Przemieszczanie ładunków na wózkach 4, 6 kołowych

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Awatar użytkownika
kwiatton27
125...249 postów
125...249 postów

Przemieszczanie ładunków na wózkach 4, 6 kołowych

Post autor: kwiatton27 » 25 stycznia 2013, 08:26

Witam serdecznie.

W firmie posiadamy wózki 4 i 6 kołowe oraz stojaki które transportuje się na paleciakach. Wg rozporządzenia bhp przy ręcznych pracach transportowych art. 21 dopuszczalna masa ładunku nie powinna przekraczać 450 na wózku 4 kołowym o 6 kołowym brak wzmianki, a wózkami po szynach 600 kg - art. 22. Nie określa się płci pracownika. Jednak w wykazie prac uciążliwych i szkodliwych dla kobiet zabrania się transportu na wózkach 4 kołowych ładunku powyżej 80 kg (łącznie z masa wózka). Wagoniki na szynach kobiety mogą przewozić 300 kg pkt. 6 załącznika.
Rozporządzenie o ręcznych pracach transportowych mówi jeszcze o sile użytej do oburęcznego przemieszczania przedmiotów art. 14 która przy ciągnięciu wynosi 250 N i pchaniu 200 N. W wykazie prac uciążliwych i szkodliwych dla kobiet nie ma wzmianki na temat dopuszczalnych wartości dot. pchania lub ciągnięcia ładunków.

Wózki które posiadamy mają masę własną od 130 do 180 kg, a paleciaki od 85 do 120 kg. Według prawa kobieta nie może żadnego z tych wózków transportować bo przekraczają 80 kg. Zrobiłem mały eksperyment i zmierzyłem siłę jaka trzeba użyć i ruszyć stojaka. Do pociągnięcia paleciaka (zapoczątkowania ruchu) użyłem siły 50 N, do poruszenia pustego wózka 4 kołowego o masie własnej 130 kg użyłem siły 20 N. Siła żadna, można jednym palcem pociągnąć. Wózki załadowane materiałem gdzie łączna masa wynosiła 500 kg czyli ani mężczyzna ani kobieta w pojedynkę nie powinni transportować ręcznie takiego wózka, siłę która użyłem do zapoczątkowania ruchu wyniosła: 50 N dla jednego wózka i 150 N dla drugiego (o innej konstrukcji) wózka.
I co teraz jest zgodne z przepisami? Mężczyzna może taki półtonowy ładunek ciągnąć nie przekraczając normy z art. 14, czy praca taka jest zabroniona dla jednej osoby patrząc na art. 21?
Czy kobieta może ciągnąć wózek o masie większej niż 80 kg, ale przy użyciu siły mniejszej niż 250 N do zapoczątkowania ruchu?

Czy mógłby ktoś mi pomóc w interpretacji powyższego problemu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

piter

Re: Przemieszczanie ładunków na wózkach 4, 6 kołowych

Post autor: piter » 25 stycznia 2013, 17:49

kwiatton27 pisze:Witam serdecznie.

W firmie posiadamy wózki 4 i 6 kołowe oraz stojaki które transportuje się na paleciakach. Wg rozporządzenia bhp przy ręcznych pracach transportowych art. 21 dopuszczalna masa ładunku nie powinna przekraczać 450 na wózku 4 kołowym o 6 kołowym brak wzmianki, a wózkami po szynach 600 kg - art. 22. Nie określa się płci pracownika. Jednak w wykazie prac uciążliwych i szkodliwych dla kobiet zabrania się transportu na wózkach 4 kołowych ładunku powyżej 80 kg (łącznie z masa wózka). Wagoniki na szynach kobiety mogą przewozić 300 kg pkt. 6 załącznika.
Rozporządzenie o ręcznych pracach transportowych mówi jeszcze o sile użytej do oburęcznego przemieszczania przedmiotów art. 14 która przy ciągnięciu wynosi 250 N i pchaniu 200 N. W wykazie prac uciążliwych i szkodliwych dla kobiet nie ma wzmianki na temat dopuszczalnych wartości dot. pchania lub ciągnięcia ładunków.

Wózki które posiadamy mają masę własną od 130 do 180 kg, a paleciaki od 85 do 120 kg. Według prawa kobieta nie może żadnego z tych wózków transportować bo przekraczają 80 kg. Zrobiłem mały eksperyment i zmierzyłem siłę jaka trzeba użyć i ruszyć stojaka. Do pociągnięcia paleciaka (zapoczątkowania ruchu) użyłem siły 50 N, do poruszenia pustego wózka 4 kołowego o masie własnej 130 kg użyłem siły 20 N. Siła żadna, można jednym palcem pociągnąć. Wózki załadowane materiałem gdzie łączna masa wynosiła 500 kg czyli ani mężczyzna ani kobieta w pojedynkę nie powinni transportować ręcznie takiego wózka, siłę która użyłem do zapoczątkowania ruchu wyniosła: 50 N dla jednego wózka i 150 N dla drugiego (o innej konstrukcji) wózka.
I co teraz jest zgodne z przepisami? Mężczyzna może taki półtonowy ładunek ciągnąć nie przekraczając normy z art. 14, czy praca taka jest zabroniona dla jednej osoby patrząc na art. 21?
Czy kobieta może ciągnąć wózek o masie większej niż 80 kg, ale przy użyciu siły mniejszej niż 250 N do zapoczątkowania ruchu?

