Wzajemnie sprzeczne zapisy w dwóch ustawach?

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rysbur
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3851
Rejestracja: 16 maja 2003, 19:08
Lokalizacja: Poland
Kontakt:

Wzajemnie sprzeczne zapisy w dwóch ustawach?

Post autor: rysbur » 10 stycznia 2018, 13:32

Pytanie: co należy zrobić z protokołem powypadkowym (wypadek zbiorowy) zatwierdzonym w 2006 r. ?
1) - wrzucić do niszczarki bez zbędnych ceregieli i w rejestrze napisać "Zniszczono",
2) - sporządzić protokół zniszczenia lub stosowna notatkę a następnie tak jak w pkt 1-szym,
3) - przekazać do archiwum
Kodeks pracy Art. 234 § 3(1) stwierdza, że: "Pracodawca jest obowiązany przechowywać protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową przez 10 lat."
Mądra głowa na pytanie: "Jak długo należy przechowywać dokumentację wypadku w drodze do pracy lub z pracy?" odpowiada: "10 lat"
Infor twierdzi, że Protokoły powypadkowe trzeba przechowywać przez 10 lat
Wolters Kluwer też twierdzi, że 10 lat.

Wszyscy powołują się na ustawę Kodeks Pracy. A co z innymi przepisami?
Na podstawie art. 6 ust. 2b ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 673, z późn. zm.) wydano rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych. A tam w załączniku 5 pod pozycją 2320 (WPP) i 2321 (WWD) stoi:
BE10 przy czym dokumentacja wypadków zbiorowych, śmiertelnych i inwalidzkich kwalifikowana jest do kategorii A

A teraz ponawiam pytanie: Co zrobić z protokołem powypadkowym dotyczącym wypadku zbiorowego sprzed 11 lat? czy na pewno mogę zniszczyć?

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 7931
Rejestracja: 8 maja 2008, 21:20

Re: Wzajemnie sprzeczne zapisy w dwóch ustawach?

Post autor: Andrzej J.S » 10 stycznia 2018, 13:55

Przekaż do archiwum z kat. "A" i niech oni się martwią :wink:

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 956
Rejestracja: 13 października 2005, 12:23
Lokalizacja: Ho ho ho...

Re: Wzajemnie sprzeczne zapisy w dwóch ustawach?

Post autor: bogwoj » 8 lutego 2018, 08:55

Andrzej J.S pisze:
10 stycznia 2018, 13:55
Przekaż do archiwum z kat. "A" i niech oni się martwią :wink:
Interesujące podejście.
Według mnie należy przyjąć dłuższy okres przechowywania, nie tylko "na wszelki wypadek".
Tu chodzi też o ludzi - pracowników, którzy w okresie przedemerytalnym (a także wcześniej) czasem potrzebują odpowiednich dokumentów (zagubionych przez nich, zjedzonych przez myszy, itp.) w wiadomych celach.
Obyście nie musieli w przyszłości, za 20-30 lat, poszukiwać takich dokumentów u BHP-owca, który jest wygodny.
Pozdrowienia.
"Dla tego, kto nie wie, do jakiego dotrzeć portu, nie ma sprzyjającego wiatru"
Taaak ...

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1115
Rejestracja: 16 listopada 2015, 09:34

Re: Wzajemnie sprzeczne zapisy w dwóch ustawach?

Post autor: listopadowy » 8 lutego 2018, 10:05

bogwoj pisze:
8 lutego 2018, 08:55

Obyście nie musieli w przyszłości, za 20-30 lat, poszukiwać takich dokumentów u BHP-owca, który jest wygodny.
ciekawe co na to RODO :?:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 9015
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: Wzajemnie sprzeczne zapisy w dwóch ustawach?

Post autor: JędrekSPR » 8 lutego 2018, 11:59

Tak tylko dołożę z następnej ustawy....,,(...)4.Płatnik składek jest zobowiązany przechowywać listy płac, karty wynagrodzeń albo inne dowody, na podstawie których następuje ustalenie podstawy wymiaru emerytury lub renty, przez okres 50 lat od dnia zakończenia przez ubezpieczonego pracy u danego płatnika. :lol:


Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 956
Rejestracja: 13 października 2005, 12:23
Lokalizacja: Ho ho ho...

Re: Wzajemnie sprzeczne zapisy w dwóch ustawach?

Post autor: bogwoj » 13 lutego 2018, 09:06

listopadowy pisze:
8 lutego 2018, 10:05
bogwoj pisze:
8 lutego 2018, 08:55

Obyście nie musieli w przyszłości, za 20-30 lat, poszukiwać takich dokumentów u BHP-owca, który jest wygodny.
ciekawe co na to RODO :?:
A co ma do tego RODO???
"Dla tego, kto nie wie, do jakiego dotrzeć portu, nie ma sprzyjającego wiatru"
Taaak ...

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1115
Rejestracja: 16 listopada 2015, 09:34

Re: Wzajemnie sprzeczne zapisy w dwóch ustawach?

Post autor: listopadowy » 13 lutego 2018, 10:40

to, że możesz przechowywać tylko te dane, których przechowywania wymagają przepisy prawa. jeśli ustawa mówi, że zniszczyć czy przekazać do archiwum to masz to zrobić a nie być nadgorliwym bhpowcem.

ODPOWIEDZ