Pomiary na stanowiskach - olej mineralny

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
bartek_b
625...1249 postów
625...1249 postów

Pomiary na stanowiskach - olej mineralny

Post autor: bartek_b » 10 stycznia 2017, 10:07

W rozporządzeniu w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U.2014.817):

Oleje mineralne wysokorafinowane z wyłączeniem cieczy obróbkowych 12) -frakcja wdychalna 3)
12) Oleje mineralne wysokorafinowane to oleje z nieistotną zawartością WWA, które nie są sklasyfikowane jako rakotwórcze w UE

Ja to rozumiem tak, że dla opału ciężkiego, który jest rakotwórczy badam olej mineralny pod rakotwórczość.
Teoretycznie oleje do obróbki nie są rakotwórcze, ale w trakcie obróbki mogą powstawać WWA dlatego uważam, że nie powinno być tego wyłączenia, ale jest.

Jak to wygląda u Was?
Wg mnie olej mineralny powinien być badany i brany pod uwagę jako rakotwórczy na stanowiskach gdzie jest kontakt z opałami ciężkimi, gdzie istotna jest zawartość WWA w tych olejach i są rakotwórcze.

Do tej pory w poprzednim rozporządzeniu było ogólnie dla oleju mineralnego i nikt (nikt w moim obszarze) tego nie brał pod rakotwórczość, co wg mnie było błędem. Bo jak mam frakcję aerozolu z oleju napędowego, to taki olej nie będzie rakotwórczy (teoretycznie), ale jak badam frakcję aerozolu z rakotwórczego opału, to już będzie.

ODPOWIEDZ