www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 20 grudnia 2014, 12:27

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 33 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 8 lutego 2012, 09:42 
25...49 post├│w
25...49 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 19 kwietnia 2011, 09:47
Witam Szanowne Grono,
B─Öd─Ö zobowi─ůzany za odpowied┼║ na 2 nieskomplikowane pytania:
1. Jaka jest szeroko┼Ť─ç drogi dla pieszych w magazynach, kt├│rzy nie nosz─ů ┼╝adnych ┼éadunk├│w, np. kierownik, kierowca, go┼Ť─ç? Wiem, ┼╝e jest norma (PN-68 M78010), wiem, ┼╝e jest rozporz─ůdzenie(bhp, ppo┼╝,...), wiem, ┼╝e jest dyrektywa (te┼╝ j─ů czyta┼éem) ale nigdzie tam nie ma napisanej warto┼Ťci szeroko┼Ťci takiej drogi. Tak tak, s─ů drogi dla w├│zk├│w, dla w├│zk├│w i pieszych, a nawet dla pieszych, ale z ┼éadunkiem. Mi chodzi o pieszego bez ┼éadunku.
2. Jak mierzy─ç szeroko┼Ť─ç drogi transportowej wyznaczonej liniami? Je┼Ťli mamy 2 linie o szeroko┼Ťci 10 cm to mo┼╝emy zmierzy─ç szeroko┼Ť─ç drogi:
a) od zewn─Ötrznych kraw─Ödzi pas├│w (wtedy pasy wchodz─ů w "obszar drogi"),
b) od osi pas├│w,
c) od wewn─Ötrznych kraw─Ödzi pas├│w (wtedy pasy s─ů "poza granic─ů" drogi).

B─Öd─Ö wdzi─Öczny za konkretn─ů odpowied┼║ i powiem szczerze, ┼╝e je┼Ťli kto┼Ť odpowie na te pytania to zrobi na mnie du┼╝e wra┼╝enie, bo ju┼╝ sam nie wiem, do jakich akt├│w prawnych trzeba si─Ö ucieka─ç, aby znale┼║─ç odpowiedzi na te zagadnienia.

Dzi─Ökuj─Ö.

G├│ra

PostNapisane: 8 lutego 2012, 10:16 
Moderator

Do┼é─ůczy┼é(a): 15 maja 2005, 12:47
Ad.1 Przeczytaj w PN co wyznacza szeroko┼Ť─ç drogi dla pieszego z ┼éadunkiem i zastan├│w si─Ö co to oznacza w przypadku pieszego bez ┼éadunku.

Ad. 2 Nie widz─Ö przeszk├│d, ┼╝eby pasy by┼éy zaliczone do drogi, przecie┼╝ to nie kraw─Ö┼╝niki, ale jak chcesz mo┼╝esz zastosowa─ç inne podane przez Ciebie rozwi─ůzanie. Kieruj si─Ö jednak ekonomi─ů przestrze┼ä np. magazynowa nie jest tania.

G├│ra

PostNapisane: 8 lutego 2012, 11:13 
25...49 post├│w
25...49 post├│w

Witam,

Dzi─Öki za odpowied┼║.

Ad.1.
Lubi─Ö zgadywanki, ale wci─ů┼╝ nie znam odpowiedzi. Kolego spr├│buj mi powiedzie─ç, kt├│ra z poni┼╝szych odpowiedzi jest prawid┼éowa:
a) 60cm (przypuszczam, ┼╝e chodzi Ci podpunkt 2.2.1.a) z normy PN-68 M-78010),
b) 120 cm (chodzi o warunek zamieszczony w tym samym podpunkcie powy┼╝szej normy),
c) 75 cm - odpowiedź znaleziona w materiałach wybitnego specjalisty z zakresu BHP, którego nazwiska nie będę przytaczał, ale bez podania konkretnego zapisu prawnego lub normatywnego.

