www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 25 listopada 2017, 12:27

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 61 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3, 4, 5  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 30 stycznia 2017, 15:11 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 2 sierpnia 2016, 14:02
Mam problem z pracownikami administracyjno-biurowymi.
Ale nie tymi na umow─Ö o prac─Ö, ale mam kilka os├│b zatrudnionych w ramach w┼éasnej dzia┼éalno┼Ťci.
Panie (bo to g┼é├│wnie kobiety) przychodz─ů, pracuj─ů: na naszym sprz─Öcie (komputery, telefony, r├│wnie┼╝ s┼éu┼╝bowe kom├│rki dostali od firmy, korzystaj─ů z naszego pr─ůdu, internetu itd. Z sanitariat├│w czy pomieszcze┼ä socjalnych te┼╝ nikt im nie zabrania korzysta─ç.

Ostatnio jedna przyszła i powiedziała, że ma od lat problemy z kręgosłupem i nie będzie siedzieć na tych krzesłach, które mamy, tylko ma zalecenie od lekarza siedzieć na "piłce".
Krzes┼éa/siedziska/folete - zwa┼é jak zwa┼é, nasze spe┼éniaj─ů wymogi rozporz─ůdzenia w spr. bhp na stanowiskach wyposa┼╝onych w monitory ekranowe.

Powiedzia┼éam, ┼╝e nie widz─Ö powod├│w, ┼╝eby na tej "pi┼éce" siedzie─ç. Upadnie, straci r├│wnowag─Ö, nie do┼Ť─ç, ┼╝e sobie krzywd─Ö zrobi to jeszcze b─Ödzie mi wypadki generowa─ç. Kadrowa mnie popar┼éa.

A mnie sumienie rusza. Bo, ┼╝eby pracownik na umowie mia┼é zastrze┼╝enia, to inna historia, a co mam zrobi─ç z tymi na w┼éasnej dzia┼éalno┼Ťci?

A co gdy mi przyjdzie i powie, ┼╝e chce dofinansowania do okular├│w?

dzi─Ökuj─Ö
Je┼Ťli temat podobny by┼é, prosz─Ö o przekierowanie :)

G├│ra

PostNapisane: 30 stycznia 2017, 15:19 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 18 wrze┼Ťnia 2007, 11:54
My┼Ťl─Ö ┼╝e nie masz racji.
Obowi─ůzkiem pracodawcy jest zapewni─ç pracownikowi odpowiednie siedzisko (wymagane do pracy przy kompucie). Pani je┼Ťli chce niech sobie siedzi na tej pi┼éce ale obok ma sta─ç krzes┼éo pracodawcy, jako dow├│d na to ┼╝e wype┼éni┼é sw├│j obowi─ůzek. Jak podej┼Ť─ç do zagro┼╝e┼ä? Uda─ç g┼éupa!

G├│ra

PostNapisane: 30 stycznia 2017, 15:27 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 16 listopada 2015, 09:34
wino2 napisał(a):
Obowi─ůzkiem pracodawcy ...obok ma sta─ç krzes┼éo pracodawcy,

julijka2 napisał(a):
mam kilka os├│b zatrudnionych w ramach w┼éasnej dzia┼éalno┼Ťci.

G├│ra

PostNapisane: 30 stycznia 2017, 15:36 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

wino2 napisał(a):
Obowi─ůzkiem pracodawcy jest zapewni─ç pracownikowi odpowiednie siedzisko (wymagane do pracy przy kompucie). Pani je┼Ťli chce niech sobie siedzi na tej pi┼éce ale obok ma sta─ç krzes┼éo pracodawcy, jako dow├│d na to ┼╝e wype┼éni┼é sw├│j obowi─ůzek. Jak podej┼Ť─ç do zagro┼╝e┼ä? Uda─ç g┼éupa!

Ale pani ma siedzisko! takie jak wszyscy. Owszem, mam sporo do nich zastrzeżeń - ale to wynika z moich domowych przyzwyczajeń.
No tak, teraz g┼éupa, a jak spadnie z tej pi┼éki? uderzy g┼éow─ů o co┼Ť, rozetnie g┼éow─Ö, m├│zg jej wyp┼éynie i trup gotowy.
dzi─Öki, nie skorzystam. :mrgreen:
Nawet ┼╝eby nie by┼éo, poprosi┼éam o sprawdzenie jako┼Ťci krzese┼é i zam├│wienie nowych.

