Prace szczególnie niebezpieczne

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

kisiel013
375...499 postów
375...499 postów

Post autor: kisiel013 » 26 czerwca 2017, 13:19

Witam,

czy pracodawca w wykazie prac szczególnie niebezpiecznych powinien również uwzględnić prace podwykonawców np. mamy trafostację na terenie firmy przy której prace wykonywane są przez pracowników elektrowni (zewnętrznych). W związku z powyższym w wykazie prac... powinna być uwzględniona praca w trafo?

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: Prace szczególnie niebezpieczne

Post autor: JędrekSPR » 26 czerwca 2017, 13:32

Nie! Wymagać i egzekwować od pryncypała (sprawdzać Go) firmy podwykonawczej, czy Jego pracownicy są szkoleni,znają wykaz tych prac i instrukcję wykonywania prac/robót szczególnie... :idea:

Awatar użytkownika
Renti
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Kontakt:

Post autor: Renti » 26 czerwca 2017, 17:02

Witam!
a dlaczego nie? Mamy wymienić prace występujące, a nie tylko te, które wykonują nasi pracownicy.
Rozdział 6
2. Pracodawca jest obowiązany do ustalenia i aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych występujących w zakładzie pracy.

Ja wymieniła bym je i napisała, iż te prace zlecamy wyspecjalizowanej firmie, spełniające wymagane prawem warunki / szkolenia, kwalifikacje, organizacja pracy, itp. Dodatkowo Prawo Energetyczne tez określa jak te prace mają być wykonywane i w tym przypadku kto będzie zlecał te prace firmie zew??
Kto jest właścicielem tej trafostacji ten musi mieć określonego poleceniodawcę i dopuszczającego. Jednym słowem powinna być procedura okreslajaca sposób zlecania prac firmie zew.
Jakoś nie wyobrażam sobie, iz wchodzi nam ktoś z zewnątrz i bez zlecenia zaczyna prace.
Pozdrawiam / Renata

kisiel013
375...499 postów
375...499 postów

Post autor: kisiel013 » 29 czerwca 2017, 10:27

W takim razie najbezpieczniej będzie wykaz prac szczególnie niebezpiecznych wykonać na zasadzie kopiuj - wklej, ponieważ potencjalnie każda praca może być wykonana w zakładzie pracy niekoniecznie przez pracownika firmy ale inne firmy zewnętrzne - budowa/remonty/ praca w zbiornikach itp.
Renti pisze:Witam!
a dlaczego nie? Mamy wymienić prace występujące, a nie tylko te, które wykonują nasi pracownicy.
Rozdział 6
2. Pracodawca jest obowiązany do ustalenia i aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych występujących w zakładzie pracy.

Ja wymieniła bym je i napisała, iż te prace zlecamy wyspecjalizowanej firmie, spełniające wymagane prawem warunki / szkolenia, kwalifikacje, organizacja pracy, itp. Dodatkowo Prawo Energetyczne tez określa jak te prace mają być wykonywane i w tym przypadku kto będzie zlecał te prace firmie zew??
Kto jest właścicielem tej trafostacji ten musi mieć określonego poleceniodawcę i dopuszczającego. Jednym słowem powinna być procedura okreslajaca sposób zlecania prac firmie zew.
Jakoś nie wyobrażam sobie, iz wchodzi nam ktoś z zewnątrz i bez zlecenia zaczyna prace.

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 29 czerwca 2017, 11:52

Renti pisze:2. Pracodawca jest obowiązany do ustalenia i aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych występujących w zakładzie pracy.
Błędna interpretacja, bo przeczy temu poniższy zapis-,,§ 15. 1. Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach robotniczych, na których występują szczególnie duże zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników, nie rzadziej niż raz w roku". Występowanie prac w zakładzie-czytaj prace szczególnie niebezpieczne na stanowisku pracy :idea: :lol:

kisiel013
375...499 postów
375...499 postów

Post autor: kisiel013 » 29 czerwca 2017, 13:38

JędrekSPR pisze:
Renti pisze:2. Pracodawca jest obowiązany do ustalenia i aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych występujących w zakładzie pracy.
Błędna interpretacja, bo przeczy temu poniższy zapis-,,§ 15. 1. Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach robotniczych, na których występują szczególnie duże zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników, nie rzadziej niż raz w roku". Występowanie prac w zakładzie-czytaj prace szczególnie niebezpieczne na stanowisku pracy :idea: :lol:

