Studia podyplomowe BHP

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
aaleksandra
5...9 postów
5...9 postów

Studia podyplomowe BHP

Post autor: aaleksandra » 4 lutego 2018, 18:54

Dzień dobry,

Proszę o pomoc w kwestii interpretacji przepisów dot. służby BHP. :wink:
Rozpoczęłam studia podyplomowe z zakresu BHP, po których uzyskuje tytuł "starszego inspektora BHP". Zdaję sobie sprawę, że do uzyskania "specjalisty BHP" potrzebuję min 1 roku stażu w służbie BHP w Firmie zatrudniającej min. 100 os.
Podejmując studia uzyskałam informację, że w momencie zakończenia studiów i otrzymania np. 1/5 etatu w firmie (liczącej np. 20 os), będę tam mogła prowadzić dokumentację BHP, szkolenia ogólne i okresowe oraz składać pod nimi podpisy. A w momencie ukończenia stażu (w firmie na min. 100 os) i uzyskania "specjalisty" takie same zadania mogę pełnić na zasadzie "zlecenia" bez konieczności zatrudnienia.
Proszę o informację czy dobrze myślę, a jeśli nie to jak powinnam to interpretować.
Dodatkowo proszę o informację czy zatrudnienie na staż może odbywać się na zasadzie umowy zlecenie? Czy firma, w której odbywa się staż musi zatrudniać wszystkich pracowników na umowę o pracę, czy również może być zlecenie?

Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Re: Studia podyplomowe BHP

Post autor: ewania » 4 lutego 2018, 19:48

Moje odpowiedzi w tekscie, na czerwono (bo tak łatwiej) Widac też, ze właśnie zaczynają się (albo konczą się) zajecia na kierunkach bhp, bo takich samych pytan wszędzie sporo...
aaleksandra pisze:
4 lutego 2018, 18:54
Dzień dobry,

Proszę o pomoc w kwestii interpretacji przepisów dot. służby BHP. :wink:
Rozpoczęłam studia podyplomowe z zakresu BHP, po których uzyskuje tytuł "starszego inspektora BHP" Co Wy z tymi tytułami? :wink: Nie uzyskujesz żadnego tytułu, tylko możesz być zatrudniona na stanowisku starszego inspektora ds. bhp. Zdaję sobie sprawę, że do uzyskania "specjalisty BHP" potrzebuję min 1 roku stażu w służbie BHP w Firmie zatrudniającej min. 100 os. Nieprawda. Min. 1 roku stażu w służbie bhp. Warunkiem nie jest 100 zatrudnionych, tylko to, żeby pracodawca miał utworzoną ETATOWĄ służbę bhp.
Podejmując studia uzyskałam informację, że w momencie zakończenia studiów i otrzymania np. 1/5 etatu w firmie (liczącej np. 20 os), będę tam mogła prowadzić dokumentację BHP, szkolenia ogólne i okresowe oraz składać pod nimi podpisy. A w momencie ukończenia stażu (w firmie na min. 100 os) i uzyskania "specjalisty" takie same zadania mogę pełnić na zasadzie "zlecenia" bez konieczności zatrudnienia.
Proszę o informację czy dobrze myślę, a jeśli nie to jak powinnam to interpretować.
Dodatkowo proszę o informację czy zatrudnienie na staż może odbywać się na zasadzie umowy zlecenie? Nie może (jeśli chodzi o zaliczenie tego 1 roku stazu pracy w służbie bhp)Czy firma, w której odbywa się staż musi zatrudniać wszystkich pracowników na umowę o pracę, czy również może być zlecenie? Firma może sobie zatrudniac innych pracownikow jak sobie chce. CIEBIE - żeby zaliczyć Ci ten 1 rok stażu pracy "w służbie" musi jednak zatrudnić na stanowisku behapowca wyłącznie na podstawie umowy o pracę.

Z góry dziękuję za pomoc.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

aaleksandra
5...9 postów
5...9 postów

Post autor: aaleksandra » 4 lutego 2018, 19:58

Dziękuję za szybką odpowiedź. Masz rację, nie jest to tytuł, a jedynie nazwa stanowiska - mój błąd :)
Pozostaje pytanie co z "uprawnieniami" po skończeniu studiów?
Obecnie pracuję w firmie na zupełnie innym, w zadnym stopniu nie połączonym z BHP stanowisku, firma ma behapowca z zewnątrz, który pojawia się w momencie potrzeby i uzupełnia wymagane dokumenty.
Pytanie czy mogę być zatrudniona w danej firmie i pełnić służbę BHP zaraz po studiach, czy dopiero w momencie przepracowania roku na stażu mam możliwość np. wykonywania i podpisywania szkoleń BHP?

KrystianB
1 post
1 post

pomoc

Post autor: KrystianB » 4 lutego 2018, 21:00

Witam wszystkich użytkowników tego forum, z góry dodam że jestem tutaj nowy :D
Mam problem... aktualnie jestem po studiach inzynierskich z kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa i mam dylemat co robic dalej. Na studia magisterskie planuje isc z kierunku BHP i chciałbym sie dowiedziec czy po magisterce uzyskuje juz jakis tytuł? a jesli nie to co mam zrobic zeby go uzyskac? Chciałbym w przyszłości zostac inspektorem ds. BHP z czasem rozwijac sie i piac sie w gore na stanowisko starszego inspektora BHP itd. Tylko nie wiem co nalezy uczynic aby tak sie stało. Czy lepiej zrezygnowac ze studiow magisterskich i zaczac moze studia podyplomowe z BHP ? Prosze o pomoc i wyrozumialosc z braku wiedzy w tym temacie
z góry dziekuje

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 4 lutego 2018, 22:00

Hmmmmmmm.............czego oni tam uczą na tych studiach :evil:
aaleksandra pisze:
4 lutego 2018, 19:58
Pytanie czy mogę być zatrudniona w danej firmie i pełnić służbę BHP zaraz po studiach, czy dopiero w momencie przepracowania roku na stażu
Odpowiedź w rozp. ws słuzby BHP......co może starszy inspektor i kiedy nabywa takowych kwalifikacji...........,,do szkoleń trza wiedzę mieć", której sie nabywa przez lata pracy :wink:

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 5 lutego 2018, 08:32

aaleksandra pisze:
Dziękuję za szybką odpowiedź. Masz rację, nie jest to tytuł, a jedynie nazwa stanowiska - mój błąd :)
Obecnie pracuję w firmie na zupełnie innym, w zadnym stopniu nie połączonym z BHP stanowisku, firma ma behapowca z zewnątrz, który pojawia się w momencie potrzeby i uzupełnia wymagane dokumenty.
Pytanie czy mogę być zatrudniona w danej firmie i pełnić służbę BHP zaraz po studiach, czy dopiero w momencie przepracowania roku na stażu mam możliwość np. wykonywania i podpisywania szkoleń BHP?
odpowiedź na serio znajdziesz tu:
JędrekSPR pisze:
4 lutego 2018, 22:00
Hmmmmmmm.............czego oni tam uczą na tych studiach :evil:
aaleksandra pisze:
Pytanie czy mogę być zatrudniona w danej firmie i pełnić służbę BHP zaraz po studiach, czy dopiero w momencie przepracowania roku na stażu
Odpowiedź w rozp. ws słuzby BHP......co może starszy inspektor i kiedy nabywa takowych kwalifikacji...........,,do szkoleń trza wiedzę mieć", której sie nabywa przez lata pracy :wink:

Jędrek nie uczą, tylko psują rynek
później jak szukam pracy to na rozmowie usłyszałam, że a inna pani to nam powiedziała, że ona może prowadzić to czy tamto .... :evil:

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: piotrek01 » 5 lutego 2018, 08:50

:lol:

aaleksandra
5...9 postów
5...9 postów

Post autor: aaleksandra » 5 lutego 2018, 20:23

Możecie darować sobie ironie, czasem pytania "młodych" są nie do końca dobrze skonstruowane i mogą Wam się wydawać błahe i bezsensowe, ale jednak zapytać i dostać konkretną odpowiedź jest lepiej niż tkwić w błędnym przeświadczeniu i potem na rozmowie kwalifikacyjnej rzucać jakieś dziwne teksty (jak to "julijka2" opisała) do ewentualnego pracodawcy, prawda?

"W myśl rozporządzenia pracownik służby BHP może być zatrudniony na stanowisku:
....
starszego inspektora do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, jeżeli posiada co najmniej:
zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy i co najmniej trzyletni staż pracy w służbie BHP, lub
wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, lub
ukończone studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
....
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy określa również warunki, jakie muszą spełniać inne osoby wykonujące zadania służby BHP w zakładzie pracy:
pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy można powierzyć pełnienie obowiązków służby BHP w przypadku gdy pracownik ten:
spełnia wymagania określone dla pracownika służby BHP, lub
był zatrudniony przez okres co najmniej 5 lat na stanowisku inspektora pracy w Państwowej Inspekcji Pracy,
specjalista spoza zakładu pracy powinien spełniać co najmniej wymagania kwalifikacyjne określone dla stanowiska specjalisty do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.
"

Zgodnie z powyższym mogę być pracownikiem służby BHP zatrudnionym na stanowisk starszego inspektora BHP, a kolejno pracownik może być zatrudniony również do pełnienia zadań służby BHP.
Nie udało mi się jeszcze spotkać konkretnego artykułu, tekstu w Rozporządzeniu, w którym byłoby jednoznacznie napisane że pełnić służbę BHP i m.in. wydawać zaświadczenia o odbyciu szkoleń może jedynie osoba z tytułem specjalisty.

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 5 lutego 2018, 21:10

W rozporządzeniu ,,nie spotakasz artykułu" :idea:
aaleksandra pisze:
5 lutego 2018, 20:23
Nie udało mi się jeszcze spotkać konkretnego artykułu, tekstu w Rozporządzeniu, w którym byłoby jednoznacznie napisane że pełnić służbę BHP
, a jest :idea:
aaleksandra pisze:
i m.in. wydawać zaświadczenia o odbyciu szkoleń może jedynie osoba z tytułem specjalisty.
Tego nie ma, ale poczytaj sobie rozporządzenie w sprawie szkoleń bhp.....złóż ,,oba do kupy" i wyciągnij wnioski :idea:

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 5 lutego 2018, 22:43

JędrekSPR pisze:
5 lutego 2018, 21:10
aaleksandra pisze:
m.in. wydawać zaświadczenia o odbyciu szkoleń może jedynie osoba z tytułem specjalisty.
Tego nie ma, ale poczytaj sobie rozporządzenie w sprawie szkoleń bhp.....złóż ,,oba do kupy" i wyciągnij wnioski :idea:
Bo to nie specjalista wystawia / wydaje zaświadczenia, a organizator szkolenia :wink:

aaleksandra
5...9 postów
5...9 postów

Post autor: aaleksandra » 7 lutego 2018, 10:24

JędrekSPR pisze:
5 lutego 2018, 21:10
W rozporządzeniu ,,nie spotakasz artykułu" :idea:
Po słowie "artykułu" postawiony został przecinek, co oznacza przejście do kolejnego przykładu, a nie przyjęcie, że w Rozporządzeniu są artykuły. Nie wiem skąd coś takiego mogło Ci przyjść do głowy.
aaleksandra pisze:
Nie udało mi się jeszcze spotkać konkretnego artykułu, tekstu w Rozporządzeniu, w którym byłoby jednoznacznie napisane że pełnić służbę BHP
, a jest :idea:
aaleksandra pisze:
i m.in. wydawać zaświadczenia o odbyciu szkoleń może jedynie osoba z tytułem specjalisty.
Tak czy owak widzę że starsi bhpowcy lubią się popisywać swoimi odpowiedziami, które niewiele wnoszą do tematu. Jeśli tak ma to wyglądać to temat uważam za zamknięty. :wink:

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: piotrek01 » 7 lutego 2018, 11:38

aaleksandra pisze:

mozesz byc zatrudniona na stanowisku inspektora bhp nawet starszego ..juz szkolenia jak najbardziej wstepne ogolne

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 7 lutego 2018, 12:41

aaleksandra pisze:
7 lutego 2018, 10:24
Po słowie "artykułu" postawiony został przecinek, co oznacza przejście do kolejnego przykładu, a nie przyjęcie, że w Rozporządzeniu są artykuły.
Eeeeeeeeeee :wink:
aaleksandra pisze:
Nie wiem skąd coś takiego mogło Ci przyjść do głowy.
.........Jak skąd? Z formy zdania-przeczytaj po malutku :wink:
aaleksandra pisze:
Tak czy owak widzę że starsi bhpowcy lubią się popisywać swoimi odpowiedziami, które niewiele wnoszą do tematu.
Nie zgadzam się z tym stanowiskiem, bo wszystko zostało powiedziane w temacie :wink:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 7 lutego 2018, 12:44

aaleksandra pisze:
7 lutego 2018, 11:38
,,Kwalifikowany" człek jest po studiach kierunkowych lub specjalności bhp starszym inspektorem BHP, a taki zgodnie z rozporządzeniem ws służby może pracować w jednoosobowej komórce BHP :idea:

ODPOWIEDZ