CoVId-19

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Worker
625...1249 postów
625...1249 postów
Kontakt:

CoVId-19

Post autor: Worker » 27 lutego 2020, 13:23

Drodzy Państwo

czy w przypadku jak w Waszej firmie będzie _potwierdzony_ przypadek CoVID-19

- planujecie czasowe wstrzymanie produkcji/działalności ?
- finansowanie badań wszystkich pracowników by przywrócić do pracy tylko tych z negatywnym wynikiem ?

Macie jakiś kontakt z osobami z firm z innych krajów które już doświadczyły takiej sytuacji ? jak zachował się Pracodawca tych osób gdy powziął wiadomość o swoim hospitalizowanym pracowniku ?

Wszelkie info mile widziane i podejście _poważne_ do sprawy. Żarty w innym dziale.

pozdr.
Worker

Krzych_2033
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: CoVId-19

Post autor: Krzych_2033 » 28 lutego 2020, 09:03

Poczytaj wyjaśnienia Państwowej Inspekcji Pracy związane z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę CoVid-19.

https://www.pip.gov.pl/pl/wiadomosci/10 ... rusem.html

Awatar użytkownika
Dario
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: Dario » 11 marca 2020, 10:03

Worker pisze:
27 lutego 2020, 13:23
jak zachował się Pracodawca tych osób gdy powziął wiadomość o swoim hospitalizowanym pracowniku ?
wszyscy wyczekują. U mnie opracowano algorytm przejścia na zdalną pracę, ale tylko dla pracowników biurowych. Produkcja czekać ma na decyzję Sanepidu :!:

Awatar użytkownika
Worker
625...1249 postów
625...1249 postów
Kontakt:

Post autor: Worker » 11 marca 2020, 14:06

Dario pisze:
11 marca 2020, 10:03
Worker pisze:
27 lutego 2020, 13:23
jak zachował się Pracodawca tych osób gdy powziął wiadomość o swoim hospitalizowanym pracowniku ?
wszyscy wyczekują. U mnie opracowano algorytm przejścia na zdalną pracę, ale tylko dla pracowników biurowych. Produkcja czekać ma na decyzję Sanepidu :!:
Tak, myślę ze decyzja o Kwarantannie powinna wyjść z zewnątrz zakładu a nie ze środka. W tym przypadku Inspekcji Sanitarnej.

Interesuje mnie czy objęcie kwarantanna jest _natychmiastowe_ czy mamy czas na zamkniecie firmy/produkcji - procesu ? i pozostawienie części Utrzymania Ruchu..... wydaje sie to konieczne, bo nie wszystkie procesy da się wygasić w ciągu godziny....

wojnecki
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: wojnecki » 17 marca 2020, 15:40

A moj problem jest taki:
Zakład ma postój dwa tygodnie. W tym czasie kończą się szkolenia okresowe bhp dla elektryków którzy pracują (obsluga).
Słyszałem a nie mogę tego znaleźć w necie ze pip powiedział że stanowiska robotnicze przez wirus można przeprowadzac w formie samokształcenia kierowanego. Wiecie coś o tym?

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 17 marca 2020, 17:31

Jeśli mi się uda to w załączniku zamieszczę treść stanowiska GIP w tej sprawie.
No niestety, oryginału "plik PDF" w załącznik wkleić nie idzie. W związku z tym wstawię tekst jako cytat:

" Warszawa, 2020-03-16
UNP:GIP-20-19263
GIP-GNN.50.2.2020.1
Pani/Pan
Okręgowy Inspektor Pracy
– wszyscy –
dotyczy:
- stanowiska Głównego Inspektora Pracy w sprawie obowiązku terminowego kierowania
- pracowników na profilaktyczne badania lekarskie oraz terminowego przeprowadzania szkoleń w dziedzinie bhp
Stanowisko Głównego Inspektora Pracy w zakresie:
- obowiązku terminowego kierowania pracowników na profilaktyczne badania lekarskie oraz
- obowiązku terminowego przeprowadzania szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy
Mając na względzie sytuację epidemiologiczną w Polsce i opublikowanie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r., poz. 433 ze zm.), jak również pismo otrzymane z Ministerstwa Zdrowia z 12 marca br., znak ZPM.6131.5.2020.MS, dotyczące wykonywania badań profilaktycznych pracowników, wynikających z art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.),
proponuję:
1)zawieszenie obowiązku przeprowadzania okresowych badań lekarskich pracowników do czasu odwołania zagrożenia epidemiologicznego ze strony wirusa SARS-CoV-2, przy jednoczesnym zachowaniu obowiązku wystawienia skierowania na okresowe badania lekarskie w terminach wynikających z orzeczeń lekarskich określających brak przeciwwskazań do pracy, otrzymanych przez pracowników podczas poprzednich badań profilaktycznych. Terminowe wystawienie skierowania będzie potwierdzeniem gotowości pracodawcy do wypełnienia obowiązku określonego w art. 229 Kodeksu pracy. Pracownicy powinni zostać zobowiązani do niezwłocznego udania się do jednostki medycyny pracy, z którą przedsiębiorstwo ma podpisaną umowę o świadczenie usług w zakresie profilaktycznej opieki lekarskiej nad pracownikami, po odwołaniu zagrożenia epidemiologicznego;
2) utrzymanie obowiązku niedopuszczania do pracy pracowników bez orzeczenia lekarskiego, określającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracy, otrzymywanego przez pracownika podczas wstępnych profilaktycznych badań lekarskich;
3)dopuszczenie możliwości przeprowadzania instruktażu ogólnego w formie samokształcenia kierowanego lub seminarium (o czasie trwania min. 3 h lekcyjne), w szczególności z użyciem środków komunikacji elektronicznej, wykorzystujących możliwość przesyłania obrazu i dźwięku (on-line). Pracownicy powinni otrzymać (np. pocztą elektroniczną) komplet niezbędnych materiałów umożliwiających im zaznajomienie się z: podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminie pracy, przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy, zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku;
4)dopuszczenie możliwości przeprowadzania szkoleń okresowych pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych w formie samokształcenia kierowanego lub seminarium (o czasie trwania min. 8 h lekcyjnych), w szczególności z użyciem środków komunikacji elektronicznej, wykorzystujących możliwość przesyłania obrazu i dźwięku (on-line). Pracownicy powinni otrzymać (np. pocztą elektroniczną) komplet niezbędnych materiałów do zaktualizowania i uzupełnienia swojej wiedzy i umiejętności z zakresu przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy związanych
z wykonywaną pracą, zagrożeń związanych z wykonywaną pracą oraz metod ochrony przed tymi zagrożeniami, postępowania w razie wypadku i w sytuacjach zagrożeń.
5)przeprowadzanie egzaminu sprawdzającego przyswojenie przez uczestnika szkolenia okresowego wiedzy objętej programem szkolenia oraz umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, kończącego szkolenie okresowe, niezwłocznie po odwołaniu zagrożenia epidemiologicznego ze strony wirusa SARS-CoV-2; utrzymanie obowiązku przeprowadzania instruktażu stanowiskowego 6) zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Gospodarki I Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych; pracownika przenoszonego na takie stanowisko oraz ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu lub studenta odbywającego praktykę studencką.
Działania pracodawców przeprowadzane zgodnie z powyższymi propozycjami nie powinny obniżyć poziomu bezpieczeństwa pracy pracowników, a jednocześnie pozwolą zminimalizować ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19.
Apeluję jednocześnie do osób odpowiedzialnych za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach pracy o zwrócenie szczególnej uwagi na te miejsca i stanowiska pracy, na których występuje szczególnie duże ryzyko wystąpienia wypadku przy pracy, by pracownicy wykonujący swoje zadania, pomimo zaistniałej sytuacji epidemiologicznej, mogli bezpiecznie i w zdrowiu wrócić do swoich rodzin i domów.

