Sprzęt ratunkowy w obiektach hydrotechnicznych

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
barthez669
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 470
Rejestracja: 15 września 2009, 15:22
Lokalizacja: to tu,to tam ;)

Sprzęt ratunkowy w obiektach hydrotechnicznych

Post autor: barthez669 » 9 września 2019, 15:25

W obiektach hydrotechnicznych z otwartymi akwenami/zbiornikami muszą się znajdować koła ratunkowe, to oczywiste. Ale czy istnieje wymóg, żeby w komplecie z kołem była rzutka ratownicza? Próbuję znaleźć jakieś przepisy lub chociaż dobre praktyki na ten temat,ale znajduję jedynie źródła o tematyce żeglarskiej, a i tu zdania są podzielone. Czy może ktoś z Was spotkał się z tego typu zagadnieniem?
got milf?

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8014
Rejestracja: 8 maja 2008, 21:20

Re: Sprzęt ratunkowy w obiektach hydrotechnicznych

Post autor: Andrzej J.S » 9 września 2019, 17:29

Nigdy nie miałem do czynienia z tego typu obiektami, ale czy taka
barthez669 pisze:
9 września 2019, 15:25
rzutka ratownicza
to wielki problem i wydatek :?:

Awatar użytkownika
Dario
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 267
Rejestracja: 29 września 2016, 13:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprzęt ratunkowy w obiektach hydrotechnicznych

Post autor: Dario » 10 września 2019, 07:24

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 20 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie

§ 117. Budowle hydrotechniczne powinny:
1) być wyposażone w sprzęt ratowniczy, w tym koła i łodzie ratunkowe, jeżeli głębokość wody przekracza 1,5 m lub prędkość przepływu wody jest większa od 1,5 m/s;
2) przed urządzeniami upustowymi i ujęciami wody mieć wyznaczoną bojami i tablicami ostrzegawczymi linię, której przekroczenie stwarza niebezpieczeństwo porwania przez prąd wody; dla budowli hydrotechnicznych o piętrzeniu do 2,0 m dopuszcza się stosowanie tylko tablic ostrzegawczych;
3) na ścianach odwodnych oraz skarpach o nachyleniu większym niż 1: 3 mieć rozmieszczone w odstępach nie większych niż 100 m drabinki lub schodki, sięgające 1,5 m poniżej najniższego poziomu wody lub do dna; w kanałach o szerokości zwierciadła wody do 20 m wyposażenie może być rozmieszczane na przemian po obu brzegach kanału; w przypadku braku możliwości umieszczenia drabinek lub schodków ścianę lub skarpę zabezpiecza się przed dostępem osób niepowołanych;
4) być wyposażone w zabezpieczone kratami lub siatkami wloty do przewodów podziemnych - syfonów, rurociągów, ujęć, których górna krawędź położona jest płycej niż 5 m poniżej NPP;
5) na początku odcinków kanałów nieżeglownych przy przepływie wody o prędkości powyżej 1,5 m/s być wyposażone w kraty, siatki, łańcuchy lub inne urządzenia zabezpieczające przed porwaniem prądem wody ludzi, zwierząt lub łodzi, o konstrukcji umożliwiającej usuwanie zatrzymujących się na tym wyposażeniu zanieczyszczeń.

Awatar użytkownika
barthez669
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 470
Rejestracja: 15 września 2009, 15:22
Lokalizacja: to tu,to tam ;)

Re: Sprzęt ratunkowy w obiektach hydrotechnicznych

Post autor: barthez669 » 10 września 2019, 10:38

Andrzej J.S pisze:
9 września 2019, 17:29
Nigdy nie miałem do czynienia z tego typu obiektami, ale czy taka
barthez669 pisze:
9 września 2019, 15:25
rzutka ratownicza
to wielki problem i wydatek :?:
Nie problem czy wydatek, zastanawiam się tylko nad zasadą od strony formalnej.
got milf?

Awatar użytkownika
barthez669
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 470
Rejestracja: 15 września 2009, 15:22
Lokalizacja: to tu,to tam ;)

Re: Sprzęt ratunkowy w obiektach hydrotechnicznych

Post autor: barthez669 » 11 września 2019, 07:13

Dario pisze:
10 września 2019, 07:24
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 20 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie

§ 117. Budowle hydrotechniczne powinny:
1) być wyposażone w sprzęt ratowniczy, w tym koła i łodzie ratunkowe, jeżeli głębokość wody przekracza 1,5 m lub prędkość przepływu wody jest większa od 1,5 m/s;
2) przed urządzeniami upustowymi i ujęciami wody mieć wyznaczoną bojami i tablicami ostrzegawczymi linię, której przekroczenie stwarza niebezpieczeństwo porwania przez prąd wody; dla budowli hydrotechnicznych o piętrzeniu do 2,0 m dopuszcza się stosowanie tylko tablic ostrzegawczych;
3) na ścianach odwodnych oraz skarpach o nachyleniu większym niż 1: 3 mieć rozmieszczone w odstępach nie większych niż 100 m drabinki lub schodki, sięgające 1,5 m poniżej najniższego poziomu wody lub do dna; w kanałach o szerokości zwierciadła wody do 20 m wyposażenie może być rozmieszczane na przemian po obu brzegach kanału; w przypadku braku możliwości umieszczenia drabinek lub schodków ścianę lub skarpę zabezpiecza się przed dostępem osób niepowołanych;
4) być wyposażone w zabezpieczone kratami lub siatkami wloty do przewodów podziemnych - syfonów, rurociągów, ujęć, których górna krawędź położona jest płycej niż 5 m poniżej NPP;
5) na początku odcinków kanałów nieżeglownych przy przepływie wody o prędkości powyżej 1,5 m/s być wyposażone w kraty, siatki, łańcuchy lub inne urządzenia zabezpieczające przed porwaniem prądem wody ludzi, zwierząt lub łodzi, o konstrukcji umożliwiającej usuwanie zatrzymujących się na tym wyposażeniu zanieczyszczeń.
Dzięki. To akurat znałem 🙂
got milf?

ODPOWIEDZ