Nie jestem specem, znajduj─Ö rozbie┼╝no┼Ťci w r├│┼╝nych materia┼éach i dlatego pytam. Prosz─Ö o konkretn─ů LICZBOW─ä odpowied┼║, a nie o zagadki ;)

Ad.2.
Tak, ja te┼╝ nie widz─Ö przeszk├│d. Ale wci─ů┼╝ nie mam KONKRETNEJ odpowiedzi na to pytanie. A co je┼Ťli obok pasa biegnie inna strefa? Czy ten pas "odgradzaj─ůcy" zaliczy─ç do jednej czy drugiej strefy? A mo┼╝e potrzebne s─ů 2 pasy? Ponawiam pytanie: jak nale┼╝y mierzy─ç szeroko┼Ť─ç dr├│g w miejscach z pasami (np. 10 centymetrowymi) ? Od zewn─ůtrz, ┼Ťrodk├│w, czy wewn─Ötrznych kraw─Ödzi pas├│w?

Bardzo prosz─Ö o konkretn─ů odpowied┼║ na to pytanie z podaniem ┼║r├│d┼éa odpowiedzi.

B─Öd─Ö wdzi─Öczny za odpowiedzi nie odsy┼éaj─ůce do r├│┼╝nych ┼║r├│de┼é czy te┼╝ w┼éasnych interpretacji.

Dzi─Ökuj─Ö.

G├│ra

PostNapisane: 8 lutego 2012, 12:21 
500...624 posty
500...624 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 3 czerwca 2007, 18:35
Ad. 1
Dałbym 1,2m ze względu na przepisy ppoż - drogi ewakuacyjne

Ad.2
Linii nie wliczam w szeroko┼Ť─ç drogi

G├│ra

PostNapisane: 8 lutego 2012, 12:43 
Moderator

Ad 1. Je┼╝eli przyjmiesz, ┼╝e to droga transportowa, to do wzoru podstawisz szeroko┼Ť─ç cz┼éowieka, nie ┼éadunku. 0,75 pewnie, kto┼Ť uzna┼é to za przej┼Ťcie (bo nic si─Ö nie transportuje), minimalna szeroko┼Ť─ç przej┼Ťcia mi─Ödzy maszynami a innymi urz─ůdzeniami lub ┼Ťcianami to 0,75, przy ruchu dwukierunkowym minimum 1m. A mo┼╝e by─ç jeszcze to przej┼Ťciem ewakuacyjnym w├│wczas 0,6 na 100 os├│b lecz nie mniej ni┼╝ 0,9 lub 0,8 do 3 os├│b. Oczywi┼Ťcie je┼╝eli opcja trzecia jest w┼éa┼Ťciwa to musimy podnie┼Ť─ç do minimalnych wymaga┼ä dla przej┼Ť─ç ewakuacyjnych.

Ad 2. Tu to:
a. wliczasz lini─Ö do szeroko┼Ťci drogi to dwie linie,
b. nie wliczasz to jedna, w modelu czysto teoretycznym w takim wypadku na polu linii nie powinien nigdy pojawi─ç si─Ö w├│zek/cz┼éowiek korzystaj─ůcy z ka┼╝dej z obu dr├│g
c. liczysz do osi linii jedna linia, ka┼╝da z s─ůsiaduj─ůcych dr├│g po po┼éowie linii b─Ödzie mia┼éa zaliczone do swojej szeroko┼Ťci

