Pracownia modeli lotniczych- warunki BHP

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Robbi
125...249 postów
125...249 postów

Pracownia modeli lotniczych- warunki BHP

Post autor: Robbi » 14 sierpnia 2013, 12:17

Witam serdecznie. Zlecono mi abym spojrzał czy warunki panujące w modelarni lotniczej spełniają wymagania BHP. Możecie podpowiedzieć na co jeszcze zwrócić uwagę aby nie "namoczyć"?
Ogólnie wygląda to tak: pomieszczenie około 40 metrów kwadratowych na parterze z zapleczem typu magazynek i ubikacja (wcześniej był tam podobno sklep motoryzacyjny). Jest na środku 8 stołów modelarskich w rzędach 2x po 4. Do tego jeden długi stół dla wszystkich ze szlifierką dwutarczową, wiertarką stołową, małą frezarką, imadłem itp.
Jakieś dwie instrukcje na ścianie (stare jak świat). W kącie gaśnica proszkowa 6 kg- sprawna.
ogólnie mnóstwo papierków, drewienek i innych śmietków na lewo i prawo.
Zajęcia prowadzą ojciec z synem (jeszcze do ich szczegółowych kwalifikacji i uprawnień nie dotarłem bo sezon rusza od września wraz ze Szkołą) a na zajęcia uczęszczają chłopaki od 9 do 15 lat.
Większość modeli samolotowych to samoloty większych rozmiarów tzn. np. długość 1,5 m i niewiele mniejsza szerokość skrzydeł. Modele biorą udział w zawodach głownie szybowcowych. Materiał używany to głównie drewno i metal. Główne operacje to zatem cięcie, wiercenie, skręcanie, wywijanie i klepanie, czasem podklejanie itp.
Co byście mi radzili? Od czego zacząć?
Przeszkolić towarzystwo?
Wstępnie planuje powywieszać nowe instrukcje i znaki bezpieczeństwa oraz nakazać zrobienie i utrzymywanie porządku. Nie wyobrażam sobie też aby chłopaki wiercili. Co innego instruktorzy ale wiecie jak to jest... :?

Awatar użytkownika
dj135
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Re: Pracownia modeli lotniczych- warunki BHP

Post autor: dj135 » 14 sierpnia 2013, 14:11

Robbi pisze:Witam serdecznie. Zlecono mi abym spojrzał czy warunki panujące w modelarni lotniczej spełniają wymagania BHP. Możecie podpowiedzieć na co jeszcze zwrócić uwagę aby nie "namoczyć"?
A co konkretnie masz tam zrobić? Sprawdzić czy pomieszczenie spełnia wymagania dla pomieszczenia pracy? Czy może jest to mała firma i masz tam uporządkować wszystkie sprawy BHP?

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 15 sierpnia 2013, 11:10

"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Robbi
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Robbi » 16 sierpnia 2013, 07:23

Dzięki ewania! :D
Dobry Regulamin to dobry pomysł na dobry początek! :o
Dziękuję, że zawsze można liczyć na wasze porady! 8)

Robbi
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Robbi » 20 sierpnia 2013, 08:49

Przepraszam, że znowu ja, ale inne pytanie w temacie do "ewanii" ale nie tylko:
Jakie uprawnienia powinien posiadać instruktor takiej modelarni? Pedagogiczne, ślusarskie?
Czy są jakieś szczególne wymagania lub przepisy w tym zakresie?

Awatar użytkownika
Tomy
1250...1874 postów
1250...1874 postów

Post autor: Tomy » 20 sierpnia 2013, 09:37

Robbi pisze:Przepraszam, że znowu ja, ale inne pytanie w temacie do "ewanii" ale nie tylko:
Jakie uprawnienia powinien posiadać instruktor takiej modelarni? Pedagogiczne, ślusarskie?
Czy są jakieś szczególne wymagania lub przepisy w tym zakresie?

Instruktor modelarstwa lotniczego zalicza się do instruktorów rekreacji ruchowej.
Instruktor rekreacji ruchowej dzieli się na kilkadziesiąt specjalności, jedną z nich jest modelarstwo lotnicze.

Instruktorem rekreacji ruchowej może zostać osoba która:

1. ukończyła studia wyższe na kierunku wychowanie fizyczne lub turystyka i rekreacja ze specjalnością instruktorską, w wymiarze co najmniej 80 godzin w danej dyscyplinie rekreacji ruchowej, albo
2. posiada co najmniej średnie wykształcenie oraz ukończyła specjalistyczny kurs instruktorów (kurs instruktorów modelarstwa) w danej dyscyplinie rekreacji ruchowej i zdała egzamin końcowy.

Specjalistyczny kurs o którym mowa jest wyżej mogą prowadzić:
1. szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli, prowadzące kształcenie na kierunkach: wychowanie fizyczne, fizjoterapia lub turystyka i rekreacja,
2. jednostki inne niż te, o których mowa w pkt 1, po spełnieniu określonych wymagań.

Źródło: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20.12.2002; DzU nr 8 poz 93 z 2003 roku.
Nie naprawiaj maszyny w czasie biegu bo będziesz dupę wycierał łokciem!

Robbi
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Robbi » 20 sierpnia 2013, 10:19

Dzięki. :wink:
A znalazłem jeszcze, że są kursy dla animatorów modelarstwa w Aeroklubach, kursy pedagogiczne pracy z młodzieżą, właściwym zdaje się być kierunek studiów inżynieria, materiałoznawstwo, modelarstwo, a także kurs materiałoznawstwa w LOK-u i tym podobne.
Trochę partyzantka, ale co może posiadać a co musi?
Odpowiedni kierunek wykształcenia (co najmniej średniego)?
Zaświadczenie o ukończeniu kursu modelarskiego/ materiałoznawstwa?
Wykształcenie lub kurs pedagogiczny?
Jeśli jestem technikiem innego zawodu z kursem materiałoznawstwa i ukończyłem kurs przewodnika wycieczek młodzieżowych to spełniam kryteria?

ODPOWIEDZ