Czy mógłby ktoś mi pomóc w interpretacji powyższego problemu.
Wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet
Przewożenie ciężarów o masie przekraczającej:
1) 50 kg - przy przewożeniu na taczkach jednokołowych,
2) 80 kg - przy przewożeniu na wózkach 2, 3 i 4-kołowych,
3) 300 kg - przy przewożeniu na wózkach po szynach.

w tym zapisie nic nie mówi się o sile potrzebnej do zapoczątkowania ruchu, zapis mówi przy przewozeniu

Awatar użytkownika
yock
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Re: Przemieszczenie ładunków na wózkach 4, 6 kołowych

Post autor: yock » 25 stycznia 2013, 17:53

...czyli duża masa ładunku na wózku, a małe użycie siły przy ciągnięciu wózka. I to wykonują niewiasty ?
"Budziki zamordowały miliardy snów... Dlaczego więc chodzą bezkarnie?"

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 25 stycznia 2013, 17:57

kwiatton27 pisze:Czy kobieta może ciągnąć wózek o masie większej niż 80 kg,
NIE :!:
Masa wózka z ładunkiem nie może przekraczać 80kg (,,napędzanego siła mięśni")na jedną kobitkę :idea:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 25 stycznia 2013, 17:58

........o kurna...........pod warunkiem, że nie jest w ciąży.No. :lol:

Awatar użytkownika
stopwatch
9375...12499 postów
9375...12499 postów

Post autor: stopwatch » 27 stycznia 2013, 18:27

kwiatton27 pisze:Czy mógłby ktoś mi pomóc w interpretacji powyższego problemu.
Moim zdaniem rozporządzenia zarówno odnośnie ręcznych prac transportowych jak i prac wzbronionych kobietom nie nadążyły za postępem techniki. A czy mogą nadążyć? Też mam wątpliwości. Jest duży asortyment wózków. Duże znaczenie ma też rodzaj przewożonych nimi towarów. Trudno jest określić ogólnie te ciężary zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Powinno to być regulowane w instrukcjach obsługi każdego urządzenia.
Ale nie jest i często są właśnie wątpliwości.
kwiatton27 pisze:Czy kobieta może ciągnąć wózek o masie większej niż 80 kg, ale przy użyciu siły mniejszej niż 250 N do zapoczątkowania ruchu?
Jeżeli chodzi o to to nie możesz brać pod uwagę sił określonych do obsługi urządzeń (korby, pedały, itp) oraz sił do zapoczątkowania ruchu przedmiotów pchanych czy ciągniętych. Te na kółkach jeszcze trzeba wyhamować! Czasem dość gwałtownie.
Wady wielkich ludzi są pociechą matołów. Valdemar Baldhead (Łysiak), Konkwista

paszczak
50...74 posty
50...74 posty

Post autor: paszczak » 27 stycznia 2013, 18:52

Wózki z fotografii z materiałem powinny być prowadzone przez dwóch facetów po przekątnej.

Awatar użytkownika
kwiatton27
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: kwiatton27 » 29 stycznia 2013, 08:42

Nie mogą pchać i ciągnąc wózków o masie większych niż 80 kg. Czyli zakaz całkowity ciągnięcia wózków paletowych w całym kraju, bo nie ma wózka paletowego lżejszego niż 80 kg nie mówię już o ładunku na nim położonym.
We wszystkich supermaketach pod tym kątem łamane są przepisy bhp wobec kobiet.
Dla mnie bardziej przemawia siła użyta to zapoczątkowania ruchu, ponieważ ciężar to pojęcie względne. Mogę mieć powiedzmy wózek z ładunkiem o masie łącznej 300 kg. Mężczyzna bez problemu będzie pchał lub ciągnął ten wózek na kółkach z twardego PP ale jeżeli ten sam ciężar będzie na wózku o kołach gumowych to się już nieźle spoci by to ruszyć a różnica w użytej sile będzie ogromna.
Dla mnie to jest absurd.
Patrząc jeszcze na różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami i normach ich obowiązujących.
Przy ręcznych noszeniu K-12 kg, M - 30 kg - mężczyzna 1,5 razy więcej niż kobieta
Przy pchaniu wózków na szynach K - 300 kg, M - 600 kg - mężczyzna 1 raz więcej niż kobieta
Przy pchaniu wózków 4 kołowych K - 80 kg, M - 450 kg - mężczyzna 4,6 raza więcej niż kobieta
Te proporcje są nieuzasadnione jak dla mnie. Tak patrząc powyżej to kobieta powinna móc pchać wózki 4 kołowe o masie 200 - 250 kg.
Jaki był sens wprowadzania ograniczenia 80 kg? Lepiej było zakazać udziału kobiet w ręcznych pracach transportowych przy użyciu wózków 4 kołowych.