G├│ra

PostNapisane: 8 lutego 2012, 13:14 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 4 sierpnia 2011, 08:29
Jakie s─ů minimalne wymiary dr├│g transportowych i dr├│g dla pieszych w zak┼éadach pracy?
Wymagania na temat minimalnych wymiar├│w dr├│g transportowych i dr├│g dla pieszych w zak┼éadach pracy mo┼╝na znale┼║─ç w normach i przepisach zwi─ůzanych z bezpiecze┼ästwem i higien─ů pracy, a tak┼╝e w przepisach zwi─ůzanych z ochron─ů przeciwpo┼╝arow─ů.
Rozporz─ůdzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 wrze┼Ťnia 1997 r. w sprawie og├│lnych przepis├│w bezpiecze┼ästwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z p├│┼║n. zm.) nakazuje pracodawcy zapewnienie na terenie zak┼éadu pracy wykonania i oznakowania, zgodnie z Polskimi Normami i w┼éa┼Ťciwymi przepisami, dr├│g komunikacyjnych i transportowych oraz dr├│g dla pieszych.

Drogi i przej┼Ťcia powinny posiada─ç wymiary odpowiednie do liczby potencjalnych u┼╝ytkownik├│w oraz rodzaj├│w i wielko┼Ťci stosowanych urz─ůdze┼ä transportowych i przemieszczanych ┼éadunk├│w. Minimalne wymiary dr├│g i przej┼Ť─ç okre┼Ťlaj─ů Polskie Normy.
Nawierzchnia dr├│g i przej┼Ť─ç powinna by─ç r├│wna i twarda lub utwardzona oraz posiada─ç no┼Ťno┼Ť─ç odpowiedni─ů do obci─ů┼╝enia wynikaj─ůcego ze stosowanych ┼Ťrodk├│w transportowych oraz przemieszczanych i sk┼éadowanych materia┼é├│w.
Na drogach transportowych nie powinny wyst─Öpowa─ç progi ani stopnie.
Na drogach - w miejscach, w kt├│rych mo┼╝liwe jest niespodziewane wtargni─Öcie pieszych, w szczeg├│lno┼Ťci przed bramami, drzwiami i przej┼Ťciami, nale┼╝y ustawi─ç barierki lub zastosowa─ç inne skuteczne ┼Ťrodki ochronne.
Jedn─ů z norm wskazuj─ůcych minimalne wymiary dr├│g i przej┼Ť─ç jest norma PN - 68/M - 78010 - Transport wewn─Ötrzny. Drogi i otwory drzwiowe. Wytyczne projektowania.