Zgadzam się z powyższym w 100%

Awatar użytkownika
Renti
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Kontakt:

Post autor: Renti » 29 czerwca 2017, 16:59

no to aby było logiczniej:):)
1. Zazwyczaj mamy rózne rodzaje prac, które nie konieczie będą wykonywane przez naszych pracowników (nie zatrudniamy na takie stanowiska, a co za tym idzie nie szkolimy, itp),
2. Sama identyfikacja rodzaju prac powinna pociągnąc za sobą organizację tych prac zgodnie z wymaganiami prawnymi (np komu i na jakich zasadach je zlecamy)
Dlaczego mamy w wykazie pomijać prace zlecane zleceniodawcy skoro fizycznie on będzie je wykonywac na naszym terenie.
Przykład ze szkoleniem nie rzadziej niż raz/rok i tak moze nas dotyczyć bo zakładam, iż ta lista i tak nie jest pusta, bo np nasz elektryk, elektromechnik czy też inne służby tech. zazwyczaj mają prace na wysokości.
Skoro urządzenie, na którym będą wykonywane prace szczególnie niebezpieczne jest nasze to kto do nich będzie dopuszczał?
Kisiel, wychodzi na to iż pracownicy energetyki po prostu wchodzą na teren Waszego zakłądu i coś tam robią. Czyli nie za bardzo się w to angażuje wasz dział energetyczny czy elektryczny. Trochę słabo
Pozdrawiam / Renata

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 29 czerwca 2017, 20:41

kisiel013 pisze:czy pracodawca w wykazie prac szczególnie niebezpiecznych powinien również uwzględnić prace podwykonawców np. mamy trafostację na terenie firmy przy której prace wykonywane są przez pracowników elektrowni (zewnętrznych). W związku z powyższym w wykazie prac... powinna być uwzględniona praca w trafo?
Według mnie nie.
Miałem kiedyś pipe na kontroli. Jednym z zastrzeżeń były właśnie prace szczególnie niebezpieczne. Chodziło o elektrykę.
Pojawił się nakaz. Odwołałem się , ponieważ pracę z tego zakresu wykonywała zawsze firma zewnętrzna. Pipa wyszła na pipę. Nakaz został uchylony.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 29 czerwca 2017, 22:44

Renti pisze:no to aby było logiczniej:):)
Wiodać było, a raczej JEST :!: :idea: :wink:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 29 czerwca 2017, 22:48

I tak na marginesie:
Renti pisze:Dlaczego mamy w wykazie pomijać prace zlecane zleceniodawcy skoro fizycznie on będzie je wykonywac na naszym terenie.
Bo to WYKONAWCA/PRACODAWCA ZEWNĘTRZNY JEST ODPOWIEDZIALNY ZA BEZPIECZEŃSTWO SWOICH PRACOWNIKÓW- TY, jako właściciel terenu i zlecająca /cy pracę masz prawo w ramach koordynowania pilnować i wymagać.....Jasne :?: :wink: Nie bądźmy świetsi od.....No :!: :idea: :lol:

Awatar użytkownika
Renti
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Kontakt:

Post autor: Renti » 30 czerwca 2017, 12:00

JędrekSPR pisze:I tak na marginesie:
Renti pisze:Dlaczego mamy w wykazie pomijać prace zlecane zleceniodawcy skoro fizycznie on będzie je wykonywac na naszym terenie.
Bo to WYKONAWCA/PRACODAWCA ZEWNĘTRZNY JEST ODPOWIEDZIALNY ZA BEZPIECZEŃSTWO SWOICH PRACOWNIKÓW- TY, jako właściciel terenu i zlecająca /cy pracę masz prawo w ramach koordynowania pilnować i wymagać.....Jasne :?: :wink: Nie bądźmy świetsi od.....No :!: :idea: :lol:
Mylimy cały czas jedną rzecz. Mamy zidentyfikować prace szczególnie niebezpieczne i to jest 1 etap.
1. czyli odp jakie prace szczególnie niebezpieczne mogą być wykonywane na naszym terenie
2. podejmujemy decyzję kto je będzie wykonywać / wtedy pojawić się moze pkt o szkoleniu naszych pracowników lub koordynacji pracy zleceniobiorcy

