www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 25 listopada 2017, 12:27

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 16 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 26 czerwca 2017, 13:19 
375...499 post├│w
375...499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 4 lipca 2011, 08:47
Witam,

czy pracodawca w wykazie prac szczeg├│lnie niebezpiecznych powinien r├│wnie┼╝ uwzgl─Ödni─ç prace podwykonawc├│w np. mamy trafostacj─Ö na terenie firmy przy kt├│rej prace wykonywane s─ů przez pracownik├│w elektrowni (zewn─Ötrznych). W zwi─ůzku z powy┼╝szym w wykazie prac... powinna by─ç uwzgl─Ödniona praca w trafo?

G├│ra

PostNapisane: 26 czerwca 2017, 13:32 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 15 pa┼║dziernika 2011, 17:11
Nie! Wymaga─ç i egzekwowa─ç od pryncypa┼éa (sprawdza─ç Go) firmy podwykonawczej, czy Jego pracownicy s─ů szkoleni,znaj─ů wykaz tych prac i instrukcj─Ö wykonywania prac/rob├│t szczeg├│lnie... :idea:

G├│ra

PostNapisane: 26 czerwca 2017, 17:02 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 21 lutego 2004, 11:05
Witam!
a dlaczego nie? Mamy wymieni─ç prace wyst─Öpuj─ůce, a nie tylko te, kt├│re wykonuj─ů nasi pracownicy.
Rozdział 6
Prace szczeg├│lnie niebezpieczne
2. Pracodawca jest obowi─ůzany do ustalenia i aktualizowania wykazu prac szczeg├│lnie niebezpiecznych wyst─Öpuj─ůcych w zak┼éadzie pracy.

Ja wymieni┼éa bym je i napisa┼éa, i┼╝ te prace zlecamy wyspecjalizowanej firmie, spe┼éniaj─ůce wymagane prawem warunki / szkolenia, kwalifikacje, organizacja pracy, itp. Dodatkowo Prawo Energetyczne tez okre┼Ťla jak te prace maj─ů by─ç wykonywane i w tym przypadku kto b─Ödzie zleca┼é te prace firmie zew??
Kto jest w┼éa┼Ťcicielem tej trafostacji ten musi mie─ç okre┼Ťlonego poleceniodawc─Ö i dopuszczaj─ůcego. Jednym s┼éowem powinna by─ç procedura okreslajaca spos├│b zlecania prac firmie zew.
Jako┼Ť nie wyobra┼╝am sobie, iz wchodzi nam kto┼Ť z zewn─ůtrz i bez zlecenia zaczyna prace.

G├│ra

PostNapisane: 29 czerwca 2017, 10:27 
375...499 post├│w
375...499 post├│w

W takim razie najbezpieczniej będzie wykaz prac szczególnie niebezpiecznych wykonać na zasadzie kopiuj - wklej, ponieważ potencjalnie każda praca może być wykonana w zakładzie pracy niekoniecznie przez pracownika firmy ale inne firmy zewnętrzne - budowa/remonty/ praca w zbiornikach itp.

Renti napisał(a):
Witam!
a dlaczego nie? Mamy wymieni─ç prace wyst─Öpuj─ůce, a nie tylko te, kt├│re wykonuj─ů nasi pracownicy.
Rozdział 6
Prace szczeg├│lnie niebezpieczne
2. Pracodawca jest obowi─ůzany do ustalenia i aktualizowania wykazu prac szczeg├│lnie niebezpiecznych wyst─Öpuj─ůcych w zak┼éadzie pracy.