Zalecane szeroko┼Ťci dr├│g transportowych, zgodnie z powy┼╝sz─ů norm─ů, dla pieszych w budynkach przemys┼éowych nale┼╝y oblicza─ç wed┼éug wzor├│w:
A = B 30 cm - dla ruchu jednokierunkowego
A = 2B 60 cm - dla ruchu dwukierunkowego
gdzie: B - szeroko┼Ť─ç ┼éadunku jaki niesie pieszy (w cm), A - szeroko┼Ť─ç drogi transportowej (w cm), kt├│ra nie mo┼╝e by─ç mniejsza ni┼╝ 120 cm.
Rozporz─ůdzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie og├│lnych przepis├│w bezpiecze┼ästwa i higieny pracy nakazuje, aby do ka┼╝dego stanowiska pracy by┼éo zapewnione bezpieczne i wygodne doj┼Ťcie, przy czym jego wysoko┼Ť─ç na ca┼éej d┼éugo┼Ťci nie powinna by─ç mniejsza w ┼Ťwietle ni┼╝ 2 m. W przypadkach uzasadnionych wzgl─Ödami konstrukcyjnymi maszyn i innych urz─ůdze┼ä technicznych dopuszcza si─Ö zmniejszenie wysoko┼Ťci doj┼Ťcia do 1,8 m przy jego odpowiednim zabezpieczeniu i oznakowaniu znakami bezpiecze┼ästwa zgodnymi z Polsk─ů Norm─ů.
Przej┼Ťcia mi─Ödzy maszynami a innymi urz─ůdzeniami lub ┼Ťcianami przeznaczone tylko do obs┼éugi tych urz─ůdze┼ä powinny mie─ç szeroko┼Ť─ç, co najmniej 0,75 m; je┼╝eli w przej┼Ťciach tych odbywa si─Ö ruch dwukierunkowy, szeroko┼Ť─ç ich powinna wynosi─ç, co najmniej 1 m.
Rozporz─ůdzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunk├│w technicznych, jakim powinny odpowiada─ç budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z p├│┼║n. zm.) wskazuje, ┼╝e w trakcie ruchu pieszego w budynkach oraz zwi─ůzanego z nim transportu, powinny by─ç tak┼╝e zapewnione minimalne szeroko┼Ťci doj┼Ť─ç ewakuacyjnych i dr├│g ewakuacyjnych zapewniaj─ůce sprawn─ů i bezpieczn─ů ewakuacj─Ö w razie wyst─ůpienia po┼╝aru, kl─Öski ┼╝ywio┼éowej lub innego miejscowego zagro┼╝enia.
W pomieszczeniach, od najdalszego miejsca, w kt├│rym mo┼╝e przebywa─ç cz┼éowiek, do wyj┼Ťcia ewakuacyjnego na drog─Ö ewakuacyjn─ů lub do innej strefy po┼╝arowej albo na zewn─ůtrz budynku, powinno by─ç zapewnione przej┼Ťcie, zwane dalej "przej┼Ťciem ewakuacyjnym". Szeroko┼Ť─ç przej┼Ťcia ewakuacyjnego w pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi nale┼╝y oblicza─ç proporcjonalnie do liczby os├│b, do kt├│rych ewakuacji ono s┼éu┼╝y, przyjmuj─ůc co najmniej 0,6 m na 100 os├│b, lecz nie mniej ni┼╝ 0,9 m, a w przypadku przej┼Ťcia s┼éu┼╝─ůcego do ewakuacji do 3 os├│b - nie mniej ni┼╝ 0,8 m.
Z pomieszcze┼ä przeznaczonych na pobyt ludzi powinna by─ç zapewniona mo┼╝liwo┼Ť─ç ewakuacji w bezpieczne miejsce na zewn─ůtrz budynku lub do s─ůsiedniej strefy po┼╝arowej, bezpo┼Ťrednio albo drogami komunikacji og├│lnej, zwanymi dalej "drogami ewakuacyjnymi". Szeroko┼Ť─ç poziomych dr├│g ewakuacyjnych nale┼╝y oblicza─ç proporcjonalnie do liczby os├│b mog─ůcych przebywa─ç jednocze┼Ťnie na danej kondygnacji budynku, przyjmuj─ůc co najmniej 0,6 m na 100 os├│b, lecz nie mniej ni┼╝ 1,4 m. Dopuszcza si─Ö zmniejszenie szeroko┼Ťci poziomej drogi ewakuacyjnej do 1,2 m, je┼╝eli jest ona przeznaczona do ewakuacji nie wi─Öcej ni┼╝ 20 os├│b.
Wysoko┼Ť─ç drogi ewakuacyjnej powinna wynosi─ç co najmniej 2,2 m, natomiast wysoko┼Ť─ç lokalnego obni┼╝enia 2 m, przy czym d┼éugo┼Ť─ç obni┼╝onego odcinka drogi nie mo┼╝e by─ç wi─Öksza ni┼╝ 1,5 m.
Krzysztof Zamajtys

Je┼╝eli jest problem droga dla pieszych czy droga do transportu, proponuj─Ö problem ten rozwi─ůza─ç umownie przez zagrodzenie wjazdu / wej┼Ťcia i wtedy wiadomo jest ruch pieszy - nie ma ko┼éowego i odwrotnie. Je┼╝eli jeszcze b─Ödzie wyst─Öpowa┼é problem, wjazd w├│zka zablokuje (wy┼é─ůczy w├│zek) kom├│rka foto- lub wi─ůzka podczerwieni.

