Szkolenie wstępne bhp - instruktaż ogólny

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Slavson
25...49 postów
25...49 postów

Szkolenie wstępne bhp - instruktaż ogólny

Post autor: Slavson » 25 lipca 2017, 20:59

Witam.
chciałbym poruszyć temat szkolenia wstępnego bhp, a właściwie instruktażu ogólnego. Kto Waszym zdaniem może taki instruktaż przeprowadzić.
Uprawnienia osoby do prowadzenia szkoleń wstępnych "ogólnych" bhp wynikają wprost z przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860). W rozporządzeniu tym jest wskazane kto dokładnie może prowadzić szkolenia wstępne "ogólne".

Instruktaż ogólny (szkolenie wstępne ogólne) może prowadzić:
pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy,
osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo
pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, lub
pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

Zastanawia mnie zapis "Pracownik wyznaczony przez pracodawcę (...) mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy".... Jak interpretujecie zapis wymagane szkolenie w dziedzinie bhp, a co za tym idzie, jakie szkolenie będzie uprawniało do przeprowadzenia podczas szkolenia wstępnego bhp instruktażu ogólnego?

Slavson
25...49 postów
25...49 postów

Re: Szkolenie wstępne bhp - instruktaż ogólny

Post autor: Slavson » 26 lipca 2017, 07:12

Chciałbym nadmienić, że moje pytanie dotyczy realnej sytuacji, w której p. Inspektor PIP zakwestionował uprawnienia do przeprowadzenia instruktażu ogólnego bhp managera posiadającego aktualne szkolenie okresowe bhp dla stanowisk kierowniczych oraz ukończony kurs z zakresu I pomocy, a zagadnienia ppoż omawia na podstawie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego budynku.
Może ktoś miał podobne doświadczenie i może podpowiedzieć, czy warto "kopać się z koniem" :)

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 26 lipca 2017, 07:15

Ale dlaczego zakwestionował. Przeczytaj protokół pokontrolny, powinno tam być dlaczego.

Slavson
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: Slavson » 26 lipca 2017, 07:32

Widzisz, nie byłem podczas samej kontroli już szukam protokołu i zacytuje uwagi.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 26 lipca 2017, 07:54

uleczka pisze:Ale dlaczego zakwestionował. Przeczytaj protokół pokontrolny, powinno tam być dlaczego.
Ja też nie znam treści protokołu pokontrolnego PIP, ale w tej kwestii wydaje mi się, że chodzi o przypadek, gdy w zakładzie pracy jest pracownik służby bhp, lub osoba wykonująca zadania służby bhp, a mimo to instruktaż ogólny zlecany (przypisany) jest osobie wyznaczonej, tj. managerowi. (§ 10. ust. 2 rozporządzenia w spr. szkolenia w dziedzinie bhp).

Przepis dopuszcza osobę wyznaczoną, ale moim zdaniem, osoba ta może występować tylko jako zastępca, np. gdy behapowiec jest na urlopie, chorobie, itp., a nie być osobą wyznaczoną na stałe - wyręczającą behapowca. Z tego powodu mamy w przepisie behapowca postawionego na pierwszym miejscu, a osobę wyznaczona na samym końcu.

Slavson
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: Slavson » 26 lipca 2017, 08:00

To bardziej złożone. Tak jak wspomniałem nie było mnie na kontroli, a manager powiedział, że inspektor po zapoznaniu się z KSW pracowników zapytał go, na jakiej podstawie on przeprowadza instruktaż ogólny szkolenia wstępnego. Szkolenie było przeprowadzone, gdy pracownik był zatrudniony na umowę zlecenie, ale w protokole nie ma uwagi co do kompetencji, a jedynie do terminu szkolenia, że powinno być ponowione przeprowadzone w momencie zatrudnienia na umowę o pracę.
Natomiast w piśmie z PIP "Wystąpieniu" jest punkt, cytuje "Przestrzeganie obowiązku poddawania pracowników szkoleniom ogólnym z zakresu bhp przez osoby do tego uprawnione." Z tego co mówił manager, pytanie o jego kompetencje, wnioskuje że inspektor ma uwagi co do jego uprawnień związanych z przeprowadzaniem instruktażu ogólnego.
Szkolenia przeprowadza manager ponieważ w firmie jest bardzo duża rotacja pracowników, a specjalista bhp spoza zakładu pracy nie jest w stanie przeprowadzić każdego szkolenia.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 26 lipca 2017, 08:04

Slavson pisze: specjalista bhp spoza zakładu pracy nie jest w stanie przeprowadzić każdego szkolenia.
To nie jest wytłumaczenie.
Trzeba zawrzeć umowę z takim specjalistą, który czas będzie miał.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 26 lipca 2017, 08:08

Slavson pisze:Szkolenie było przeprowadzone, gdy pracownik był zatrudniony na umowę zlecenie, ale w protokole nie ma uwagi co do kompetencji, a jedynie do terminu szkolenia, że powinno być ponowione przeprowadzone w momencie zatrudnienia na umowę o pracę.
No i sprawa jasna - Inspektor PIP ma rację.
Slavson pisze:w piśmie z PIP "Wystąpieniu" jest punkt, cytuje "Przestrzeganie obowiązku poddawania pracowników szkoleniom ogólnym z zakresu bhp przez osoby do tego uprawnione." Z tego co mówił manager, pytanie o jego kompetencje, wnioskuje że inspektor ma uwagi co do jego uprawnień związanych z przeprowadzaniem instruktażu ogólnego.
Czyli, chyba tak jak powyżej pisałem, nie chodzi o brak kompetencji, a o stałe zastępstwo / wyręczanie behapowca z ciążącym na nim obowiązku przeprowadzania instruktażu ogólnego.

