Odbiór nowej maszyny

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Kuter
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 176
Rejestracja: 10 lutego 2016, 08:04

Re: Odbiór nowej maszyny

Post autor: Kuter » 24 grudnia 2017, 02:28

Deklaracja WE jest jak najbardziej prawidłowa. Nie ma czegoś takiego jak deklaracja "CE", a właśnie WE.

Zwrócić się do producenta o nadesłanie naklejki.

Głowacz
25...49 postów
25...49 postów
Posty: 40
Rejestracja: 4 lipca 2007, 08:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Odbiór nowej maszyny

Post autor: Głowacz » 28 grudnia 2017, 11:59

Zwrócić się do producenta o nadesłanie naklejki.

z Napisem WE czy CE?

Kuter
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 176
Rejestracja: 10 lutego 2016, 08:04

Re: Odbiór nowej maszyny

Post autor: Kuter » 28 grudnia 2017, 12:50

Tak na prawdę nie ma znaczenia - CE (Conformité Européenne), WE (Wspólnota Europejska) - wersja polska.

Na naklejce powienien być znak CE. Na deklaracji napis "Deklaracja zgodności WE" lub "Declarmation of confirmty UE". Ale na prawdę ma to marginalne znaczenie... Ważny jest ZNAK i sama deklaracja.

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 929
Rejestracja: 13 października 2005, 12:23
Lokalizacja: Ho ho ho...

Re: Odbiór nowej maszyny

Post autor: bogwoj » 9 stycznia 2018, 13:48

kisiel013 pisze:
9 kwietnia 2014, 08:21
Witam,
Czy ma ktoś jakąś listę kontrolną podczas odbioru nowej maszyny czy mam zastosować listę minimalnych i zasadniczych wymagań i to starczy?
1. Jeżeli maszyna posiada deklarację zgodności WE - musisz przyjąć, że spełnia wymagania bezpieczeństwa. W innym przypadku - po co ją kupiliście? Chyba, że do własnego, domowego użytku...
"Art. 217. Niedopuszczalne jest wyposażanie stanowisk pracy w maszyny i inne urządzenia techniczne, które nie spełniają wymagań dotyczących oceny zgodności określonych w odrębnych przepisach."
2. Odbiór nowej maszyny należy przeprowadzić - po jej instalacji, pierwszym uruchomieniu. I nie według jakichś minimalnych czy też zasadniczych wymagań - ale pod kątem bezpieczeństwa NA STANOWISKU PRACY. Bo, jak już pisałem, sama maszyna jest, z założenia, bezpieczna.
"Art. 215. Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane maszyny i inne urządzenia techniczne:
1) zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w szczególności zabezpieczały pracownika przed urazami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, porażeniem prądem elektrycznym, nadmiernym hałasem, działaniem drgań mechanicznych i promieniowania oraz szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy;
2) uwzględniały zasady ergonomii.
Art. 216. § 1. Pracodawca wyposaża w odpowiednie zabezpieczenia maszyny i inne urządzenia techniczne, które nie spełniają wymagań określonych w art. 215.
§ 2. W przypadku gdy konstrukcja zabezpieczenia jest uzależniona od warunków lokalnych, wyposażenie maszyny lub innego urządzenia technicznego w odpowiednie zabezpieczenia należy do obowiązków pracodawcy."
"Dla tego, kto nie wie, do jakiego dotrzeć portu, nie ma sprzyjającego wiatru"
Taaak ...

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 929
Rejestracja: 13 października 2005, 12:23
Lokalizacja: Ho ho ho...

Re: Odbiór nowej maszyny

Post autor: bogwoj » 9 stycznia 2018, 13:56

Daro122 pisze:
11 kwietnia 2014, 08:25
Kolega ostatnio konsultował ze mną takiego kwiatka.
Maszyna ma CE. Nie wiem co o tym sądzić.
Podaj DATĘ PRODUKCJI.
W UE obowiązek zgodności wprowadzili w latach 90-tych.
"Dla tego, kto nie wie, do jakiego dotrzeć portu, nie ma sprzyjającego wiatru"
Taaak ...


Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 929
Rejestracja: 13 października 2005, 12:23
Lokalizacja: Ho ho ho...

Re: Odbiór nowej maszyny

Post autor: bogwoj » 9 stycznia 2018, 13:59

Głowacz pisze:
22 grudnia 2017, 10:39
Proszę o pomoc bom się całkiem zamotał, a dawno nie przerabiałem takiego tematu
Pracodawca kupił nową maszynę od krajowego producenta.
Do maszyny dołączono Deklarację zgodności WE (EC). nie ma deklaracji CE, nie ma też na maszynie takiej naklejki
Co w takiej sytuacji?
1. I dobrze - ma byC deklaracja zgodności WE [lub EC]. Żadne CE !!!
2. Nie musi być oddzielna naklejka o treści "CE" - zajrzyj na tabliczkę znamionową.
"Dla tego, kto nie wie, do jakiego dotrzeć portu, nie ma sprzyjającego wiatru"
Taaak ...

