Praca w pomieszczeniu bez okien

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
meble000
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 341
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 20:42
Lokalizacja: koli

Praca w pomieszczeniu bez okien

Post autor: meble000 » 11 maja 2016, 10:12

Czy pracownik może wykonywać pracę przy monitorze ekranowym w pokoju bez okien?
Praca taka jest wykonywana przez pnad połowę dobowego wymiaru czasu pracy. W pokoju tym występuje oświetlenie elektryczne.

jony
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 700
Rejestracja: 4 maja 2006, 14:28
Lokalizacja: lubelskie

Re: Praca w pomieszczeniu bez okien

Post autor: jony » 11 maja 2016, 10:21

Nie
pozdrawiam - jony

Awatar użytkownika
intruder1125
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 682
Rejestracja: 3 listopada 2007, 14:26
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Praca w pomieszczeniu bez okien

Post autor: intruder1125 » 11 maja 2016, 10:40

bez okien nie może , chyba ze są przeszklone drzwi...

Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 22766
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Praca w pomieszczeniu bez okien

Post autor: ewania » 11 maja 2016, 17:13

Z Katechizmu Behapowca:
Oświetlenie
§ 25. W pomieszczeniach stałej pracy należy zapewnić oświetlenie dzienne, chyba że jest to niemożliwe lub
niewskazane ze względu na technologię produkcji, a na stosowanie oświetlenia wyłącznie elektrycznego
pracodawca uzyskał zgodę właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego wydaną w
porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3367
Rejestracja: 13 czerwca 2008, 18:00
Lokalizacja: dziki zachód
Kontakt:

Re: Praca w pomieszczeniu bez okien

Post autor: wal221 » 11 maja 2016, 19:25

meble000 pisze:Czy pracownik może wykonywać pracę przy monitorze ekranowym w pokoju bez okien?
Praca taka jest wykonywana przez pnad połowę dobowego wymiaru czasu pracy. W pokoju tym występuje oświetlenie elektryczne.
Na tak postawione pytanie odpowiem : pewnie, że tak bo:
ewania pisze:Oświetlenie
§ 25. W pomieszczeniach stałej pracy należy zapewnić oświetlenie dzienne, chyba że jest to niemożliwe lub
niewskazane ze względu na technologię produkcji, a na stosowanie oświetlenia wyłącznie elektrycznego
pracodawca uzyskał zgodę właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego wydaną w
porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein


Awatar użytkownika
Ayla
9375...12499 postów
9375...12499 postów
Posty: 11718
Rejestracja: 24 stycznia 2007, 14:27
Lokalizacja: stolica miedzi

Re: Praca w pomieszczeniu bez okien

Post autor: Ayla » 12 maja 2016, 08:18

wal221 pisze:
meble000 pisze:Czy pracownik może wykonywać pracę przy monitorze ekranowym w pokoju bez okien?
Praca taka jest wykonywana przez pnad połowę dobowego wymiaru czasu pracy. W pokoju tym występuje oświetlenie elektryczne.
Na tak postawione pytanie odpowiem : pewnie, że tak bo:
ewania pisze:Oświetlenie
§ 25. W pomieszczeniach stałej pracy należy zapewnić oświetlenie dzienne, chyba że jest to niemożliwe lub
niewskazane ze względu na technologię produkcji, a na stosowanie oświetlenia wyłącznie elektrycznego
pracodawca uzyskał zgodę właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego wydaną w
porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy.
no właśnie, że nie TAK, bo:
należy zapewnić oświetlenie dzienne
... a jesli nie jest to możliwe to należy:
uzyskać zgodę właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego wydaną w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy
- na brak tegoż oświetlenia dziennego ;)
"Nie dzielone - każde czucie nudne, i szczęście samo do zniesienia trudne."

Awatar użytkownika
Tomy
1250...1874 postów
1250...1874 postów
Posty: 1670
Rejestracja: 5 maja 2010, 06:36

Re: Praca w pomieszczeniu bez okien

Post autor: Tomy » 23 maja 2016, 11:35

meble000 pisze:Czy pracownik może wykonywać pracę przy monitorze ekranowym w pokoju bez okien?
Praca taka jest wykonywana przez pnad połowę dobowego wymiaru czasu pracy. W pokoju tym występuje oświetlenie elektryczne.
Może, po poprawnym zaopiniowaniu stanowiska pracy i wydanej zgodzie przez PIS (nie myl z PiS) :mrgreen:
Nie naprawiaj maszyny w czasie biegu bo będziesz dupę wycierał łokciem!