My┼Ťl─Ö o ponowieniu takiej promocji Ergonomia przy biurku - jak poprawnie siedzie─ç, na jakiej wysoko┼Ťci monitor mie─ç. Przerwy przy pracy. ─ćwiczenia oka ... itd.

Tylko ta jedna narzeka, a pracuje ledwo 3 miesi─ůce...

G├│ra

PostNapisane: 30 stycznia 2017, 15:42 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

... to mo┼╝e fotel bujany?

G├│ra

PostNapisane: 30 stycznia 2017, 15:44 
125...249 post├│w
125...249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 10 lutego 2016, 08:04
julijka2 napisał(a):
wino2 napisał(a):

Ale pani ma siedzisko! takie jak wszyscy. Owszem, mam sporo do nich zastrzeżeń - ale to wynika z moich domowych przyzwyczajeń.
No tak, teraz g┼éupa, a jak spadnie z tej pi┼éki? uderzy g┼éow─ů o co┼Ť, rozetnie g┼éow─Ö, m├│zg jej wyp┼éynie i trup gotowy.
dzi─Öki, nie skorzystam. :mrgreen:
Nawet ┼╝eby nie by┼éo, poprosi┼éam o sprawdzenie jako┼Ťci krzese┼é i zam├│wienie nowych.

My┼Ťl─Ö o ponowieniu takiej promocji Ergonomia przy biurku - jak poprawnie siedzie─ç, na jakiej wysoko┼Ťci monitor mie─ç. Przerwy przy pracy. ─ćwiczenia oka ... itd.

Tylko ta jedna narzeka, a pracuje ledwo 3 miesi─ůce...

S─ů pi┼éki przystosowane do siedzenia przy biurku i z tego co wiem, zdobywaja duz─ů popularnos─ç w biurach gdzie sie duzo seidzi (np. http://www.actimed.pl/blog/jak-wybierac ... siedzenia/). Wiec nie nastawialbyms ie az tak na nie. Pomijam fakt, ze jest na samozatrudnieniu czyli niech sobie sama kupi.

S─ů to pi┼éki przystosowane do siedzenia w biurze, wi─Öc Twoje obawy o to ze se ┼éeb rozwali s─ů identyczne jak z tymi, ┼╝e z krzes┼éa spadnie, albo t┼éok pneumatyczny z krzes┼éa eksploduje (co si─Ö zdarza).

G├│ra

PostNapisane: 30 stycznia 2017, 15:51 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Kuter napisał(a):
....

Dobre! ale nie nie spełnia naszych przepisów z 1996 r.

G├│ra

PostNapisane: 30 stycznia 2017, 15:54 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 16 listopada 2015, 09:34
Kuter napisał(a):

S─ů pi┼éki przystosowane do siedzenia przy biurku .

i spe┼éniaj─ů minimalne wymagania bhp, o kt├│rych mowa w rozporz─ůdzeniu w sprawie bhp na stanowiskach wyposa┼╝onych w monitory ekranowe?

G├│ra

PostNapisane: 30 stycznia 2017, 15:56 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

jak dla mnie to niech ona sobie do domu idzie pracowa─ç - nie jest naszym pracownikiem w my┼Ťl KP
pracownicy zaczn─ů mi si─Ö burzy─ç
już stosujemy podnóżki, poduszki pod plecy i inne rzeczy zakładane na fotele

a jak b─Ödzie mia┼éa wypadek, to mnie szef wezwie na dywanik nie j─ů

G├│ra

PostNapisane: 30 stycznia 2017, 16:09 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Kuter napisał(a):
Pomijam fakt, ze jest na samozatrudnieniu czyli niech sobie sama kupi.

S─ů to pi┼éki przystosowane do siedzenia w biurze, wi─Öc Twoje obawy o to ze se ┼éeb rozwali s─ů identyczne jak z tymi, ┼╝e z krzes┼éa spadnie, albo t┼éok pneumatyczny z krzes┼éa eksploduje (co si─Ö zdarza).

wiesz co, ─çwiczy┼éam kiedy┼Ť na takiej pi┼éce, i dobrze wiem, ┼╝e na pocz─ůtku to trzeba sie nauczy─ç na tym r├│wnowag─Ö ┼éapa─ç a i to nie jest takie proste

a w┼éa┼Ťnie jak b─Ödzie mia┼éa wypadek to ZUS przychodzi protok├│┼é robi─ç? tak?
no super, ich mi brakowa┼éo to urz─Öd├│w, kt├│re mog─ů odwiedzi─ç pracodawc─Ö ....