G├│ra

PostNapisane: 8 lutego 2012, 13:25 
25...49 post├│w
25...49 post├│w

Panowie,

Dzi─Ökuj─Ö za odpowiedzi, ale b─Öd─Ö jeszcze bardziej upierdliwy, bo prosi┼éem o konkretne odpowiedzi oraz podstaw─Ö prawn─ů (jako ┼║r├│d┼éo), a ich nie mam.
Opiszę więc zagadnienie bardziej szczegółowo i ponowię pytania:

Zagadnienie:
W magazynie nale┼╝y wyznaczy─ç drog─Ö, z kt├│rej korzysta─ç b─Öd─ů jedynie piesi, nie transportuj─ůcy ┼╝adnych ┼éadunk├│w. Powtarzam: magazyn, pieszy bez ┼éadunku.

1. Prosz─Ö mi powiedzie─ç: a) jaka powinna by─ç minimalna szeroko┼Ť─ç drogi w tym przypadku, b) jaki akt prawny o tym m├│wi.
2. W jaki spos├│b mierzy si─Ö szeroko┼Ť─ç drogi wyznaczonej dwoma pasami ?
Odpowiedzi: a) od zewn─Ötrznych kraw─Ödzi, b) pomi─Ödzy osiami symetrii tych pas├│w, c) od wewn─Ötrznych kraw─Ödzi, d) inaczej. Je┼Ťli odpowied┼║ d) to poprosz─Ö: 1) konkretn─ů odpowied┼║, 2) ┼║r├│d┼éo.

Prosz─Ö nie podawa─ç mi fragment├│w norm bo ja te normy mam (m├│wi┼éem o tym). Wszyscy wiemy, ┼╝e s─ů r├│┼╝ne rozporz─ůdzenia i normy i wszyscy mo┼╝emy do nich zajrze─ç. Nie o to mi chodzi, bo ju┼╝ to przerobi┼éem (pisa┼éem na samym pocz─ůtku).

Prosz─Ö o odpowied┼║ kogo┼Ť kto jednoznacznie odpowie mi na te pytania. Panowie, z ca┼éym szacunkiem, prosz─Ö o fachow─ů wypowied┼║, a nie o wypowied┼║ typu "je┼Ťli to to tamto", komentowanie moich propozycji czy te┼╝ odpowied┼║ typu "tu to to, tam to tamto". Przypadek jest konkretny i niezwykle prosty.
Dzi─Ökuj─Ö wszystkim odpowiadaj─ůcym i wszystkim, kt├│rzy postaraj─ů si─Ö pom├│c.

G├│ra

PostNapisane: 8 lutego 2012, 13:42 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Proszę nie podawać mi fragmentów norm bo ja te normy mam (mówiłem o tym).
Normy mam (w segregatorze ?) ale tre┼Ťci ich nie znam. Gdyby┼Ť je czyta┼é to odpowied┼║ by┼éaby ju┼╝ znana du┼╝o wcze┼Ťniej, a tak jeste┼Ť upierdliwy (jak sam stwierdzi┼ée┼Ť). Jedyny plus jaki mo┼╝esz zaliczy─ç to samokrytyka.

G├│ra

PostNapisane: 8 lutego 2012, 13:43 
Moderator

Przypadek jest konkretny, dla Ciebie, bo sk─ůd my mamy wiedzie─ç, czy ta droga jest, czy nie jest przej┼Ťciem ewakuacyjnym? Druga rzecz, je┼╝eli tak si─Ö upierasz, magazyn, pieszy bez ┼éadunku, 1m (b─Ödzie to przej┼Ťcie do stanowiska pracy dwukierunkowe) minimalna szeroko┼Ť─ç wynika z og├│lnych przepis├│w BHP.

Co do pomiar├│w szeroko┼Ťci drogi, poniewa┼╝ norma tego nie opisuje, trzeba przyj─ů─ç jedn─ů zasad─Ö dla ca┼éego magazynu. Ja bym wlicza┼é szeroko┼Ť─ç linii do drogi, je┼╝eli jaki┼Ť organ kontroluj─ůcy to zakwestionuje niech poda podstaw─Ö prawn─ů.