Ja wymieni┼éa bym je i napisa┼éa, i┼╝ te prace zlecamy wyspecjalizowanej firmie, spe┼éniaj─ůce wymagane prawem warunki / szkolenia, kwalifikacje, organizacja pracy, itp. Dodatkowo Prawo Energetyczne tez okre┼Ťla jak te prace maj─ů by─ç wykonywane i w tym przypadku kto b─Ödzie zleca┼é te prace firmie zew??
Kto jest w┼éa┼Ťcicielem tej trafostacji ten musi mie─ç okre┼Ťlonego poleceniodawc─Ö i dopuszczaj─ůcego. Jednym s┼éowem powinna by─ç procedura okreslajaca spos├│b zlecania prac firmie zew.
Jako┼Ť nie wyobra┼╝am sobie, iz wchodzi nam kto┼Ť z zewn─ůtrz i bez zlecenia zaczyna prace.

G├│ra

PostNapisane: 29 czerwca 2017, 11:52 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Renti napisał(a):
B┼é─Ödna interpretacja, bo przeczy temu poni┼╝szy zapis-,,┬ž 15. 1. Szkolenie okresowe pracownik├│w zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza si─Ö w formie instrukta┼╝u, nie rzadziej ni┼╝ raz na 3 lata, a na stanowiskach robotniczych, na kt├│rych wyst─Öpuj─ů szczeg├│lnie du┼╝e zagro┼╝enia dla bezpiecze┼ästwa lub zdrowia pracownik├│w, nie rzadziej ni┼╝ raz w roku". Wyst─Öpowanie prac w zak┼éadzie-czytaj prace szczeg├│lnie niebezpieczne na stanowisku pracy :idea: :lol:

G├│ra

PostNapisane: 29 czerwca 2017, 13:38 
375...499 post├│w
375...499 post├│w

JędrekSPR napisał(a):
Renti napisał(a):
B┼é─Ödna interpretacja, bo przeczy temu poni┼╝szy zapis-,,┬ž 15. 1. Szkolenie okresowe pracownik├│w zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza si─Ö w formie instrukta┼╝u, nie rzadziej ni┼╝ raz na 3 lata, a na stanowiskach robotniczych, na kt├│rych wyst─Öpuj─ů szczeg├│lnie du┼╝e zagro┼╝enia dla bezpiecze┼ästwa lub zdrowia pracownik├│w, nie rzadziej ni┼╝ raz w roku". Wyst─Öpowanie prac w zak┼éadzie-czytaj prace szczeg├│lnie niebezpieczne na stanowisku pracy :idea: :lol:

Zgadzam si─Ö z powy┼╝szym w 100%

G├│ra

PostNapisane: 29 czerwca 2017, 16:59 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

no to aby było logiczniej:):)
1. Zazwyczaj mamy r├│zne rodzaje prac, kt├│re nie konieczie b─Öd─ů wykonywane przez naszych pracownik├│w (nie zatrudniamy na takie stanowiska, a co za tym idzie nie szkolimy, itp),
2. Sama identyfikacja rodzaju prac powinna poci─ůgn─ůc za sob─ů organizacj─Ö tych prac zgodnie z wymaganiami prawnymi (np komu i na jakich zasadach je zlecamy)
Dlaczego mamy w wykazie pomija─ç prace zlecane zleceniodawcy skoro fizycznie on b─Ödzie je wykonywac na naszym terenie.
Przyk┼éad ze szkoleniem nie rzadziej ni┼╝ raz/rok i tak moze nas dotyczy─ç bo zak┼éadam, i┼╝ ta lista i tak nie jest pusta, bo np nasz elektryk, elektromechnik czy te┼╝ inne s┼éu┼╝by tech. zazwyczaj maj─ů prace na wysoko┼Ťci.
Skoro urz─ůdzenie, na kt├│rym b─Öd─ů wykonywane prace szczeg├│lnie niebezpieczne jest nasze to kto do nich b─Ödzie dopuszcza┼é?
Kisiel, wychodzi na to i┼╝ pracownicy energetyki po prostu wchodz─ů na teren Waszego zak┼é─ůdu i co┼Ť tam robi─ů. Czyli nie za bardzo si─Ö w to anga┼╝uje wasz dzia┼é energetyczny czy elektryczny. Troch─Ö s┼éabo