Z poważaniem,
Główny Inspektor Pracy
Wiesław Łyszczek
/-podpisano elektronicznie/

Do wiadomości:
- Dyrektor Ośrodka Szkolenia PIP,
- Kierownicy komórki organizacyjnej w GIP.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 17 marca 2020, 19:18

W dziwny sposób to stanowisko zniknęło ze strony GIP. A także nie ma już strony INFORu, na którym było omówione to pismo....
Czy tylko na moim komputerze nie mogę tego znaleźć?
W pdf mam, ale chcialam sobie podlinkowac te strony. I nie ma ich :shock: Chyba, że tylko mój komp. mi ich nie pokazuje? U kogoś z Was się otwierają?

https://www.pip.gov.pl/pl/wiadomosci/10 ... macje.html
https://inforrb.pl/aktualnosci/6463412, ... rskie.html
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
Błynia
3125...6249 postów
3125...6249 postów

Post autor: Błynia » 17 marca 2020, 19:47

Nie ma Ewanio... Już o 17.00 ich nie mogłam otworzyć... Zniknęły jak kamfora :roll:
Trzeba czasami przystanąć, zwolnić, znaleźć coś tylko dla siebie. Coś, co pozwoli z uśmiechem iść w nowy dzień...

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 17 marca 2020, 19:47

ewania pisze:
17 marca 2020, 19:18
Czy tylko na moim komputerze nie mogę tego znaleźć?
W pdf mam, ale chcialam sobie podlinkowac te strony. I nie ma ich :shock: Chyba, że tylko mój komp. mi ich nie pokazuje? U kogoś z Was się otwierają?
W pdf też mam, ale od wczorajszego wieczora tak samo jak Ty próbowałem na wszystkie strony i nic z tego nie wyszło :(
W związku z tym do użytku na obydwu forach treść skopiowałem. :wink:

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 17 marca 2020, 19:55

Facebook ponad wszystko! ;-)
Mamy wyjaśnienie zniknięcia tego stanowiska ze stron (nie można załączyć prnt scr. więc cytuję posta jednej z fejsbukowiczek):

"Moja firma kontaktowała się w tej sprawie z Rzecznikiem Prasowym GIP i faktycznie zamieścili informacje i ją usunęli. Wynika to z faktu, że chwilę po zamieszczeniu stanowiska GIP otrzymał informacje z Ministerstwa Pracy, że Rząd szykuje w tym zakresie rozwiązania legislacyjne. Pojawią się najpewniej jescze dziś."

Tyle, że nic nie ma. Moze dlatego, że posiedzenia rządu nie było jako, że Minister jakiś tam ma "koronę" i dziś cały rząd musi się testować na obecność wirusa. I słusznie zresztą.
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
Worker
625...1249 postów
625...1249 postów
Kontakt:

Post autor: Worker » 18 marca 2020, 09:10

Pytanie z grubej rurki.

Czy rozpatrujecie jako służba bhp - wnioskowanie do Pracodawcy o zaprzestanie działalność Zakładu z powodu bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników. ?

pkt.8 naszych uprawnień.

Wielu nie państwowych pracodawców - ma problem z podjęciem decyzji (nawet gdy pracownik jest objety kwarantanna) , nie przekazują informacji , udają ze nie wiedzą etc.

mamy tu coś do zdziałania ?

Worker.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 24 marca 2020, 13:38

Nie jest to odpowiedź na pytanie kolegi, ale też ważna informacja:
GIP ponownie wydał swoje stanowisko, w dniu 23.03.20, uwzględniające i opierające się na rozporządzeniu MZ z dn. 20.03.2020, w spr. ogłoszenia epidemii >>
https://www.pip.gov.pl/pl/wiadomosci/10 ... a-bhp.html
(Antoni Słonimski)

ODPOWIEDZ