Awatar użytkownika
barthez669
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 429
Rejestracja: 15 września 2009, 15:22
Lokalizacja: to tu,to tam ;)

Re: Praca w pomieszczeniu bez okien

Post autor: barthez669 » 23 maja 2016, 15:46

A jak mają się sprawy przy pomieszczeniu,które posiada okna,ale ich powierzchnia jest zbyt mała? Tak samo wymagana jest zgoda PIS?
got milf?

Awatar użytkownika
Tomy
1250...1874 postów
1250...1874 postów
Posty: 1670
Rejestracja: 5 maja 2010, 06:36

Re: Praca w pomieszczeniu bez okien

Post autor: Tomy » 23 maja 2016, 16:27

barthez669 pisze:A jak mają się sprawy przy pomieszczeniu,które posiada okna,ale ich powierzchnia jest zbyt mała? Tak samo wymagana jest zgoda PIS?
§ 25 Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm. mówi o konieczności zapewnienia pracownikom w pomieszczeniach światła dziennego.

Przez pomieszczenia pracy stałej należy rozumieć pomieszczenia, w których czas przebywania tego samego pracownika w ciągu 1 doby przekracza 4 godziny (§ 2 pkt 4 rozporządzenia).

Nie ma nigdzie zdefiniowanej powierzchni okna, bo to definiują warunkach techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (prawo budowlane).

W mojej ocenie jeśli do pomieszczenia wpada jakiekolwiek światło dzienne i dodatkowo spełniony jest wymóg doświetlenia światłem sztucznym to nikogo nie musisz powiadamiać.
Nie naprawiaj maszyny w czasie biegu bo będziesz dupę wycierał łokciem!

Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 22766
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Praca w pomieszczeniu bez okien

Post autor: ewania » 23 maja 2016, 17:20

Masz rację Tomy. Jeśli jest JAKIKOLWIEK dostęp światła dziennego, nawet przez świetliki w dachu - PIS w ogóle nie podejmie działania, uznając wniosek za bezzasadny, bo światło dzienne jest. Ot, paradoksy nasze takie;-)
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2934
Rejestracja: 14 października 2007, 12:39
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Praca w pomieszczeniu bez okien

Post autor: piotrek01 » 24 maja 2016, 08:58

Tomy pisze:
barthez669 pisze:A jak mają się sprawy przy pomieszczeniu,które posiada okna,ale ich powierzchnia jest zbyt mała? Tak samo wymagana jest zgoda PIS?
§ 25 Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm. mówi o konieczności zapewnienia pracownikom w pomieszczeniach światła dziennego.

Przez pomieszczenia pracy stałej należy rozumieć pomieszczenia, w których czas przebywania tego samego pracownika w ciągu 1 doby przekracza 4 godziny (§ 2 pkt 4 rozporządzenia).

Nie ma nigdzie zdefiniowanej powierzchni okna, bo to definiują warunkach techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (prawo budowlane).

W mojej ocenie jeśli do pomieszczenia wpada jakiekolwiek światło dzienne i dodatkowo spełniony jest wymóg doświetlenia światłem sztucznym to nikogo nie musisz powiadamiać.

pewnie ....ale czy na pewno

http://www.bhp.abc.com.pl/czytaj/-/arty ... alej-pracy

Awatar użytkownika
Tomy
1250...1874 postów
1250...1874 postów
Posty: 1670
Rejestracja: 5 maja 2010, 06:36

Re: Praca w pomieszczeniu bez okien

Post autor: Tomy » 24 maja 2016, 10:13

Z powyższego jasno wynika, że pomimo oświetlenia dziennego należy zapewnić oświetlenie sztuczne zgodne z PN. Podtrzymuję, mamy głupie przepisy :)
Nie naprawiaj maszyny w czasie biegu bo będziesz dupę wycierał łokciem!

Pappa2
50...74 posty
50...74 posty
Posty: 67
Rejestracja: 2 kwietnia 2014, 00:22
Lokalizacja: Dolnyśląsk Kamienna Góra

Re: Praca w pomieszczeniu bez okien

Post autor: Pappa2 » 2 czerwca 2016, 04:26

Witam po długiej przerwie :)
A czy nie prościej oragnizacyjnie załatwić sprawe i skrócić czas pracy do 4 godzin w tym pomieszczeniu? Nie bedzie pracy stalej, nie bedzie wymogow do oswietlenia dziennego.

ODPOWIEDZ