Slavson
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: Slavson » 26 lipca 2017, 08:28

dziękuję Andrzeju za odpowiedź, a czy może jest osoba, która ma inny punkt widzenia?
Myślę, że nie ma takiego specjalisty, który byłby dyspozycyjny w 4 miejscach na raz ( firma ma 4 filie).

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 26 lipca 2017, 08:52

Slavson pisze:a czy może jest osoba, która ma inny punkt widzenia
Oczywiście
Slavson pisze:Myślę, że nie ma takiego specjalisty, który byłby dyspozycyjny w 4 miejscach na raz ( firma ma 4 filie)
Też tak myślę - każdy może zasłabnąć, ulec wypadkowi (chodźby w drodze na szkolenie) itd.
Slavson pisze:Przestrzeganie obowiązku poddawania pracowników szkoleniom ogólnym z zakresu bhp przez osoby do tego uprawnione."
To ich taki utarty zwrot . Chodzi nie o kwalifikacje menagera, a o fakt, że nie było szkolenia. A, reszta zapisu " przez osoby do tego uprawnione" piszą zawsze, no bo muszą być uprawnione zgodnie z przepisami.

Tak ja przynajmniej uważam. Może zamotałam, ale jaśniej nie potrafię

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 26 lipca 2017, 08:59

po przeczytaniu tego co poniżej, zrozumiałam coś innego
Slavson pisze:w protokole nie ma uwagi co do kompetencji, a jedynie do terminu szkolenia, że powinno być ponowione przeprowadzone w momencie zatrudnienia na umowę o pracę.
Slavson pisze:"Przestrzeganie obowiązku poddawania pracowników szkoleniom ogólnym z zakresu bhp przez osoby do tego uprawnione."
czyli wg mnie, data szkolenia to jedno na przykład 26.06.2017., a data rozpoczęcia faktycznie pracy jest inna na przykład 03.07.2017
czyli ok, że szkolenie robi manager, ale nie przestrzegasz dat szkoleń - może tu jest problem?

Slavson
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: Slavson » 26 lipca 2017, 09:02

Dziękuję Urszulo:)

eko_zgonuś
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: eko_zgonuś » 26 lipca 2017, 11:30

julijka2 pisze: czyli ok, że szkolenie robi manager, ale nie przestrzegasz dat szkoleń - może tu jest problem?
też mi się tak wydaje.
Andrzej J.S pisze:Przepis dopuszcza osobę wyznaczoną, ale moim zdaniem, osoba ta może występować tylko jako zastępca, np. gdy behapowiec jest na urlopie, chorobie, itp., a nie być osobą wyznaczoną na stałe - wyręczającą behapowca. Z tego powodu mamy w przepisie behapowca postawionego na pierwszym miejscu, a osobę wyznaczona na samym końcu.
Z tym się nie zgadzam.
Andrzej J.S pisze:To nie jest wytłumaczenie.
Trzeba zawrzeć umowę z takim specjalistą, który czas będzie miał.
a z tym nie zgadzam się zupełnie.
Slavson pisze:w piśmie z PIP "Wystąpieniu" jest punkt, cytuje "Przestrzeganie obowiązku poddawania pracowników szkoleniom ogólnym z zakresu bhp przez osoby do tego uprawnione."
ponieważ to wystąpienie odpisz panu, że pouczono osoby odpowiedzialne i koniec tematu.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 26 lipca 2017, 12:54

Nie musicie zgadzać się ze mną.

Ja natomiast podtrzymuję swoje zdanie, że:
Andrzej J.S pisze:Trzeba zawrzeć umowę z takim specjalistą, który czas będzie miał.
Poza pełnym etatem dorabiałem sobie na 1/4 etatu i zgadzam się z tym, że behapowiec nie zawsze musi być na zakładzie. Ale jeśli podejmuje się pracy w tym zawodzie i podpisuje umowę jako behapowiec "dochodzący", to musi zdawać sobie sprawę, że mogą i są sytuacje, gdy jego obecność w danym dniu (jak zajdzie potrzeba) jest niezbędna.
Do takich sytuacji należy między innymi zaliczyć sprawy wypadkowe czy też instruktaż ogólny. Ewentualnie tzw. występujące w tym nadgodziny można sobie odebrać lub wkalkulować w czas pracy.
W innym przypadku, wyręczając się np. managerem, robota behapowca jest "na odwal" - podobna do teczkowca.
Wiadomo, że jeśli ktoś jednoosobowo prowadzi firmę behapowską, to różnego rodzaju małych zakładzików łapie ile się da. A później, skutkiem tego jest właśnie sytuacja opisana przez "Slavson"

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 26 lipca 2017, 13:34

Andrzej J.S pisze: Przepis dopuszcza osobę wyznaczoną, ale moim zdaniem, osoba ta może występować tylko jako zastępca, np. gdy behapowiec jest na urlopie, chorobie, itp., a nie być osobą wyznaczoną na stałe - wyręczającą behapowca. Z tego powodu mamy w przepisie behapowca postawionego na pierwszym miejscu, a osobę wyznaczona na samym końcu.
Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym tokiem myślenia. To, że behapowiec jest w punkcie 1 a osoba wyznaczona w punkcie 3 nie oznacza ich kolejności czy gradacji. moim zdaniem są na równych prawach w temacie szkoleń ogólnych.
Andrzej J.S pisze:wyręczanie behapowca z ciążącym na nim obowiązku przeprowadzania instruktażu ogólnego.
gdzie taki obowiązek zapisano?

ODPOWIEDZ