Pytałem o ta sprawę Inspektora PIP-u i był lekko zdziwiony takim stanem prawnym. Jego sugestia była taka by wziąć pod uwagę siłę ciągnięcia i pchania, ale to nie jest unormowane w wykazie prac kobiet a co nie jest zabronione jest dozwolone ;) oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.
Druga porada Inspektora nie umieszczać w instrukcji zbyt dokładnie norm przewożenia ciężarów. Ale to już trochę dla mnie nie logiczne bo treść instrukcji nie usprawiedliwi pracodawcę w chwili wystąpienia wypadku lub choroby zawodowej.

piter

Post autor: piter » 29 stycznia 2013, 12:53

Naginam prawo do sytuacji :mrgreen:

piter

Post autor: piter » 29 stycznia 2013, 12:54

A tak na marginesie:

Pipowiec Ci bzdury opowiada, bo przepis należy przeczytać ze zrozumieniem :!: Przepis mówi o masie :idea:

Awatar użytkownika
Paweł_K
625...1249 postów
625...1249 postów
Kontakt:

Post autor: Paweł_K » 29 stycznia 2013, 13:16

kwiatton27 pisze:Nie mogą pchać i ciągnąc wózków o masie większych niż 80 kg. Czyli zakaz całkowity ciągnięcia wózków paletowych w całym kraju, bo nie ma wózka paletowego lżejszego niż 80 kg nie mówię już o ładunku na nim położonym.
We wszystkich supermaketach pod tym kątem łamane są przepisy bhp wobec kobiet.
Tak, jest całkowity zakaz i dlatego w większości marketów są wózki z napędem silnikowym.
Jeśli natomiast jesteś świadkiem łamania przepisów poproś kogoś z kierownictwa i zawsze możesz zwrócić mu uwagę.
W ostateczności można zrobić fotkę i podesłać do PIP ;)
kwiatton27 pisze: Pytałem o ta sprawę Inspektora PIP-u i był lekko zdziwiony takim stanem prawnym. Jego sugestia była taka by wziąć pod uwagę siłę ciągnięcia i pchania, ale to nie jest unormowane w wykazie prac kobiet a co nie jest zabronione jest dozwolone ;) oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.
Druga porada Inspektora nie umieszczać w instrukcji zbyt dokładnie norm przewożenia ciężarów. Ale to już trochę dla mnie nie logiczne bo treść instrukcji nie usprawiedliwi pracodawcę w chwili wystąpienia wypadku lub choroby zawodowej.
Jeśli nie dostałeś tego na piśmie, to nie doradzam zastosowania w praktyce.
Przepis jest jednoznaczny i tego należy się trzymać.
My u siebie w zakładzie wyeliminowaliśmy ręczne wózki praktycznie do niezbędnego minimum. Zostały zastąpione przez wózki unoszące z napędem silnikowym.

Paweł1414
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Paweł1414 » 8 lutego 2013, 08:18

Przewożenie ciężarów o masie przekraczającej 80 kg przez kobiety jest zabroniony.
To jak się ma przewożenie pacjentów w szpitalu na wózkach?
Wiele razy pacjenci ważą powyżej 80kg. Nie wyobrażam sobie wożenie wózkiem pacjenta przez dwie kobiety, jak on jest przystosowany do jednej.
Ciekawe jakie rozwiązanie miałby PIP, on zawsze wie jak najlepiej postępować i to co on wymyśli jest zawsze wspaniałe.

Głowacz
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: Głowacz » 14 lipca 2017, 09:12

wrócę do tematu
Podczas oburęcznego przemieszczania przedmiotów siła użyta przez pracownika niezbędna do zapoczątkowania ruchu przedmiotu, mierzona równolegle do podłoża, nie może przekraczać wartości:
1) przy pchaniu - 300 N dla mężczyzn i 120 N dla kobiet,
2) przy ciągnięciu - 250 N dla mężczyzn i 100 N dla kobiet.

jak na chłopski rozum wytłumaczyć pracownikowi ile to jest :shock:

tadeusz8
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: tadeusz8 » 14 lipca 2017, 09:53

Kupić takie urządzenie 8) :roll:

Siłomierz, dynamometr FB500 Axis
Udźwig: 500N/50kg
Działka odczytowa (d): 0,1N(10g)
Czas próbkowania: 0,1s/0,025s
Miernik siły, dynamometr przeznaczony do pomiaru siły nacisku, siły ciągu oraz do pomiaru masy. Posiadający wyświetlacz graficzny, który umożliwia wygodny odczyt wskazań oraz przedstawianie wyników pomiarów w formie histogramów lub wykresów.
Cena netto: 1250,00 PLN
Cena brutto: 1537,50 PLN

Głowacz
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: Głowacz » 14 lipca 2017, 12:23

Kupić takie urządzenie 8) :roll:

to jednak nie jest chłopski rozum
:mrgreen:

ODPOWIEDZ