Palety

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ziomek bhp
625...1249 postów
625...1249 postów

Palety

Post autor: ziomek bhp » 1 czerwca 2016, 14:17

Witam, krótkie pytanie, do jakiej wysokości można układać palety drewniane?

bartek_b
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: Palety

Post autor: bartek_b » 2 czerwca 2016, 07:32

Wg mojej wiedzy wynika, że nie ma takich przepisów, ale musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. A że nie chce mi się rozpisywać, to polecam:
https://www.experto24.pl/bhp-i-instalac ... 0_RkzWLSUk

Weź też pod uwagę jaką wytrzymałość ma paleta i że każda waży ok. 25 kg - chociaż stos musiałby być zacny żeby ta na samym dole nie wytrzymała ;-)
A najważniejsze, to stabilność takiego stosu palet. Jeżeli jesteś w stanie to zagwarantować, to 99 % sukcesu.

Kuter
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Kuter » 2 czerwca 2016, 09:17

Ja bym raczej poszedł w stronę stateczności konstrukcji.

Kto ma jakąkolwiek styczność z paletami, wie że równe to one na pewno nie są i po położeniu wieży z 20 palet słupek może się nieźle odchylić.

Wytrzymałość palety na nacisk jest na pewno wyższa niż stateczność konstrukcji. U mnie w zakladzie kładziemy palety (nowe używane) na ok. 2 - 3 metry, przy czym zdarzyło się że wieża się przewróciła.

bartek_b
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bartek_b » 2 czerwca 2016, 10:50

Kuter pisze:Ja bym raczej poszedł w stronę stateczności konstrukcji.

Kto ma jakąkolwiek styczność z paletami, wie że równe to one na pewno nie są i po położeniu wieży z 20 palet słupek może się nieźle odchylić.

Wytrzymałość palety na nacisk jest na pewno wyższa niż stateczność konstrukcji. U mnie w zakladzie kładziemy palety (nowe używane) na ok. 2 - 3 metry, przy czym zdarzyło się że wieża się przewróciła.

Dlatego kolega ziomek powinien wziąć pod uwagę wiele czynników jak miejsce, czy są wiatry lub mogą wystąpić, czy jest to w jakimś ruchliwym ciągu komunikacyjnym, czy nie jest sprzeczne z przepisami ppoż itd...
Jeżeli zapewni tylko stateczność, to niech składa nawet do chmur jak tylko uzgodni z kontrolą lotów ;-)

ODPOWIEDZ