Praca przy testowaniu kabli do 1kV

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Goosiek
25...49 postów
25...49 postów

Praca przy testowaniu kabli do 1kV

Post autor: Goosiek » 3 sierpnia 2017, 07:49

Witam szukam pomocy :)

Pracownicy wykonują testowanie kabli na testerach. Wykonywane czynności: jedna końcówka kabla w tester druga w adapter, wybiera program na testerze, testuje, odłącza i kolejny kabel itd. Zgodnie z instrukcją obsługi testera jest zapis, iż: "Podczas testu wysokiego napięcia, tester Easy Touch Pro ogranicza prąd do 2.5 mA oraz ładunek do 45 mikrokulombów. Wskazane poziomy są uważane za bezpieczne dla osób dorosłych, jednak niektóre osoby mogą odczuwać skutki nawet przy tych poziomach. W celu uniknięcia ryzyka nie dotykaj wiązki w czasie testów. Zapewnij również odpowiedni stopień ochrony operatora." tester ma też opcję testowania wysokim napięciem i w instrukcji jest zapis: "Wysokie napięcie AC: Opcja pozwala na wykonywanie testów napięciem przemiennym to wartości 1000VAC (wartość skuteczna). Uwaga: W testerach ze źródłem 1000 V DC wartość skuteczna napięcia przemiennego jest ograniczona do 700 V (wartość skuteczna)." W odpowiedzi od dostawcy testera otrzymaliśmy informację: "Z uwagi na nisko prądowy charakter źródeł napięcia, stanowisko pracy testera nie wymaga środków ochrony przeciwporażeniowej. Przeszkolenie jest wskazane, uprawnienia SEP w zakresie diagnostyki WN na pewno nie przeszkodzą, ale nie są wymagane".

W obecnej sytuacji (pracownicy już wcześniej pracowali przy testerach do 1kV i otrzymałam informację, iż taki rodzaj pracy nadal będzie wykonywany) pracownicy testujący byli szkoleni przez techników działu utrzymania ruchu. Dodatkowo przy testerach umieszczane były chodnik elektroizolacyjny.

W związku z powyższym mam pytania i nie ukrywam, że liczę na pomoc:

1. Czy przy wykonywaniu prac testowych do 1kV wymagane jest stosowanie ochrony indywidualnej dla testującego?
2. Czy zasadnym jest stosowanie chodnika elektroizolacyjnego przy testowaniu do 1kV?

Oczywiście poszukałam trochę w internecie znalazłam info, że:

- dywanik elektroizolacyjny jest najczęściej stosowany przy pracach pod napięciem powyżej 1 kV, jako jeden ze sprzętów pomocniczych, które uniemożliwiają wystąpienie napięcia dotykowego i nie jest traktowany jako środek ochrony indywidualnej

Na obecną chwilę mam mętlik w głowie.. ktoś pomoże? Temat pewnie banalnie prosty...

Goosiek
25...49 postów
25...49 postów

Re: Praca przy testowaniu kabli do 1kV

Post autor: Goosiek » 9 sierpnia 2017, 08:09

Ktoś? Coś?

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: Praca przy testowaniu kabli do 1kV

Post autor: JędrekSPR » 11 sierpnia 2017, 00:09