G├│ra

PostNapisane: 30 stycznia 2017, 18:38 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 13 czerwca 2008, 17:00
julijka2 napisał(a):
jak dla mnie to niech ona sobie do domu idzie pracowa─ç - nie jest naszym pracownikiem w my┼Ťl KP

Powiedz to szefowi. Zobaczymy co powie.
julijka2 napisał(a):

No i? Czy to jest zabronione? Powiedz szefowi ┼╝e w ramach oszcz─Ödno┼Ťci nale┼╝y zabra─ç te dobrodziejstwa.

G├│ra

PostNapisane: 30 stycznia 2017, 19:07 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

wal221 napisał(a):
julijka2 napisał(a):

Powiedz to szefowi. Zobaczymy co powie.
julijka2 napisał(a):

No i? Czy to jest zabronione? Powiedz szefowi ┼╝e w ramach oszcz─Ödno┼Ťci nale┼╝y zabra─ç te dobrodziejstwa.

m├│j szef nie ma z tym problem├│w :D
bez przesady, co mieli┼Ťmy wyda─ç to ju┼╝ wydali┼Ťmy

natomiast podkre┼Ťlam, osoba, kt├│ra przysz┼éa z "zachciank─ů" nie jest pracownikiem w my┼Ťl ani kodeksu pracy ani kodeksu cywilnego

G├│ra

PostNapisane: 30 stycznia 2017, 20:52 
125...249 post├│w
125...249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 29 wrze┼Ťnia 2016, 12:52
"Stanowisko Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy w sprawie bhp samozatrudnionych (GNP/426/4560-364/07/PE)
Powierzaj─ůc wykonywanie niekt├│rych prac osobom prowadz─ůcym na w┼éasny rachunek dzia┼éalno┼Ť─ç gospodarcz─ů i wyznaczaj─ůc miejsce wykonywania tej pracy, pracodawca powinien zapewni─ç im (zgodnie z art. 304 ┬ž 1 k.p.) bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Te obowi─ůzki obci─ů┼╝aj─ů r├│wnie┼╝ przedsi─Öbiorc├│w nieb─Öd─ůcych pracodawcami (z uwagi na niezatrudnianie pracownik├│w), organizuj─ůcych prac─Ö osobom prowadz─ůcym na w┼éasny rachunek dzia┼éalno┼Ť─ç gospodarcz─ů (art. 304 ┬ž 3 k.p.). Jednocze┼Ťnie przepis nie rozstrzyga, w jaki spos├│b zostanie ten obowi─ůzek zrealizowany. Je┼╝eli rodzaj wykonywanej pracy, stopie┼ä zagro┼╝e┼ä zwi─ůzanych z warunkami pracy lub przebiegiem proces├│w jest tak znaczny, ┼╝e wskazane jest, aby nawet do dora┼║nego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach by┼éy dopuszczane wy┼é─ůcznie osoby fizyczne maj─ůce odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bezpiecze┼ästwa i higieny pracy, to pracodawca lub inny podmiot organizuj─ůcy prac─Ö mo┼╝e wymaga─ç od osoby, z kt├│r─ů zawiera umow─Ö cywilnoprawn─ů (b─Öd─ůc─ů podstaw─ů wykonywania pracy przez samozatrudniaj─ůcego), poddania si─Ö badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp. W├│wczas osoba ta ma na podstawie art. 211 k.p. obowi─ůzek odby─ç szkolenie i podda─ç si─Ö badaniom lekarskim. Maj─ůc na uwadze obecn─ů tre┼Ť─ç art. 304 k.p., nale┼╝y stwierdzi─ç, ┼╝e osoby prowadz─ůce w zak┼éadzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawc─Ö (lub przedsi─Öbiorc─Ö nieb─Öd─ůcego pracodawc─ů) na w┼éasny rachunek dzia┼éalno┼Ť─ç gospodarcz─ů maj─ů obowi─ůzek przestrzegania przepis├│w i zasad bhp na r├│wni z pracownikami - w zakresie ustalonym przez pracodawc─Ö (lub przedsi─Öbiorc─Ö nieb─Öd─ůcego pracodawc─ů). Nie ma natomiast podstaw do traktowania os├│b prowadz─ůcych na w┼éasny rachunek dzia┼éalno┼Ť─ç gospodarcz─ů w zak┼éadzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawc─Ö lub inny podmiot organizuj─ůcy prac─Ö tak jak pracownik├│w. W tym nie ma obowi─ůzku kierowania ich na wst─Öpne badania lekarskie i organizowania wst─Öpnych szkole┼ä bhp. Umowa ┼é─ůcz─ůca podmioty mo┼╝e (i powinna) okre┼Ťla─ç wszystkie kwestie dotycz─ůce bezpiecze┼ästwa i higieny pracy. Je┼Ťli bowiem obowi─ůzek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunk├│w pracy nie b─Ödzie zrealizowany w┼éa┼Ťciwie, to podmiotem odpowiedzialnym b─Ödzie pracodawca (lub przedsi─Öbiorca nieb─Öd─ůcy pracodawc─ů).
mgr Anna Tomczyk, dyrektor Departamentu Prawnego"