A to moze zapytam inaczej:
jak ma wyglądać zlecenie pracy szczególnie niebezpiecznej, wykonywanej na naszym terenie pzrez firmę zew. Firma ta spełnia wszystkie wymagania prawne ale czy my jako firma mamy to skoordynować?
No i skąd mam wiedzieć że to praca szczególnienie niebezpieczna skoro nie mam jej w swoim wykazie? Czy moi pracownicy mogą wykonać tą pracę czy muszą być kaieś inne uregulowania?

Docelowo sam wpis w zestawieniu nie sprawi, ze je musimy sami wykonywać ale powinien sprawić, iż wiemy jak je zlecać

Nie wiem skąd te obawy.
Pozdrawiam / Renata

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 30 czerwca 2017, 17:36

Renti pisze:Firma ta spełnia wszystkie wymagania prawne ale czy my jako firma mamy to skoordynować?
Czasami tak. Powiedzmy, że zewnętrzni muszą wyłączyć napięcie. To ja im powiem kiedy, wtedy jak się przygotuję.
Renti pisze:No i skąd mam wiedzieć że to praca szczególnienie niebezpieczna skoro nie mam jej w swoim wykazie?
A wcale wiedzieć nie musisz. To firma zewnętrzna po np. otrzymaniu zlecenia, obejrzeniu zakresu prac ma wiedzieć co i jak ewentualnie zrobić.
Renti pisze:Czy moi pracownicy mogą wykonać tą pracę
Mogą.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
Renti
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Kontakt:

Post autor: Renti » 30 czerwca 2017, 19:47

Wal!
docelowo wiem jak skoordynować prace szczególnie niebezpiecznie bez względu na to kto je będzie wykonywać.
Tutaj dyskusja jest o wykazie. i przykład z nakazem PIP nie jest dla mnie wykładnią prawa. jedna kontrola nakaże inna nie, jedne odwołanie będzie uwzględnione, a inne nie.
Ja wychodzę z załozenia, ze zawartość spisu w niczym nam nie zagraża, a jedynie pomaga w skoordynowaniu tych prac. Zawsze też może pojawić się praca po raz pierwszy i nie będzie jej w wykazie ale to zawsze można zaktualizować w jedną lub w drugą str.
Pozdrawiam / Renata

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 1 lipca 2017, 12:55

Renti pisze:Ja wychodzę z załozenia, ze zawartość spisu w niczym nam nie zagraża,
Zagrażać nie zagraża tylko rodzi pewne konsekwencje. Jeżeli występują prace szczególnie niebezpieczne to i jakieś procedury powinny być opracowane, itd.
Chyba.
Ale co ja tam wiem.
Tyle co zjem. (jestem na diecie) :wink: :wink:

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 1 lipca 2017, 13:32

Ja też uważam, że wykaz prac szcz.nieb., który mamy obowiązek sporządzić dotyczy wykazu prac wykonywanych przez naszych pracowników. I przecież niekoniecznie na terenie naszego zakładu pracy.
Gdyby rozumiec to w ten sposob (że dotyczy to prac wykonywanych na terenie pracodawcy) to wykazu nie musialby sporządzac np. pracodawca, ktorego pracownicy wykonują prace na wysokosci, czy prace energ. ale NIE na terenie pracodawcy, tylko np. u klienta, czy na liniach poza miastem.
Trochę bez sensu....?
Renti pisze:
1. czyli odp jakie prace szczególnie niebezpieczne mogą być wykonywane na naszym terenie
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

ODPOWIEDZ