Kuter
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 176
Rejestracja: 10 lutego 2016, 08:04

Re: Odbiór nowej maszyny

Post autor: Kuter » 10 stycznia 2018, 10:20

1. I dobrze - ma byC deklaracja zgodności WE [lub EC]. Żadne CE !!!
Może być również w przypadku nowych dyrektyw "UE" :)

Daro122
100...124 posty
100...124 posty
Posty: 110
Rejestracja: 7 kwietnia 2010, 20:25
Lokalizacja: Tolvajarvi

Re: Odbiór nowej maszyny

Post autor: Daro122 » 12 stycznia 2018, 17:40

bogwoj pisze:
9 stycznia 2018, 13:56
Daro122 pisze:
11 kwietnia 2014, 08:25
Kolega ostatnio konsultował ze mną takiego kwiatka.
Maszyna ma CE. Nie wiem co o tym sądzić.
Podaj DATĘ PRODUKCJI.
W UE obowiązek zgodności wprowadzili w latach 90-tych.
Z tego co pamiętam, to coś koło 2014 r. Może 2013, maszyna nowa.
Ja nie krzyczę, akcentuję tylko swoje racje

tadeusz8
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1222
Rejestracja: 4 sierpnia 2011, 09:29
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Odbiór nowej maszyny

Post autor: tadeusz8 » 15 stycznia 2018, 09:10

W Newsletterze BHP jest artykuł pt Jakie wymagania obowiązują przy odbiorze maszyn? (wkleić jako załącznik nie daje rady) :o 8)
10.01.18
Nabywca nowej maszyny powinien sprawdzić, czy maszyna spełnia wymagania zasadnicze i posiada dokumentację, która to potwierdza, natomiast nabywca maszyny używanej powinien sprawdzić, czy maszyna spełnia wymagania minimalne.

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 929
Rejestracja: 13 października 2005, 12:23
Lokalizacja: Ho ho ho...

Re: Odbiór nowej maszyny

Post autor: bogwoj » 30 stycznia 2018, 12:26

tadeusz8 pisze:
15 stycznia 2018, 09:10
W Newsletterze BHP jest artykuł pt Jakie wymagania obowiązują przy odbiorze maszyn? (wkleić jako załącznik nie daje rady) :o 8)
10.01.18
Nabywca nowej maszyny powinien sprawdzić, czy maszyna spełnia wymagania zasadnicze i posiada dokumentację, która to potwierdza, natomiast nabywca maszyny używanej powinien sprawdzić, czy maszyna spełnia wymagania minimalne.
A jak zamierzasz sprawdzić "czy maszyna spełnia wymagania zasadnicze"? Chyba żartujesz?
Życzę powodzenia. :D
"W Newsletterze BHP" - to nie jest wyrocznia.
Użyj własnych umiejętności - czytania [przepisów] oraz rozumowania.
"Dla tego, kto nie wie, do jakiego dotrzeć portu, nie ma sprzyjającego wiatru"
Taaak ...

Głowacz
25...49 postów
25...49 postów
Posty: 40
Rejestracja: 4 lipca 2007, 08:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Odbiór nowej maszyny

Post autor: Głowacz » 30 stycznia 2018, 12:55

co sądzicie o takiej deklaracji

Głowacz
25...49 postów
25...49 postów
Posty: 40
Rejestracja: 4 lipca 2007, 08:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Odbiór nowej maszyny

Post autor: Głowacz » 30 stycznia 2018, 13:03

nie wkleiło się

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 929
Rejestracja: 13 października 2005, 12:23
Lokalizacja: Ho ho ho...

Re: Odbiór nowej maszyny

Post autor: bogwoj » 30 stycznia 2018, 13:14

Chyba tak :D
"Dla tego, kto nie wie, do jakiego dotrzeć portu, nie ma sprzyjającego wiatru"
Taaak ...

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2902
Rejestracja: 14 października 2007, 12:39
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Odbiór nowej maszyny

Post autor: piotrek01 » 30 stycznia 2018, 13:17

tadeusz8 pisze:
15 stycznia 2018, 09:10
W Newsletterze BHP jest artykuł pt Jakie wymagania obowiązują przy odbiorze maszyn? (wkleić jako załącznik nie daje rady) :o 8)
10.01.18
Nabywca nowej maszyny powinien sprawdzić, czy maszyna spełnia wymagania zasadnicze i posiada dokumentację, która to potwierdza, natomiast nabywca maszyny używanej powinien sprawdzić, czy maszyna spełnia wymagania minimalne.
tak z uzywanymi jest prosciej sprawdzamy tylko minimalne wymagania....taki zarcik dla chetnych do sprawdzania

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2902
Rejestracja: 14 października 2007, 12:39
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Odbiór nowej maszyny

Post autor: piotrek01 » 30 stycznia 2018, 13:20

ciekawe czy przy substancji trujacej tez jest taki obowiazek dla nabywcy .logika mowi ze pewnie tak :lol:

ODPOWIEDZ