Operator wózka widłowego a egzamin UDT

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

inka25
125...249 postów
125...249 postów

Operator wózka widłowego a egzamin UDT

Post autor: inka25 » 24 marca 2013, 14:13

dzwoniła do mnie pewna pani próbując wcisnąć kursy na wózki widłowe dla moich pracowników i wmawiając mi że bez egzaminu UDT takie zaświadczenie o ukończeniu kursu jest nie ważne i nic nie daje bo pracownik nie ma uprawnień do prowadzenia wózka. Nie wiem jak u was ale u mnie jest tak że ma kilka osób bez egzaminu UDT, ukończyli kurs na operatora na podstawie programu Mysłowice ja wydałam im pozwolenia o prowadzenia wózka na terenie zakładu pracy, mają badania i psychotesty i na tym zamknęłam temat. Wiec coś się może zmieniło z tym egzaminem UDT i każdy musi do tego podchodzić??

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: Operator wózka widłowego a egzamin UDT

Post autor: JędrekSPR » 24 marca 2013, 15:00

Niech paniusia nie straszy udetem :wink:

inka25
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: inka25 » 24 marca 2013, 15:27

No to widzę że znowu jakaś ściema i straszenie, a tu biedny człowiek się martwi że a nuż czegoś nie dopilnował, może coś przeoczył

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 24 marca 2013, 15:46

UDT jest chyba jedyną instytucją kontrolującą samofinansującą się. W związku z czym na podwyżki dla swoich pracowników musi zarobić :idea: :wink:

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 25 marca 2013, 08:13

inka25 pisze:dzwoniła do mnie pewna pani próbując wcisnąć kursy na wózki widłowe dla moich pracowników i wmawiając mi że bez egzaminu UDT takie zaświadczenie o ukończeniu kursu jest nie ważne i nic nie daje bo pracownik nie ma uprawnień do prowadzenia wózka.
i ma rację, pod warunkiem, że mówimy o wózkach widłowych, gdzie pracownik jest unoszony z towarem - tzw. komisjonery. Drugi przypadek, który mi się nasuwa na myśl, to taki, że firma szkoląca nie szkoli programem mysłowickim, tylko ma pozwolenie na robienie szkoleń, a następnie zgłasza uczestników szkolenia do UDT-u, który egzaminuje - też już słyszałem o tych praktykach, na jakich szczegółowych zasadach to funkcjonuje - nie znam odpowiedzi na to konkretne pytanie, bo nie zagłębiałem się w tą tematykę.
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

witekbhp2007
1250...1874 postów
1250...1874 postów

Post autor: witekbhp2007 » 25 marca 2013, 12:52

wojtek.d pisze:... na jakich szczegółowych zasadach to funkcjonuje - nie znam odpowiedzi na to konkretne pytanie, bo nie zagłębiałem się w tą tematykę.
inka25 , jest kilka kategorii wózków i tyleż rodzajów uprawnień do ich obsługiwania . W kilku zdaniach nie da się tego wytłumaczyć . Nie czytaj reklam firm produkujących wózki , czy DTR-ki , ale rozporządzenia , które to regulują .

Awatar użytkownika
Walenty
500...624 posty
500...624 posty

Post autor: Walenty » 29 marca 2013, 14:43

inka25 pisze:dzwoniła do mnie pewna pani próbując wcisnąć kursy na wózki widłowe dla moich pracowników i wmawiając mi że bez egzaminu UDT takie zaświadczenie o ukończeniu kursu jest nie ważne i nic nie daje bo pracownik nie ma uprawnień do prowadzenia wózka. Nie wiem jak u was ale u mnie jest tak że ma kilka osób bez egzaminu UDT, ukończyli kurs na operatora na podstawie programu Mysłowice ja wydałam im pozwolenia o prowadzenia wózka na terenie zakładu pracy, mają badania i psychotesty i na tym zamknęłam temat. Wiec coś się może zmieniło z tym egzaminem UDT i każdy musi do tego podchodzić??

A ja bym powiedział że poniekąd ma rację...
Osoby bez egzaminu UDT mają zaświadczenia- kierowca wózka jezdniowego, natomiast po egzaminie UDT operator wózka jezdniowego.
Teraz musisz doczytać w rozporządzeniu kto może zrobić przegląd i wpis do Dziennika obsługi codziennej przed pobraniem wózka.

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 29 marca 2013, 15:18

Walenty pisze:
inka25 pisze:dzwoniła do mnie pewna pani próbując wcisnąć kursy na wózki widłowe dla moich pracowników i wmawiając mi że bez egzaminu UDT takie zaświadczenie o ukończeniu kursu jest nie ważne i nic nie daje bo pracownik nie ma uprawnień do prowadzenia wózka. Nie wiem jak u was ale u mnie jest tak że ma kilka osób bez egzaminu UDT, ukończyli kurs na operatora na podstawie programu Mysłowice ja wydałam im pozwolenia o prowadzenia wózka na terenie zakładu pracy, mają badania i psychotesty i na tym zamknęłam temat. Wiec coś się może zmieniło z tym egzaminem UDT i każdy musi do tego podchodzić??