I ja mam jedno pytanie, robisz w BeHaPe?

G├│ra

PostNapisane: 8 lutego 2012, 13:58 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Z pomieszcze┼ä przeznaczonych na pobyt ludzi powinna by─ç zapewniona mo┼╝liwo┼Ť─ç ewakuacji w bezpieczne miejsce na zewn─ůtrz budynku lub do s─ůsiedniej strefy po┼╝arowej, bezpo┼Ťrednio albo drogami komunikacji og├│lnej, zwanymi dalej "drogami ewakuacyjnymi".
Te┼╝ "I ja mam jedno pytanie, robisz w BeHaPe ? "
Wszystko co tu zamie┼Ťci┼ée┼Ť ┼Ťwiadczy, ┼╝e nie, psujesz tylko mark─Ö tej s┼éu┼╝bie i blokujesz przej┼Ťcie (ewakuacyjne ?) dla innych.

G├│ra

PostNapisane: 8 lutego 2012, 14:21 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 15 stycznia 2005, 23:41
tomas999 napisał(a):
Witam Szanowne Grono,
B─Öd─Ö zobowi─ůzany za odpowied┼║ na 2 nieskomplikowane pytania:
1. Jaka jest szeroko┼Ť─ç drogi dla pieszych w magazynach, kt├│rzy nie nosz─ů ┼╝adnych ┼éadunk├│w, np. kierownik, kierowca, go┼Ť─ç? Wiem, ┼╝e jest norma (PN-68 M78010), wiem, ┼╝e jest rozporz─ůdzenie(bhp, ppo┼╝,...), wiem, ┼╝e jest dyrektywa (te┼╝ j─ů czyta┼éem) ale nigdzie tam nie ma napisanej warto┼Ťci szeroko┼Ťci takiej drogi. Tak tak, s─ů drogi dla w├│zk├│w, dla w├│zk├│w i pieszych, a nawet dla pieszych, ale z ┼éadunkiem. Mi chodzi o pieszego bez ┼éadunku.
2. Jak mierzy─ç szeroko┼Ť─ç drogi transportowej wyznaczonej liniami? Je┼Ťli mamy 2 linie o szeroko┼Ťci 10 cm to mo┼╝emy zmierzy─ç szeroko┼Ť─ç drogi:
a) od zewn─Ötrznych kraw─Ödzi pas├│w (wtedy pasy wchodz─ů w "obszar drogi"),
b) od osi pas├│w,

B─Öd─Ö wdzi─Öczny za konkretn─ů odpowied┼║ i powiem szczerze, ┼╝e je┼Ťli kto┼Ť odpowie na te pytania to zrobi na mnie du┼╝e wra┼╝enie, bo ju┼╝ sam nie wiem, do jakich akt├│w prawnych trzeba si─Ö ucieka─ç, aby znale┼║─ç odpowiedzi na te zagadnienia.

Dzi─Ökuj─Ö.

drogi transportowe - w warsztacie powinny by─ç zachowane szeroko┼Ťci:
b = a + 30 cm dla ruchu pieszego jednokierunkowego,
b = 2a + 60 cm dla ruchu pieszego dwukierunkowego,
gdzie: a - szeroko┼Ť─ç ┼éadunku niesionego przez pieszego,
b - szeroko┼Ť─ç drogi transportowej
(szeroko┼Ť─ç drogi transportowej nie mo┼╝e by─ç mniejsza ni┼╝ 120 cm).

W przypadku transportu element├│w bezsilnikowymi i silnikowymi ┼Ťrodkami transportu, powinny by─ç zachowane szeroko┼Ťci dr├│g transportowych zgodnie z Polsk─ů Norm─ů.

przy czym: a - szeroko┼Ť─ç ┼Ťrodka transportu (w├│zka), b - szeroko┼Ť─ç drogi transportowej (szeroko┼Ť─ç drogi nie powinna by─ç mniejsza ni┼╝ 120 cm).