G├│ra

PostNapisane: 29 czerwca 2017, 20:41 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 13 czerwca 2008, 17:00
kisiel013 napisał(a):
czy pracodawca w wykazie prac szczeg├│lnie niebezpiecznych powinien r├│wnie┼╝ uwzgl─Ödni─ç prace podwykonawc├│w np. mamy trafostacj─Ö na terenie firmy przy kt├│rej prace wykonywane s─ů przez pracownik├│w elektrowni (zewn─Ötrznych). W zwi─ůzku z powy┼╝szym w wykazie prac... powinna by─ç uwzgl─Ödniona praca w trafo?

Według mnie nie.
Mia┼éem kiedy┼Ť pipe na kontroli. Jednym z zastrze┼╝e┼ä by┼éy w┼éa┼Ťnie prace szczeg├│lnie niebezpieczne. Chodzi┼éo o elektryk─Ö.
Pojawił się nakaz. Odwołałem się , ponieważ pracę z tego zakresu wykonywała zawsze firma zewnętrzna. Pipa wyszła na pipę. Nakaz został uchylony.

G├│ra

PostNapisane: 29 czerwca 2017, 22:44 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Renti napisał(a):
no to aby było logiczniej:):)
Wiodać było, a raczej JEST :!: :idea: :wink:

G├│ra

PostNapisane: 29 czerwca 2017, 22:48 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

I tak na marginesie:
Renti napisał(a):
Dlaczego mamy w wykazie pomija─ç prace zlecane zleceniodawcy skoro fizycznie on b─Ödzie je wykonywac na naszym terenie.
Bo to WYKONAWCA/PRACODAWCA ZEWN─śTRZNY JEST ODPOWIEDZIALNY ZA BEZPIECZE┼âSTWO SWOICH PRACOWNIK├ôW- TY, jako w┼éa┼Ťciciel terenu i zlecaj─ůca /cy prac─Ö masz prawo w ramach koordynowania pilnowa─ç i wymaga─ç.....Jasne :?: :wink: Nie b─ůd┼║my ┼Ťwietsi od.....No :!: :idea: :lol:

G├│ra

PostNapisane: 30 czerwca 2017, 12:00 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

JędrekSPR napisał(a):
I tak na marginesie:
Renti napisał(a):
Bo to WYKONAWCA/PRACODAWCA ZEWN─śTRZNY JEST ODPOWIEDZIALNY ZA BEZPIECZE┼âSTWO SWOICH PRACOWNIK├ôW- TY, jako w┼éa┼Ťciciel terenu i zlecaj─ůca /cy prac─Ö masz prawo w ramach koordynowania pilnowa─ç i wymaga─ç.....Jasne :?: :wink: Nie b─ůd┼║my ┼Ťwietsi od.....No :!: :idea: :lol:

Mylimy ca┼éy czas jedn─ů rzecz. Mamy zidentyfikowa─ç prace szczeg├│lnie niebezpieczne i to jest 1 etap.
1. czyli odp jakie prace szczeg├│lnie niebezpieczne mog─ů by─ç wykonywane na naszym terenie
2. podejmujemy decyzj─Ö kto je b─Ödzie wykonywa─ç / wtedy pojawi─ç si─Ö moze pkt o szkoleniu naszych pracownik├│w lub koordynacji pracy zleceniobiorcy

A to moze zapytam inaczej:
jak ma wygl─ůda─ç zlecenie pracy szczeg├│lnie niebezpiecznej, wykonywanej na naszym terenie pzrez firm─Ö zew. Firma ta spe┼énia wszystkie wymagania prawne ale czy my jako firma mamy to skoordynowa─ç?
No i sk─ůd mam wiedzie─ç ┼╝e to praca szczeg├│lnienie niebezpieczna skoro nie mam jej w swoim wykazie? Czy moi pracownicy mog─ů wykona─ç t─ů prac─Ö czy musz─ů by─ç kaie┼Ť inne uregulowania?