A ja bym powiedział że poniekąd ma rację...
Osoby bez egzaminu UDT mają zaświadczenia- kierowca wózka jezdniowego, natomiast po egzaminie UDT operator wózka jezdniowego.
Teraz musisz doczytać w rozporządzeniu kto może zrobić przegląd i wpis do Dziennika obsługi codziennej przed pobraniem wózka.
A ja bym powiedział - poniekąd, nie masz racji.
Nie ma znaczenia, jak sie nazywa, ale jaki kurs - według jakiego programu ukończył!

... i ma rację, pod warunkiem, że mówimy o wózkach widłowych, gdzie pracownik jest unoszony z towarem - tzw. komisjonery. [...]
Nieprawda, nie czegoś takiego jak "komisjonery" - zgodnie z przepisami - są to wózki "podnośnikowe" - jak każde inne.
Nie ma obowiązku zdawania w UDT jakichkolwiek egzaminów uprawniających do prowadzenia wózków jezdniowych napędzanych.
Jedyna różnica pomiędzy egzaminem w ośrodku szkolenia a UDT:
- po egzaminie w ośrodku ma się "Zaświadczenie o ukończeniu kursu,
- po egzaminie w UDT "Książeczkę operatora".
Uprawnienia w obydwu przypadkach - takie same. A koszty - po ośrodku - niższe.

Skąd mam te "wieści"? Od 2003r. jestem instruktorem, po kursie w ODDK Mysłowice.
"Dla tego, kto nie wie, do jakiego dotrzeć portu, nie ma sprzyjającego wiatru"
Taaak ...

Artur
9375...12499 postów
9375...12499 postów
Kontakt:

Post autor: Artur » 29 marca 2013, 21:40

Walenty pisze:
Czy nie mylisz OC z serwisowaniem :?:
Pamiętaj, że czasami milczenie jest najlepszą odpowiedzią ale jak długo można milczeć !

inka25
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: inka25 » 30 marca 2013, 08:32

No mnie tez się potwierdziły informacje, które podaje bogwoj :lol: , czyli żadnego udetu być nie musi

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 30 marca 2013, 11:22

Artur pisze:
Walenty pisze:
Czy nie mylisz OC z serwisowaniem :?:
Walenty się myli.
Przegląd codzienny wózka wykonuje kierowca wózka - przed rozpoczęciem jazdy w danym dniu.
KIEROWCA wpisuje swoje uwagi - po to między innymi kończył kurs.
Taaak ...

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 2 kwietnia 2013, 08:40

Artur pisze: Czy nie mylisz OC z serwisowaniem :?:
A od czego jest konserwator? To konserwator ma robić wpisy. OC może być pomocne konserwatorowi, konserwator nie zawsze może np. wyłapać zacinania się zaworu podnoszenia wideł itp., co wychodzi podczas zwykłej eksploatacji...

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 2 kwietnia 2013, 09:54

wojtek.d pisze:
Artur pisze: Czy nie mylisz OC z serwisowaniem :?:
A od czego jest konserwator? To konserwator ma robić wpisy. OC może być pomocne konserwatorowi, konserwator nie zawsze może np. wyłapać zacinania się zaworu podnoszenia wideł itp., co wychodzi podczas zwykłej eksploatacji...
Od czego jest konserwator???

Na pewno nie od wykonywania PRZEGLĄDU CODZIENNEGO WÓZKA.
Mylisz dwa różne dokumenty dwa RÓŻNE zakresu czynności - nie widzisz różnicy, a ona jest DUŻA.
Taaak ...

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 2 kwietnia 2013, 09:59

witekbhp2007 pisze:
wojtek.d pisze:... na jakich szczegółowych zasadach to funkcjonuje - nie znam odpowiedzi na to konkretne pytanie, bo nie zagłębiałem się w tą tematykę.
inka25 , jest kilka kategorii wózków i tyleż rodzajów uprawnień do ich obsługiwania . W kilku zdaniach nie da się tego wytłumaczyć . Nie czytaj reklam firm produkujących wózki , czy DTR-ki , ale rozporządzenia , które to regulują .
Oj nie, NIE.
1. Jest 5 "kategorii wózków"
2. Uprawnienia - dwa rodzaje - do obsługi wózków jezdniowych napędzanych (wszystkich typów) oraz do obsługi wózków jezdniowych napędzanych unoszących.
Taaak ...

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 2 kwietnia 2013, 10:53

Bogwoj, naucz się czytać ze zrozumieniem, bo widzę, że z tym masz problemy. Konserwator robi wpisy książce / zeszycie, a OC, które robi kierowca / operator ma mu pomóc, bo wszystkiego konserwator może nie wychwycić. A co do uprawnień na wózki, to sam UDT ma w swoim menu 3 (WJO III, WJO II i WJO I), więc nie pisz pierdół. Do tego jeszcze czasami są dodawane z wymianą butli gazowej itd...

ODPOWIEDZ