Uwaga: Granice dr├│g transportowych powinny by─ç oznaczone na pod┼éodze w spos├│b trwa┼éy (np. pasy pomalowane ┼╝├│┼ét─ů farb─ů).

G├│ra

PostNapisane: 8 lutego 2012, 14:37 
25...49 post├│w
25...49 post├│w

Panowie,

Je┼Ťli przypadek przeze mnie opisany nie jest konkretny to dopiszcie dodatkowe kryteria, np. droga jedno- lub dwukierunkowa, itd. Celowo opisa┼éem tylko to co najwa┼╝niejsze, aby "okroi─ç interpretacj─Ö" do zakresu, kt├│ry konkretnie mnie interesuje.

Gdyby droga by┼éa przej┼Ťciem ewakuacyjnym to zaprzesta┼é bym dalszych pyta┼ä, bo ju┼╝ wcze┼Ťniej kto┼Ť udzieli┼é odpowiedzi na to -b─ůd┼║ co b─ůd┼║- nie zadane pytanie.

Cezarek, dzi─Ökuj─Ö Ci za odpowied┼║. M├│wisz, ┼╝e wymiar 1m b─Ödzie odpowiedni bo b─Ödzie to "przej┼Ťcie do stanowiska pracy dwukierunkowe". A co je┼Ťli nie b─Ödzie to przej┼Ťcie do stanowiska pracy tylko przej┼Ťcie np. kierowcy od wej┼Ťcia do magazynu do np. toalety? Dalej nie mam odpowiedzi na to pytanie :/

Szeroko┼Ť─ç drogi. DZI─śKUJ─ś !! Mam to o co pyta┼éem: "norma tego nie opisuje". Dzi─Ökuj─Ö Czarek, w┼éa┼Ťnie dlatego pytam o to spec├│w (do czego jeszcze za chwil─Ö powr├│c─Ö).

Nie, nie robi─Ö w BHP. Gdybym robi┼é to bym odpowiada┼é na pytania innych, a nie sam pyta┼é. Poza tym pisa┼éem o tym na pocz─ůtku - "nie jestem specem".

Tadeusz8, nie jest moim zamiarem psucie niczyjej renomy ani blokowanie jakichkolwiek przej┼Ť─ç. Je┼Ťli jeste┼Ť przedstawicielem s┼éu┼╝b BHP to cieszysz si─Ö moim szacunkiem. To co zamie┼Ťci┼éem to problem i PRO┼ÜBA o rozwi─ůzanie. Do tego s┼éu┼╝y forum, prawda? Je┼Ťli kto┼Ť lub co┼Ť ┼Ťwiadczy ┼║le w tym miejscu to mo┼╝e ten, kt├│ry nie odpowiada konkretnie na pytania (np. nie rozumie pyta┼ä, woli si─Ö powym─ůdrza─ç lub nie ma co robi─ç w pracy) albo ten, kt├│ry sugeruje, ┼╝e w "BeHapie" (nawiasem m├│wi─ůc, nie piszemy ju┼╝ po polsku??) pracuje kto┼Ť, kto w rzeczywisto┼Ťci tam nie pracuje. Pisa┼éem jasno: nie jestem specem. Szukam pomocy specjalist├│w.

Wydawa┼éo mi si─Ö te┼╝, ┼╝e je┼Ťli znajdzie si─Ö jaki┼Ť prawdziwy specjalista to wymiana informacji b─Ödzie wygl─ůda┼éa nast─Öpuj─ůco: 1) problem - przedstawia pytaj─ůcy, 2) analiza problemu i ewentualne dodatkowe pytania (co s┼éusznie zauwa┼╝yli┼Ťcie, ┼╝e przyk┼éad jest jasny tylko dla mnie), 3) udzielenie odpowiedzi do rozwi─ůzania problemu - udziela pytaj─ůcy, 4) odpowied┼║ na pytania dotycz─ůce: A. szeroko┼Ťci drogi, B. sposobu mierzenia szeroko┼Ťci drogi - udziela SPECJALISTA.

