16:33

Ayla pisze:
Andrzej J.S pisze:Myślę, że podany przez Ciebie przypadek (cytat) dotyczy innej sprawy, (...)
Podany przypadek dotyczy komisji bhp.
Chodzi mi o ten cytat:
Ayla pisze:Z interpretacji prawnej: "...przy zwróceniu uwagi na takie sformułowania ustawowe dot. czynności faktycznych czy prawnych jak: współdziałanie komisji z pracodawcą jako jedno z jej zadań, czy możliwość uzgodnienia komisji z pracodawcą, że zasięgnie ona opinii specjalistów spoza zakładu prowadzi do konkluzji, że ustawodawca traktuje pracodawcę (przedstawiciela pracodawcy) jako podmiot zewnętrzny wobec komisji, tj. taki, który chociaż jej przewodniczy, nie wchodzi w jej skład na statusie członka".
Osobiście nie widzę w tym cytacie mowy o "Komisji BHP".
Moim zdaniem, cytat dotyczy powołania specjalisty spoza zakładu pracy, który rzecz jasna nie jest i nie będzie przedstawicielem pracodawcy, bo musi być bezstronny. :wink:

Awatar użytkownika
Ayla
9375...12499 postów
9375...12499 postów

Post autor: Ayla » 4 listopada 2016, 12:45

Andrzej J.S pisze:(...)Chodzi mi o ten cytat:(...)
Osobiście nie widzę w tym cytacie mowy o "Komisji BHP".
Dlatego uściśliłam, że podany przypadek (komentarz prawny) dotyczył komisji bhp

Awatar użytkownika
ziomek bhp
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: ziomek bhp » 10 maja 2017, 06:17

Witam, raz jeszcze, czy każdy z członków komisji musi podpisać protokół, czy wystarczy, że podpisze np. przewodniczący?

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 10 maja 2017, 07:57

ziomek bhp pisze:Witam, raz jeszcze, czy każdy z członków komisji musi podpisać protokół, czy wystarczy, że podpisze np. przewodniczący?
Przepis nie przewiduje w składzie "Komisji BHP" protokólanta, a ponieważ przewodniczącym "Komisji BHP" jest pracodawca, więc trudno zmusić pracodawcę do protokółowania posiedzenia komisji :wink:
Z tego powodu takim protokólantem przeważnie jest behapowiec.

U mnie było tak, że protokół z posiedzenia komisji sporządzałem ja. Następnie podpisany przeze mnie (jako protokólanta) protokół trafiał na biurko pracodawcy, który parafował go z krótkim dopiskiem: "Zatwierdzam", albo "Do realizacji".
Następnie kserokopie protokołu z w/w decyzją pracodawcy trafiały do SIP, oraz kierowników jednostek służbowych, działów, itd., na których spoczywał obowiązek realizacji zawartych w protokole wniosków.

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 4 lipca 2017, 08:45

A jak rozumieć słowo, pracodawca powołuje komisję bhp
czyli pracodawca wybiera:
Kowalski - członek komisji
Nowak - członek komisji
Iksiński - LMP

Przedstawia to wybranym pracownikom, oni się zgadzają rozpisuje się zarządzenie, i już?
Czy to muszą być jakieś zrobione wybory?

Gdzie bym nie pracowała komisja BHP już była, a teraz kilka osób odeszło i trzeba zorganizować to na nowo.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 4 lipca 2017, 12:48

W zasadzie stołki w Komisji BHP są ustawione przez KP.
Przewodniczący Komisji - pracodawca
Z-ca przewodniczącego - SIP, lub wybrany przez załogę przedstawiciel pracowników
Członkowie, to reszta, w tym: LMP, pracownik służby bhp oraz np. pracownik ppoż., ochrony środowiska, główny inżynier, kadrowa, itd. - których to zarządzeniem wewnątrzzakładowym powołuje pracodawca. Dobrze też mieć to uregulowane np. w UZP lub Regulaminie pracy.

ODPOWIEDZ