Urlop wypoczynkowy zamiast L4

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: Urlop wypoczynkowy zamiast L4

Post autor: JędrekSPR » 20 kwietnia 2017, 23:31

Pisanie z androida to masakra :oops:

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 20 kwietnia 2017, 23:35

A to dlatego, że w większosci krajów jest tak, ze nie wykazuje sie w sprawozdaniach wypadkow "bezzwolnieniowych", tzn. nie uznaje sie ich statystycznie za wpp (kieeeeedys chyba bylo tez tak w Polsce jesli dobrze kojarze... I moze ma troche logicznego uzasadnienia, bo nie generuja one (NIBY ;-) ) kosztów dla spoleczenstwa.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 20 kwietnia 2017, 23:36

JędrekSPR pisze: Pisanie z androida to masakra :oops:
Znam ten bol :-) W ciagu tygodnia rzadko tu piszę z klawiatury komputera :D
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 20 kwietnia 2017, 23:56

JędrekSPR pisze:Pierwszy wpis ewidentnie mówi o ukrywanie app z L4
Ale nie o ukrywaniu wypadków

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 21 kwietnia 2017, 07:26

uleczka pisze:
JędrekSPR pisze:Pierwszy wpis ewidentnie mówi o ukrywanie app z L4
Ale nie o ukrywaniu wypadków
A to jak nazwać, Ula :?: -,,(...)oferowanie poszkodowanemu w wypadku przy pracy, dodatkowego urlopu wypoczynkowego, w zamian za nieprzedstawienie / niedostarczenie L4 (aby uniknąć raportowania incydentu do korporacji(...)". :lol:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 21 kwietnia 2017, 07:32

Poprawiam androida.,,Pierwszy wpis ewidentnie mówi o ukrywaniu wpp z L4 w zamian za urlop dodatkowy w korporacji,co nie znaczy,że wszystkie korpo i korpoludków należy mierzyć jednakowoż!".

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 21 kwietnia 2017, 09:52

FoCuSss pisze:........ zero wypadków powodujących niezdolność do pracy ............... oferowanie poszkodowanemu w wypadku przy pracy, dodatkowego urlopu wypoczynkowego, w zamian za nieprzedstawienie / niedostarczenie L4 (aby uniknąć raportowania incydentu do korporacji).
"wal221" i  "JędrekSPR" - przeczytajcie dokładnie powyższy tekst.
Nie chodzi o ukrywanie wypadków, a tylko absencji chorobowej spowodowanej wypadkiem przy pracy, bo wówczas wpływa to na statystykę absencji chorobowej wynikłej z WPP, czyli: "(aby uniknąć raportowania incydentu do korporacji)" - tym incydentem jest powypadkowa absencja chorobowa, a nie sam fakt zaistnienia WPP.

Dlatego też wyjaśniałem, że:
Andrzej J.S pisze: L4 nie jest dokumentem potwierdzającym uraz
Może więc być WPP, bez L4, ale zaświadczenie o rodzaju i umiejscowieniu urazu musi być.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 21 kwietnia 2017, 10:14

ewania pisze:A to dlatego, że w większosci krajów jest tak, ze nie wykazuje sie w sprawozdaniach wypadkow "bezzwolnieniowych", tzn. nie uznaje sie ich statystycznie za wpp (kieeeeedys chyba bylo tez tak w Polsce jesli dobrze kojarze... I moze ma troche logicznego uzasadnienia, bo nie generuja one (NIBY ;-) ) kosztów dla spoleczenstwa.
"ewania" to dobrze wyjaśniła.
Ja osobiście jeszcze pamiętam bardzo starą definicję wypadku przy pracy, a były dwie:

Pierwsza to:
"Zdarzenie nagłe, wynikłe z przyczyny zewnętrznej w związku z pracą"

Natomiast druga to tzw. definicja statystycznego wypadku przy pracy:
"Zdarzenie nagłe, wynikłe z przyczyny zewnętrznej w związku z pracą i powodujące niezdolność do pracy chociaż jeden dzień nie licząc daty wypadku."

Zdarzenie uznane za WPP bez absencji chorobowej, było wpisywane tylko do rejestru wypadków przy pracy. Natomiast jeśli wystąpiła niezdolność do pracy (powypadkowa absencja chorobowa), to oprócz wpisania do w/w rejestru była sporządzana statystyczna karta wypadku, której w przypadku braku absencji nie sporządzało się.

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 21 kwietnia 2017, 10:59

Andrzej J.S pisze:JędrekSPR" - przeczytajcie dokładnie powyższy tekst.
Czytałem już i obstaję przy swoim :idea: :wink:

bartek_b
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bartek_b » 21 kwietnia 2017, 11:13

ewania pisze:
wal221 pisze: Nic nowego w korpo.
Bzdurne i nieprawdziwe uogólnienie :evil:
Pracuję w korpo "milion lat" i nigdy nie ukrywalismy wypadków. Nigdy też nie namawialismy pracowników, zeby nie zgłaszali. Wręcz przeciwnie. Mają zgłaszac i to jak najszybciej, bo za opoznione zgłoszenia nie są glaskani po glowie :P

Taaaaa... zwłaszcza jak kadra wyższa ma premię za brak wypadków. Też pracuję w korpo. Na koniec roku jak jest zagrożona premia roczna, bo ktoś miał wypadek i się współczynnik nie zgadza, to by loda z połykiem robili żeby tylko tego wypadku nie było.

tadeusz8
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: tadeusz8 » 21 kwietnia 2017, 11:24

W takim razie w rejestrze wypadków przy pracy w:
2. Rejestr wypadków przy pracy zawiera:
1) imię i nazwisko poszkodowanego;
2) miejsce i datę wypadku;
3) informacje dotyczące skutków wypadku dla poszkodowanego;
4) datę sporządzenia protokołu powypadkowego;
5) stwierdzenie, czy wypadek jest wypadkiem przy pracy;
6) datę przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosku o Świadczenia z tytułu wypadku
przy pracy;
7) liczbę dni niezdolności do pracy;
Jeśli określeniem wpp jest zdarzenie spełniające cztery warunki to według mnie dokumentację powypadkową należy sporządzić - nie ma takiego określenia jak wpp bez absencji chorobowej. Owszem w zamierzchłej przeszłości wymóg przynajmniej jednego dnia niezdolności był wymagany. Ja u siebie sporządzam dokumentację powypadkową nawet w przypadku braku absencji z tego tytułu wychodząc z założenia, że a jeśli pracownikowi po iluś tam latach się pogorszy, to................ 8) takie jest moje zdanie. Oczywiście można tworzyć w korporacjach różne dokumentacje, aby się wybielić, ale wcale nie jest to wymagane, a wręcz według mnie jest to świadome ukrywanie wypadków :!:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 21 kwietnia 2017, 12:15

Kropka!

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 21 kwietnia 2017, 14:38

tadeusz8 pisze:według mnie jest to świadome ukrywanie wypadków :!:
Oczywiście, świadome, ale nie ukrywanie wypadków, a absencji powypadkowej.

Ukrywanie wypadków jest karalne, a absencji powypadkowej chyba nie bo zamiast przebywać na L4, jesteś na urlopie.
Moim zdaniem jest to nieuczciwe, ale jeśli nie ma przepisu zakazującego, to ........... .
Zresztą nie tylko ja, ale inni też wiedza, że nie zawsze przebywanie na chorobowym się opłaca i w niektórych przypadkach ludzie wolą wziąć urlop zamiast przedłożyć ZLA.
Proceder ten się skończy w przypadku wejścia w życie e-ZLA. Wówczas takie zwolnienie lekarskie bez zgody chorego zostanie drogą elektroniczną przesłane do pracodawcy i ZUS.

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 21 kwietnia 2017, 17:41

ewania pisze:
wal221 pisze: Nic nowego w korpo.
Bzdurne i nieprawdziwe uogólnienie :evil:
Pracuję w korpo "milion lat" i nigdy nie ukrywalismy wypadków. Nigdy też nie namawialismy pracowników, zeby nie zgłaszali. Wręcz przeciwnie. Mają zgłaszac i to jak najszybciej, bo za opoznione zgłoszenia nie są glaskani po glowie :P
Ewania zejdź na ziemię. To, że w waszej korporacji tego nie ma, wcale nie znaczy, że nie ma zamiatania pod dywan w innych. Skąd taka wiedza i takie definitywne stwierdzenie? Mam kolegów pracujących w korpo i są często naciski na zamiatanie pod dywan, tak jak pisze bartek_b.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 21 kwietnia 2017, 17:56

Kolego sympatyczny - definitywne to było Twoje stwierdzenie (bo ogólne, dotyczące właśnie wszystkich. Nie napisałeś, ze "w niektórych" korporacjach, prawda?.
Ja napisałam właśnie prawdziwe stwierdzenie, że Twoje UOGÓLNIENIE jest nieprawdziwe i bzdurne. UOGÓLNIENIE. Gdybyś napisał, ze w niektórych, to byłaby insza inszość :P
Pytanie konkretne - ile znasz korporacji, w ktorych tak się dzieje? A ile korporacji w ogóle działa na polskim rynku? Czy mozesz podac procent tych, w których tak robią? Jeśli nie, to uważaj na swoje stwierdzenia, bo mogą nie być prawdziwe.
To wlasnie ja mogę Cię spytać:
wal221 pisze: Skąd taka wiedza i takie definitywne stwierdzenie?
Robiłes jakieś badania? Czy po prostu tak sobie założyłeś, że w korporacjach tak robią ? :evil:
(Antoni Słonimski)

ODPOWIEDZ