Dzi─Ökuj─Ö wszystkim za odpowiedzi. Gdyby kto┼Ť chcia┼é si─Ö jeszcze wypowiedzie─ç MERYTORYCZNIE w tej sprawie to b─Öd─Ö zobowi─ůzany. Je┼Ťli kto┼Ť nie ma co robi─ç do 16.00 w pracy i chce pozn─Öca─ç si─Ö nad "nie-BeHaPowcami" to jest skype i gadu.

Pozdrawiam.

G├│ra

PostNapisane: 8 lutego 2012, 14:46 
Moderator

┬ž 4. [Drogi i przej┼Ťcia] 1. Pracodawca jest obowi─ůzany zapewni─ç na terenie zak┼éadu pracy wykonane i oznakowane, zgodnie z Polskimi Normami i w┼éa┼Ťciwymi przepisami, drogi komunikacyjne i transportowe, zwane dalej "drogami", drogi dla pieszych, zwane dalej "przej┼Ťciami", i dojazdy po┼╝arowe oraz utrzymywa─ç je w stanie nie stwarzaj─ůcym zagro┼╝e┼ä dla u┼╝ytkownik├│w. Drogi i przej┼Ťcia oraz dojazdy po┼╝arowe nie mog─ů prowadzi─ç przez miejsca, w kt├│rych wyst─Öpuj─ů zagro┼╝enia dla ich u┼╝ytkownik├│w.

Jak widzisz nie znaczenia do stanowiska, do toalety. Droga dla pieszych zwana jest przej┼Ťciem, mo┼╝e by─ç to przej┼Ťcie do stanowiska, mo┼╝e by─ç do toalety. :D Zale┼╝y gdzie kto lubi chodzi─ç, lub po co przyszed┼é do zak┼éadu. :D

G├│ra

PostNapisane: 8 lutego 2012, 15:03 
9375...12499 post├│w
9375...12499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 26 marca 2010, 05:22
Przej┼Ťcia mi─Ödzy maszynami a innymi urz─ůdzeniami lub ┼Ťcianami przeznaczone tylko do obs┼éugi tych urz─ůdze┼ä powinny mie─ç szeroko┼Ť─ç, co najmniej 0,75 m; je┼╝eli w przej┼Ťciach tych odbywa si─Ö ruch dwukierunkowy, szeroko┼Ť─ç ich powinna wynosi─ç, co najmniej 1 m.

To jest moim zdaniem prawidłowa odpowiedź na pytanie
tomas999 napisał(a):

Je┼╝eli chodzi o drugie pytanie to uwa┼╝am, ┼╝e:
tomas999 napisał(a):
Je┼╝eli brakuje miejsca to wystarczy jedna linia lub nie malujemy wcale.

G├│ra

PostNapisane: 8 lutego 2012, 15:16 
9375...12499 post├│w
9375...12499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 26 marca 2010, 05:22
I zalecam malowa─ç te linie wy┼é─ůcznie tam gdzie to konieczne (zagro┼╝enia) a nie robi─ç tego na zasadzie, ┼╝e b─Ödzie piknie. Osobi┼Ťcie znam taki przyk┼éad gdzie w ramach w┼éa┼Ťnie 5S tak si─Ö majstrowie rozp─Ödzili (na ka┼╝dej zmianie(zespo┼éy) przydzielono im teren do malowania), ┼╝e kur.... na ┼Ťrodku hali zrobi┼éo im si─Ö rondo.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 33 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 1 go┼Ť─ç

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: