Drabina jezdna

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

bartek_b
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: Drabina jezdna

Post autor: bartek_b » 28 października 2016, 08:32

FoCuSss pisze:
wojtek.d pisze:A co on ma robić na tej drabinie ....
Przykładowo czyszczenie osłon maszyn, konserwacja różnego rodzaju maszyn itp.
abraxus pisze:....
..
Polecam dyrektywę maszynową. W przypadku konserwacji, obsługi itd. powinny być zapewnione odpowiednie środki dostępu. Polecam także tutaj "rodzinę" norm: PN-EN ISO 14122. Producent powinien przewidzieć tego typu rozwiązanie tym bardziej jeżeli wymaga to stałej kontroli lub częstej konserwacji.

Oczywiście jeżeli jest to niemożliwe z pewnych przyczyn, to stosuj sobie drabinę tak jak przedstawiłeś zgodnie z zaleceniami producenta tejże drabiny. Chociaż zalecanym rozwiązaniem jest tak jak pisałem zapewnienie odpowiednich środków dostępu wg przywołanych norm.

A pozostałe to tak jak pisali koledzy, tj. dokumentacja samej drabiny, ocena ryzyka, zdrowy rozsądek. Jeżeli przy konserwacji istnieje ryzyko, że pracownik się cofnie, bo akurat wymagany jest dosyć szeroki dostęp do elementu maszyny, to taka zamykana barierka jak najbardziej by się przydała. A jak nie, to linka długości powiedzmy 0,5 metra i już się nie cofnie - nie szelki i jakiś sprzęt alpinistyczny. Pas, linka i będzie git. Ale to sam musisz ocenić i podejść do tematu życiowo.

kisiel013
375...499 postów
375...499 postów

Post autor: kisiel013 » 2 listopada 2016, 14:56

JędrekSPR pisze:
abraxus pisze:Na wysokości do 2m jeśli pracownik nie wychyla się poza obręb drabiny to nie musi mieć szelek.
...a i ,,wyjontek" jest jest do 4 m bez szelków :lol:
Do 4 m bez szelek jest tylko wtedy gdy drabina służy jako element dojścia do maszyny,na dach, etc. Natomiast jeśli prace wykonywane są na wysokości to szelki używamy od 2 m

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 2 listopada 2016, 15:14

A możesz podać podstawę prawną?
"Panie Premierze, jak żyć?"

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 2 listopada 2016, 15:31

Zanim podasz przeczytaj DOKŁADNIE

kisiel013
375...499 postów
375...499 postów

Post autor: kisiel013 » 3 listopada 2016, 13:42

wino2 pisze:Zanim podasz przeczytaj DOKŁADNIE
Proszę - podaję DOKŁADNIE

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 26 września 1997 r.
w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
§ 110.
1. Przy pracach na: słupach, masztach, konstrukcjach wieżowych, kominach, konstrukcjach budowlanych bez stropów, a także przy ustawianiu lub rozbiórce rusztowań oraz przy pracach na drabinach i klamrach na wysokości powyżej 2 m nad poziomem terenu zewnętrznego lub podłogi należy w szczególności:
1) przed rozpoczęciem prac sprawdzić stan techniczny konstrukcji lub urządzeń, na których mają być wykonywane prace, w tych ich stabilność, wytrzymałość na przewidywane obciążenie oraz zabezpieczenie przed nieprzewidywaną zmianą położenia, a także stan techniczny stałych elementów konstrukcji lub urządzeń mających służyć do mocowania linek bezpieczeństwa;
2) zapewnić stosowanie przez pracowników, odpowiedniego do rodzaju wykonywanych prac, sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości jak: szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa przymocowaną do stałych elementów konstrukcji, szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym (do prac w podparciu - na słupach, masztach itp.);

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 3 listopada 2016, 14:32

kisiel013 pisze:
2) zapewnić stosowanie przez pracowników, odpowiedniego do rodzaju wykonywanych prac, sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości jak: szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa przymocowaną do stałych elementów konstrukcji, szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym
A przypiąć się ma do drabiny :wink: To znaczy do ostatniego szczebelka drabiny 8)
Kisiel, proszę cię, ty masz zapobiegać wypadkom i myśleć przy czytaniu przepisów, a nie powielać głupoty. Kolejna sprawa: jak przy 2 metrach zastosujesz amortyzator, to zanim się on rozpakuje, to pracownik dawno zaliczy glebę, bo linka + amortyzator to trochę więcej niż 2m.
Rozporządzenia piszą osoby, które wiedzą, że w którymś kościele dzwoni, ale nie wiedzą w którym. Naszym zadaniem jest tworzenie pracownikom bezpiecznego stanowiska pracy, a nie utrudnianie życia. Jak wejdzie na drabinę z całą uprzężą, to oby jeszcze się nie zaplątał i nie spadł na dól.
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 3 listopada 2016, 15:21

Kiślu, ścignij gościa bo nie ma szelek:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

kisiel013
375...499 postów
375...499 postów

Post autor: kisiel013 » 3 listopada 2016, 19:23

wojtek.d pisze:
kisiel013 pisze:
2) zapewnić stosowanie przez pracowników, odpowiedniego do rodzaju wykonywanych prac, sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości jak: szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa przymocowaną do stałych elementów konstrukcji, szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym
A przypiąć się ma do drabiny :wink: To znaczy do ostatniego szczebelka drabiny 8)
Kisiel, proszę cię, ty masz zapobiegać wypadkom i myśleć przy czytaniu przepisów, a nie powielać głupoty. Kolejna sprawa: jak przy 2 metrach zastosujesz amortyzator, to zanim się on rozpakuje, to pracownik dawno zaliczy glebę, bo linka + amortyzator to trochę więcej niż 2m.
Rozporządzenia piszą osoby, które wiedzą, że w którymś kościele dzwoni, ale nie wiedzą w którym. Naszym zadaniem jest tworzenie pracownikom bezpiecznego stanowiska pracy, a nie utrudnianie życia. Jak wejdzie na drabinę z całą uprzężą, to oby jeszcze się nie zaplątał i nie spadł na dól.
Wiem do czego zmierzasz i zgadzam się z Tobą w 100%, że jest to abstrakcja natomiast miałem tu na myśli np. podczepienie się do stałej konstrukcji tak jak jest zapisane a nie do szczebla (chyba że jest to drabina stała :)). Natomiast o amortyzatorze ty wspominałeś nie ja. Ja myślałem o urządzeniu samohamownym.
Jeśli interpretujesz w inny sposób przepis który przytoczyłem, to masz naprawdę łagodnego inspektora. Ja niestety muszę tłumaczyć się z każdego zauważonego nieprzestrzegania przepisu prawa przez pracodawcę.

kisiel013
375...499 postów
375...499 postów

Post autor: kisiel013 » 3 listopada 2016, 19:41

wino2 pisze:Kiślu, ścignij gościa bo nie ma szelek:
Nie ściągnął bym gościa tylko dusil kierownika o bezpieczniejsze warunki pracy np. podest.
Ja osobiście nie chciałbym spaść z takiej wysokości.

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 4 listopada 2016, 08:03

Czasami nie masz możliwości, by wjechać do środka podestem ruchomym, więc prace z drabiny są konieczne. Po to zresztą ktoś wymyślił drabinę. Jak chodzi o podest taki montowany na szczeblach drabiny, to obawiam się, że było by to bardziej niebezpieczne przy tej wysokości, niż praca na samej drabinie. Kolejna sprawa - zabezpieczenie do stałych elementów, a więc w tym przypadku wiercenie w ścianie i montowanie kotwy?
kisiel013 pisze: Jeśli interpretujesz w inny sposób przepis który przytoczyłem, to masz naprawdę łagodnego inspektora. Ja niestety muszę tłumaczyć się z każdego zauważonego nieprzestrzegania przepisu prawa przez pracodawcę.
A myślisz, że ja się nie tłumaczę? U mnie w zakładzie są 2 podesty ruchome, z których można wykonywać prace na wysokości. Mam po 2 operatorów: informatyków, elektryków, pracowników budowlanych i jednego konserwatora, którzy mają zrobione uprawnienia IP. Niestety, jak już pisałem, nie zawsze masz możliwość wjechania podestem w każde miejsce i wtedy praca z drabiny jest konieczna. Jak masz możliwość zabezpieczenia pracownika, to go zabezpieczasz, ale nie zawsze jest taka możliwość...

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 4 listopada 2016, 08:57

Powiem krótko
Linkę przypina się do szelek do punktu zaczepowego NA PLECACH (a nie z przodu) a drugą część przypina się do stałych punktów kotwienia (wyjątkowo dopuszcza się tzw. Quick Mobile).
Na drabinie nie zabezpieczysz skutecznie człowieka przed upadkiem, a wszelkie kombinowanie niezgodne ze sztuką pracy na wysokości byle spełnić durny przepis sprzed 20 lat może skończyć się wokandą. Szelki i linki z amortyzatorem mają rację bytu na znacznych wysokościach.
Dlatego ja jestem wyznawcą zasady:
DRABINA SŁUŻY DO WEJŚCIA I ZEJŚCIA PRZY ZACHOWANIU TRÓJPUNKTOWEGO PODPARCIA a skoro tak to jedną ręką to wiecie co można zrobić...

Awatar użytkownika
abraxus
3125...6249 postów
3125...6249 postów

Post autor: abraxus » 4 listopada 2016, 09:18

wino2 pisze:Linkę przypina się do szelek do punktu zaczepowego NA PLECACH
Jeśli szelki mają punkt "A" z przodu to ZAWSZE przypina się z przodu.
Dlaczego?
Spróbuj wytrzymać w uprzęży wisząc na linie wpiętej w plecy. Ja wisiałem. Absolutna masakra. Człowiek pragnie śmierci.
Wiszenie na punkcie przednim całkiem znośne. Można spokojnie sobie siedzieć i czekać na pomoc.

Drugie primo. Wisząc wpięty w plecy nie masz żadnych możliwości manewru. Z przodu jak wisisz to możesz próbować sam się ratować. Mając linę za plecami nic nie możesz zrobić.

Trzecie primo. Spadając z drabiny będąc wpiętym za plecami obracasz się tak, że spadając uderzasz twarzą o każdy szczebel drabiny. Dolatujesz na dół bez twarzy. W najlepszym wypadku bez zębów.

Na zwykłej drabinie też da się człowieka zabezpieczyć ale w większości przypadków jest to niemożliwe.
Kontrola najwyższym wyrazem zaufania
-Włodzimierz Lenin
Zachód zaczyna się za Odrą
-zasłyszane przy piwie

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 4 listopada 2016, 09:25

wino2 pisze: a skoro tak to jedną ręką to wiecie co można zrobić...
podłubać w nosie :lol:
A tak na poważnie:
- przykleić naklejkę bhp lub ppoż
- dokręcić śrubę
- ustawić kamerkę lub antenę
- ... - wymieniać dalej?
Kwestia jest tylko jedna, by nie działać dużą siłą np. na wkręcaną śrubę, bo możemy się odepchnąć i polecieć z drabiną na sam dół. Wtedy praca z podestu jest wskazana, aczkolwiek nawet podesty ruchome mają w instrukcji wpisane jaką siłą możemy działać na stałe elementy, by nie przewrócić podestu...

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 4 listopada 2016, 09:41

... no i powiedz monterowi żeby nie działał siłą większą niż 2 kiloniutony

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 4 listopada 2016, 11:42

Człowiek ocaleje jeśli będzie na wysokości większej niż 6 m.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