G├│ra

PostNapisane: 30 stycznia 2017, 21:42 
Moderator

Do┼é─ůczy┼é(a): 19 lutego 2005, 20:33
julijka2 napisał(a):
wiesz co, ─çwiczy┼éam kiedy┼Ť na takiej pi┼éce, i dobrze wiem, ┼╝e na pocz─ůtku to trzeba sie nauczy─ç na tym r├│wnowag─Ö ┼éapa─ç a i to nie jest takie proste

Bez przesady.
Mielismy spotkanie z fizjoterapeut─ů, ktory zrobil pokaz tego jak siedziec na takiej pilce i jak na niej cwiczyc. A i w necie sporo takich przyk┼éad├│w mo┼╝na znale┼║─ç. Par─Ö obrazk├│w tutaj.
Pi┼éka nie moze zast─ůpic krzes┼éa, ale nie jest z┼éa, jako chwilowy zamiennik, bo siedzenie na niej wymusza ci─ůg┼éy ruch kr─Ögos┼éupa, a nie ma dla naszych kr─Ögos┼éup├│w nic gorszego ni┼╝ bezruch.
Kupilismy u nas w firmie sporo tych pi┼éek i "rozrzucilismy" je tam, gdzie nie zawadzaj─ů i pracownicy ch─Ötnie z nich korzystaj─ů, bior─ů i siadaj─ů przy biurku na godzink─Ö, dwie, p├│┼é, oczywiscie nie ZAMIAST sta┼éego, ergonomicznego krzes┼éa/fotela biurowego.
Pi┼éki s┼éu┼╝─ů nie tylko do siedzenia, ale tak┼╝e do relaksu w przerwach w pracy, w miejscach wypoczynku.
Sama też kupiłam sobie do domu i co jakis czas siadam, a od czasu do czasu cwiczę (stanowczo za rzadko).
Nie zgadzam się wiec, ze "nie jest to takie proste", skoro nawet mnie, nie takiej młódce, udaje się to całkiem nieźle :-) :P

Jedni pisz─ů (tutaj), ┼╝e siedzenie na pi┼éce jest super zdrowe.
A inni, ze nie jest to tak jednoznacznie dobre, jako "siedzisko" stałe w biurze, co można poczytać tutaj.
Jak wida─ç - przesada w ka┼╝d─ů stron─Ö nie jest dobra i trzeba zna─ç umiar.... Jak to w ┼╝yciu ;-)

G├│ra

PostNapisane: 30 stycznia 2017, 21:49 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 15 pa┼║dziernika 2011, 17:11
Sorki. Siedzie─ç na pi┼éce w pracy :roll: Widz─Ö, ┼╝e ,,dzia┼éaj─ůca w ramach dzia┼éalno┼Ťci" przeniesie swa prac─Ö do domu :idea: A lekarz niech kieruje na rent─Ö lub rozporz─ůdzenie zmieni. No.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 61 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3, 4, 5  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Bing [Bot] i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: