BHP przy urządzeniach energetycznych

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Awatar użytkownika
intruder1125
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 689
Rejestracja: 3 listopada 2007, 14:26
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

BHP przy urządzeniach energetycznych

Post autor: intruder1125 » 4 października 2017, 11:24

Dzień Dobry,

Proszę o pomoc osoby znające się na prądach bo mam pewną zagrychę :?

Rozporządzenie z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych:

§ 1. Rozporządzenie określa wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji urządzeń energetycznych.

§ 2. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1) urządzenia energetyczne – urządzenia, instalacje i sieci, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego, stosowane
w technicznych procesach wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji, magazynowania oraz użytkowania
paliw lub energii;

§ 26. Napięcie od urządzeń elektrycznych należy odłączyć w sposób uniemożliwiający pojawienie się napięcia na odłączonych
urządzeniach i instalacjach.

§ 27. 1. Przed przystąpieniem do wykonywania prac przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych odłączonych od napięcia należy:
1) zastosować odpowiednie zabezpieczenie przed przypadkowym załączeniem napięcia;
2) oznaczyć miejsce wyłączenia;
3) sprawdzić, czy nie występuje napięcie na odłączonych urządzeniach i instalacjach elektrycznych;
4) uziemić wyłączone urządzenia i instalacje elektryczne;
5) oznaczyć strefę pracy znakami lub tablicami bezpieczeństwa.
2. Uziemienie urządzeń i instalacji elektrycznych należy tak zlokalizować, aby praca wykonywana była w strefie ograniczonej
uziemieniami i co najmniej jedno uziemienie było widoczne z miejsca wykonywania pracy.
3. Jeżeli nie jest możliwe uziemienie urządzeń i instalacji w sposób określony w ust. 2, należy zastosować inne środki
techniczne lub organizacyjne zapewniające bezpieczeństwo prowadzenia prac zawarte w instrukcjach ich wykonywania.
Pytanie:
1. Czy urządzenia energetyczne to rozdzielnie, transformatory, przewody itp. ?
2.Czy również obrabiarki, tokarki i frezarki są również urządzeniami energetycznymi i wymagania z w/w przepisu mają zastosowanie?
3. Czy tokarka CNC będzie urządzeniem energetycznym w myśl tego przepisu i czy należy stosować dodatkowe uziemienia podczas prac remontowych pomimo wyłączenia głównym wyłącznikiem na szafie i zastosowania Lock Out jest wymagane waszym zdaniem.

Za pomoc będę wdzięczny.

Kuter
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 176
Rejestracja: 10 lutego 2016, 08:04

Re: BHP przy urządzeniach energetycznych

Post autor: Kuter » 4 października 2017, 13:04

PODOBNO zaczynają chodzić i sprawdzać to rozporządzenie. W domyśle miało dotyczyć transformatorowni, obiektów energetycznych typu piece / kotły specjalne / stacje przemiany prądu itd.

Wyszedł koszmarek, który dotyczy wszystkiego z komputerami włącznie (taką interpretacje paragraf 2 pkt 2 słyszałem "urządzenia energetyczne powszechnego użytku – urządzenia przeznaczone na indywidualne potrzeby ludności lub używane w gospodarstwach domowych;" - komputer nie jest "indywidualną potrzebą ludzkości" bo pracuje sie służbowo, a nie trzeba, jest więc służbową potrzebą zakładu, a spełnia wszystkie znamiona par2 pkt 1 - urządzenia energetyczne – urządzenia, instalacje i sieci, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego, stosowane w technicznych procesach wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji, magazynowania oraz użytkowania paliw lub energii;)

Przepis koszmarek bo pisaniny są setki stron. My na razie przepis olewamy.

Kuter
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 176
Rejestracja: 10 lutego 2016, 08:04

Re: BHP przy urządzeniach energetycznych

Post autor: Kuter » 4 października 2017, 13:04

intruder1125 pisze:Dzień Dobry,

Proszę o pomoc osoby znające się na prądach bo mam pewną zagrychę :?

Rozporządzenie z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych:

§ 1. Rozporządzenie określa wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji urządzeń energetycznych.

§ 2. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1) urządzenia energetyczne – urządzenia, instalacje i sieci, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego, stosowane
w technicznych procesach wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji, magazynowania oraz użytkowania
paliw lub energii;

§ 26. Napięcie od urządzeń elektrycznych należy odłączyć w sposób uniemożliwiający pojawienie się napięcia na odłączonych
urządzeniach i instalacjach.

§ 27. 1. Przed przystąpieniem do wykonywania prac przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych odłączonych od napięcia należy:
1) zastosować odpowiednie zabezpieczenie przed przypadkowym załączeniem napięcia;
2) oznaczyć miejsce wyłączenia;
3) sprawdzić, czy nie występuje napięcie na odłączonych urządzeniach i instalacjach elektrycznych;
4) uziemić wyłączone urządzenia i instalacje elektryczne;
5) oznaczyć strefę pracy znakami lub tablicami bezpieczeństwa.
2. Uziemienie urządzeń i instalacji elektrycznych należy tak zlokalizować, aby praca wykonywana była w strefie ograniczonej
uziemieniami i co najmniej jedno uziemienie było widoczne z miejsca wykonywania pracy.
3. Jeżeli nie jest możliwe uziemienie urządzeń i instalacji w sposób określony w ust. 2, należy zastosować inne środki
techniczne lub organizacyjne zapewniające bezpieczeństwo prowadzenia prac zawarte w instrukcjach ich wykonywania.
Pytanie:
1. Czy urządzenia energetyczne to rozdzielnie, transformatory, przewody itp. ?
2.Czy również obrabiarki, tokarki i frezarki są również urządzeniami energetycznymi i wymagania z w/w przepisu mają zastosowanie?
3. Czy tokarka CNC będzie urządzeniem energetycznym w myśl tego przepisu i czy należy stosować dodatkowe uziemienia podczas prac remontowych pomimo wyłączenia głównym wyłącznikiem na szafie i zastosowania Lock Out jest wymagane waszym zdaniem.

Za pomoc będę wdzięczny.

1. Tak
2. Tak
3. Tak

Przepisy są totalnie oderwane od rzeczywistości / ktoś kto je pisał nie wiedział o czym pisze.

Awatar użytkownika
intruder1125
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 689
Rejestracja: 3 listopada 2007, 14:26
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: BHP przy urządzeniach energetycznych

Post autor: intruder1125 » 4 października 2017, 15:17

Dzięki KUTER!

Czy ktoś inny jak interpretuje ten przepis?
Temat ciekawy jakby się zagłębić a PIPy to kontrolują i dają nakazy....

Awatar użytkownika
intruder1125
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 689
Rejestracja: 3 listopada 2007, 14:26
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: BHP przy urządzeniach energetycznych

Post autor: intruder1125 » 4 października 2017, 15:23

...ale czy tokarka to urządzenie elektroenergetyczne stosowane w technicznych procesach wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji, magazynowania oraz użytkowania paliw lub energii?
...nie jestem do końca przekonany...


Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3388
Rejestracja: 13 czerwca 2008, 18:00
Lokalizacja: dziki zachód
Kontakt:

Re: BHP przy urządzeniach energetycznych

Post autor: wal221 » 4 października 2017, 17:45

intruder1125 pisze:...ale czy tokarka to urządzenie elektroenergetyczne stosowane w technicznych procesach wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji, magazynowania oraz użytkowania paliw lub energii?
...nie jestem do końca przekonany...
Energię użytkuje? Użytkuje.
Bzdura totalna ale zapis jest. Jak się trafi na "mundrego" to będą jaja.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8901
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: BHP przy urządzeniach energetycznych

Post autor: JędrekSPR » 4 października 2017, 20:03

...,,skópta" się napędzie=silniku w tokarce :lol: , bo ONA użytkuje energię elektryczną pozyskaną z silnika raczej :idea: ....no chyba, że z kotła parowego :lol:

LJR BHP
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 228
Rejestracja: 15 września 2017, 14:18

Re: BHP przy urządzeniach energetycznych

Post autor: LJR BHP » 4 października 2017, 21:56

JędrekSPR pisze:...,,skópta" się napędzie=silniku w tokarce :lol: , bo ONA użytkuje energię elektryczną pozyskaną z silnika raczej :idea: ....no chyba, że z kotła parowego :lol:
hmmm użytkuje energię wytworzoną przez silnik elektryczny ?

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8901
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: BHP przy urządzeniach energetycznych

Post autor: JędrekSPR » 4 października 2017, 22:02

LJR BHP pisze:hmmm użytkuje energię wytworzoną przez silnik elektryczny
...TOKARKĘ ,,podłączasz do prądu?" :roll:, czy jej silnik (podzespół) :?: :idea: :idea: :evil:

LJR BHP
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 228
Rejestracja: 15 września 2017, 14:18

Re: BHP przy urządzeniach energetycznych

Post autor: LJR BHP » 4 października 2017, 22:39

oczywiście, że podłączę tokarkę a podłączenie zasili silnik elektryczny tokarki.
Sam napisałeś, że silnik jest podzespołem / częścią składowa tokarki ;-)

W sumie to do gniazdka/ gniazda elektrycznego włożę wtyczkę ;-)

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8901
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: BHP przy urządzeniach energetycznych

Post autor: JędrekSPR » 4 października 2017, 22:58

LJR BHP pisze: podzespołem
urządzeniem energetycznym/elektrycznym :idea:

LJR BHP
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 228
Rejestracja: 15 września 2017, 14:18

Re: BHP przy urządzeniach energetycznych

Post autor: LJR BHP » 4 października 2017, 23:05

zgadzam się - silnik w tokarce jest urządzeniem elektrycznym ;-)

Pełna zgoda Jędrku ;-)

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8901
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: BHP przy urządzeniach energetycznych

Post autor: JędrekSPR » 5 października 2017, 07:35

wal221 pisze:Bzdura totalna ale zapis jest. Jak się trafi na "mundrego" to będą jaja.
Prawie są, tak tylko....
§ 2. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1) urządzenia energetyczne
– urządzenia, instalacje i sieci, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego, stosowane
w technicznych procesach wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji, magazynowania oraz użytkowania
paliw lub energii;

§ 26. Napięcie od urządzeń elektrycznych należy odłączyć w sposób uniemożliwiający pojawienie się napięcia na odłączonych
urządzeniach i instalacjach.... :lol:

Kuter
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 176
Rejestracja: 10 lutego 2016, 08:04

Re: BHP przy urządzeniach energetycznych

Post autor: Kuter » 5 października 2017, 09:24

intruder1125 pisze:Dzięki KUTER!

Czy ktoś inny jak interpretuje ten przepis?
Temat ciekawy jakby się zagłębić a PIPy to kontrolują i dają nakazy....
Pipy kontrolują? Gdzie (województwo chociaż). U mnie na razie cisza (kuj-pom).

Przepis jest tragedia... Siadłem do tego raz i mam nadzieje ze go zmienia zanim siade nastepnym razem......

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 7803
Rejestracja: 8 maja 2008, 21:20

Re: BHP przy urządzeniach energetycznych

Post autor: Andrzej J.S » 5 października 2017, 09:43

LJR BHP pisze:zgadzam się - silnik w tokarce jest urządzeniem elektrycznym ;-)

Pełna zgoda Jędrku ;-)
A więc trzeba postępować zgodnie z przepisem.

ODPOWIEDZ