Docelowo sam wpis w zestawieniu nie sprawi, ze je musimy sami wykonywa─ç ale powinien sprawi─ç, i┼╝ wiemy jak je zleca─ç

Nie wiem sk─ůd te obawy.

G├│ra

PostNapisane: 30 czerwca 2017, 17:36 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

Renti napisał(a):
Firma ta spełnia wszystkie wymagania prawne ale czy my jako firma mamy to skoordynować?

Czasami tak. Powiedzmy, ┼╝e zewn─Ötrzni musz─ů wy┼é─ůczy─ç napi─Öcie. To ja im powiem kiedy, wtedy jak si─Ö przygotuj─Ö.
Renti napisał(a):
No i sk─ůd mam wiedzie─ç ┼╝e to praca szczeg├│lnienie niebezpieczna skoro nie mam jej w swoim wykazie?

A wcale wiedzie─ç nie musisz. To firma zewn─Ötrzna po np. otrzymaniu zlecenia, obejrzeniu zakresu prac ma wiedzie─ç co i jak ewentualnie zrobi─ç.

Renti napisał(a):
Czy moi pracownicy mog─ů wykona─ç t─ů prac─Ö

Mog─ů.

G├│ra

PostNapisane: 30 czerwca 2017, 19:47 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Wal!
docelowo wiem jak skoordynowa─ç prace szczeg├│lnie niebezpiecznie bez wzgl─Ödu na to kto je b─Ödzie wykonywa─ç.
Tutaj dyskusja jest o wykazie. i przyk┼éad z nakazem PIP nie jest dla mnie wyk┼éadni─ů prawa. jedna kontrola naka┼╝e inna nie, jedne odwo┼éanie b─Ödzie uwzgl─Ödnione, a inne nie.
Ja wychodz─Ö z za┼éozenia, ze zawarto┼Ť─ç spisu w niczym nam nie zagra┼╝a, a jedynie pomaga w skoordynowaniu tych prac. Zawsze te┼╝ mo┼╝e pojawi─ç si─Ö praca po raz pierwszy i nie b─Ödzie jej w wykazie ale to zawsze mo┼╝na zaktualizowa─ç w jedn─ů lub w drug─ů str.

G├│ra

PostNapisane: 1 lipca 2017, 12:55 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

Renti napisał(a):
Ja wychodz─Ö z za┼éozenia, ze zawarto┼Ť─ç spisu w niczym nam nie zagra┼╝a,

Zagra┼╝a─ç nie zagra┼╝a tylko rodzi pewne konsekwencje. Je┼╝eli wyst─Öpuj─ů prace szczeg├│lnie niebezpieczne to i jakie┼Ť procedury powinny by─ç opracowane, itd.
Chyba.
Ale co ja tam wiem.
Tyle co zjem. (jestem na diecie) :wink: :wink:

G├│ra

PostNapisane: 1 lipca 2017, 13:32 
Moderator

Do┼é─ůczy┼é(a): 19 lutego 2005, 20:33
Ja te┼╝ uwa┼╝am, ┼╝e wykaz prac szcz.nieb., kt├│ry mamy obowi─ůzek sporz─ůdzi─ç dotyczy wykazu prac wykonywanych przez naszych pracownik├│w. I przecie┼╝ niekoniecznie na terenie naszego zak┼éadu pracy.
Gdyby rozumiec to w ten sposob (┼╝e dotyczy to prac wykonywanych na terenie pracodawcy) to wykazu nie musialby sporz─ůdzac np. pracodawca, ktorego pracownicy wykonuj─ů prace na wysokosci, czy prace energ. ale NIE na terenie pracodawcy, tylko np. u klienta, czy na liniach poza miastem.
Troch─Ö bez sensu....?
Renti napisał(a):

1. czyli odp jakie prace szczeg├│lnie niebezpieczne mog─ů by─ç wykonywane na naszym terenie

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 16 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 1 go┼Ť─ç

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: