Drabina jezdna

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

bartek_b
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: Drabina jezdna

Post autor: bartek_b » 4 listopada 2016, 12:31

Reasumując - trzeba pracować na poważnych wysokościach, tj. powyżej 6 metrów, bo wysokość 1-6 m, np. 4m jest "ni w pi.. ni w oko". Coś jak z wypłatą - za mało żeby żyć, a za dużo żeby umrzeć ;-)

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 4 listopada 2016, 13:04

wino2 pisze:Człowiek ocaleje jeśli będzie na wysokości większej niż 6 m.
Ocaleć to może nawet będąc na wys. 5m. 6m. to jest wysokość, gdzie człowiek nie doleci do ziemi.
Znam przypadek, gdzie dziecko wypadło z okna, przeleciało w dół 8m., uderzyło głową o ziemię i przeżyło. Teraz już jest dorosłą osobą. Minus tego taki, że czasami bez powodu wali głową o ścianę i wtedy interweniuje szpital na "Wodociągowej" w Opolu.
Wiem, że zaraz powiesz, że inny zabił się spadając z krzesła, ale cóż - nie wiemy jaka jest nasza świeczka i długo będzie się paliła.
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

przemek88m
75...99 postów
75...99 postów

Post autor: przemek88m » 28 sierpnia 2017, 18:22

Witam, mam pewną zagwozdkę.
W naszej firmie zakupiono pomost krause. Pomost ma służyć pracownikowi do wnoszenia i znoszenia z regałów magazynowych wykrojników produkcyjnych płyta około 15 kg o wymiarach 50 cm na 100.
https://www.dramix.pl/oferta/podesty-po ... pu_kompakt
poziom I - 0,00 m
poziom II - 0,80 m
poziom III - 1,60 m
poziom IV - 2,40 m
poziom V - 3,20 m
Platforma robocza na wysokości 2,1m. Niestety ktoś pomyślał tylko o zdejmowaniu i wnoszeniu wykrojników z samej góry, wtedy pracownik może bezpiecznie stanąć na podeście. Podczas próby wyciągania z poziomu IV i V niestety musi stanąć na stopniach co nie jest bezpieczne, wręcz niebezpieczne. Dodatkowo w instrukcji obsługi, która została mi dostarczona jest napisane:
- Narzędzia i materiał mogą być noszone wyłącznie w górę. Należy przy tym zwrócić koniecznie uwagę na ciężar narzędzi i materiałów, aby nie przeciążyć platformy roboczej. Używanie urządzeń podnoszących jest niedopuszczalne.
- Należy wchodzić i schodzić twarzą do stopni pomostu.
Co według instrukcji zabrania nam znoszenia wykrojników po tym podeście. Dodatkowo pracownik nie może trzymać się oburącz bo jedną ręką trzyma wykrojnik.

Czym mogę zastąpić poniższy podest?

przemek88m
75...99 postów
75...99 postów

Post autor: przemek88m » 28 sierpnia 2017, 18:23

załącznik
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 29 sierpnia 2017, 08:39

FoCuSss pisze:Witam,

temat dotyczy drabin jezdnych - takich jak w załączeniu.

Praca na takiej drabinie, której platforma robocza znajduje się pow. wysokości 1m jest oczywiście praca na wysokości, czy Waszym zdaniem w przypadku drabin, których platforma robocza występuje na wysokości pow. 2m należy stosować zabezpieczenia przed upadkiem (np. szelki)?

W załączonym przykładzie mamy do czynienia z drabiną, która posiada zabezpieczenia (barierki) z 3 stron, strona z której się wchodzi jest niezabezpieczona, czy nie powinno się w tym przypadku zastosować dodatkowej barierki, w celu zabezpieczenia pracownika z każdej strony?

Z góry dzięki za odpowiedzi.
Weź do ręki instrukcję drabiny (a powinna ją mieć) i po prostu dokładnie przeczytaj.
Pozdrowienia.
"Dla tego, kto nie wie, do jakiego dotrzeć portu, nie ma sprzyjającego wiatru"
Taaak ...

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 29 sierpnia 2017, 08:43

przemek88m pisze:Witam, mam pewną zagwozdkę.
W naszej firmie zakupiono pomost krause. Pomost ma służyć pracownikowi do wnoszenia i znoszenia z regałów magazynowych wykrojników produkcyjnych płyta około 15 kg o wymiarach 50 cm na 100.
https://www.dramix.pl/oferta/podesty-po ... pu_kompakt
poziom I - 0,00 m
poziom II - 0,80 m
poziom III - 1,60 m
poziom IV - 2,40 m
poziom V - 3,20 m
Platforma robocza na wysokości 2,1m. Niestety ktoś pomyślał tylko o zdejmowaniu i wnoszeniu wykrojników z samej góry, wtedy pracownik może bezpiecznie stanąć na podeście. Podczas próby wyciągania z poziomu IV i V niestety musi stanąć na stopniach co nie jest bezpieczne, wręcz niebezpieczne. Dodatkowo w instrukcji obsługi, która została mi dostarczona jest napisane:
- Narzędzia i materiał mogą być noszone wyłącznie w górę. Należy przy tym zwrócić koniecznie uwagę na ciężar narzędzi i materiałów, aby nie przeciążyć platformy roboczej. Używanie urządzeń podnoszących jest niedopuszczalne.
Co według instrukcji zabrania nam znoszenia wykrojników po tym podeście. Dodatkowo pracownik nie może trzymać się oburącz bo jedną ręką trzyma wykrojnik.

Czym mogę zastąpić poniższy podest?

Czymś w tym rodzaju: http://www.krause-systems.pl/konstrukcj ... ezdne.html
"Dla tego, kto nie wie, do jakiego dotrzeć portu, nie ma sprzyjającego wiatru"
Taaak ...

przemek88m
75...99 postów
75...99 postów

Post autor: przemek88m » 30 sierpnia 2017, 08:47

bogwoj pisze:
FoCuSss pisze:Witam,

temat dotyczy drabin jezdnych - takich jak w załączeniu.

Praca na takiej drabinie, której platforma robocza znajduje się pow. wysokości 1m jest oczywiście praca na wysokości, czy Waszym zdaniem w przypadku drabin, których platforma robocza występuje na wysokości pow. 2m należy stosować zabezpieczenia przed upadkiem (np. szelki)?

W załączonym przykładzie mamy do czynienia z drabiną, która posiada zabezpieczenia (barierki) z 3 stron, strona z której się wchodzi jest niezabezpieczona, czy nie powinno się w tym przypadku zastosować dodatkowej barierki, w celu zabezpieczenia pracownika z każdej strony?

Z góry dzięki za odpowiedzi.
Weź do ręki instrukcję drabiny (a powinna ją mieć) i po prostu dokładnie przeczytaj.
Pozdrowienia.
To nie mój post. Dzięki za podpowiedz. Czytałem Instrukcje:

Przepisy bezpieczeństwa dotyczące montażu i użytkowania
– Montaż i demontaż oraz użytkowanie jest dozwolone wyłącznie przez osoby, które zapoznały się z niniejszą instrukcją
- Obciążenie na pomoście nie może zostać przekroczone powyżej dopuszczalnego
- Do montażu i demontażu konieczne są co najmniej 2 osoby.
– Montaż i użytkowanie są możliwe wyłącznie na równych i stabilnych powierzchniach, które mogą przyjąć ciężar pomostu.
– Używane mogą być jedynie prawidłowe oryginalne części pomostu.
– Przed korzystaniem należy zabezpieczyć rolki jezdne poprzez wciśnięcie dźwigni hamulcowej i należy sprawdzić wszystkie elementy konstrukcyjne pomostu pod kątem prawidłowego montażu i sprawnego działania.
– Skakanie na pomost jest zakazane.
– Wychylanie i opieranie się są zabronione.
– Stabilizatory i ciężarki balastowe do pomostów należy zamontować zgodnie z niniejszą instrukcją montażu i użytkowania.
- Nie należy używać pomostu podczas złych warunków atmosferycznych tj. deszcz, czy silny wiatr oraz w bezpośrednim sąsiedztwie urządzeń energetycznych.
Narzędzia i materiał mogą być noszone wyłącznie w górę. Należy przy tym zwrócić koniecznie uwagę na ciężar narzędzi i materiałów, aby nie przeciążyć platformy roboczej. Używanie urządzeń podnoszących jest niedopuszczalne.
– Wchodzenie i opuszczanie powierzchni roboczej przez inne wejścia niż przewidziane jest niedopuszczalne.
– Łączenie pomostów przez pomosty pomocnicze lub podobny materiał jest niedopuszczalne i w momencie niewykonywania pracy należy je zabezpieczyć przed niepożądanym wejściem osób trzecich np. dzieci.
- Pomost nie może być użytkowany obok drzwi i okien , które są otwarte lub nie są odpowiednio zabezpieczone.
- Podczas wchodzenia i schodzenia należy trzymać się poręczy wejścia.
- Do pracy na pomoście musi być stosowane obuwie z twardej i płaskiej powierzchni.

Chodzi mi wyłącznie o te dwa zapisy, które według mnie wykluczają możliwość schodzenia z pomostu z wykrojnikiem - gdyż jest to "materiał" znoszony w dół.

ODPOWIEDZ